Výjezdy a pobyty

Evropský sbor solidarity umožňuje mladým lidem (18-30) získat cenné zkušenosti v zemích Evropy i mimo ni prostřednictvím dobrovolnického výjezdu, v rámci pracovní stáže či díky pracovní příležitosti v zahraničí.

Kdo může vyjet?

Vyjet může kdokoliv ve věku 18-30 let z členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Severní Makedonie, Turecka a zemí sousedících s EU.  

Za jakých podmínek můžu vyjet?

Stačí, pokud splňujete věkovou hranici 18-30 let. Zaregistrovat se je možné už v 17 letech a po dosažení 18 let poprvé někam vyrazit. Nemusíte studovat a nepotřebujete ani pracovní zkušenosti. Podmínkou není ani dokonalá znalost cizího jazyka. Stačí, pokud se dokážete anglicky nebo jazykem dané země domluvit na velmi základní úrovni. Pokud zůstanete déle než dva měsíce, můžete během svého pobytu navíc absolvovat klasický nebo online jazykový kurz. 

Kam mohu vycestovat?

S Evropským sborem solidarity můžete vyjet do celé Evropy, nebo v rámci ČR. Kromě toho můžete vyjet i do dalších zemí mimo Evropu, jako je Alžírsko, Arménie, Ázerbájdžán, Egypt, Gruzie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Palestina nebo Sýrie. 

Typy výjezdů

 • Dobrovolnictví

  Individuální dobrovolnictví umožňuje mladým lidem zapojit se do každodenní práce zahraniční organizace. Projekty se většinou týkají sociálního začlenění, životního prostředí nebo kultury.

  Dobrovolnické aktivity na plný úvazek jsou možné po dobu 2 až 12 měsíců.
  Pro mladé lidi se specifickými potřebami a ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou být dobrovolnické aktivity od 2 týdnů do 2 měsíců. 

  Jakou finanční podporu dostanu? 

  Z prostředků Evropské unie budete mít hrazeno cestovné, ubytování, stravu, zdravotní pojištění, a ještě dostanete kapesné. 

 • Stáže a pracovní místa

  Stáže i pracovní místa se považují za práci na plný úvazek. Účastníci při nich rozvíjejí své osobní, vzdělávací, sociální, občanské a profesní dovednosti a získávají finanční ohodnocení.

  Pracovní stáž je na plný úvazek od 2 do 6 měsíců s možností prodloužení až na 12 měsíců. Pracovní praxe je na plný úvazek od 3 do 12 měsíců.

  Jakou finanční podporu dostanu? 

  Pokud vyjedete na pracovní stáž nebo za pracovním místem, budete mít financovány cestovní náklady, relokační příspěvek, jazykovou podporu, podporu začleňování, pojištění a mimořádné náklady. Kromě toho budete dostávat plat přímo od organizace, u které budete pracovat. 

Jak se přihlásit?

 1. Zaregistrujte se do databáze Evropského sboru solidarity, kde najdete nabídky na dobrovolnictví i stáže a pracovní místa a organizace tam zase mohou najít vás.

 2. Při registraci vyplníte základní osobní informace a uvedete druhy projektů, o které máte zájem. Shrnete své zkušenosti a znalosti, které můžete při práci pro Evropský sbor solidarity uplatnit, a uvedete datum, od kdy můžete být k dispozici.

 3. V podrobnějším profilu pak můžete doplnit další informace, které vám pomohou dostat se k nejzajímavějším projektům, a organizacím pomohou najít právě ty mladé lidi, které jejich téma zajímá.

 4. Můžete se pustit do hledání nabídky – příležitosti, která vás opravdu zaujme, a kontaktovat pak danou hostitelskou organizaci, nebo si vás nějaká organizace vybere podle vašeho profilu a kontaktuje vás sama. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás, můžete odmítnout.

 5. V databázi můžete vyhledávat projekty podle různých kritérií – země, která vás láká, tématu, které vás baví, a oblasti, ve které chcete pomáhat.

Kontaktujte nás

Evropský dobrovolník

Chcete vyjet jako dobrovolník do zahraničí? Zjistěte jaké jsou možnosti dobrovolnictví na stránkách www.evropskydobrovolnik.cz.

Networking activities

Hledáte cesty, jak posílit kompetence účastníků vašich projektů a zvýšit tak efektivitu vaší organizace? Podívejte se na aktuální nabídku kurzů, školení a konferencí v rámci NET aktivit!