Rád poznávám kulturní rozmanitost Evropy, říká výherce soutěže DiscoverEU

AS, DZS

Erasmus+

Adam díky soutěži DiscoverEU vystoupil ze své komfortní zóny a našel si kamarády po celé Evropě.

V rozhovoru s Adamem Pluháčkem se dozvíte, jak si celou DiscoverEU cestu naplánoval, co ho překvapilo, a jaké jsou jeho další plány. To můžete využít při vlastní účasti v soutěži. Čas máte do 30. dubna.

Adam Pluháček

Adame, ty jsi jedním z cestovatelů a cestovatelek DiscoverEU. Jak ses o soutěži dozvěděl?

Na přednášce v brněnské pobočce Eurodesk/DZS o tématu Erasmus+ a jiné příležitosti.

Co tě přimělo se do soutěže zapojit?

Bude to znít jako klišé, ale především miluji cestování a připadalo mi to na první pohled jako úžasná příležitost. Viděl jsem možnost vyzkoušet si něco nového, (relativně) levně cestovat, získat kamarády po Evropě a vystoupit ze své komfortní zóny. Také jako evropský občan rád prohlubuji svou evropskou identitu poznáváním kulturní rozmanitosti zemí EU.

Přiblížil bys ostatním, jak je možné se do soutěže zapojit a pro koho je soutěž určená?

Máte-li 18 let a jste občanem některé ze zemí programu Erasmus+ (což ČR je), stačí se přihlásit na stránkách youth.europa.eu v sekci DiscoverEU, kde také najdete všechny užitečné informace.

Zúčastnil ses také online setkání cestovatelů před samotnou cestou DiscoverEU? Bylo pro tebe setkání přínosné?

Setkání jsem se zúčastnil, užitečné jistě bylo. Obdržel jsem mnoho informací, pozvání na další Erasmus+ příležitosti a také mi bylo zasláno několik užitečných předmětů, které mi na cestě velmi pomohly (branded DiscoverEU špunty do uší, plátěnka, láhev…) a jež používám dodnes.

Cestovat můžete buď sami, nebo ve skupině. Pro co ses rozhodl ty?

Původně jsem plánoval cestovat sám, ovšem přes Facebookovou skupinu DiscoverEU (určitě se připojte!) jsem poznal osmnáctiletou nizozemskou cestovatelku jménem Merlinda. Navázali jsme kontakt a dohodli se na společné cestě, která úspěšně proběhla. Dodnes si denně píšeme.

Jak jsi postupoval v plánování své DiscoverEU cesty? Je něco, co tě při plánování překvapilo?

Po dlouhém myšlenkovém procesu jsem dospěl k tomu, že spoustu velkoměst západní Evropy mám ve svém bucket listu, takže bylo rozhodnuto. Pak už to bylo pouze o nalezení spojů a ubytování. A zda mě něco překvapilo? Možná jednoduchost, s jakou DiscoverEU mobilní aplikace vyhledává spoje a rezervace místenek.

Jak dlouho jsi nakonec cestoval a kolik zemí jsi navštívil?

Na mém certifikátu o cestě (můžete o něj zažádat po skončení) stojí 21 dní. Nejdříve jsem letěl do Irska (Dublin) na DiscoverEU Meetup (také doporučuji), pak do Nizozemska vyzvednout mojí kamarádku spolucestovatelku, tu jsem provedl po Praze a Brně. Naše cesta dále pokračovala do horké Itálie (Řím, Milan), přes malebnou Francii (Paříž), následně do srdce EU – deštné Belgie (Brusel) a cestu jsme zakončili v nížinatém Nizozemsku (mnoho měst). Ve výsledku se jedná o 6 zemí (počítám i Vatikán) za 21 dní.

Co tě v rámci cesty mile překvapilo a co naopak ne?

Mile mě překvapilo, že jsme stihli všechny naše přestupy a žádný vlak neměl výraznější zpoždění, což je na necelých 6 000 km solidní výkon. Jediné nepříjemné překvapení spojené s cestou pak bylo, že celá cesta uběhla až příliš rychle. A v Paříži byly krysy.

Je něco, co bys doporučil budoucím cestovatelům DiscoverEU?

Vůbec se vaší cesty nebojte! Já měl mnohé obavy (jak to bude s financemi, ubytováním, zařizováním atd.), ale žádné z nich se nenaplnily. V případě jakýchkoliv pochybností se nestyďte kontaktovat bývalé cestovatele (např. na DiscoverEU Facebooku), nebo ambasadory projektu, kteří vám rádi poradí.

Jaké jsou tvé další plány – ať už studijní/pracovní nebo cestovatelské?

Rád bych šel studovat do Berlína mezinárodní vztahy/politologii, předtím ale musím letos úspěšně odmaturovat a složit jazykové zkoušky z němčiny. Než se mi to vše podaří, musím mít menší cestovatelský půst.

Chtěl by ses v budoucnu zapojit do dalších příležitostí programu Erasmus+?

Po mé velmi pozitivní zkušenosti s DiscoverEU se jistě budu chtít více angažovat v dalších projektech Erasmus+.