Setkání euroučňů aneb proč jet na stáž do zahraničí 

LuRy, DZS

Erasmus+

Do Prahy se sjeli studenti odborných škol, aby sdíleli svoje zkušenosti s programem Erasmus+. 

Euroučni 2022

V prvním červnovém týdnu se do Prahy sjeli studenti odborných škol z různých koutů republiky, aby se zapojili do aktivit evropské Sítě Euroučňů (EuroApprentices Network), která sdružuje absolventy programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava

Setkání se konalo v Rezidenci Dlouhá 17 ve Starém městě a zúčastnilo se ho 14 studentů, kteří reprezentovali pestrou paletu oborů včetně karosáře, kuchaře, cukrářky, kadeřnice, zubní techničky a kosmetičky. Zapojili se také studenti nábytkářské výroby, podnikání, veřejnoprávní činnosti nebo provozu diplomatických služeb.  

Všichni během svého studia vyjeli na odbornou stáž do zahraničí s podporou programu Erasmus+. Jako členi Sítě Euroučňů budou teď sdílet svoje zážitky a zkušenosti s dalšími zájemci i s veřejností. Mají také možnost účastnit se akcí DZS nebo mezinárodních setkání euroučňů.  

Program setkání 

Červnové setkání pro ně byla příležitost vzájemně se poznat, poslechnout si kam vyjeli na stáž ostatní a co se tam naučili. Povídali si o tom, jaké měli před výjezdem obavy a jak se s nimi během pobytu vyrovnali. Podělili se o svoje prvotní představy o zemi, kde stáž strávili, a následně hodnotili, co se jim potvrdilo a co bylo jinak. Zjistili také, jak mohou využít sociální sítě ke sdílení svých zkušeností s Erasmem a informovat o přínosech programu další lidi. Kromě workshopů a seznamovacích aktivit měli příležitost zajít se podívat na výstavu známého graffiti umělce Banksyho. 

Co je Síť Euroučňů? 

Síť Euroučňů vznikla v roce 2017 z iniciativy několika národních agentur programu Erasmus+. V roce 2021 bylo do jejích aktivit zapojeno kromě Česka ještě Německo, Rakousko, Finsko, Malta, Španělsko, Polsko, Portugalsko a Itálie. Cílem iniciativy je propojit studenty odborných škol z různých zemí, kteří absolvovali zahraniční stáž s programem Erasmus+, a podpořit je ve sdílení jejich zážitků a zkušeností s veřejností. Snahou je informovat potenciální zájemce o přínosech programu a o příležitostech, které mladým lidem nabízí. 

Na národní setkání vyslaly své euroučně tyto školy: 

Chcete vědět víc? Obraťte se na naše kolegyně z týmu odborného vzdělávání a přípravy: