Jean Monnet
Projekty Jean Monnet přispívají k šíření znalostí o Evropské unii a podporují výuku a výzkum v oblasti studií Evropské unie po celém světě. Studia by měla prosazovat aktivní evropské občanství a hodnoty, zabývat se úlohou EU v globalizovaném světě nebo zvyšovat povědomí o Evropské unii. Aktivity Jean Monnet také mohou sloužit jako cesta k veřejné diplomacii vůči třetím zemím a ke zviditelnění evropských hodnot.
Projekty jsou určeny vysokým školám, ale také školám základním a středním, kde by měly především podporovat lepší porozumění fungování EU a jejích orgánů.
Jaké jsou typy aktivit a jak se do nich zapojit?
Aktivity v rámci projektů Jean Monnet se zaměřují na celosvětovou podporu vynikající úrovně výuky a výzkumu v oblasti studií evropské integrace. Pomáhají také rozvíjet dialog akademického světa s tvůrci politik s cílem jejich neustálého zlepšování. V neposlední řadě se zaměřují na vzdělávání učitelů a vzdělavatelů v oblasti výuky o EU.
- Moduly, Katedry a Centra Excelence Jean Monnet se zaměřují na žadatele z řad vysokoškolských institucí z celého světa
- Odborná příprava učitelů a Iniciativy vyučování o EU cílí na vzdělávání učitelů a žáků základních a středních škol
- Sítě programu Jean Monnet mohou být určené pro obě cílové skupiny
Na YouTube kanále kanceláře CZELO naleznete nahrávky souhrnného informačního webináře k výzvě 2025, ve kterém stručně představujeme všechny centralizované aktivity Erasmus+, a Evropský sbor solidarity a také nahrávky podrobnějších webinářů Jean Monnet z výzvy 2024 (zvlášť pro oblast vysokoškolského vzdělávání a pro základní/střední školy), včetně příkladů dobré praxe. S výjimkou termínu pro předkládání žádostí nedošlo u těchto projektů k žádným zásadním změnám mezi roky 2024 a 2025.
Zájemci o projekty Iniciativy vyučování o EU mohou také využít video návod, který je provede registrací organizace v portálu FTOP a otevřením žádosti o projekt.
-
Moduly Jean Monnet
Jde o krátké výukové programy nebo kurzy nabízené v rámci vysokoškolské instituce v oblasti studií Evropské unie.
- Každý modul trvá minimálně 40 vyučovacích hodin v jednom akademickém roce po dobu tří let.
- Moduly se mohou soustředit na jeden konkrétní obor evropských studií, anebo mohou využívat víceoborový přístup, který pak vyžaduje akademickou činnost několika profesorů a odborníků.
- Mohou mít také podobu krátkých specializovaných nebo letních programů či škol.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt mohou požádat vysokoškolské instituce z celého světa (s výjimkou Běloruska a Ruské federace).
- Maximální grant je 35 000 eur, přičemž financování probíhá formou jednorázové částky, která zahrnuje mzdové, cestovní a pobytové náklady, náklady na vybavení, na subdodávky a další, jako je šíření informací, publikace či překlady.
- Zájemci musí požádat o předem stanovenou jednorázovou částku uvedenou v tabulkách Příručky a určenou dle země a celkového počtu odučených hodin.
-
Katedry Jean Monnet
Jde o pedagogické pozice se specializací na studia Evropské unie pro univerzitní profesory po dobu tří let.
- Držitelem titulu katedra Jean Monnet je pouze jeden profesor, který zajišťuje minimálně 90 vyučovacích hodin v jednom akademickém roce.
- Katedra může mít k dispozici tým, jehož cílem je podporovat a rozšiřovat aktivity katedry, a to včetně poskytnutí dalších vyučovacích hodin.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt mohou požádat vysokoškolské instituce z celého světa (s výjimkou Běloruska a Ruské federace).
- Maximální grant je 60 000 eur, přičemž financování probíhá formou jednorázové částky, která zahrnuje mzdové, cestovní a pobytové náklady, náklady na vybavení, na subdodávky a další, jako je šíření informací, publikace či překlady.
- Zájemci musí požádat o předem stanovenou jednorázovou částku uvedenou v tabulkách Příručky a určenou dle země a celkového počtu odučených hodin.
-
Centra excelence Jean Monnet
Jde o kontaktní místa sdružující kompetence a znalosti o tématech spjatých s Evropskou unií.
- Propojují znalosti a kompetence odborníků na vysoké úrovni, usilují o rozvoj součinnosti mezi obory v rámci evropských studií a vytváří společné nadnárodní aktivity a strukturální vazby s akademickými institucemi v ostatních zemích.
- Centra excelence Jean Monnet hrají významnou úlohu při navazování kontaktů se studenty z fakult, které se obvykle záležitostmi EU nezabývají, s tvůrci politik, se zástupci státní správy, organizovanou občanskou společností i širokou veřejností.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt mohou požádat vysokoškolské instituce z celého světa (s výjimkou Běloruska a Ruské federace). Zároveň ve stejném časovém období může na jedné instituci fungovat pouze jedno Centrum excelence (nikdy se nesmí překrývat více Center excelence na stejné instituci).
- Maximální grant je 100 000 eur, přičemž financování probíhá formou jednorázové částky.
- Zájemci musí v žádosti podrobně popsat rozpočet a uspořádat ho do jednotlivých pracovních balíčků (například rozdělených na položky „řízení projektu“, „školení“, „organizace akcí“, „příprava a realizace mobility“, „komunikace a šíření informací“, „zajištění kvality“ atd.).
-
Odborná příprava učitelů Jean Monnet
Aktivity v rámci Odborné přípravy učitelů podpoří pracovníky škol a poskytovatelů odborného vzdělávání a přípravy ve výuce o EU (ISCED 1–4), například prostřednictvím seminářů, kurzů, školení (prezenčně, online i kombinovanou formou), tvorby výukových materiálů, nových metod výuky a podobně.
- Cílem je rozvoj jejich znalostí a dovedností v oblasti výuky o EU a posílení jejich postavení prostřednictvím porozumění EU a jejímu fungování.
- Aktivity může pořádat vysokoškolská instituce nebo organizace, která se zabývá odbornou přípravou učitelů.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt může požádat vysokoškolská instituce nebo organizace poskytující vzdělávání učitelům na úrovni ISCED 1–4 z členského státu EU nebo třetí země přidružené k programu.
- Maximální grant je 300 000 eur, financování probíhá formou jednorázové částky.
- Žadatelé musí v žádosti podrobně popsat rozpočet a uspořádat ho do jednotlivých pracovních balíčků (například rozdělených na položky „řízení projektu“, „školení“, „organizace akcí“, „příprava a realizace mobility“, „komunikace a šíření informací“, „zajištění kvality“ atd.).
-
Iniciativy vyučování o EU
Tato aktivita podporuje školy a poskytovatele odborného vzdělávání a přípravy (ISCED 1–4) ve vyučování konkrétního obsahu spojeného s EU (například demokracie, historie EU, fungování EU apod.).
- Aktivity by měly být vyučovány během školního roku a mohou zahrnovat také projektové týdny, studijní návštěvy a podobně.
- Vyučování musí probíhat min. 40 hodin ve školním roce ve 3 po sobě jdoucích letech.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt může požádat škola nebo poskytovatel odborného vzdělávání a přípravy (ISCED 1–4) z členského státu EU nebo třetí země přidružené k programu.
- Maximální grant pro Česko je 31 000 eur, přičemž financování probíhá formou jednorázové částky, která zahrnuje mzdové, cestovní a pobytové náklady, náklady na vybavení, na subdodávky a další, jako je šíření informací, publikace či překlady.
- Zájemci musí požádat o předem stanovenou jednorázovou částku uvedenou v tabulkách Příručky a určenou dle země a celkového počtu odučených hodin.
-
Politická debata v sítích Jean Monnet ve vysokoškolské oblasti
Primárním cílem tematických sítí v oblasti vysokoškolského vzdělávání je shromažďovat, sdílet a projednávat mezi partnery výsledky výzkumu, obsahy kurzů, zkušenosti s kurzy, studiemi, články a podobně. Každá síť tvoří nástroj, který umožní partnerům sdílet svou akademickou činnost, provádět hodnocení a komentovat zveřejněné dokumenty.
V roce 2025 se předpokládají dvě tematické sítě:
- síť Jean Monnet pro vnitřní politiku: Rozšíření EU jako katalyzátor pokroku
- síť Jean Monnet pro vnější politiku: EU-Severní Amerika
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt v rámci sítě "Rozšíření EU jako katalyzátor úspěchu" mohou žádat vysokoškolské instituce se sídlem v členském státě EU nebo třetí zemi přidružené k programu. Partnerství v rámci této sítě musí zahrnovat alespoň 12 organizací ze 7 různých zemí.
- O tříletý projekt v rámci sítě "EU-Severní Amerika" mohou žádat vysokoškolské instituce se sídlem v členském státě nebo třetí zemi přidružené k programu nebo ve třetí zemi nepřidužené k programu z regionu 12 (Kanada a Spojené státy). Partnerství v rámci této sítě musí zahrnovat alespoň 12 organizací a zastoupeny musí být alespoň 3 organizace z Kanady a 3 ze Spojených států (zároveň koordinátor musí mít sídlo v členské zemi EU nebo třetí zemi přidružené k programu).
- Maximální grant pro síť pro vnitřní záležitosti je 1 mil. eur, pro síť pro otázky zahraniční politiky pak 1,2 mil. eur. Financování probíhá formou jednorázové částky.
- Žadatelé musí v žádosti podrobně popsat rozpočet a uspořádat ho do jednotlivých pracovních balíčků (například rozdělených na položky „řízení projektu“, „školení“, „organizace akcí“, „příprava a realizace mobility“, „komunikace a šíření informací“, „zajištění kvality“ atd.).
-
Sítě programu Jean Monnet v jiných oblastech vzdělávání a odborné přípravy
Sítě základních/středních škol a institucí odborného vzdělávání a přípravy a/nebo vysokoškolských institucí zajišťujících odbornou přípravu a vzdělávání učitelů.
- Cílem je výměna zkušeností, osvědčených postupů, shromažďování materiálů a metodik pro školní i mimoškolní aktivity či absolvování společného vyučování v rámci skupiny zemí (fyzicky i online).
- Aktivity usnadní pohled na metodiky vzdělávání o EU mezi odborníky z praxe na mezinárodní úrovni.
Podmínky zapojení
- O tříletý projekt může požádat škola, poskytovatel odborného vzdělávání a přípravy (ISCED 1–4) nebo vysokoškolská instituce, která poskytuje vzdělávání učitelům z členského státu EU nebo třetí země přidružené k programu.
- Partnerství musí zahrnovat alespoň 6 organizací z alespoň 3 různých zemí. Zároveň musí být zapojeny minimálně 4 školy nebo poskytovatelé odborného vzdělávání na úrovni ISCED 1-4 a maximálně 2 vysokoškolské instituce.
- Maximální grant je 300 000 eur, přičemž financování probíhá formou jednorázové částky.
- Žadatelé musí v žádosti podrobně popsat rozpočet a uspořádat ho do jednotlivých pracovních balíčků (například rozdělených na položky „řízení projektu“, „školení“, „organizace akcí“, „příprava a realizace mobility“, „komunikace a šíření informací“, „zajištění kvality“ atd.).
Jak podat žádost?
Proces podávání žádostí probíhá prostřednictvím portálu Funding and Tenders Opportunities (FTOP). Zde jsou zveřejněny aktuální výzvy i termíny, potřebné dokumenty, formuláře, modelové grantové dohody a další náležitosti.
Žádosti lze na Portálu vyhledávat přímo podle jejich kódů:
ERASMUS-JMO-2025-MODULE - Moduly
ERASMUS-JMO-2025-CHAIR - Katedry
ERASMUS-JMO-2025-COE - Centra excelence
ERASMUS-JMO-2025-OFET-TT - Odborná příprava učitelů
ERASMUS-JMO-2025-OFET-LEARNING-EU - Iniciativy vyučování o EU
ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-HEI-EU - Síť Jean Monnet pro vnitřní politiku
ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-HEI-NON-EU-NORTH-AMERICA - Síť Jean Monnet pro vnější politiku
ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-SCHOOLS - Sítě v jiných oblastech vzdělávání a odborné přípravy