Začíná Evropský týden odborných dovedností

LuRy, DZS

Erasmus+

Po celé Evropě se bude konat mnoho zajímavých akcí a my budeme u toho také.

Vet Week 2022

Tento týden startuje Evropský týden odborných dovedností. Po celé Evropě se budou konat stovky akcí a pozadu nezůstane ani Česká republika. My jsme u této příležitosti vyhlásili speciální výzvu zaměřenou na inkluzi a rozmanitost. V úterý navíc pořádáme veletrh VET Fest: Be Creative, kde představíme různé kreativní obory a možnosti, které nabízí program Erasmus+.

Význam odborného vzdělávání

Evropský týden odborných dovedností (VET Skills Week) iniciovala v roce 2015 Evropská komise. Jeho smyslem je představit odborné vzdělávání a přípravu jako atraktivní, kvalitní a perspektivní oblast studia, která vysokou mírou přispívá k rozvoji inovací a konkurenceschopnosti v Evropě. V roce 2020 se v rámci VET Skills Week uskutečnilo na 1300 akcí v 39 zemích a zapojili se čtyři miliony lidí. Na sociálních sítích je možné sledovat aktuální dění v příspěvcích s hashtagem #DiscoverYourTalent nebo jeho české verzi #ObjevSvujTalent.

Speciální výzva DZS

V rámci naší speciální výzvy, kterou jsme zveřejnili na stránce objevsvujtalent.cz, finančně podpoříme celkem sedm organizací, které jsou zapojeny do programu Erasmus+ a pořádají u příležitosti Evropského týdne odborných dovedností akci zaměřenou na téma inkluze a rozmanitost. Jde o jednu ze čtyř hlavních priorit nového programového období Erasmus+ (2021-2027). Jejím cílem je zapojit do mezinárodního vzdělávání co nejširší spektrum organizací a jednotlivců.

Mapa VET WEEK 2022

Akce podpořené ve výzvě DZS:

  • Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Příbram

Všichni dohromady změníme svět (16.–18. 5.)

  • Moravian Woodwind Quintet

Mistrovské kurzy se sólisty NdB (19. 5.)

  • Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Hradec Králové

Představení zdravotnických oborů na mezinárodní úrovni (31. 5.)

  • Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu Plzeň

Za odbornými dovednostmi do zahraničí s Erasmem+ (9. 6.)

  • VŠB – Technická univerzita Ostrava

S technikou se dotkneš hvězd! (6.–10. 6.)

  • Obchodní akademie, Olomouc

Týden rozmanitých dovedností zaměřený na inkluzi, rozmanitost a podporu Erasmus+ (20.–24. 6.)

  • Gymnázium a střední odborná škola Mikulov

Oslavy 390. výročí školy (23.–25. 6.)

VET Fest: Be Creative!

V úterý 17. května pořádáme veletrh odborných dovedností VET Fest: Be Creative! Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení a ukázky tvorby českých odborných škol zaměřených na kreativní obory. Na programu bude například taneční vystoupení, módní přehlídka historických kostýmů, ukázka vázání květin nebo užité malby, loutkářství, výroba intarzií a další.

Součástí VET Festu budou také prezentace programu Erasmus+ a příležitostí, které odborným školám nabízí. O své zkušenosti se podělí mimo jiné Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská z Valašského Meziříčí, Institut českého loutkářství nebo Střední odborné učiliště z Hluboše u Příbrami. Podívejte se na podrobný program a seznam všech vystavovatelů.

VET FEST 2022

Národní kontaktní místo

Kontaktním místem pro Evropský týden odborných dovedností v České republice je Národní pedagogický institut (NPI ČR) se sídlem na Senovážném náměstí v Praze. Ve čtvrtek 19. května pořádá seminář pro neziskové organizace pracující s uprchlíky z Ukrajiny, na kterém představení služby Europassu. Tento nástroj pomáhá zájemcům o zaměstnání připravit se na vstup na (nový) trh práce. Registrace na akci je otevřená do 17. května.