Jak začlenit udržitelnost do mezinárodních projektů Erasmus+ i běžného života
Na VET Fóru, každoroční vrcholné události odborného vzdělávání a přípravy, se sešlo více než 150 účastníků z různých koutů Česka.
Tématem letošní konference, kterou jsme 24. 10. 2024 v pražském Hotelu Pyramida uspořádali, byla Cesta k environmentální udržitelnosti v rámci mezinárodních projektů Erasmus+.
Jedním z hlavních cílů konference bylo inspirovat a motivovat instituce i jednotlivce k integraci udržitelnosti do projektů Erasmus+ i každodenních činností. Program nabídl odborné prezentace s příklady dobré praxe, praktické workshopy a prostor pro diskusi o udržitelných tipech a zkušenostech. Hlavní zaměření bylo na obory jako zemědělství, lesnictví, ekologie, ale rovněž na zdravotnictví a potravinářství, které zastupovaly školy a organizace z těchto oblastí.

Michal Uhl, ředitel DZS, ve svém úvodním projevu zdůraznil význam odborného vzdělávání jako jednoho z nejdynamičtěji rostoucích segmentů. „Udržitelnost a životní prostředí jsou dnes klíčovými tématy v celé Evropě a výzkumy ukazují, že Češi toto téma považují za zásadní. Proto bychom se k němu měli vracet a aktivně jej podporovat. Velmi mě těší, že ochrana životního prostředí patří mezi čtyři hlavní priority programu Erasmus+,“ řekl Uhl.
Účastníci jak při projevech, tak na svých stáncích ukázali, že udržitelnost se prolíná jako červená nit napříč všemi obory, a tímto přístupem se vytváří pevný základ pro její začlenění do běžné praxe i každodenního života.

Uhla za řečnickým pultem vystřídal Václav Velčovský, vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF, který zdůraznil: „Udržitelnost by měla být přirozenou součástí našeho každodenního života – a v mnoha ohledech již je. Češi například recyklují nejvíce v celé EU. Udržitelnost patří mezi hodnoty, které má vzdělávání předávat. Znalosti se mění, ale co potřebujeme zakotvit hlouběji, je toto hodnotové zaměření."
Z teorie rovnou do praxe
Michaela Rychtecká z organizace NaZemi na konferenci prezentovala různé metody environmentální výchovy, které ve školách aplikují ideálně na klíč. NaZemi se zaměřuje na mezioborové vzdělávání, které propojuje přírodní vědy s pedagogikou, psychologií a dalšími oblastmi, s cílem podpořit kritické myšlení a občanskou angažovanost.

Ivana Dobešová, ředitelka Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Benešov, ve svém příspěvku k účastníkům uvedla, že dlouhodobě usiluje o to, aby její škola dosáhla mezinárodního a nadnárodního významu, což se v posledních letech daří naplňovat. Škola, kterou už přes dvacet let vede, se stala jedinou školou v Česku, která v roce 2020 získala podporu EU pro realizaci projektu Erasmus+ KA3. Tyto projekty se zaměřují na vytvoření center excelence, což představuje významný krok k tomu, aby se škola stala uznávaným lídrem v oblasti odborného vzdělávání a inovací.
„Cesta vzdělávat mladé lidi k udržitelnému rozvoji se v poslední době zintenzivňuje a zviditelňuje, ale prolíná se výukou všech oborů, které na škole máme a ve kterých vzděláváme už dlouhou dobu. V současné době je naším nejdůležitějším projektem Erasmus+, aktivita KA3, vytváření center excelence. Tento projekt nyní sice končí, ale my zúročujeme to, co jsme do něho dali,“ uvedla Dobešová.
Jako hlavní přínos projektu vidí Dobešová skutečnost, že se škola úspěšně zapojila do sítě spolupráce s dalšími evropskými vzdělávacími institucemi a firmami z praxe. Díky těmto kontaktům měli studenti i učitelé možnost poznat přístupy v zahraničí a sdílet osvědčené postupy. V loňském roce vyslala škola do zahraničí 117 účastníků, kteří se vrátili s nadšenými ohlasy, což jen potvrzuje, že jsou nejen plně uplatnitelní na evropském trhu práce, ale že to pro ně samotné představuje cennou zkušenost.
Další kolo výzev, do kterého se mohou organizace z oblasti odborného vzdělávání a přípravy zapojit, proběhne na jaře roku 2025. Více informací naleznete na našem webu.