Inkluzivní cirkus, knižní bazar nebo debata s velvyslancem. Jaké byly letošní Erasmus Days?

MB, RV, DZS

Erasmus+

V rámci Erasmus Days 2021 proběhlo v ČR 124 akcí. Tři z nich jsme navštívili s kamerou a mikrofonem.

Pátý ročník oslav největšího mezinárodního vzdělávacího programu Erasmus+ opět nabídl přehlídku tisíců projektů po celém světě. Jen v České republice proběhlo během třídenních Erasmus Days ve dnech 14.-16. října více jak stovka akcí. My jsme se s kamerou vydali navštívit tři z nich.

Nejprve jsme se vydali do pražských Holešovic, kde Odbor sociálního začleňování Úřadu městské části Prahy 7 připravil pro zájemce pestrý program přímo na náměstí v parku. Již z dálky byla slyšet hudba, děti se učily cirkusovým dovednostem na workshopu inkluzivního kroužku Cirkusárna a později si návštěvníci mohli poslechnout příběh jednoho z dobrovolníků a komunitních lídrů Františka Nováka, který v rámci projektu vyrazil s dalšími dobrovolníky na mezinárodní výměnu mládeže do Slovinska. „Pro mě to byla úplně nová zkušenost, mohl jsem poprvé poznat úplně nové prostředí a lidi z celé Evropy,“ řekl nám v rozhovoru František Novák.

Cirkusárna
Workshop kroužku Cirkusárna v pražských Holešovicích.

Na Vysoké škole mezinárodních studií a veřejných vztahů Praha se studenti mohli inspirovat zkušenostmi se zahraničními výjezdy významných osobnosti z politiky a diplomacie. V zaplněné přednáškové aule vystoupil náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský, europoslankyně Martina Dlabajová nebo nedávný velvyslanec České republiky při Evropské unii v Bruselu Jakub Dürr. „Přednáška mně opravdu hodně namotivovala. Je důležité věřit tomu, kam chci v životě jít a co chci dokázat,“ svěřila se nám studentka Školy mezinárodních a veřejných vztahů Terezie.

Debata s Jakubem Durrem
Debata s bývalým velvyslancem České republiky při Evropské unii v Bruselu, Jakubem Dürrem v Praze. 

Zástupci Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uspořádali na dvorku před studentskou kavárnou Na Hollaru kreativní workshop a také charitativní knižní bazar. „Také pořádáme dvě přednášky na téma Německo a Francie, které platí u studentů za nejatraktivnější destinace Erasmu. Obě země posluchačům představili naši akademici, ale i studenti, kteří do těchto zemí vyjeli a mohli tak sdílet svojí osobní zkušenost,“ vysvětlila Michaela Rudinská z FSV Univerzity Karlovy.

Studenti na Hollaru
Studenti na přednášce o výjezdech do Francie a Německa v rámci akce FSV UK na Erasmus Days 2021. 

Školy a organizace samozřejmě nepořádali akce pro veřejnost pouze v hlavním městě, ale také po celé republice. Studentky oboru kadeřnictví a kosmetických služeb ze Střední školy Havířov-Prostřední Suchá si připravily salón krásy pro starší dámy a vsetínská SOŠ Josefa Sousedíka pořádá výstavu o odborných stážích v Německu a Portugalsku. V Hradci Králové se do Erasmus Days zapojilo také Muzeum východních Čech v Hradci Králové. „Účastnili jsme se poprvé. Pozvali jsme zástupce muzeí a kulturních příspěvkových organizací v Královéhradeckém kraji ke kulatému stolu. Naším cílem bylo inspirovat, motivovat a diskutovat o možnostech, výhodách i úskalích programu Erasmus+,“ popsala Ivana Valášková projektová manažerka Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Do letošních Erasmus Days se zapojilo celkem 67 zemí, ve kterých se uskutečnilo skoro 5700 akcí. Jejich přehled najdete na stránkách www.erasmusdays.eu, stačí kliknout na virtuální mapu.

Příští oslavy Erasmus Days se budou konat ve dnech 12.-14. října 2022. Už se na vás těšíme zase za rok!