Kooperativní partnerství předkládané Evropskými nevládními organizacemi
Cílem těchto typů partnerství je zvýšení kvality činností zapojených organizací a navýšení jejich kapacity pro mezinárodní spolupráci. O projekty musí jako koordinátoři žádat Evropské nevládní organizace (definice tohoto termínu viz níže).
O projekty je možné žádat ve dvou oblastech - oblast vzdělávání a odborné přípravy a oblast mládeže.
Podrobnější informace najdete na webu EACEA, která pořádala informační webinář k výzvě 2024 (prezentace i záznam jsou k dispozici).
Na YouTube kanále kanceláře CZELO naleznete nahrávky souhrnného informačního webináře k výzvě 2025, ve kterém stručně představujeme všechny centralizované aktivity Erasmus+, a Evropský sbor solidarity.
Změny pro výzvu 2025: Zapojení organizací z třetích zemí nepřidružených k programu je omezeno pouze na regiony 1, 2 a 3 (Západní Balkán, Východní sousedství s výjimkou Běloruska, Jižní Středomoří) za podmínky zdůvodnění jejich přidané hodnoty.
Kooperativní partnerství
Cílem tohoto typu partnerství je zvýšení kvality činností zapojených organizací a navýšení jejich kapacity pro mezinárodní spolupráci.
U tohoto typu projektu se očekává vytvoření inovativních metod a intenzivní šíření a využívání vytvořených zásadních výstupů.
Podmínky zapojení
- O 1-3 leté projekty mohou jako koordinátoři žádat Evropské nevládní organizace (definice tohoto termínu viz níže), jako partneři se mohou přidat organizace působící v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či mládeže.
- Partnerem projektu může také být jakákoli relevantní organizace třetích zemí nepřidružených k programu z regionů 1, 2 a 3 (s výjimkou Běloruska, viz Příručka k programu - část A, oddíl „Způsobilé země“), pokud jejich zapojení přinese významnou přidanou hodnotu.
- Partnerství musí být složeno minimálně ze 3 organizací ze 3 různých členských států EU a třetích zemí přidružených k programu.
- Projekty se musí zaměřit pouze na jednu z výše uvedených priorit (horizontální či z oblasti sportu).
- Žadatelé si vybírají podle rozsahu svých naplánovaných aktivit a výsledků z nabídky tří jednorázových částek odpovídajících celkové výši grantu pro projekt – 120 000 eur, 250 000 eur nebo 400 000 eur. V žádosti musí být následně aktivity projektu rozděleny do tzv. "pracovních balíčků".
Evropská nevládní organizace
Pro účely tohoto programu se jedná o nevládní organizace, které fungují prostřednictvím oficiálně uznané struktury složené z evropského subjektu / sekretariátu, který je nejméně dva roky usazen v členském státě EU nebo ve třetí zemi přidružené k programu, a z vnitrostátních organizací/poboček nejméně v devíti členských státech EU a třetích zemích přidružených k programu. Tyto vnitrostátní organizace/pobočky musí mít prokázaný statutární vztah s evropským subjektem/sekretariátem a být aktivní v oblasti vzdělávání, odborné přípravy nebo mládeže.
Jak podat žádost?
Proces podávání žádostí probíhá prostřednictvím portálu Funding and Tenders Opportunities (FTOP). Zde jsou zveřejněny aktuální výzvy i termíny, potřebné dokumenty, formuláře, modelové grantové dohody a další náležitosti.
Žádosti lze na Portálu vyhledávat přímo podle jejich kódů:
ERASMUS-EDU-2025-PCOOP-ENGO (Vzdělávání a odborná příprava)
ERASMUS-YOUTH-2025-PCOOP-ENGO (Mládež)