OECD: Konkurenceschopnost Česka závisí i na zahraničních studentech

Analýza hodnotící ekonomiku členských zemí upozorňuje na klíčovou roli zahraničních studentů pro budoucnost Česka ve shodě s DZS.

Study in Czechia ambassadors
Foto: DZS/Study in Czechia

Zpráva OECD Economic Survey: Czechia 2025 přináší důležitý vzkaz: pokud chce Česko udržet svoji konkurenceschopnost a stabilitu veřejných financí, musí řešit hluboké demografické změny, nedostatek kvalifikovaných pracovníků i omezenou diverzitu ve vysokoškolském vzdělávání.

Autorský tým složený z mezinárodních expertů přitom potvrzuje význam zahraničních studentů pro Česko jako součást řešení těchto výzev. Zpráva se mimo jiné opírá i o studii Domu zahraniční spolupráce (DZS), která se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Jaké výzvy, na které dlouhodobě upozorňuje i DZS, zpráva OECD jmenuje?

Demografická krize

Zpráva varuje, že česká populace stárne rychleji než většina ostatních evropských zemí. Poměr seniorů (65+) k pracující populaci (20–64 let) vzroste z 34,9 % v roce 2024 na 55,7 % v roce 2060. Tento trend vytváří enormní tlak na důchodový systém, zdravotnictví i pracovní trh.

Ve shodě s nedávno zveřejněnou strategií a iniciativou Evropské komise Union of Skills určenou Evropské unii zpráva doporučuje významné investice do rozvoje digitálních dovedností starší generace i pro Česko.

Nedostatek kvalifikovaných lidí na trhu práce

Autoři dále konstatují, že česká ekonomika se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, a to zejména v technických oborech: 77 % českých firem hlásí problémy s nalezením ICT specialistů, což je druhý nejvyšší podíl v celé EU.

Zahraniční studenti jako možné řešení

OECD zdůrazňuje, že zahraniční studenti mají zásadní roli při kompenzaci negativních důsledků demografického poklesu a nedostatku kvalifikovaných pracovníků na trhu práce. Ačkoliv Česko patří s 18 % zahraničních studentů vysokých škol v Česku k nadprůměru v rámci zemí OECD, pro udržení konkurenceschopnosti a zajištění ekonomického růstu je nezbytné přitáhnout širší spektrum studentů z různých států. OECD také doporučuje rozšířit nabídku kurzů v angličtině a podpořit učitele v práci s mezinárodním publikem.

Study in Czechia
Foto: DZS/Study in Czechia

Klíčovou debatu pro Česko DZS a partnerské instituce již otevřely

Zjištění a doporučení nejnovější zprávy OECD považujeme za potvrzení toho, že naše dlouhodobá snaha zvýšit podíl zahraničních studentů, zlepšit podmínky pro jejich studium a jejich úspěšnou integraci do společnosti a na trh práce, má smysl.

Na nedávné konferenci k zahraničním studentům, kterou jsme organizovali společně s Radou VŠ, Univerzitou Karlovou a Anglo-americkou vysokou školou, zazněly podobné závěry těm, které přináší i autorský tým zprávy OECD. Konference představovala v tomto ohledu svým způsobem důležitý významný milník: poprvé se podařilo dostat k jednacímu stolu všechny klíčové strany, tedy zástupce ministerstev, vysokých škol, odborníků na mezinárodní vzdělávání i soukromého sektoru. 

Pokud chce Česko obstát v éře demografického útlumu, digitalizace a globální konkurence o talenty, musí aktivně podporovat příchod a udržení zahraničních studentů a absolventů. V DZS budeme aktuální vývoj v této otázce analyzovat a usilovat o další posun.