Statistiky a publikace

Dům zahraniční spolupráce vydává vlastní publikace z oblasti mezinárodního vzdělávání a realizuje vlastní výzkumy.

Zároveň se podílí na přípravě a překladech evropských studií a dalších materiálů.

Časopis Mozaika

Titulní stránka Mozaika PODZIM - Zahraniční studující: Přínosy a trendy
PODZIM - Zahraniční studující: Přínosy a trendy
Stáhnout (PDF 1 470 kB)

Statistiky a výzkumné zprávy

  • Zpráva z kvantitativního šetření, realizace duben 2024
    Zobrazit (PDF 1 767 kB)
  • CZELO - Iniciativa Evropských univerzit

    CZELO - Iniciativa Evropských univerzit

    Evropské univerzity jsou nadnárodní aliance sdružující vysokoškolské instituce se společnou vizí a dlouhodobou strategií.
    Aliance staví na evropských hodnotách a usilují o zvýšení kvality evropského vysokoškolského vzdělávání i posílení jeho konkurenceschopnosti na globální úrovni, a tím sehrávají důležitou roli v transformaci vysokoškolského sektoru
    na cestě k univerzitám budoucnosti.
    Zobrazit (PDF 785 kB)
  • Statistiky během 20 let vzdělávání se s EU, s programem Erasmus od roku 1998
    Zobrazit (PDF 486 kB)
  • Tato národní zpráva prezentuje výsledky dotazníkového šetření, které probíhalo na přelomu let 2022 a 2023. Cílem studie bylo zhodnotit aktuální situaci vysokoškolského
    studia v Česku z pohledu zahraničních studentů, vyhodnotit propagační aktivity Česka jako studijní destinace, sledovat kvalitu studijních programů a dostupnost podpůrných služeb ze strany vysokých škol.

    Výzkum byl uskutečněn Domem zahraniční spolupráce (DZS), příspěvkovou organizací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT), ve spolupráci s vysokými školami v souladu se Strategií internacionalizace vysokého školství na období od roku
    2021 a v rámci implementace Plánu realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro roky 2023 a 2024. Výzkum je dále v souladu s Exportní strategií České republiky Ministerstva průmyslu a obchodu pro období 2023–2033, která zdůrazňuje význam mezinárodní spolupráce a atrakce kvalifikovaných zahraničních pracovníků.


    Toto šetření poprvé proběhlo již v roce 2020, díky čemuž je nyní do určité míry možné porovnávat výsledky a sledovat změny, ke kterým v průběhu let došlo, a pozorovat vývojové tendence jednotlivých parametrů v různých oblastech týkajících se vzdělávání a pobytu zahraničních studentů na českých vysokých školách. Výsledky z šetření budou užitečné zejména pro jednotlivé vysoké školy, kterým mohou pomoci při tvorbě koncepce jejich mezinárodních aktivit. Získaná data budou zároveň cenným zdrojem informací pro propagační aktivity národní iniciativy Study in Czechia. Ta je součástí DZS a jejím cílem je představit zahraničním studentům nabídku vysokoškolského studia v Česku a podporovat české vysoké školy v jejich mezinárodních aktivitách.
    Zobrazit (PDF 583 kB)

Publikace

Mezinárodní studie

Informační materiály

  • neformální vzdělávání mládeže leták

    Neformální vzdělávání mládeže

    Informace o možnostech mezinárodního vzdělávání pro mladé lidi ve věku 18–30 let a organizace poskytující neformální vzdělávání mládeži.
    Zobrazit (PDF 202 kB)
  • Jak-na-kvalitni-projekt-mobility-VET

    Jak na kvalitní projekt mobility? Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava

    Jak na kvalitní projekt mobility Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava v souladu s principy EQAVET.
    Zobrazit (PDF 128 kB)
  • Erasmus+ Sport

    Erasmus+ Sport

    Erasmus+ přichází s novinkou, kterou jsou od roku 2023 výjezdy trenérů a zaměstnanců v oblasti sportu. Zaměřuje se především na ty, kteří působí v oblasti amatérského sportu. Mají možnost získat nové zkušenosti, znalosti, dovednosti a kvalifikaci v zahraničí. Zároveň můžou přispět k budování kapacit a rozvoji sportovního prostředí napříč Evropou.
    Zobrazit (PDF 170 kB)
  • Schéma vzdělávacího systému ČR 2022/23

    Schéma vzdělávacího systému České republiky 2022/23

    Podrobné schéma vzdělávacího systému ČR včetně terminologie v češtině a angličtině. Vedle názvů vzdělávacích institucí/programů přináší informace o délce studia, zařazení na úroveň ISCED 2011 a EQF i vstupní požadavky a závěrečné certifikáty. Uvedené anglické termíny vzešly z jednání pracovní skupiny MŠMT, DZS, NÚV (NPI ČR) a NVF a jsou terminologií doporučenou pro překlady.
    Zobrazit (PDF 437 kB)