Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Říjen 2014

Argentina, Chaco a Paraguay

Tercer Expo Feria de Colectividades – Třetí prodejní výstava s programem krajanských sdružení

Radka Alvarez

Již třetím rokem krajanská sdružení společnými silami uspořádala prodejní výstavu s kulturním programem, a to ve dnech 10., 11. a 12. října. Italský, ukrajinský, polský, francouzský, československý, jugoslávský, arabský a bulharský spolek prostřednictvím výstavních stánků informovaly širokou veřejnost o svých aktivitách, nabízely informační letáky, prodávaly upomínkové předměty a pochlubily se vystavenými exempláři představujícími každou ze zmiňovaných kultur. Československé sdružení Unión Checoslovaca se letos zaměřilo na dva světoběžníky, Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku, kteří při svých cestách navštívili provincii Chaco a v Presidencia Roque Sáenz Peña se zdrželi několik týdnů pobývajíce v budově patřící dnešnímu krajanskému spolku. Výstava seznamovala návštěvníky se životy těchto dobrodruhů a provedla je po jejich cestách pomocí fotografického materiálu, který se dochoval a který je uložen v krajanském muzeu (Museo de Nuestras Raíces Jan Osička). Tato část byla k poznání ve velkém sále (Salón de Convenciones) v lázeňském městě Presidencia Roque Sáenz Peňa.

V přilehlé venkovní části nacházející se v bezprostřední blízkosti sálu byl soustředěn doprovodný kulturní program a také jídelna. Program stejně jako všechny ostatní aktivity začínal v podvečerních hodinách a pokračoval až do pozdních ranních hodin. Na scéně se představil také taneční soubor Moravanka v kompletním složení. V nedělních podvečerních hodinách zatančili ti nejmenší tanečníci (děti od 3 do 7 let), ve večerních hodinách pak adolescenti, děti a dospělá část souboru. V jídelní části nechyběl ani československý stánek nabízející uzené vepřové maso, uzené klobásy, grilovaná selátka, zelí a třeba i guláš. Jako dezert si mohli návštěvníci zakoupit jemné cukroví (pracny, vanilkové rohlíčky, kokosové tyčinky, perníčky apod.), které připravily studentky kurzu českého jazyka s vyučující Radkou Alvarez a dalšími členkami krajanského sdružení.

Nemohu se zapomenout zmínit o sobotní volbě královny krásy, ve které krajanská sdružení představila své kandidátky. Priscila Janotka, mnoholetá studentka českého jazyka a tanečnice souboru Moravanka, reprezentovala Unión Checoslovaca. Mladé krásné dívky se mimo jiné rovněž předvedly v typických krojích daného spolku. Priscila nakonec v ranních hodinách získala titul královny krásy pro Unión Checoslovaca. Tím titul zůstal u našeho sdružení, protože v minulém roce se královnou stala československá reprezentantka Carla Perez.

 

Oslava vzniku samostatného Československého státu v Coronel Bogado, Paraguay

Radka Alvarez

Krajané z Asociación Cultural Checo-Eslovaca Itapúa mě pozvali na slavnostní oběd ku příležitosti státního svátku 28. října. Slavnost se uskutečnila v poledne 26. října v příjemném prostředí venkovní terasy v centru městečka Coronel Bogado. Oběd byl zahájen uvítacím proslovem předsedy tamějšího krajanského sdružení, Jaroslavem Maškem, který poděkoval za účast a uvedl důvod slavnostního setkání. Poté hudební orchestr zanotoval českou, slovenskou a paraguayskou hymnu, pak také několik českých skladeb a zatančil československý a paraguayský taneční soubor. K obědu se podávalo pečené hovězí maso, svíčková omáčka s knedlíky, rýžový a zeleninový salát. Po kratší pauze byl rozkrojen velký dort a rozdělen mezi zúčastněné. Ti si také mohli zakoupit drobné pečivo, rolády nebo malé dorty a přispět tak do krajanského fondu. Mnozí krajané si odnášeli objednané pečené maso (asado) domů a poobědvali se svými rodinami. Krajané byli poctěni návštěvou honorárního konzula Anthonym Chytilem, který se zúčastnil i se svou sestrou Carolou.

 

Kulturní dílna pro děti– výroba Kofoláčka, Československé sdružení, Presidencia Roque Sáenz Peňa

Radka Alvarez

V rámci středečních kulturních odpolední vyučující českého jazyka Radka Alvarez uspořádala workshop pro děti, ve kterém si každý mohl vyrobit svého Kofoláčka. Děti si přinesly potřebný materiál a podle instrukcí začaly omotávat a omotávat, až vznikly postupně všechny části jejich nového kamaráda. Nakonec mu přilepily oči a s velkou radostí ze své dokončené práci jsme se vyfotili i s uměleckými výtvory.

 

Austrálie, Perth

Říjen v knihovně

Eliška Kyršová

Česko-slovenská knihovna v Maylands je malá místnost, o kterou se náš klub dělí s ruskou knihovnou. Kdokoliv z komunity si zde může vypůjčit knihy nebo časopisy v rodném jazyce. Probíhá zde výuka češtiny pro dospělé, přednášky, schůze výboru klubu a od srpna také filmové večery, jejichž popularita stále stoupá. Na posledním setkání se nám podařilo do malého prostoru knihovny vtěsnat 19 hostů. Snímek Obchod na Korze vzbudil veliký ohlas, většina návštěvníků měla příležitost ho zhlédnout poprvé v životě a jedné divačce se dokonce následující noc hlavní postava z filmu objevila ve snu.

 

Tradiční kempování a oslava Halloweenu

Eliška Kyršová

Oblíbeným způsobem relaxace v Západní Austrálii je kempování. Naloží se půl kuchyně, stany, židličky, děti a jede se. Obvyklou destinací bývá pěkný kus buše, který není příliš daleko (tzn. že se do takového místa dopravíte autem během několika hodin). Nejvhodnějším místem jsou parky s vysokými stromy, kde tolik nepraží slunce, a tekoucí voda je v dosahu. V případě místa v blízkosti města Dwellingup se spojují všechny tyto výhody, a proto se zde kempovalo už poněkolikáté.

Děti mohly dovádět v místním potoce, který byl i jediným zdrojem vody, nepočítáme-li naše vlastní pitné zásoby v barelech. Dopoledne jsme s dětmi za asistence rodičů vyřezávali dýně, což mělo velký úspěch, a také jsme si s nimi zahráli pár her, aby se i rodiče mohli odreagovat. Odpoledne jsme se přesunuli k řece a testovali všechna dovezená plavidla od nafukovacích kruhů až po kanoe. Hlavním bodem večerního programu byla stezka odvahy. Ta byla osvětlena dýněmi, které si děti vyrobily, a po cestě na odvážlivce čekaly bytosti v převlecích, u nichž musely děti splnit úkol. Všechny děti i rodiče se šťastně vrátili do kempu a mohli jsme si u ohně, zpěvu a špekáčků vyprávět dojmy ze strašidelné cesty.


 

Brazílie, Nova Petrópolis

Hodina české kuchyně pro děti v Nova Petrópolis

Markéta Pilátová

Výuka českého jazyka a kultury po děti probíhá v Nova Petrópolis na jihu Brazílie v nádherné budově základní školy Otty Hoffmana. Škola je vybavená velkou moderní školní kuchyní s veškerým příslušenstvím a žáci dětského kurzu sami navrhli, abychom uskutečnili praktickou hodinu české kuchyně. Vybrali jsme tedy typické české jídlo – bramborák, který se velmi podobá brazilské variantě tzv. „bolinho de batata“. Nejdříve jsme na hodině procvičili slovní zásobu spojenou s vařením – slovesa, veškeré přísady, kuchyňské nádobí apod. a v úterý 21. 10. jsme od dvou hodin odpoledne do čtyř zabrali školní kuchyni a podařilo se nám vytvořit asi dvacet bramboráků. Ochutnávaly pak nejen děti, ale i paní kuchařky, jež nám zdatně asistovaly a dohlížely, aby se účastníci kurzu neusmažili spolu s plackami. Bramborák také chutnal paní zástupkyni ředitele i celému učitelskému sboru. Učitelé přilákáni vůní česneku a čerstvě natrhané majoránky ze školní zahrady postupně přicházeli do kuchyně a ochutnávali. Děti pak hrdě česky vysvětlovaly, jak se bramborák připravuje. Český bramborák prý budou také smažit rodičům, protože je to exotické jídlo, které zároveň chutná jako „bolinho de batata“.


 

Brazílie, Porto Alegre

Přednáška o tereziánském školství a odkazu Jana Amose Komenského pro účastníky pedagogického programu PACTO v Porto Alegre

Markéta Pilátová

Brazilský národní program PACTO (Pacto Nacional pela Alfabetização na Idade Certa) http://pacto.mec.gov.br/ je určen dalšímu vzdělávání učitelů prvního stupně brazilských základních škol. Probíhá také v Porto Alegre na základní škole General Daltro Filho, vždy ve večerních hodinách, jednou týdně. U příležitosti brazilského Dne učitelů – 15. 10. ( Den, kdy císař Pedro I. vydal v Brazílii v roce 1827 dekret o zřizování prvních základních škol) proběhla přednáška pro 20 učitelek a učitelů ze základních škol v Porto Alegre, účastníků programu PACTO. Přednáška se týkala nejen České republiky obecně, ale především reforem tereziánského školství a odkazu Jana Amose Komenského, jemuž se v Brazílii říká zkráceně Comenius. V přednášce jsem porovnávala tereziánské reformy se současnými brazilskými snahami o celonárodní alfabetizaci a u příležitosti brazilského Dne učitelů jsem mluvila o české tradici a knihách Jana Amose Komenského, jehož dílo v Brazílii velmi rezonuje. Po přednášce se rozvinula velmi živá diskuze zejména o významu školských reforem a o výuce jazyků. Další setkání s učiteli z Porto Alegre je naplánováno na 30. 10. 2014. Na programu je ukázková hodina a výukové metody při hodinách češtiny pro děti.


 

Rusko, Novorossijsk

Podzimní variace

Tamara Bartková

Říjnové sychravé počasí jsme se rozhodli oživit pohádkovými svítilnami. Uspořádala jsem pro děti a rodiče workshop vyřezávání z dýně, malování podzimních motivů a malování na obličej. Rodiče i děti z dýně vyřezávali poprvé, vymýšleli obličeje veselé i strašidelné a z výsledku byli všichni nadšení. Každému se jeho pohádková lucerna opravdu povedla a těšili se, až jim večer zazáří za oknem.

Další týden jsme v rámci kroužku vaření také kuchtili z dýní, kterých je tady teď na trhu k dostání spousta druhů různých tvarů a barev. Uvařili jsme dýňovou polévku podle receptu mé maminky, dýňovou kaši a upekli vynikající moučník z dýně a jablek. Do vaření se zapojili i muži, kteří strouhali a krájeli, až se z nich kouřilo. Nakonec jsme připravené pochoutky společně spořádali u krásně prostřeného stolu.

 

Oslava vzniku samostatného československého státu

Tamara Bartková

Poslední říjnovou neděli jsme slavili Den vzniku samostatného československého státu. Na toto téma jsem připravila seminář s promítnutím krátkého dokumentárního filmu. Součástí oslav bylo také zahájení výstavy Umění v zákopech první světové války, věnované našim umělcům, bojujícím v českých legiích. Výstava vzbudila velký zájem. Zajistila jsem vytištění fotografických plakátů a instalaci, materiál, s komentářem v ruském jazyce, na žádost poskytl Vojenský historický ústav Praha, ve spolupráci s Českým centrem v Moskvě.


 

Ukrajina, Čechohrad

145. výročí založení Čechohradu

Jiří Bernkopf

Dne 11. 10. 2014 slavil Čechohrad 145. výročí založení obce. Akce začala v 9.00 ráno slavnostním průjezdem kolony aut. V deset hodin se konala slavnostní mše, protože čechohradský katolický kostel také oslavoval, a sice 15. let existence. Odpoledne proběhl velký koncert, kde vystoupily všechny čechohradské soubory české, ale i ruské a ukrajinské kultury (např. Čechohradská hudba, dětský soubor Hvězdičky a dechovka Kazačata). Na akci přijali pozvání velvyslanec Ivan Počuch, generální konzul Ondrej Morávek a tajemnice Zdeňka Caisová. Pan velvyslanec provedl krátkou besedu s krajany, kde řešil jejich přání podněty i stížnosti na problémy spojené s krajanským životem a prací konzulátu. Den předtím proběhla podobná beseda v Melitopolu. Na slavnosti sice převažovala ukrajinština a ruština nad češtinou, nicméně i tato akce byla důkazem toho, že Čechohrad je kulturně nejaktivnější obcí v oblasti, za což vděčí zde žijícím Čechům a perfektní spolupráci kulturního domu s českým centrem.


 

USA, Chicago

Biografický dokument

Klára Moldová

Spolupráce české školy T. G. Masaryka s paní Haňkovou, holčičkou ze známky, vyvrcholila v ten nejlepší možný čas. Student FAMU a začínající režisér Jan Rousek totiž dokončil dva roky připravovaný biografický dokument, který v říjnu přijel prezentovat hned do několika měst Spojených států. Chicago a českou školu, která je do dokumentu zapracovaná také, nevynechal.

Ukázka filmu byla ozdobou recepce pořádané generálním konzulátem ke dni výročí vzniku samostatného československého státu 28. října 2014. Sestřih dokumentu, který dosud v České republice nebyl uveřejněn, tak měla možnost zhlédnout i návštěva ze Senátu České republiky - zástupci Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. O dva dny později, 30. října 2014, promítala česká škola celý film početnému publiku. Neuvěřitelně vitální a energická paní Haňková odpovídala v ohlášené diskuzi na otázky plného sálu. Masarykova škola byla velmi poctěna skutečností, že může právě den vzniku Československa oslavit s někým, kdo byl prezidentu Masarykovi tak blízko.

 

Houby Day

Klára Moldová

Na západním předměstí Chicaga se letos uskutečnil již 46. ročník festivalu Houby Day, jímž Češi kdysi oslavovali vrchol houbařské sezony. Ačkoliv se dnes ve slavnostním průvodu po Cermak Street prezentují organizace a spolky všech zaměření, stále je možné tu a tam zahlédnout české nápisy a velikou dekorovanou houbu reprezentující české spolky. Akci navštěvuje přes 25 tisíc lidí převážně hispánského původu. Masarykova škola ani letos v průvodu nechyběla. Měli jsme startovní číslo 16 hned po Sokolu Tábor. Paní učitelky s maminkami a dětmi naložily školní houbu na pickup ozdobený reklamou školy a vybavily se českými vlaječkami a sladkostmi, které pak rozhazovaly přihlížejícím účastníkům. Další dobrovolníci se mezi tím věnovali školnímu stánku umístěnému strategicky hned vedle české restaurace Klas. Maminky nezklamaly a věnovaly škole na prodej domácí pečivo - nechyběly kremrole, linecké cukroví, štrúdl a již tradičně med od školních včel. Přes velmi chladné počasí přišlo školu podpořit veliké množství rodičů, dětí i dospělých studentů.

Článek o festivalu na stránkách MZV.

 

Říjen v TGM

Klára Moldová

Ani říjen se v Masarykově škole neobešel bez významných návštěv. Při sobotním vyučování 4. října jsme obdrželi telefonát, že k nám míří Rumburak. A opravdu, jen co jsme stačili dětem vysvětlit, kdo byla Arabela, a že Rumburak umí zatočit prstenem a zmizet, už do školy vstupoval Jiří Lábus i s Oldřichem Keiserem. Krátce si popovídali s dětmi, a pak už odletěli v létacím kufru na večerní představení pro dospělé. Ve čtvrtek 9. října jsme v rámci programu nazvaného Kulturní čtvrtky přivítali ve škole Doc. Martina Horáčka ze Stavební fakulty Vysokého učení technicého v Brně, který přednášel o proměně českých měst v období 1989 až 2014.