Projekty a granty
Součástí aktivit v rámci sítě mohou být:
- Výjezdy akademických pracovníků
- Krátkodobé studentské pobyty
- Semestrální studentské pobyty
- Letní školy
- Odborné exkurze
- Koordinační schůzky
Pedagogové mohou vycestovat na výukový pobyt. Studenti mají možnost účastnit se během zahraničních pobytů seminářů a přednášek, které jsou relevantní pro jejich studijní́ obor. Získané ECTS kredity jim vysílající VŠ následně uzná. Krátkodobé pobyty jsou určené k zpracování́ závěrečné práce – bakalářské, magisterské či disertační. Oblíbené jsou také odborné exkurze a letní školy. Studenti mohou vycestovat i na praktickou stáž, pokud je garantem přímo hostitelská VŠ.
Důvody, proč vstoupit do programu CEEPUS:
- Vše přehledně a online na www.ceepus.info
- Možnost dlouhodobé kontinuity projektů
- Nenáročná administrativa a jednoduché financování: stipendium vyplácí hostitelská země, cestovné může hradit vysílající univerzita
- Podpora krátkodobých pobytů
- Snazší uznávání studia v rámci ECTS
- Studenti nehradí studijní poplatky
- Kontaktní osoba na hostitelské univerzitě
- Individuální mobilita „freemover”
- Důraz na společné vzdělávací programy „Joint Programmes“ a udělování dvojích akademických titulů „Joint Degrees“
- Umbrella Solution: možnost získání statutu studenta bez finanční podpory
Uvažujete o založení nové sítě? Ze všeho nejdříve se podívejte do seznamu již schválených sítí a na jejich tematické zaměření a zvažte, zda se nestát partnerem jedné z nich. V případě zájmu o tuto možnost, kontaktujte koordinátora sítě.
Nevyhovuje vám žádná existující síť?
Založte si svou vlastní. O projekt sítě se žádá vždy na jeden akademický rok s možností dalšího prodloužení.
Jak se přihlásit?
-
Zaregistrujte se na portálu www.ceepus.info a požádejte českou Národní kancelář o přidělení práv koordinátora sítě. Podrobně se seznamte s dokumentem What is new in the application round, který vydává Centrální kancelář CEEPUS ke každé výzvě pro podávání návrhů projektů pro žadatele. Součástí dokumentu jsou také informace k hodnocení projektu. Doporučujeme využít i zkušebního hodnoticího formuláře, který najdete pro přihlášení ve svém profilu.
-
Kontaktujte potenciální partnerské univerzity a vytvořte společně projekt včetně výměnných aktivit.
-
Dohodněte se, která univerzita bude síť koordinovat, ostatní budou v roli partnerů. Kontaktní osoby za každou partnerskou VŠ se zaregistrují na www.ceepus.info. Zaregistrovat se může za jednu instituci i více osob např. kvůli zastupování, nicméně pouze jedna osoba může být hlavním koordinátorem. Ten vypracuje online žádost a ostatní kontaktní osoby požádají své Národní kanceláře o přidělení práv k nové síti. Koordinátor předloží žádost na další akademický rok do 30. listopadu.
-
Koordinátor i partneři nahrají do stanoveného termínu za svou instituci do systému tyto povinné dokumenty: Letter of Endorsement – neboli souhlas rektora vysoké školy se zapojením do aktivit sítě, kterým zároveň zbavuje stipendisty povinnosti hradit studijní poplatky. Letter of Intent – neboli souhlas děkana fakulty se zapojením do aktivit sítě, kterým zároveň potvrzuje uznávání studia absolvovaného studenty v zahraničí. Kurikulum – neboli seznam relevantních předmětů s krátkou anotací a informací o ECTS kreditech.
-
Nejpozději do konce dubna obdrží koordinátor sítě vyrozumění o výsledku hodnotícího procesu.