Program je realizován na základě usnesení vlády České republiky a zahrnuje dvě části: Krajanský vzdělávací program a Lektoráty českého jazyka a literatury.
Krajanský vzdělávací program vysílá učitele češtiny k českým krajanským komunitám v zahraničí a taktéž zahrnuje každoroční pořádání čtyřtýdenního kurzu českého jazyka pro krajany a dvoutýdenního kurzu metodiky výuky češtiny pro vyučující z řad krajanů.
Lektoráty českého jazyka a literatury zajišťují vysílání lektorů českého jazyka a literatury na zahraniční vzdělávací instituce.
Cíl programu
Primárním cílem je šířit a udržovat český jazyk a kulturu za hranicemi České republiky.
Přečtěte si
Aktuální vydání časopisu Krajiny češtiny.
- Bohemistický časopis Krajiny češtiny vychází od roku 2009. Slouží jako komunikační platforma ke sdílení informací, metod a přístupů k výuce napříč spektrem učitelů a lektorů a dalších zájemců o problematiku výuky češtiny v cizině. Téma letošního čísla: Rok 2021 - rok velkých výzev a zásadních změn ve výuce a vzdělávání z pohledu učitelů, studentů a organizací zabývajících se vzděláváním v mezinárodním kontextu. Termín přijímání příspěvků: 5. 4. 2021.
Páté číslo projektu Češi ve světě, příběhy, v němž naleznete autentická vyprávění našich krajanů žijících v Srbsku.
- Projekt začal v roce 2013/14 v Jižní Americe, v roce 2016 pokračoval v USA, v roce 2017 se přesunul do Austrálie a v roce 2018 mapoval osudy Čechů v Chorvatsku. Autory jednotlivých čísel jsou učitelé vyslaní ke krajanům.
Komu je program určen
-
Žáci a studenti
-
Učitelé a zaměstnanci škol
Zapojené země
- Celý svět
Kontaktujte nás
Učitelé češtiny u krajanů
Vysíláme ke krajanům do zahraničí české učitele, kteří kromě výuky češtiny propagují jazyk a českou kulturu, a to formou pořádání filmových klubů, výstav, divadelních představení, sportovních a jiných akcí a dalších aktivit. Spolupracují s úřady zastupujícími ČR či kulturními subjekty propagujícími Českou republiku v dané zemi.
Kdo se může zapojit:
- Absolventi vysokoškolského studia v magisterském studijním programu přednostně v oboru čeština.
- Výhodou je praxe ve výuce českého jazyka na základní škole, konzervatoři nebo střední škole a škole vysoké, dále zkušenost s výukou češtiny jako cizího jazyka.
Kam lze vyjet?
V rámci Evropy vysíláme učitele do Chorvatska, Německa, Ruska, Rumunska, Srbska a na Ukrajinu. V Jižní Americe to je Argentina, Brazílie a Paraguay. Dále jsou učitelé vysíláni do USA (Chicago) a Austrálie (Adelaide) s výjezdy na Nový Zéland (Dunedin a Tauranga).
Na jak dlouho?
Nejprve na jeden školní rok, dále s možností prodloužení o tři roky a v odůvodněných případech na základě výběrového řízení ještě o dva roky. Celková délka působení může být až 6 let.
Jak se přihlásit?
-
Sledujte aktuálně vyhlášené výběrové řízení.
-
V případě vyhlášeného výběrového řízení je nutné doložit motivační dopis, strukturovaný životopis, dokumenty dokládající vzdělání, případně také úroveň jazyka.
-
Učitele u krajanů vybírá Komise pro krajanské záležitosti, výběrové řízení je dvoukolové: 1. kolo: bodové hodnocení dotazníků, 2. kolo: ústní pohovor, kam postupují uchazeči s nelepším bodovým hodnocením.
-
Dále uchazeč přikládá vyplněný Dotazník pro kandidáty na učitele u krajanských komunit.
-
Je zapotřebí, aby měl uchazeč v době konání výběrového řízení ukončené magisterské studium, tj. doložil magisterský diplom či relevantní potvrzení o ukončení studia v magisterském programu.
-
V případě, že uchazeč nemůže předložit doklad o ukončení magisterského studia (neabsolvoval státní zkoušku nebo obhajobu diplomové práce), nemůže být do výběrového řízení zařazen.
Jak je to s odměnou?
- DZS z pověření MŠMT sjednává s učiteli u krajanů pracovní smlouvu.
- Plat a náhrady jsou v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, příslušnými prováděcími předpisy a nařízením vlády č. 62/1994 Sb., o poskytování náhrad některých výdajů zaměstnancům rozpočtových a příspěvkových organizací s pravidelným pracovištěm v zahraničí, ve znění pozdějších předpisů.
- Učitelé u krajanů jsou zařazeni do 11. platové třídy.
- DZS dále poskytuje učiteli náhradu výdajů na jeho dopravu z ČR na místo působení a zpět a náhradu výdajů spojených s přepravou jeho osobních věcí z ČR na místo působení a zpět, rovněž proplácí náklady spojené se získáním povolení k pobytu, lékařským vyšetřením a doporučeným očkováním.
- Podle možností rozpočtu průběžně vybavuje učitele u krajanů učebními pomůckami a technickými prostředky.
Výběrová řízení
Aktuálně vyhlašujeme výběrová řízení na pozici učitelů u krajanů v těchto destinacích:
Osobní pohovory se konají dne 30. 3. 2021.
Aktuálně od krajanů
Užitečné dokumenty
Kde ve světě učitelé působí?
- Podívejte se na grafický přehled
Charakteristika destinací učitelů
Lektoři českého jazyka a literatury na univerzitách
Kromě samotné výuky jazyka, literatury a reálií lektoři na zahraničních univerzitách také propagují českou kulturu a jazyk prostřednictvím pořádání kulturních a vzdělávacích akcí. Spolupracují s úřady zastupujícími Českou republiku v dané zemi, případně s dalšími relevantními institucemi.
Kdo se může zapojit?
- Absolventi vysokoškolského studia v magisterském, případně doktorském studijním programu v oboru český jazyk a literatura, nejlépe v kombinaci s jazykem země působení nebo jiným světovým jazykem. Jazykové znalosti je nutné doložit mezinárodně uznávaným certifikátem/vysokoškolským diplomem/vysvědčením o státní jazykové zkoušce.
- Výhodou pedagogická praxe na vysoké škole, zkušenost s výukou češtiny jako cizího jazyka, spolupráce s Letní školou slovanských studií apod.
Kam lze vyjet?
Na zahraniční univerzity, které svým studentům nabízejí možnost studovat český jazyk a literaturu.
Na jak dlouho?
Zpravidla na dobu jednoho akademického roku. Působení může být prodlouženo bez výběrového řízení o další 3 roky a v odůvodněných případech ještě o 2 roky. Celkem tedy na dobu nejvýše 4, resp. 6 po sobě jdoucích ucelených akademických roků.
Jak se přihlásit?
-
Nové lektory vybírá vždy Komise pro lektoráty Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí – sledujte výběrová řízení.
-
Výběrové řízení je dvoukolové. V 1. kole probíhá výběr uchazečů na základě bodového hodnocení jimi poskytnutých dokumentů – dotazník pro uchazeče, motivační dopis v českém jazyce, strukturovaný životopis, vysokoškolský diplom, doklady o relevantní pedagogické praxi, uváděných zkušenostech, doklad o vykonané zkoušce z cizího jazyka.
-
Do 2. kola postupují pouze uchazeči, kteří jednoznačně a nejlépe splnili výše uvedená kritéria. Tito uchazeči jsou následně pozváni k ústnímu pohovoru před Komisi pro lektoráty.
Jak je to s odměnou?
- Mzda a náhrada zvýšených životních nákladů se vyplácí dle zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce a s nařízením vlády č. 62/1994 Sb.
- Všichni lektoři jsou zařazeni do 11. platové třídy.
- Plat se krátí dle rozsahu sjednaného pracovního úvazku, který se odvíjí od kofinancování lektora ze strany přijímající instituce.
- Lektorovi je dále poskytována náhrada výdajů na dopravu z České republiky do místa působení v zahraničí a zpět, náhrada výdajů spojených s přepravou osobních věcí do místa působení a zpět, proplacení výloh spojených se získáním povolení k pobytu a (s vysláním souvisejících) lékařských vyšetření a doporučených očkování.
Výběrová řízení
MŠMT ve spolupráci s DZS vyhlašuje výběrová řízení na pozici lektorů/lektorek v destinacích:
- Dijon, Francie
- Dillí, Indie
- Jekatěrinburg, Rusko
- Lipsko, Německo
- Madrid, Španělsko
- Neapol, Itálie
- Užhorod, Ukrajina
- Vídeň, Rakousko
- Záhřeb, Chorvatsko
Termín podání přihlášek byl prodloužen do 26. 2. 2021.
Více informací naleznete v jednotlivých odkazech.
Krajané ze zahraničí
Pro krajany ze zahraničí pořádáme pravidelně čtyřtýdenní kurz českého jazyka a zajišťujeme studijní pobyty na českých veřejných vysokých školách. Pro vyučující z řad krajanů také organizujeme kurz metodiky českého jazyka.
Pořádané akce
-
Čtyřtýdenní kurz českého jazyka
- Je určen pro české krajany starší 18 let žijící v zahraničí, kteří se chtějí naučit jazyk svých předků nebo se v něm zdokonalit.
- Mají možnost seznámit se s českou kulturou a poznat část České republiky.
- Výuka probíhá pod vedením zkušených pedagogů ve skupinách podle pokročilosti jazykových znalostí.
- Pro účastníky kurzu je připraven bohatý mimoškolní program (besedy, exkurze, přednášky, celodenní výlety o víkendech, ...).
- Po ukončení kurzu účastníci obdrží osvědčení o absolvování.
Kolik to bude stát?
- Účastníkům kurzu je bezplatně poskytnuta výuka jazyka, stravování a ubytování, účastníci obdrží též finanční příspěvek na dopravu do ČR a zpět.
- Úhrada nákladů zdravotní péče je zajištěna v rozsahu stanoveném zákonem č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších zákonů, nebo v souladu s platnými evropskými právními předpisy pro osoby spadající pod režim relevantních evropských právních předpisů.
Kdy a kde se kurz koná?
Kurz se koná od 16. 7. do 13. 8. 2021.
Jak se přihlásit?
- Podání přihlášek je možné pouze prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR.
- Přihlášení se skládá ze dvou částí:
- Vyplnění elektronické přihlášky do 15. března
- Vytištění přihlášky, zaslání na zastupitelské úřady nebo generální konzuláty ČR ve vaší zemi
- Originál přihlášky musí být doručen na příslušný zastupitelský úřad / generální konzulát nejpozději do 10 pracovních dnů po termínu podání přihlášek.
- Online přihláška ke stažení.
-
Kurz metodiky výuky českého jazyka
- Je určen pro vyučující z řad krajanů.
- Účastníci absolvují dvoutýdenní intenzivní výuku metodiky českého jazyka s cílem zdokonalit a stabilizovat formy vyučování češtiny zejména u krajanských komunit, kam není vyslán učitel.
- Součástí kurzu jsou návštěvy odborných pracovišť, náslechy a výlety.
- Účastníci musí dovršit 18 let.
- Podmínkou je dobrá znalost českého jazyka.
Kolik to bude stát?
- Účastníkům kurzu je plně hrazena výuka, stravování, ubytování a doprava.
- Účastníci obdrží finanční příspěvek na osobní výdaje.
Úhrada nákladů zdravotní péče je zajištěna v rozsahu stanoveném zákonem č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších zákonů, nebo v souladu s platnými evropskými právními předpisy pro osoby spadající pod režim relevantních evropských právních předpisů.
Jak se přihlásit?
- Podání přihlášky je možné pouze prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR.
- Přihlášení se skládá ze dvou částí:
- Vyplnění elektronické přihlášky do 15. března
- Vytištění přihlášky, zaslání na zastupitelské úřady nebo generální konzuláty ČR ve vaší zemi
- Originál přihlášky musí být doručen na příslušný zastupitelský úřad / generální konzulát nejpozději do 10 pracovních dnů po termínu podání přihlášek.
- Online přihláška ke stažení.
Kdy a kde se kurz koná?
Termín kurzu: 23. 8. - 3. 9. 2021.
-
Studijní pobyty na českých veřejných vysokých školách
- Studijní pobyty na veřejných vysokých školách v ČR jsou určeny pro české krajany žijící v zahraničí.
- Jsou zaměřeny na udržení a rozšíření znalostí českého jazyka a kulturního povědomí. Krajané mohou studovat obory jako český jazyk a literatura, učitelství českého jazyka a literatury, historie, etnologie, dějiny umění, teologie.
- Po ukončení studia obdrží studenti vysvědčení nebo potvrzení o absolvování.
Podmínky pro přijetí
- Je potřebná dobrá znalost českého jazyka a absolvování středoškolského studia.
- Účastníci musí dovršit 18 let.
Kolik to bude stát?
- Přijatí studenti pobírají stipendium, obdrží finanční příspěvek na dopravu do ČR a zpět, mají nárok na ubytování a stravování v cenách jako čeští studenti.
- Úhrada nákladů zdravotní péče je zajištěna v rozsahu stanoveném zákonem č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších zákonů, nebo v souladu s platnými evropskými právními předpisy pro osoby spadající pod režim relevantních evropských právních předpisů.
Na jak dlouho?
Jedná se o jednosemestrální či dvousemestrální studium v českém jazyce, uskutečňované obvykle na filozofické fakultě některé z univerzit v ČR.
Jak se na studium přihlásit?
- Podání přihlášek je možné pouze prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR.
- Přihlášení se skládá ze dvou částí:
- Vyplnění elektronické přihlášky do 15. března pro dvousemestrální studium v zimním a letním semestru (září až červen) a jednosemestrální studium v zimním semestru (září až únor) a do 15. srpna pro jednosemestrální studium v letním semestru (únor až červen)
- Vytištění přihlášky, zaslání na zastupitelské úřady – doručení originálu na příslušný zastupitelský úřad nejpozději do 10 pracovních dnů po termínu podání přihlášek
- Online přihláška ke stažení.
- Pozn.: fotografie může být ve formátu jpg / peg / png / gif, max. velikost 150 x 200 pixelů (tedy cca 4kb), ostatní přílohy mohou být pouze ve formátu PDF nebo s příponou doc.
- Informace o možnostech studia v ČR.
Příběhy Čechů ve světě
Projekt Češi ve světě, příběhy umožňuje nahlédnout do osudů zahraničních Čechů v Jižní Americe, USA, Austrálii, Chorvatsku a Srbsku. Učitelé vyslaní ke krajanům příběhy sesbírali a upravili. Prostřednictvím vyprávění či rozhovorů, v autentických podobách češtiny anebo v překladech autorů čtenářům poskytují obraz života Čechů, kteří opustili rodná místa a daleko za hranicemi České republiky si uchovali český jazyk a kulturu.
Kurz metodiky výuky češtiny jako cizího jazyka 2020
Závěrečné zprávy učitelů
Zprávy jsou řazeny abecedně. Pro zobrazení celého seznamu zvolte možnost "Více informací".
-
2019/20
-
2018/19
-
2017/18
Závěrečné zprávy lektorů
Zprávy jsou řazeny abecedně. Pro zobrazení celého seznamu zvolte možnost "Více informací".
-
2019/20
- Glasgow, Velká Británie
- Jekatěrinburg, Rusko
- Káhira, Egypt
- Katovice, Polsko
- Krakov, Polsko
- Lipsko, Německo
- Lisabon, Portugalsko
- Lodž, Polsko
- Lublaň, Slovinsko
- Madrid, Španělsko
- Moskva, Rusko
- Neapol, Itálie
- Nimes, Francie
- Opole, Polsko
- Padova, Itálie
- Paříž, INALCO, Francie
- Paříž, Sorbonna, Francie
- Peking, Čína
- Poznaň, Polsko
- Sarajevo, Bosna a Hercegovina
- Skopje, Severní Makedonie
- Sofie, Bulharsko
- Tbilisi, Gruzie
- Tchaj-pej, Tchaj-wan
- Udine, Itálie
- Užhorod, Ukrajina
- Varšava, Polsko
- Vídeň, Rakousko
- Záhřeb, Chorvatsko
-
2018/19
- Dillí, Indie
- Glasgow, Velká Británie
- Jekatěrinburg, Rusko
- Káhira, Egypt
- Katovice, Polsko
- Krakov, Polsko
- Lipsko, Německo
- Lisabon, Portugalsko
- Lublaň, Slovinsko
- Madrid, Španělsko
- Moskva, Rusko
- Nancy, Francie
- Neapol, Itálie
- Nimes, Francie
- Opole, Polsko
- Padova, Itálie
- Paříž, INALCO, Francie
- Paříž, Sorbonna, Francie
- Peking, Čína
- Poznaň, Polsko
- Sarajevo, Bosna a Hercegovina
- Skopje, Severní Makedonie
- Sofie, Bulharsko
- Tbilisi, Gruzie
- Tchaj-pej, Tchaj-wan
- Udine, Itálie
- Užhorod, Ukrajina
- Varšava, Polsko
- Vídeň, Rakousko
- Záhřeb, Chorvatsko
-
Archiv závěrečných zpráv lektorů (ve formátu .zip)