Maroko jako most k Africe: evropské vysoké školy posilují spolupráci s regionem

Středoevropské univerzity navštívily Maroko na seminář zaměřený na budování trvalé akademické a výzkumné spolupráce s VŠ.

Erasmus+ Maroko VŠ delegace

Univerzity ze střední Evropy se v dubnu v Maroku setkaly s tamějšími vysokými školami, aby diskutovaly o budoucnosti mezinárodní spolupráce mezi Evropou a Afrikou prostřednictvím programů jako je Erasmus+. Třídenní akce zaměřená na výměnu zkušeností, praktické workshopy a hledání nových a utužování stávajících partnerství ukázala, že africký kontinent není jen cílem pro výměny studujících, ale i dlouhodobým strategickým partnerem pro akademickou a výzkumnou spolupráci. Akci zastřešoval Dům zahraniční spolupráce (DZS) ve spolupráci s Národními agenturami pro Erasmus+ Rakouska a Maďarska, Národní Erasmus+ kanceláří v Maroku a Univerzitou Mohammed VI Polytechnic.

Na místě se potkalo přes 100 zástupkyň a zástupců univerzit ze středoevropských metropolí i regionálních center – Prahy, Vídně, Budapešti, Brna, Plzně, Grazu, Salzburgu, Pécsi, Szegedu a dalších. Společně s marockými partnery diskutovali o možnostech a výzvách současných projektů v oblasti vysokoškolského vzdělávání, a především o nutnosti posilovat rovnováhu a vzájemné porozumění.

Diskuse, která jde do hloubky

Hned v úvodu zazněla silná výzva k tomu, abychom se jako evropské instituce aktivně zapojovali do diskuse o budoucnosti programů jako Erasmus+, které výrazně ovlivňují podobu spolupráce s tzv. třetími zeměmi nepřidruženými k programu. Současně nám diskutující připomněli, že v globalizovaném světě jsme nikdy nebyli tak propojení, ale zda si skutečně rozumíme, zůstává otázkou.

Rovnost v partnerstvích, lepší pochopení regionálních výzev jako je migrace, dostupnost vzdělání, ale i rozvoj lidského kapitálu byly klíčovými tématy úvodního panelu. Jak zaznělo, Afrika se čím dál více stává viditelným aktérem a partnerem i v oblasti vzdělávání. Spolupráce musí stát na vzájemném respektu a sdíleném přínosu – tzv. „equal footing“.

Maroko Erasmus+ VŠ delegace

Zkušenosti z praxe i prostor pro networking

Praktickým jádrem programu byly prezentace dobré praxe v rámci projektů Budování kapacit ve vysokoškolském vzdělávání a Mezinárodní kreditové mobility. Účastníci a účastnice se mohli detailně seznámit s příklady spolupráce s partnery z Maroka a zapojit se do tematických workshopů – včetně simulace přípravy projektů v rámci Budování kapacit ve vysokoškolském vzdělávání, kde si vyzkoušeli sestavení vyváženého konsorcia. Účastníci měli také možnost seznámit se s projekty Erasmus Mundus v rámci krátkého workshopu zaměřeného na hlavní cíle a pravidla.

Důležitým bodem byla také část věnovaná networkingu – formou řízeného speed-datingu – i tematických kulatých stolů. Právě zde vznikaly konkrétní nápady na budoucí spolupráci, řešily se výzvy, kterým současná partnerství čelí, a otevřel se prostor pro nová bilaterální jednání mezi institucemi.

Erasmus+ Maroko VŠ delegace

Dlouhodobý přínos nejen pro studující

Akce zároveň ukázala, že Afrika není jen destinací pro studentské výměny, ale především klíčovým partnerem pro dlouhodobá akademická a výzkumná propojení. Posilování vazeb v oblasti vzdělávání přispívá nejen ke kvalitnějšímu výzkumu a výuce, ale také k hlubšímu kulturnímu porozumění mezi Evropou a arabskou Afrikou.

Díky propojení institucí napříč Evropou a severní Afrikou vzniká prostor pro excelenci, inovace a oboustranný rozvoj – a právě v tom tkví skutečný přínos podobných iniciativ.