Hledáme lektory českého jazyka a literatury v zahraničí

Hledáme lektory na univerzity po celém světě pro akademický rok 2023/2024. Hlásit se můžete do 21. ledna.

Lektor

Absolvovali jste vysokoškolské studium v magisterském (nebo doktorském) oboru český jazyk a literatura? Ovládáte alespoň jeden světový jazyk? Chcete přispět k propagaci a šíření českého jazyka a kultury v zahraničí a zároveň poznat cizí zemi a její kulturu? Pak jste možná ideálním kandidátem na pozici lektora českého jazyka a literatury na zahraničních univerzitách.

Budete vyučovat český jazyk a literaturu univerzitní studenty v zahraničí, pořádat kulturní a vzdělávací akce k propagaci české kultury pro veřejnost a spolupracovat s úřady a institucemi zastupujícími Českou republiku v dané zemi.

„Učit češtinu na univerzitní půdě je skvělou cestou jak přiblížit naše myšlení, zvyklosti a tradice jiné kultuře - to všechno jazyk odráží. Vidět, jak s každou další hodinou vzrůstá ve studentech zájem o vše české a jak se hlásí na studijní pobyty u nás, je velmi naplňující a nezaměnitelný pocit,“ přibližuje svoji zkušenost bývalá lektorka českého jazyka na univerzitě v Madridu a současná ambasadorka DZS Eva Halanová.

Co všechno práce lektorů v zahraničí obnáší? To vám přiblíží pátý díl podcastu Za hranicí, kde jsme si o této zkušenosti povídali s Jiřím Bernkopfem, lektorem češtiny v Rumunsku.

Další informace o práci lektorech zjistíte na stránkách Programu podpory českého kulturního dědictví.

Přihlášky zasílejte do 21. ledna 2023. Momentálně hledáme lektory a lektorky pro akademický rok 2023/2024 do zemí ze seznamu níže. Podrobné informaci o pozici včetně podmínek, které musí uchazeč splnit, najdete v jednotlivých inzerátech:

Výběrová řízení vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce (DZS).

Nahlédněte pod pokličku života učitelů u krajanů a lektorů v zahraničí, kteří působí po celém světě s Programem podpory českého kulturního dědictví v zahraničí