Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Srpen 2016

Brazílie, Nova Petrópolis

Český film na Festivalu v Gramado

Markéta Pilátová

Česká kinematografie se po dlouhé době představila na mezinárodním brazilském filmovém festivalu. Film domácí péče od Slávka Horáka (2015) byl dne 31. srpna 2015 uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Gramado.

Domácí péče režiséra a scénáristy Slávka Horáka s Alenou Mihulovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích, se poprvé představil brazilským divákům.

Na projekci filmu na Filmového festivalu Gramado byl přítomen státní tajemník pro kulturu státu Rio Grande do Sul Viktor Hugo a generální konzulka ČR v Sao Paulu Ing. Pavla Havrlíková a učitelka českého jazyka a kultury Markéta Pilátová a zástupci krajanského spolku v Nova Petrópolis. Na film se přišli podívat také studenti kurzu českého jazyka z Nova Petrópolis. Film se jim velmi líbil, zejména to, že se díky němu mohli seznámit s realitou současné moravské vesnice a také s proslulým českým smyslem pro „černý humor“, který je v Brazílii považován za velmi neobvyklý. Studentka Inge Thieleová o filmu řekla: „Je to jeden z mála filmů, na který bych se dokázala podívat ještě několikrát a vždy bych našla něco dalšího, o čem bych pak mohla přemýšlet.“

Uvedení filmu na festivalu podpořil Generální konzulát ČR v Sao Paulu.

 

Návštěva generální konzulky v Nova Petrópolis

Markéta Pilátová

Dne 31.9. 2016 generální konzulka, Ing. Pavla Havrlíková, společně s honorárním konzulem v Porto Alegre, Fernandem Lorenzem de Azevedo během své návstěvy státu Rio Grande do Sul navštívili také hodiny češtiny v Nova Petropolis. 

V základní škole Otty Hoffmanna v Nova Petrópolis, kde učitelka  a spisovatelka Markéta Pilátová vyučuje češtinu, čtyři desítky dětí  přivítaly  hosty českou lidovou písničkou “Vraný koně”. Škola velmi intenzivně výuku českého jazyka podporuje a integruje ji i do dalších hodin, jako hudba či umění. Děti se také již druhým rokem účastní dětské výtvarné soutěže “Lidice”.

Během další hodiny češtiny, tentokráte v městské knihovně, které probíhají pod záštitou krajanského spolku, se hodně mluvilo o české kuchyni, protože tématem hodiny bylo české jídlo a pití.  Hodiny se účastnilo třicet dospělých studentů a také zájemci z řad veřejnosti. A o české kuchyni se ale nejen mluvilo, protože paní učitelka Pilátová pro tuto příležitost upekla pravou českou bábovku......není nad to, když se do výuky zapojí všechny smysly!

Návštěva pak pokračovala další den schůzkou na radnici v Nova Petrópolis kde se zástupce starosty města Nova Petropolis Gregor Hermann setkal se zástupci krajanského spolku Asociace potomků imigrantů z Čech, tzv. boêmios. Setkání byla přítomna generální konzulka ČR v Sao Paulo, Pavla Havrlíková, honorární konzul v Porto Alegre, Fernando Lorenz de Azevedo, a učitelka českého jazyka Markéta Pilátová.

Nova Petropolis (Rio Grande do Sul) má uzavřenou dohodu o partnerství v českým městem Jablonec nad Nisou. V minulém období se uskutečnily reciproční návštěvy zástupců, existuje zájem na další spolupráci tanečních souborů či prezentaci českých sklářů. Jednou z možností oživení spolupráce bude 160. výročí založení města Nova Petropolis v roce 2018. Krajanský spolek zaměřuje své aktivity především  na udržování tradic folklórních tanců a mapování historie osidlování regionu.  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky  z prostředků  na podporu krajanských spolků financovalo například vznik  sborníku  o kolonizaci  boêmios, v roce 2015 spolek rovněž připravil knihu českých receptů. Generální konzulka také v rámci návštěvy v Nova Petropolis  navštívila také Muzeum imigrace a Muzeum rodiny Hillebrandových v Linha Imperial, které je součástí turistické trasy Roteiro Rural Alemaes do Sul.

 

Rumunsko, Svatá Helena

Festival Čechů žijících v Rumunsku

Petr Skořepa

V sobotu 6. srpna 2016 se uskutečnil další ročník krajanského festivalu Čechů žijících v Rumunsku. XIII. ročník tohoto festivalu proběhl ve vesnici Svatá Helena. Šlo o první velkou akci pořádanou nově zvoleným vedením Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku, místního krajanského spolku. I proto byl tento festival očekáván s velkým napětím. Organizátoři museli překonat mnoho překážek. Pořádající vesnice Svatá Helena je totiž již několik měsíců zcela rozkopaná, protože se zde buduje vodovod a kanalizace. Také nebylo vůbec jisté, zda budou mít místní Češi dostatek vůle oživit pozapomenutá taneční pásma a starodávné písně.

Organizační záležitosti však nakonec zvládl předseda místní organizace ve Svaté Heleně pan Petr Hruza bezchybně. Dokázal zkoordinovat dělníky stavební firmy i místní spolupracovníky tak, že vše potřebné bylo připraveno včas. A např. montované podium bylo dokončeno kolem páté hodiny ranní, necelé čtyři hodiny před příjezdem prvních hostů…  

Festival začal dopoledne společnou mší svatou. Helenský kostelík byl zase jednou zcela zaplněn. Po mši následoval oběd v místním kulturním domě.

Samotný festival začal slavnostní přehlídkou jednotlivých souborů a zástupců zúčastněných komunit. Kolem 15. 00 hodin zazněly státní hymny Rumunska a České republiky. Následovaly zdravice oficiálních hostů. Promluvil velvyslanec ČR v Rumunsku pan Vladimír Války, pozvaní starostové okolních rumunských obcí i předseda DSSČR pan Štefan Bouda.

A pak už zvaly moderátorky česky i rumunsky jednotlivé soubory, aby ukázaly divákům, jak se starají o kulturní dědictví svých předků. A nutno říct, že to byla velmi pestrá přehlídka tanců, lidových písní či divadelních skečů, která trvala plné tři hodiny. Mnohá vystoupení dětí i dospělých byla velmi nápaditá a vtipná. A víc jak pět set diváků se rozhodně ani chvíli nenudilo a oceňovalo jednotlivá vystoupení vděčným potleskem.  

Když skončila jednotlivá představení, poděkoval předseda DSSČR Štefan Bouda hostům i zástupcům jednotlivých komunit. Předal jim také děkovný list a pozval je na další akci, kterou bude podzimní festival gastronomie v nedalekých lázních Băile Herculane. 

Pak následovala večeře a po ní začala hrát k tanci a poslechu česká kapela Weltmaistro Band, jejíž členové mají všichni původ v českých vesnicích rumunského Banátu. A jak je místním zvykem, hrálo se, zpívalo a tančilo až do rána.

Tato úspěšná událost byla velmi důležitá pro upevnění zdravého sebevědomí představitelů krajanské organizace i všech krajanů žijících v Rumunsku. Dokázali sami sobě, že jsou schopni uspořádat pěknou kulturní akci poměrně velkých rozměrů. A že jsou schopni ji nejen zvládnout organizačně, ale že již zmíněné kulturní dědictví předků opatrují tak dobře, že je stále dokáže těšit.

Finanční podporu této důležité události poskytly DSSČR a MZV ČR.

 

Ukrajina, Čechohrad

Letní tábory na Moravě

Vladimíra Pěčonková

Dvě skupiny čechohradských dětí se v měsících červenci a srpnu zúčastnily letních táborů na Moravě. Děti byly vybírány na základě pravidelné, aktivní docházky na výuku ČJ. Všem se akce moc líbily a děti se těší, že budou moci v příštím roce opět navštívit své nové kamarády.

Praha