Aktuality v květnu 2025
Stipendia a další nabídky pro studenty, absolventy a pedagogy vysokých škol, blížící se akce a termíny uzávěrek
Akce
CEEDUCON – výzva pro registraci příspěvků
Mezinárodní konference CEEDUCON – Central European Conference on Internationalisation of Higher Education je nově koncipovaným následovníkem etablované akce CZEDUCON. Konference proběhne 19. – 20. listopadu 2025 v O2 Universum v Praze. CEEDUCON je příležitostí (nejen) pro vzdělávání pracovníků vysokých škol v oblasti internacionalizace. Příspěvky na konferenci je možné zaregistrovat do 15. června 2025. Více informací a přehled témat najdete na webu ceeducon.cz. V průběhu září 2025 bude zveřejněn program konference a otevře se registrace účastníků.
Portál o stipendijních programech Studuj na VŠ
Na podzim 2024 spustil DZS novou digitální platformu Studuj na VŠ. Platforma vznikla ve spolupráci s MŠMT a bude sloužit jako integrovaná databáze nabídek mezinárodního vzdělávání a jako digitální nástroj pro administraci stipendijních žádostí do celé řady výměnných programů. Databáze v současnosti pokrývá stipendijní program MŠMT pro výjezdy do zahraničí, program mezivládních stipendií pro studium cizinců v Česku a Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. V rámci následného rozvoje bude platforma rozšířena i o další programy.
Webinář o nabídce stipendií a projektů mezinárodní spolupráce
– DZS, Oddělení bilaterálních a multilaterálních programů
V březnu proběhl další z pravidelně pořádaných webinářů našeho oddělení určený především pro pracovníky zahraničních oddělení a další odborníky na mezinárodní vzdělávání z veřejných vysokých škol v Česku. K dispozici je pro vás nyní PREZENTACE z tohoto webináře.
Studijní pobyty
Nabídky stipendijního programu MŠMT
Aktuální nabídka Stipendijního programu MŠMT pro vysokoškolské výjezdy do zahraničí v akademickém roce 2025/2026 je zveřejněna online na nové platformě Studuj na VŠ.
K dispozici je také souhrnný Katalog nabídek stipendijního programu MŠMT na 2025/2026.
Itálie – stipendia pro studijní a výzkumné pobyty a kurzy italského jazyka a kultury
Italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce nabízí zahraničním uchazečům stipendia a granty pro několik druhů pobytů na vysokých školách a výzkumných pracovištích v Itálii:
- studijní pobyty v rámci MSP a DSP pro vědní obory (9 měsíců),
- studijní pobyty pro umělecké obory (9 měsíců),
- výzkumné pobyty pod akademickým dohledem (9 měsíců),
- kurzy italského jazyka a kultury (3 měsíce).
Stipendijní žádosti se podávají elektronicky, přímo přes portál Study in Italy. Termín pro podání žádostí je 16. květen 2025, 14:00 CET.
Přehled informací o stipendijní nabídce je k dispozici na našem portálu Studuj na VŠ, podrobné informace naleznete na stránkách Study in Italy, především v aktuální výzvě v angličtině a v italštině a v sekci FAQ.
Vietnam – stipendia pro studijní pobyty, absolvování celého studia a kurzy vietnamštiny
Díky nedávno uzavřené bilaterální smlouvě o spolupráci ve vzdělávání mají studenti z Česka možnost získat stipendia k pobytům na vysokých školách ve Vietnamu. Stipendia jsou poskytována pro několik druhů pobytů:
Informace o jednotlivých stipendijních nabídkách a naleznete pod výše uvedenými odkazy v portálu Studuj na VŠ.
Žádosti se podávají v prvním kroku přes portál Studuj na VŠ v termínu do 31. května 2025. Kandidáti, kteří uspějí ve výběrovém řízení MŠMT, budou vyzváni k dodání listinných dokumentů pro účely řízení vietnamské partnerské strany (viz informace v detailech jednotlivých nabídek uvedené výše).
Německo – stipendia DAAD – GSSP, podpora PhD projektů
V rámci programu Graduate School Scholarship Programme (GSSP) nabízí DAAD podporu PhD projektů realizovaných na některé z německých vysokých škol zapojených do programu. Stipendia jsou určena vynikakícím studentům doktorandských programů mladým vědcům a jsou udělována na dobu do 4 let. Žádosti se podávají přes příslušnou vysokou školu zapojenou do programu. Bližší informace jsou k dispozici v detailu nabídky a v popisu programu.
Německo – stipendia DAAD – ERA Green Hydrogen Fellowships
Stipendijní program ERA Green Hydrogen Fellowships je zaměřen na podporu studentů a postdoktorandů z univerzit zapojených do iniciativy ERA (Evropský výzkumný prostor – European Research Area), kteří se zajímají o témata související se „zeleným vodíkem“ (GH2) a chtějí se aktivně zapojit do jedné ze čtyř pracovních skupin. Informace o stipendijní nabídce naleznete v detailu programu „ERA Fellowships – Green Hydrogen“ na stránkách DAAD. Stipendia jsou nabízena ve třech kategoriích:
ERA Green Hydrogen Fellowships for international Master students – umožňuje absolvovat celé studium MSP, studijní pobyty do 18 měsíců, pobyty k vypracování diplomové práce 2–6 měsíců, stáže 2–3 měsíce,
ERA Green Hydrogen Fellowships for international PhD students – určeno pro výzkumné pobyty 1–24 měsíců a stáže 2–3 měsíce,
ERA Green Hydrogen Fellowships for international Postdocs – určeno pro pobyty v délce 1–24 měsíců.
Podrobné informace o stipendiu a podmínká pro podání žádosti naleznete na stránkách DAAD, vždy u daného druhu stipendia (viz uvedené odkazy).
Termín pro podání žádostí pro pobyty v rámci magisterského studia je: 5. listopad 2024, doktorandi a postdoktorandi mohou žádosti podávat průběžně po celý rok, nejpozději však 4 měsíce před plánovaným začátkem pobytu.
Nabídky dalších programů
Průběžně aktualizované přehledy různých nabídek pobytů, stipendií a stáží (mimo Stipendijní program MŠMT) naleznete ve vyhledávači stipendií AIA.
Nabídky Evropské molekulárně-biologické organizace k financování výzkumných pobytů
Evropské molekulárně-biologické organizace (The European Molecular Biology Organization – EMBO) nabízí možnosti financování výzkumných pobytů:
Granty pro výměnu vědců – krátkodobé výzkumné pobyty (7 až 90 dní) v zahraničních laboratořích určené pro doktorandy a výzkumné pracovníky. Pobyty lze uskutečnit mezi členskými zeměmi Evropské konference molekulární biologie (EMBC), přidruženými členskými zeměmi a spolupracujícími partnery.
Postdoktorandská stipendia – stipendia pro 1-2 leté výzkumné pobyty postdoktorandů ve výzkumných laboratořích v zahraničí (v případě občana členské země EMBC v kterékoli zemi světa).
Přihlášky je možné podávat průběžně; výběr se provádí dvakrát ročně – v únoru a v srpnu.
Bližší informace a odkazy pro podání přihlášek jsou k dispozici na uvedených odkazech na stránkách organizace EMBO.
Thajsko – stipendia pro absolvování celého studia
Thajské vysoké školy nabízí zahraničním uchazečům stipendia pro pregraduální i postgraduální studium v přírodovědných, technických a společenskovědních oborech. Seznam škol a oborů, na kterých je aktuálně možné získat, naleznete v brožuře na rok 2025 thajského Ministerstva vysokého školství, vědy, výzkumu a inovace. Žádosti o stipendium přijímají jednotlivé VŠ, v případě zájmu je nutné kontaktovat koordinátora z příslušné thajské VŠ.
Termíny a bližší podmínky pro podání žádostí určují jednotlivé VŠ.
Stručný přehled stipendijní nabídky naleznete ve vyhledávači stipendií AIA.
Finsko – EDUFI Fellowship, stipendia pro doktorandy
Finská národní rada pro vzdělávání (EDUFI) nabízí zahraničním doktorandským studentům stipendia pro 3–12-měsíční pobyty na vysoké škole ve Finsku. Stipendia jsou určena především pro studenty DSP, kteří plánují získat doktorát či dvojí doktorát, nebo realizovat výzkum na VŠ ve Finsku. Žádost o stipendium posílá EDUFI příslušná finská vysoká škola.
Termín pro podání žádostí: průběžně, nejméně 5 měsíců před plánovaným zahájením pobytu.
Bližší informace: na stránkách Finské národní agentury pro vzdělávání.
Stipendia Visegrad Fellowship Program – Maďarsko, Polsko, Slovensko
Mezinárodní visegrádský fond nabízí v rámci programu Visegrad Fellowship Program stipendia pro přednášející a výzkumné pracovníky k realizaci krátkých pobytů v zemích V4. Stipendium je možné využít pro práci na konkrétním výzkumném projektu, přednáškovou činnost na úrovni VŠ, archivní bádání a studium v knihovnách.
Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes portál My Visegrad.
Termín pro podání žádostí: leden–červen & srpen–listopad. Žádost je nutné podat nejméně 30 dní před plánovaným začátkem pobytu.
Bližší informace: stručně v přehledu ve vyhledávači stipendií AIA, podrobně
na stránkách Mezinárodního visegrádského fondu.
Výzkumné stáže von Karmanova ústavu dynamiky tekutin
Von Karmanův ústav dynamiky tekutin (VKI), přední světové pracoviště pro výzkum
na poli mechaniky tekutin se sídlem v Belgii, otevírá pro studenty technických a přírodovědných oborů několik výukových a výzkumných programů – týdenní specializační přednášky, krátký školící program, Research Master a Ph.D. program. Finance vyplácí VKI na akademický rok od října do června.
Singapur – stipendia agentury A*STAR
Singapurská agentura A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) nabízí zahraničním studentům a absolventům studijních oborů v oblasti biomedicínských, technických a technologických věd, fyziky, IT a příbuzných disciplín stipendia k realizaci studijních pobytů na univerzitách v Singapuru. Udělováno je několik druhů stipendií:
→ Singapore International Pre-Graduate Award (SIPGA)
Stipendia pro studenty BSP a MSP pro studijní pobyty v délce 2–6 měsíců
Termíny pro podání žádostí: 15. únor pro pobyty zahájené od července daného roku; 15. červen pro pobyty zahájené od listopadu daného roku; 15. říjen pro pobyty zahájené března následujícího roku. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
→ Singapore International Graduate Award (SINGA)
Stipendia pro absolventy BSP a MSP určená k absolvování celého DSP v max. délce 4 roky
Termíny pro podání žádostí: 1. červen pro přijímací řízení v lednu následujícího roku; 1. prosinec pro přijímací řízení v srpnu následujícího roku
Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
→ Research Attachment Programme (ARAP)
Výzkumné pobyty pro studenty DSP v délce od 1 do 2 let
Termín pro podání nominací: 15. květen a 30. listopad. Další informace: stručně ve vyhledávači stipendií AIA a v letáku agentury A*STAR
Podrobné informace naleznete na stránkách agentury A*STAR.
Indie – odborný kurz programu ITEC
Indický program technické a ekonomické spolupráce (Indian Technical and Economic Cooperation Programme – ITEC) nabízí kurzy v délce min. 2 týdny s různým zaměřením (např. anglický jazyk, management, webdesign, telekomunikace, IT) pro zaměstnance státní nebo veřejné správy, obchodních či průmyslových komor, učitele a vědecké pracovníky. Uchazeči musí splňovat věkový limit 25 až 45 let, podmínkou je také ukončené VŠ vzdělání a aktivní znalost angličtiny. Seznam konkrétních kurzů je k dispozici na stránkách ITEC; uchazeč si vybírá jeden kurz; uchazeč si vybírá jeden; některé z kurzů vyžadují předchozí pracovní zkušenost. Účastníkům je hrazeno: školné, ubytování, zpáteční letenka, zdravotní péče, kapesné, příspěvek na knihy a studijní cestu.
Termíny pro podání přihlášek: průběžně, přibližně 4 měsíce před zahájením kurzu.
Indonésie – Darmasiswa stipendijní program indonéské vlády
Indonéská vláda nabízí stipendia DARMASISWA na studium indonéského jazyka, tradičního tance, tradiční hudby a indonéských řemesel. Žadatelé si mohou vybrat studium na jedné ze 72 indonéských univerzit. Poskytovaná podpora zahrnuje měsíční stipendium (4 700 000 IDR), příspěvek na knihy (2 000 000 IDR), jednorázový příspěvek po příjezdu (4 700 000 IDR), ubytování a dopravu během orientačního týdne. Uchazeč si může vybrat místo studia na jedné z univerzit zapojených do programu. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách programu Darmasiswa.
Termín pro podání žádostí bývá obvykle v polovině dubna (datum zatím nezveřejněno).
Irák – Study in Iraq – pobyty pro studenty a vědecké pracovníky
Irácké Ministerstvo vysokého školství a vědeckého výzkumu zahájilo iniciativu Study in Iraq spojenou s nabídkou stipendií pro zahraniční studenty a vědecké pracovníky ke studiu a vědeckým aktivitám na vybraných iráckých vysokých školách. Iniciativa nabízí různé druhy stipendií pro uchazeče z celého světa. Do programu je zapojeno přes 60 iráckých univerzit (University of Baghdad, University of Mosul, University of Technology atd.) Pro více informací navštivte stránky programu Study In Iraq.
UniLink – poradenské centrum pro vysokoškolské studium ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji
UniLink je bezplatné poradenské centrum pro studenty, kteří chtějí studovat na zahraničních univerzitách ve Velké Británii, Irsku, Německu a Dubaji. UniLink zastupuje přes 70 vysokých škol v zahraničí. Pomáhá zájemcům s výběrem vhodné destinace, univerzity a studijního oboru, poskytuje asistenci v průběhu celého přijímacího procesu, podává informace o možnostech financování včetně stipendií, grantů a jejich následného vyřízení. UniLink může také pomoct
s výběrem ubytování a vyřízení následných formalit. Bližší informace naleznete na stránkách organizace UniLink.
USA – různé nabídky vzdělávání
EducationUSA Czech Republic – poradenské centrum Fulbrightovy komise pravidelně informuje o aktuálních nabídkách a akcích. Přehled nejaktuálnějších informací informací naleznete také online v newsletteru na květen 2025.
Rakousko - stáže pro budoucí učitele němčiny na bilingvním gymnáziu Komensky ve Vídni
Bilingvní reálné gymnázium Školského spolku Komenský ve Vídni nabízí studentům BSP a MSP v oboru učitelství německého jazyka 10měsíční stáže v akademickém roce 2025/2026. Podmínkou je znalost německého jazyka min. na úrovni B2. Odměna je po dohodě s provozovatelem školy, stáž je vhodné uskutečnit s programem Erasmus+. Bližší informace naleznete v informačním letáku gymnázia.
Přihlášky přijímá: gymnázium na helena.huber@komensky.at do 14. května 2025.
Německo – jazykové a tematické zimní a letní kurzy Freiburské univerzity – nabídka pro samoplátce
Letní a zimní univerzita Centra jazykové výuky SLI pod Freiburskou univerzitou nabízí krátkodobé jazykové a kulturní pobyty studentům z celého světa. Program na rok 2025 zahrnuje širokou škálu jazykových a tematicky zaměřených kurzů v němčině a angličtině, včetně kurzů odborné němčiny (pro obory lékařství, přírodní a technické vědy, obchod a ekonomika, cestovní ruch) a školení pro učitele německého jazyka. Kurzy probíhají na Freiburské univerzitě v březnu, srpnu a září. Veškeré podrobnosti najdete v letácích Popis kurzů 2025 a Program Letní a zimní univerzity 2025 a na stránkách Freiburské univerzity. Studenti, kteří jsou Freiburské univerzitě v rámci programu ERASMUS+, mají na kurz slevu 100 EUR.
Telekom Beethoven Competition – soutěž pro mladé klavíristy
Internationale Beethovenfeste Bonn gGmbH a Deutsche Telekom AG pořádají další ročník soutěže pro klavíristy ve věku 18–32 let, Telekom Beethoven Competition. Soutěž proběhne v rámci Beethovefest v Bonnu (SRN) ve dnech 4.–13. prosince 2025. Přihlášky do soutěžě se podávají online do 14. května 2025. Bližší informace jsou k dospozici na stránkách soutěže.
PŘEHLED TERMÍNŮ
14. 05. – Termín pro podání přihlášek – Telekom Beethoven Competition, soutěž pro mladé klavíristy
14. 05. – Termín pro podání přihlášek – studentské stáže na gymnáziu Komensky ve Vídni pro budoucí učitele
16. 05. – Termín pro podání stipendijních žádostí – Itálie – studijní/výzkumné pobyty, kurzy italského jazyka a kultury
31. 05. – Termín pro podání stipendijních žádostí – Vietnam – studijní pobyty, celé studium, kurzy vietnamštiny