Tento týden startují oslavy Erasmus Days. Zapojí se tisíce lidí

LuRy, DZS

Erasmus+

Školy a další vzdělávací organizace po celé Evropě sdílejí své zkušenosti s programem Erasmus+.

ErasmusDays 2022

Ve čtvrtek 13. října začínají třídenní oslavy Erasmus Days, do kterých se zapojují školy a další vzdělávací organizace z celé Evropy i ze zámoří. S pozvanými hosty i širokou veřejností sdílejí svoje zážitky a zkušenosti s programem Erasmus+. Letošní ročník je o to speciálnější, protože program Erasmus slaví 35. narozeniny.  

Přijďte se podívat na akce, které se budou konat ve vašem okolí, nebo zorganizujte svoji vlastní. Ještě máte čas se přihlásit a každá (byť sebemenší) aktivita se počítá. V minulém roce se do Erasmus Days zapojilo 67 zemí a na webu erasmusdays.eu bylo registrováno téměř 5700 akcí. Překonáme loňský rekord? 

Česká republika se Erasmus Days účastní od roku 2018, a to velmi aktivně. Místní školy a další vzdělávací organizace vždy chystají pestrou škálu aktivit od prezentací, výstav, hudebních i divadelních představení, podcastů a kampaní na sociálních sítích, přes praktické workshopy, hry a soutěže, ekologické aktivity, odborné diskuse nebo vlajkové průvody a mnoho dalších aktivit. Letos je u nás v plánu na 130 akcí. Jejich přehled včetně informací o místě a času konání najdete na webu erasmusdays.eu (stačí si ve virtuální mapce zvolit Česko a kliknout na konkrétní akci). 

Dům zahraniční spolupráce pořádá společně se Zastoupením Evropské komise v ČR online debatu na téma 35 let s programem Erasmus – proč se vyplatí jet na zkušenou do zahraničí? Debata bude živě streamovaná 13.10. od 17:30 na Facebooku a vystoupí na ní Veronika Rojová a Tomáš Novotný, dva úspěšní absolventi studijních pobytů Erasmus+, a také náš ředitel Michal Uhl. 

Účastníci výjezdů Erasmus+, kteří mají účet na sociální síti TikTok nebo na Instagramu, se mohou zapojit do celoevropské výzvy #GuessWhereasmus a sdílet krátké veselé videjko. Ostatní pak budou moci hádat, kam na Erasmus vyjeli nebo kam vyjet plánují. Přečtěte si přesné instrukce a přidejte se! 

Jak to vypadalo v minulém roce?

 

Podívejte se na některé z plánovaných akcí v České republice: 

Eurocentrum Brno vyhlašuje v rámci Erasmus Days 2022 fotografickou soutěž #NaErasmus! Úkolem soutěžících je zaslat fotografii, která nejlépe vystihuje jeho/její Erasmus, označit ji hashtagem #NaErasmus (PŘÍMO NA FOTCE) a krátce popsat o jaký Erasmus se jednalo či co fotografie představuje. Fotografie je možné zasílat buď na e-mailovou adresu EC BRNO: eurocentrum.brno@euroskop.cz nebo do zpráv na facebookové stránce Eurocentra Brno. Soutěž běží od 13. 10. do 13. 11. 2022. Tři nejúspěšnější fotografie obdrží věcné ceny. 

Věděli jste, že jedna třetina všech elektronových mikroskopů na světě je vyrobena v Brně v České republice? Naše experimenty odhalí základy optiky a pohybu elektronů ve vzduchu i ve vakuu. Zapojte se do interaktivního kvízu, který vám pomůže pochopit základy elektronové mikroskopie a jejího využití. Připojte se k živému streamu, začínáme 13. října v 19:00 

Pojďme se setkat a proměnit město v hezčí místo! Životní prostředí a ekologie jsou pro nás na Univerzitě Hradec Králově důležitá témata. Proto chceme společně sbírat odpadky na konkrétních místech kolem naší univerzity. Tak se přidej, poznej nové přátele a udělej z Hradce hezčí místo! Setkáme se v pátek 14. října v 10:00, pro více informací sledujte facebookovou událost akce

V rámci programu Erasmus+ Heřmánek vyrazil za hranice – inspirovat se, sdílet zkušenosti i získat nové kontakty. V Irsku jsme absolvovali kurz zaměřený na práci se sólo rodiči, zjistili, jak fungují služby pro podporu rodiny v Dublinu. V roce 2022 jsme vyrazili do Dánska – tentokrát jsme krom podpůrných služeb pro rodiče hledali inspiraci i v oblasti mezigeneračních aktivit a práce se seniory. Budeme sdílet zkušenosti z cest, z přípravy a realizace projektu Erasmus+ v oblasti mobilit, ale i praktické tipy jak je využít pro rodinná centra. Akce začíná v 10:00 v prostorách rodinného centra Heřmánek. 

Přehled všech akcí v rámci oslav #ErasmusDays 2022 naleznete na stránce www.erasmusdays.eu