Projektor: Zahraniční zkušenost je pro vzdělávání zaměstnanců klíčová, říká ředitel muzea v Hradci Králové

V novém díle podcastu Projektor jsme si povídali o zkušenostech se zahraničními výjezdy Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Erasmus+ dávno není jen pro vysokoškoláky, ale i pro učitele všech typů škol, pracovníky s mladými lidmi nebo pro všechny, kteří se věnují vzdělávání dospělých – třeba v knihovnách, divadlech, komunitních centrech, domovech důchodců, nebo právě v muzeích. Pracovníci mohou díky Erasmu zjistit, jak k různým situacím přistupují kolegové po celém světě nebo si prohloubit své profesní znalosti na zahraničních kurzech a školeních.

Ví to také Petr Grulich, ředitel muzea, který byl jeden z hostů našeho podcastu. Své zaměstnance do zahraničí začalo hradecké muzeum vysílat již před mnoha lety. „Je skvělé vidět, jak se nápady a inspirace, které pracovníci získali v zahraničí, promítají do konkrétních výstupů muzea, ať už jde o tvorbu expozic, doprovodných materiálů nebo třeba propagaci,“ říká Grulich.

Klíčem k úspěchu organizace jsou motivovaní zaměstnanci, kteří mají příležitost se rozvíjet. Zleva tisková mluvčí muzea Lucie Peterková, ředitel Petr Grulich a projektová manažerka Ivana Valášková.
Klíčem k úspěchu organizace jsou motivovaní zaměstnanci, kteří mají příležitost se rozvíjet. Zleva tisková mluvčí muzea Lucie Peterková, ředitel Petr Grulich a projektová manažerka Ivana Valášková.

Jednou z možností, které zaměstnanci muzea mohou využít, je stínování zahraničních kolegů. Za tímto účelem se hradecké muzeum spojilo s muzeem v Helsinkách, které má velmi rozvinutou projektovou činnost, neotřelé expozice a propracovanou komunikaci s návštěvníky. Do Finska se vydala tisková mluvčí muzea Lucie Peterková s projektovou manažerkou Ivanou Valáškovou. V Helsinkách měly možnost sledovat práci svých zahraničních kolegů na obdobných pozicích a diskutovat s nimi o tom, které postupy fungují a jak přistupují k problémům, na které při své činnosti naráží. Zároveň si samy vyzkoušely, jak jednotlivé prvky expozic vnímají, když jsou v roli návštěvníka. V návaznosti na jejich postřehy proběhla například úprava připravovaných doprovodných materiálů k výstavám. Jak cesta probíhala a co všechno jim zahraniční zkušenost dala, zjistíte v nejnovějším Projektoru.

Poslechněte si celý díl a dozvíte se rovněž, jak si stojí české muzejnictví ve srovnání s Evropou, kde máme rezervy a v čem můžeme být naopak inspirací pro zahraničí. Pokud vás zajímají příběhy studentů, stážistů, učitelů a dobrovolníků, kteří vyjeli do zahraničí, přihlaste se k odběru podcastu Za hranicí. EduKovaně se zase zaměřuje na nejnovější trendy, které hýbou světem mezinárodního vzdělávání.

Chcete se se svojí organizací zapojit do programu Erasmus+ také?

Program Erasmus+ nabízí v příštím roce pro financování výjezdů v sektoru vzdělávání dospělých mimořádné prostředky. To znamená, že ještě více organizací bude mít příležitost vyslat své zaměstnance do zahraničí za vzděláním. Zapojit se může jakákoliv veřejná či soukromá organizace, která působí v oblasti vzdělávání dospělých anebo na trhu práce v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či práce s mládeží, jako například knihovny, muzea, večerní školy, centra kariérového poradenství, úřady práce, komunitní centra, domovy seniorů a mnoho dalších. Podívejte se na kompletní přehled organizací z oblasti vzdělávání dospělých