Budiž světlo, budiž sluchátka, budiž kamera! Co přinesla konference S Erasmem+ zkvalitňujeme odborné vzdělávání?

Reportáž z online konference "S Erasmem+ zkvalitňujeme odborné vzdělávání", která se konala online ve dnech 24.-26. listopadu.

Tři nabitá odpoledne, odborníci a pedagogové z oblasti odborného vzdělávání a přípravy a jeden výměnný program. Původně zamýšlené vyvrcholení Evropského týdne odborných dovedností v podobě konference "S Erasmem+ zkvalitňujeme odborné vzdělávání" v Olomouci se nakonec kvůli současné pandemické situaci muselo uskutečnit v online prostoru. Akci tak přenášel organizátor Dům zahraniční spolupráce (DZS) živě přes „live stream“.

Forma setkání však naštěstí neměla velký vliv na připravený obsah konference. Během tří konferenčních dnů řečníci z DZS, státní správy a odborných škol postupně shrnuli končící programové období Erasmu+, zhodnotili dosavadní zkušenosti s programem a nahlédli i do budoucna na nové sedmileté období Erasmu+, které odstartuje začátkem příštího roku. Vedle společné části programu se zaregistrovaní zájemci mohli zúčastnit také workshopů, které pomohly hlavně koordinátorům projektů a budoucím žadatelům v rámci programu Erasmus+.

Jaké bylo vlastně uplynulé programové období Erasmu+ pro samotné účastníky zahraničních stáží a co jim přineslo? „Mnohdy to byly první cesty za hranice kraje, první cesty do zahraničí, první cesty letadlem. Ty dojmy byly skutečně velmi silné, řadu z nich to dokázalo nastartovat, mají teď například i lepší výsledky ve školách.“, připomněla i emocionální rovinu výjezdů Pavlína Kroužková ze sektoru odborného vzdělávání a přípravy DZS. Mezi nejoblíbenější destinace patřila Velká Británie, Německo a Itálie. Zájem není jen o stáže ze strany studentů, ale také o realizaci projektů ze strany škol. Jak uvedla Martina Jeřichová ze sektoru odborného vzdělávání a přípravy DZS, poptávka stále převyšuje nabídku i v projektech spolupráce.

Vedoucí oddělení odborného vzdělávání a přípravy Helena Slivková z DZS poukázala na jednu z možných příčin vzrůstajícího zájmu o projekty mobilit na straně žadatelů, a to sice na intenzivní propagaci úspěšných projektů odborného vzdělávání a přípravy. Ať už formou diseminačních konferencí, celoevropskou a celostátní přehlídkou aktivit škol a organizací v rámci Erasmus Days nebo pravidelným udělováním Cen DZS a Pečetě kvality nejlepším projektům.

Moderátorky konference
Celou konferencí provázely diváky Markéta Veselá a Kristýna Navrátilová

Budoucí zájemce o projekty Erasmu+ nalákal také ředitel Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček, který ve svém příspěvku zmínil, že možnost výjezdů nepřinesla nové odborné a jazykové kompetence jen zapojeným žákům (čímž se přirozeně posílila jejich výchozí pozice na trhu práce), ale Erasmus+ přinesl mnoho pozitiv samotné škole: od zvýšení prestiže až po zlepšení kvality řízení školy. Podobně hovořila také Martina Němcová z Krajského úřadu Zlínského kraje, která vyzdvihla především řadu nových kontaktů na spolupracující partnery a instituce. Ředitelka VOŠ a SZeŠ Benešov Ivana Dobešová zase představila v českých podmínkách unikátní projekt v rámci centralizované aktivity Střediska pro špičkovou úroveň v odborného vzdělávání.

Co nás čeká v novém programovém období Erasmu+ v letech 2021 až 2027, se posluchači mohli dozvědět z příspěvku Lenky Henebergové, vedoucí sekce školního, odborného vzdělávání a mládeže DZS. Vedle navýšení rozpočtu o 50 % (čeká se ještě na schválení víceletého finančního rámce) mohou žadatelé o nové projekty počítat s podporou online aktivit, snížením administrativní zátěže, ale také s širším rámcem výzev.

Na závěr byly účastníkům konference představeny výstupy ze čtyř ukončených workshopů. Workshop s názvem Kvalita pod lupou se zaměřil především na přínosy evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu ECVET pro projekty mobilit. Na workshopu Přes překážky na mobilitu se účastnící zase dozvěděli, jak se nejlépe vypořádat s administrací spojenou s projekty. Jak se dostat do hledáčku médií pod vedením novinářky z ČT 24 Báry Procházkové koordinátorům projektu ukázal, jak přesvědčit novináře, aby o jejich projektu psali. A konečně Letem virtuálním světem představil zájemcům některé z užitečných online nástrojů v oblasti digitálního vzdělávání.

Tři jednoduchá pravidla zformulovaná do atraktivního motta z úst odborníka na digitalizaci vzdělávání z technologické komunity GUG.cz Filipa Goszlera možná budou rezonovat v uších ještě dlouhou dobu všem, kteří v následujících měsících působí ve všech sférách vzdělávání: „Budiž světlo, budiž sluchátka, budiž kamera!“.

Děkujeme všem řečníkům, přispěvatelům a účastníkům letošní konference!