Umění žít spolu: Když mladí mění svět skrze artivismus a naše programy
Kreativita jako nástroj změny. Mladí lidé mluvili o svobodě, duševním zdraví i aktivním zapojení do společnosti.
Na konci června se v Praze uskutečnil už osmý ročník akce Umění žít spolu, tentokrát s podtitulem Mladí a aktivní. Za akcí stojí síť Eurodesk a Dům zahraniční spolupráce (DZS). Mladým lidem ve věku 18–30 let nabídla prostor, kde mohli propojit své občanské zapojení s uměleckým vyjádřením a seznámit se s evropskými vzdělávacími programy.
Hlavní myšlenkou bylo ukázat, že mladí lidé mohou být aktivní nejen díky našim programům, ale také prostřednictvím artivismu – tedy spojení umění a aktivismu.
Zapojení mladých hrálo klíčovou roli. Podíleli se na tvorbě celého programu, připravili kvíz, večerní doprovodný program i sdílení vlastních zkušeností s Erasmus+ a Evropským sborem solidarity. Účastníci tak mohli naslouchat svým vrstevníkům a inspirovat se jejich cestami k aktivnímu zapojení.
V rámci workshopu v Artivist LABu se účastníci věnovali tématům, která si sami zvolili – sexuálnímu násilí („ne znamená ne“), rasismu a právům menšin, svobodě slova nebo queer právům. Workshop vedla Tamara Moyzes spolu s ukrajinskými studenty z AVU a UMPRUM (umělci z Artivist LABu), kteří účastníkům přiblížili svět artivismu.
Silný moment přinesla návštěva sociálního podniku Mlsná Kavka, kde mladá autorka Michaela Procházková představila své abstraktní obrazy reflektující zkušenost s duševním onemocněním. „S mou zkušeností s duševním onemocněním jde život často nahoru a dolů, vše, co prožívám, je velmi intenzivní a odráží se to v mých dílech.“
Na závěr si účastníci vyzkoušeli artivismus i v praxi během graffiti workshopu. Naučili se základy street artu a zároveň debatovali o tom, jak lze skrze umění vyjádřit postoj, otevřít diskuzi nebo upozornit na důležitá společenská témata.
Umění žít spolu: Mladí a aktivní ukázalo, že mladá generace se nebojí přemýšlet, ptát se ani jednat. A co víc – dokáže to s kreativitou a chutí něco zlepšit.