Se zástupci krajů jsme nahlédli pod pokličku duálního vzdělávání v Lichtenštejnsku
V září jsme díky programu Fondy EHP uspořádali pro představitele krajů studijní návštěvu do Lichtenštejnska.
Jeden z nejmenších států Evropy patří mezi lídry v oblasti duálního vzdělávání, které umožňuje žákům absolvovat výuku ve školách a odborný výcvik přímo ve firmách.
Účastníci z celkem 10 krajů měli možnost porovnat lichtenštejnský a český vzdělávací systém. Podrobně o systému školství promluvil zástupce Úřadu pro odborné vzdělávání a kariérové poradenství. Lichtenštejnsko má se svými necelými 40 tisíci obyvateli dobře nastavenou spolupráci mezi státem, školami a firmami, proto duální vzdělávání funguje téměř dokonale. Není bez zajímavosti, že odborné školy volí po primárním vzdělávání kolem 60 % žáků, kdežto do gymnázií jich vstupuje pouze pětina.
Jak duální vzdělávání funguje v praxi nám předvedli hned ve dvou celosvětově známých firmách – Hilti a Hoval. Zde investují do vzdělávání učňů, se kterými uzavírají běžné pracovní smlouvy. Po vyučení se žáci mohou rozhodnout, zda chtějí zůstat či odejít.
Pravděpodobně nebude reálné v plné šíři implementovat duální vzdělávání v České republice, i když několik snah probíhá i u nás, např. pilotní projekt Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje nebo záměry Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Zástupci krajů hodnotili studijní návštěvu velmi kladně. Shodli se na tom, že duální vzdělávání je pro ně inspirativní a že posílení spolupráce mezi školami a firmami je dobrá cesta, jak zvýšit kvalitu i prestiž odborného vzdělávání.