YouthBoost: Síťování, inspirace a nové dimenze práce s mládeží

LK, DZS

Erasmus+

Od Irska po Řecko. Pracovníci s mládeží sdíleli své zkušenosti v Praze.

Youthboost 2024
Účastníci YouthBoostu 2024. Foto: Petr Zewlakk Vrabec / DZS.

V týdnu od 25. do 28. listopadu 2024 se Praha stala centrem inspirativního setkání pro organizace pracující s mládeží. YouthBoost, pořádaný Domem zahraniční spolupráce (DZS), nabídl prostor pro síťování, sdílení dobré praxe a získávání praktických dovedností pro rozvoj mezinárodních projektů. Podobné akce výrazně podporují rozvoj neformálního vzdělávání mládeže, které přináší nové perspektivy a posiluje inovativní přístupy v práci s mladými lidmi. Díky tomu se zvyšuje jejich zapojení a schopnost efektivně reagovat na výzvy současnosti.

„YouthBoost je unikátní příležitostí, protože pracovníci z neziskových organizací jsou často zahlceni svou běžnou činností a nemají prostor se setkávat a sdílet zkušenosti. Tady se potkávají lidé z různých zemí a prostředí, což jim umožňuje navázat partnerství a získat inspiraci, která by v běžném provozu nebyla možná,“ uvedla Pavlína Slavíčková, vedoucí neformálního vzdělávání mládeže DZS.

Neformální vzdělávání se promítalo nejen do obsahu, ale i do formátu celé akce. „Při plánování programu pro nás bylo nejdůležitější, aby účastníci strávili při aktivitách co nejvíce času spolu v malých skupinkách a měli tak čas navzájem poznat sebe i své organizace. Hledání vhodných partnerů může být totiž velmi náročné, o to více nás těšilo, že účastníci vytvořili celkem stabilní skupiny podle priorit programu, které jim byly nejbližší,“ řekl Michal Urban, regionální zástupce DZS pro Olomoucký kraj.

Youthboost 2024
Michal Urban z Domu zahraniční spolupráce na YouthBoostu 2024. Foto: Petr Zewlakk Vrabec / DZS.

Účastníky čekalo jak neformální seznámení, tak i podrobnější představování vlastních organizací a projektů. Výraznou část programu tvořila prezentace příkladů dobré praxe. Projekt FUND-IT, realizovaný organizací Jůzit z.s. předvedla Eva Křížová. Druhý příklad, projekt EduLabs, prezentovala Lenka Polcerová z Asociace neformálního vzdělávání.

EduLabs chce usnadnit pracovníkům s mládeží zavádění nových nápadů a přístupů do praxe. Reaguje na aktuální výzvy, jako je přechod mezi online a offline aktivitami, důsledky pandemie nebo situace na Ukrajině. Hlavní myšlenkou je doručit užitečné inovace přímo k nim – jednoduše, prakticky a tak, aby se daly snadno využít při práci s mladými lidmi.

Když se teorie snoubí s praxí

Jeden z bloků byl zaměřen na priority programu Erasmus+ jako je participace mládeže, inkluzivita, digitalizace a udržitelnost. Ve stabilních skupinkách účastníci společně navrhovali nové projekty, získávali praktické rady pro psaní návrhů a vyhýbání se nejčastějším chybám. Blok zaměřený na finanční stránku projektů poskytl praktické rady k rozpočtování a efektivnímu finančnímu managementu. „Zároveň jsme chtěli zprostředkovat i určité know-how pro psaní projektů a finanční plánování, což účastníci našeho setkání velmi ocenili,“ doplnil Michal Urban.

Setkání bylo zakončeno evaluací, při které účastníci vyzdvihli, že jim YouthBoost nejen rozšířil obzory, ale také je propojil s novými partnery. Děkuji moc za příležitost být součástí této události. Pomohlo mi to lépe verbalizovat a detailněji prozkoumat vlastní nápady. Odvedli jste skvělou práci, děkuji za organizaci, pohostinnost a péči, kterou jste nám věnovali,” řekl jeden z účastníků.

Youthboost 2024
YouthBoost 2024. Foto: Petr Zewlakk Vrabec / DZS.

Erasmus+ jako šance profesně růst

YouthBoost také připomněl, že práce s mládeží má obrovský potenciál oslovit rozmanité skupiny lidí a zaměřit se na rozvoj různorodých dovedností. „Práce s mládeží i granty programu Erasmus+ jsou tady jak pro ty mimořádně talentované a schopné, tak i pro ty, kteří se z jakéhokoli důvodu ocitají v nevýhodné situaci – ať už jde o děti ovlivněné obtížnými rodinnými podmínkami, čelící ekonomickým překážkám či ty, které pochází z venkovských regionů,“ vyzdvihl ve svém úvodním projevu Šimon Presser, vedoucí sekce mládeže a sportu DZS.

Zároveň zdůraznil, že Erasmus+ není jen o mladých lidech, ale také o pracovnících s mládeží, kteří mají díky programu možnost profesně růst a díky mezinárodnímu přesahu posouvat vlastní práci dál mílovými kroky. „Pokračujte v rozvíjení partnerství se svými kolegy a využívejte příležitostí, které program Erasmus+ nabízí. Pokud hledáte partnery, stačí se rozhlédnout – tady v této místnosti je jich hned čtyřicet,“ dodal Presser.

Youthboost 2024
Šimon Presser z Domu zahraniční spolupráce na YouthBoostu 2024. Foto: Petr Zewlakk Vrabec / DZS.

YouthBoost tak ukázal, jak důležité je vytvářet inkluzivní projekty a budovat mezinárodní spolupráci, která přináší nové možnosti nejen pro mladé lidi, ale také pro organizace a pracovníky s mládeží, kteří je podporují.

Pokud se chcete i vy zapojit do mezinárodní práce s mládeží, podívejte se na aktuální výzvu programu Erasmus+.