Zapojte se do soutěže DiscoverEU a procestujte zdarma Evropu

AŠ, DZS

Erasmus+

Je vám 18 let a jste občanem Evropské unie? Tak pojeďte s námi objevovat krásy Evropy.

DiscoverEU 2022

Mladí lidé, kteří se narodili v období od 1. ledna 2004 (včetně) do 31. prosince 2004 (včetně) můžou vyhrát bezplatnou jízdenku na cesty po Evropě. Stačí vyplnit online kvíz na Evropském portálu pro mládež v termínu 11. –25. října 2022.  

DiscoverEU je iniciativa Evropské komise, díky které můžou čerstvě plnoletí vyhrát bezplatnou vlakovou jízdenku na cesty po Evropě. Spuštěna byla v roce 2018 a nově je součástí programu Erasmus+. Tisícům mladých umožňuje zažít vlakové dobrodružství a udržitelně cestovat napříč kontinentem. Mají tak šanci poznat krásy a rozmanitost Evropy (často úplně poprvé v životě) a taky se seznámit se zahraničními vrstevníky. 

„Evropa je plná krásných míst a osamostatnit se a převzít zodpovědnost je velkým a důležitým krokem. Z toho vyplývá, že je to ten nejlepší čas vyrazit, protože tuto možnost už pravděpodobně nikdy nedostanete. V neposlední řadě můžete na své cestě získat spoustu nových přátel, ať už z řad dalších cestovatelů DiscoverEU nebo náhodných kolemjdoucích. A to je za mě velký bonus! Nedokážu si představit cestovat, aniž bych poznal někoho nového, takže až přijde váš čas, nestyďte se, bavte se. Nemáte co ztratit.“ Jakub z České republiky procestoval 5 zemí za 22 dní. 

Registrace je snadná: zájemci, kteří splňují podmínky soutěže, musí správně odpovědět na otázky v online kvízu na Evropském portálu pro mládež (kvíz bude otevřen v období od 11. do 25. října).  

Kvízové otázky jsou zaměřené všeobecně na Evropskou unii, na její politické priority a iniciativy pro mladé lidi. Výherci budou o výhře informováni e-mailem do několika týdnů po vyplnění kvízu. Soutěžící, kteří hned nevyhrají, budou zařazeni na seznam náhradníků a jízdenku získají, pokud se nějaké místo uvolní. 

Všichni zájemci se můžou na Facebooku zapojit do aktivní komunity #DiscoverEU Official, kde můžou hledat spolucestující nebo získat užitečné tipy od ostatních členů. 

Tipy na cestu 

Přečtěte si také nejčastější dotazy ohledně DiscoverEU, kde najdete spoustu praktických informací.  

Podívejte se na mapu MeetUpů, na kterých se setkávají cestovatelé DiscoverEU z celé Evropy!  

Potřebujete inspiraci při plánování trasy DiscoverEU? Zajímá vás, co nabízejí nejudržitelnější města v Evropě? Podívejte se na mapu DiscoverEU Green Route

Hledáte inspiraci, kam se v rámci vaší cesty podívat? Přečtěte si článek Báječná železniční dobrodružství – kam vyrazit s evropskou časovou jízdenkou