Nové výzvy, nové příběhy. Co přineslo výroční setkání SolidVibe 2024?
Koordinátoři, dobrovolníci a realizátoři solidárních projektů sdíleli zkušenosti na akci, poprvé částečně otevřené veřejnosti.
Letošní ročník výročního setkání Evropského sboru solidarity – poprvé pod názvem SolidVibe – přivítal více než 70 účastníků z různých koutů Česka. Dvoudenní akce se konala v Praze a její večerní doprovodný program byl otevřený veřejnosti. To přispělo k přátelské atmosféře, kde účastníci mohli navázat nová spojení a sdílet své příběhy s širší komunitou.
Odborné workshopy a networking
Dobrovolníci a realizátoři solidárních projektů se zapojili do workshopů zaměřených na úspěšné využití svých zkušeností v budoucnu. Naučili se, jak efektivně rozvíjet své dovednosti v rámci evropských programů a jak dobře prezentovat své projekty.
„Víme, kam jedeme a co nás tam i přibližně čeká. Ale jediné, co nevíme, je, co nám dobrovolnictví dá. Dvěma lidem, kteří jedou na stejné místo, to pokaždé dá něco jiného,“ přiblížil své zážitky z dobrovolnictví František.
Šimon zase popsal šíři aktivit, které solidární projekty nabízí. „Nejvíc se mi líbí ta pestrost – co všechno je v rámci solidárního projektu možné. Lidé se mě ptají, jestli to není moc banální, ale pokaždé se ukáže, že ne. Vždycky jsme se v závěru dostali k tomu, že to solidární projekt je. Je nádherné, jak je ta škála široká škála.“
Koordinátoři – zástupci českých organizací, ve kterých působí zahraniční dobrovolníci – probrali aktuální témata, sdíleli zkušenosti a networkovali. V tematicky zaměřených blocích si navzájem předali praktické tipy a triky. Diskutovali o motivaci dobrovolníků, zemích odkud přicházejí i o budoucnosti programu a výzvách pro příští rok. V závěru mohli také sdílet zpětnou vazbu, ve které zmiňovali především bližší představení akreditace Quality Label a možnost neformálního propojování.
Ocenění úspěchů
Vrcholem setkání bylo předávání ocenění ve třech kategoriích: solidární projekt, dobrovolník a organizace. První místo mezi projekty získal „Uč se a nemuč se,“ jehož cílem je zapojovat skupiny obyvatel ohrožené sociálním nebo ekonomickým vyloučením. Projekt pomáhá dětem i seniorům: dětem nabízí pohybové a vzdělávací aktivity, zatímco seniory zve na virtuální cestování z pohodlí domova pomocí VR brýlí. V kategorii dobrovolníků zvítězil František Zeman, který se v týmu 10 dobrovolníků podílel na stavbě stodoly v ekovesnici v irském Cloughjordan. Oceněná byla organizace Servitus, která dlouhodobě umisťuje dobrovolníky v Česku a zaměřuje se na vzdělávání s důrazem na poučení se z minulosti. Celým večerem provázel známý YouTuber Lukefry. Nechybělo ani překvapení v podobě hudebního vystoupení Thoma Arthwaye, talentovaného zpěváka a kytaristy.
Výroční setkání SolidVibe ukázalo, že program Evropského sboru solidarity je především o lidech, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Akce tak přinesla příležitost k oslavě úspěchů, ale také k prohloubení vazeb mezi těmi, kteří se aktivně podílí na utváření lepší budoucnosti.
Pokud jste se tentokrát nezúčastnili, sledujte další aktivity Evropského sboru solidarity a zapojte se do akcí, které mohou změnit váš život i život ostatních.