Dnes startují třídenní oslavy Erasmus Days, do kterých se zapojí tisíce organizací z celé Evropy

Školy a další vzdělávací organizace po celé Evropě sdílejí své zkušenosti s programem Erasmus+.

Tisíce škol a dalších vzdělávacích organizací po celé Evropě i v zámoří budou sdílet své zážitky a zkušenosti z výměnných pobytů a projektů mezinárodní spolupráce. Erasmus Days se konají letos již po páté a nechybí u nich ani Česká republika.

Na webových stránkách erasmusdays.eu bylo k dnešnímu dni registrováno přes 5000 akcí, z toho více než stovka se bude konat u nás. A co konkrétně se chystá?

Mapa Eradays
Mapa na oficiálních stránkách letošních Erasmus Days ukazuje, kolik akcí se v Evropě letos koná. 

Akce v Česku

Studentky oboru kadeřnictví a kosmetických služeb ze Střední školy Havířov-Prostřední Suchá si připravily salón krásy pro starší dámy a vsetínská SOŠ Josefa Sousedíka pořádá výstavu o odborných stážích v Německu a Portugalsku.

Mezinárodní vzdělávací centrum GEMS v Berouně nabízí zájemcům workshop o domácí fermentaci zeleniny nebo jogurtu a Hnutí Brontosaurus zve dobrovolníky do ekocentra v Hodoníně, kde můžou o víkendu zahradničit.

Žáci ZŠ Stříbro zasadí ve školní zahradě nové keře a představí příručku o aktivní ochraně životního prostředí, která vznikla v rámci jejich mezinárodního projektu. Jejich vrstevníci v Lanškrouně si budou číst pohádky a legendy z šesti různých zemí, které přeložili a vydali ve vlastní publikaci. Vytvořili si k ní i doprovodnou cvičebnici s úkoly, které budou během Erasmus Days plnit.

Masarykova univerzita v Brně chystá motivační přednášky naživo i online o možnostech zahraničního studia. Podobné aktivity má v plánu i ČVUT nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, zatímco Hradcem Králové projde studentský průvod s vlajkami.

Učitelky z mateřské školy Na Hradě v Třebíči připravily pro svoje svěřence maltézské dny – poznají společně kulturní a přírodní zajímavosti tohoto ostrovního státu, naučí se pár maltských slovíček, upečou tradiční pečivo pastizzi a nakreslí typické rybářské loďky luzzu.

Popis dalších akcí najdete na stránkách www.erasmusdays.eu, stačí kliknout na konkrétní bod ve virtuální mapce. Dění z oslav můžete sledovat i na sociálních sítích, například v naší facebookové události.

Z minulých let

Česká republika se do oslav Erasmus Days zapojila v roce 2018, kdy jsme slavili 20. výročí zapojení do programů Erasmus a Mládež. Dům zahraniční spolupráce při této příležitosti vyhlásil soutěž o nejlepší akci. Ocenění putovalo do Mendelovy střední školy v Novém Jičíně za aktivitu „Dobrodružství s Erasmem“. Škola postavila na náměstí v centru města velký stan a připravila zábavné aktivity pro zhruba 250 žáků základních škol i pro veřejnost. Celkem bylo v ČR registrováno na 60 akcí.

O rok později se počet tuzemských akcí více než zdvojnásobil a naše země patřila mezi ty vůbec nejaktivnější. Velký zájem o Erasmus Days u nás vzbudil i pozornost francouzské národní agentury, která oslavy koordinuje. Francouzi pozvali české realizátory projektů na tiskovou konferenci do Evropského parlamentu a vyslali do České republiky svého kameramana, který natočil průběh akce pořádané organizací ABS WYDA ve Žďáru nad Sázavou.

V roce 2020 poznamenala oslavy Erasmus Days pandemie covid-19. Většina akcí proběhla online nebo kombinovaně. I přesto byl tento ročník nadmíru úspěšný. Zapojilo se rekordních 84 zemí a registrováno bylo přes 5000 akcí.