České vysoké školy navazují v Kalifornii strategická partnerství. Příležitosti nabídne i veletrh NAFSA
Účast na konferenci pomůže posílit i pozici Česka jako atraktivní vzdělávací destinace.

21. 5. 2025 odstartovala vzdělávací a síťovací mise českých vysokých škol v USA. Pod vedením iniciativy Study in Czechia Domu zahraniční spolupráce (DZS) se zástupci čtyř univerzit vydali do Kalifornie – do regionu, který dosud zůstával mimo hlavní proud mezinárodní spolupráce českého akademického prostředí. Nacházejí se zde některé z nejprestižnějších univerzit a výzkumných center na světě, ale také početné komunity českých vědců, absolventů a krajanů.
Mise a následná konference a veletrh NAFSA 2025 poskytuje našim vysokým školám jedinečnou příležitost k navázání nových partnerství a posílení stávajících. V neposlední řadě pak k rozšíření vlastních obzorů. Obě události představují klíčové prvky internacionalizace, které zvyšují kvalitu českého vzdělávání i jeho konkurenceschopnost na globálním trhu. Díky silnějšímu zapojení do mezinárodních sítí se české školy stávají atraktivnějšími nejen pro zahraniční partnery, ale i pro talentované studenty z celého světa. Ti pak mohou přispět k rozvoji české vědy, ekonomiky i řešení demografických výzev. Investice do zahraničních studentů se Česku mnohonásobně vrací – ať už v podobě lidského kapitálu, inovací či posílené reputace českých institucí.
Kdo tvoří delegaci
Delegaci tvoří zástupci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), Univerzity Karlovy (UK), Masarykovy univerzity (MUNI) a Vysokého učení technického v Brně (VUT). Českým univerzitám se otevírá možnost jednat přímo s americkými partnery na místech, kde dosud spolupráce nebyla systematicky rozvíjena. „USA koncentrují největší počet univerzit v top 100 světových žebříčků. Spolupráce s těmito institucemi posiluje vědeckou kvalitu a viditelnost našich týmů, což se přímo odráží v mezinárodních hodnoceních a akreditacích,“ vysvětluje význam transatlantické spolupráce Violeta Osouchová, ředitelka Centra zahraniční spolupráce na Masarykově univerzitě.
Partnerství šitá na míru
Cílem mise je porozumět potřebám amerických institucí v oblasti internacionalizace, navázat strategická partnerství a představit české vysoké školy jako inovativní a silné partnery v oblasti vzdělávání a výzkumu. „Naše přítomnost na kampusech špičkových univerzit a výzkumných pracovištích a dialog s americkými akademiky nám umožňuje lépe pochopit jejich očekávání a objevit partnerský potenciál. Díky tomu mohou české i americké instituce optimalizovat podobu partnerství, které bude pro obě strany efektivní a udržitelné s reálným dopadem – od výzkumu až po studentské mobility,“ říká Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce.
Zapojení konzulátu i krajanské komunity
Na přípravě i průběhu mise se podílí také zastupitelský úřad ČR v USA, konkrétně Generální konzulát v Los Angeles. Ten dlouhodobě podporuje snahy o rozšíření akademických vazeb s americkými partnery a aktivně propojuje vysoké školy s místní komunitou. „Kalifornie je domovem některých z nejlepších univerzit na světě a zároveň místem, kde působí silná komunita českých vědců, krajanů a absolventů. Jsem rád, že můžeme podpořit propojení jejich expertízy s aktuálními potřebami českého vysokého školství,“ dodává generální konzul Jaroslav Olša Jr.
Kalifornii jako strategický region vnímají i samotné univerzity. „Univerzita Karlova má dlouhodobě etablovanou síť partnerů na východním pobřeží USA, zejména v bostonské oblasti (Harvard University, MIT, University of Massachusetts, Brown University), zatímco západní pobřeží je pro nás mnohem méně probádanou oblastí,“ uvádí Sylvie Boumová, vedoucí Odboru zahraničních vztahů na UK.

Mise jako cesta k dlouhodobým výsledkům
Letos se delegace setkává nejen se zástupci akademické sféry, ale i se špičkovými výzkumníky z institucí jako Jet Propulsion Laboratory (NASA/Caltech). V rámci programu jsou naplánována i setkání s českými vědci žijícími v USA, absolventy českých univerzit nebo krajanskými iniciativami.
Stejně jako loňská mise v New Yorku a Texasu, i tato cesta ukazuje konkrétní potenciál spolupráce. Loni projevily americké instituce mimořádný zájem o letní školy, výzkumné stáže a krátkodobé pobyty. Jen v roce 2024 přijelo do Česka 1 946 amerických studentů – vůbec nejvíce ze všech vysílajících zemí. Tento zájem ukazuje, že české vysoké školy mají co nabídnout i v globálním měřítku.
NAFSA jako prostor pro udržování globálních vazeb
Z Kalifornie se delegace přesouvá do San Diega, kde se ve dnech 27.–30. května uskuteční veletrh NAFSA 2025 – největší mezinárodní konference zaměřená na vysoké školství a internacionalizaci. V San Diegu se připojí dalších sedm českých vysokých škol. Český národní stánek, organizovaný iniciativou Study in Czechia, nabídne prostor pro prezentaci 11 univerzit a jednání s partnery z celého světa. Jednotná prezentace českého vysokého školství pomáhá zviditelnit kvalitu, otevřenost a silné stránky celého systému. Přítomnost na tomto fóru tak není jen prestižní, ale i strategická.
Sledujte náš web a sociální sítě, kde budeme o naší cestě informovat.