DiscoverEU – jízda k začlenění nově nejen pro osmnáctileté

AS, DZS

Erasmus+

Tato příležitost umožňuje mladým s omezenými příležitostmi procestovat Evropu vlakem. Tento rok ji čeká novinka ohledně věku.

C4C
Foto: Chance4Children

DiscoverEU – jízda k začlenění v rámci programu Erasmus+ umožňuje už od roku 2022 mladým lidem s omezenými příležitostmi zažít až měsíční cestu vlakem napříč Evropou. Dříve byla tato příležitost pouze pro osmnáctileté. Nově se mohou zúčastnit cestovatelé, kterým je osmnáct let na začátku projektového období. V praxi to znamená, že pokud bude mít organizace projekt na dva roky, zúčastnit se mohou cestovatelé, kterým je až 20 let. Novinka tak značně zjednodušuje potenciálním žadatelům výběr cestovatelů.

Již 16 schválených projektů

Za dobu existence DiscoverEU – jízda k začlenění bylo schváleno již 16 projektů. Mezi schválenými jsou střední školy, odborné učiliště, ale také organizace pracující s dětmi z dětských domovů. Jednou z takových organizací je Chance4Children, která řadu let spolupracuje s desítkami dětských domovů po celé České republice. V roce 2022 absolvovali několik cest po Evropě s mladými cestovateli. O jejich zážitky se podělili v tomto článku. Zástupkyně organizace Petra Erguvanli promluvila o projektu ze strany organizace v jednom z našich rozhovorů.
 

C4C
Foto: Chance4Children

Několik cest po Evropě absolvovali také studenti Uměleckoprůmyslové střední školy v Uherském Hradišti. Díky jejich zážitkům vznikla výstava jejich děl, na kterých začali pracovat přímo během cesty. O jejich výstavě informovala i regionální televize.

UMPRUM
Výstava Uměleckoprůmyslové střední školy v Uherském Hradišti. Foto: DZS

Cesta Evropou pro mladé lidi se znevýhodněním

DiscoverEU – jízda k začlenění umožňuje mladým lidem se znevýhodněním zažít cestování v bezpečí skupiny, anebo je motivuje k samostatnému objevování Evropy. Podporuje boj proti stereotypům, toleranci a porozumění. Podat žádost mohou organizace, které se znevýhodněnou mládeží pracují – ať to je střední škola, odborné učiliště, mládežnická organizace nebo dětský domov. Grant pokryje náklady spojené nejen s vlakovou jízdenku a s pobytem, ale také další výdaje spojené s cestováním.

Rádi byste se dozvěděli o DiscoverEU – jízda k začlenění více informací? Registrujte se na jeden z našich webinářů, které proběhnou online 15. ledna a 22. ledna. Žádosti můžete podávat do 20. února do 12:00.