Oslavy Erasmus Days se blíží. Ještě máte čas se přihlásit

LuRy, DZS

Erasmus+

Loňský ročník byl i přes pandemii covid-19 rekordní. Na jaké akce se můžeme těšit letos?

Už počtvrté se Česká republika zapojuje do celoevropských oslav Erasmus Days, které letos proběhnou ve dnech 14. – 16. října.

Erasmus Days banner

Během nich mohou organizace zapojené do programu Erasmus+ zviditelnit svoje projekty, sdílet dosažené úspěchy a zkušenosti s kolegy, účastníky i širokou veřejností a obecně informovat o přínosech programu a mezinárodní spolupráce.

Už nyní je na stránkách www.erasmusdays.eu registrováno přes 600 akcí, z toho zhruba šedesátka se bude konat v České republice. Další organizace se ale mohou stále hlásit.

Zapojit se můžou všechny typy škol od mateřských po vysoké, neziskové organizace zaměřené na vzdělávání mládeže nebo dospělých, úřady, firmy a další instituce, které realizují projekt s podporou programu Erasmus+ nebo ho dokončili v roce 2020. Stačí vyplnit online formulář na stránkách www.erasmusdays.eu.

Organizátoři mají při plánování akcí zcela volnou ruku. Například letos chystá Ostravská univerzita soutěž pro studenty o nejlepší fotku ze zahraničního pobytu. Vysoká škola obchodní a hotelová v Brně plánuje kulatý stůl, výstavu a ochutnávku mezinárodních jídel. Klub personalistů Moravy a Slezska připravuje konferenci pro členy klubu, během které představí výstupy z projektu Gendermen a podělí se o tipy, jak lépe zapojit muže do genderové problematiky.

Erasmus Days 2021 náhled Mozaika
O letošních Erasmus Days jsme psali v podzimním vydání časopisu Mozaika.

Žáci ze Základní školy ve Stráži nad Nisou připraví workshopy na různá témata související s klimatickou změnou, zatímco studenti ze stavebního učiliště v Horní Bříze ukáží zájemcům, jak se zdobí keramika a stavějí pece. V třebíčské školce Na Hradě si užijí den maltézské kultury – budou malovat tradiční rybářské čluny, péct plněné pečivo pastizzi, naučí se místní pozdravy a čísla. Hnutí Brontosaurus zve zájemce na mezinárodní víkend v eko-centru, kde budou pomáhat třeba s úpravou květinových a bylinkových záhonů.

A zajímavých akcí je v plánu mnohem víc. Jejich přehled najdete v interaktivní mapě na stránkách www.erasmusdays.eu. Můžete se taky podívat, co se chystá u našich evropských sousedů nebo jinde ve světě.

Podrobné informace pro české organizátory v češtině najdete na našem webu. Inspirovat se můžete také příklady a tipy v ročence francouzské národní agentury, která oslavy Erasmus Days koordinuje. O Erasmus Days jsme také psali v nejnovějším vydání časopisu Mozaika.

V loňském roce nezastavila oslavy ani pandemie covid-19. Naopak registrován byl rekordní počet akcí – 5024 – a zapojilo se 84 zemí z celého světa. V důsledku epidemických opatření však proběhlo mnoho akcí virtuálně.