Co je nového v Bruselu?
Na konci ledna proběhla již tradiční konference asociace ACA „What’s New in Brussels“ zaměřená na vysokoškolské vzdělávání.
Konference přilákala přes 100 účastníků z 20 zemí. V rámci odborných panelů a workshopů vystoupilo téměř 40 expertů z řad Evropských institucí, národních agentur Erasmus+, vysokoškolských institucí a dalších relevantních stakeholderů.
Aktuálně: Vysokoškolský balíček a střednědobé hodnocení Erasmus+
Plenární části konference se zaměřily na zhodnocení aktuální situace a představení nejbližších očekávaných iniciativ, strategických dokumentů a témat v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se očekává, že Evropská komise zveřejní tzv. „vysokoškolský balíček“. Ten bude obsahovat tři hlavní dokumenty – Sdělení Evropské komise ke společnému evropskému diplomu (tento dokument bude založený především na výsledcích pilotních projektů, které se tomuto tématu věnují, viz také v článku), návrh doporučení Rady o atraktivních a udržitelných akademických kariérách a návrh doporučení Rady k Evropskému rámci pro zajištění kvality a uznávání výsledků učení. Experti diskutovali také o návrhu doporučení Rady „Europe on the move“, který již Komise zveřejnila a soustředí se na podporu mobilit na všech úrovních vzdělávání.
Dalším tématem konference bylo aktuálně probíhající střednědobé hodnocení programu Erasmus+. V tuto chvíli Komise sbírá zpětnou vazbu z jednotlivých členských států i na úrovni EU. Během letošního roku budou všechny podněty a vstupy postupně zpracovávány, přičemž finální hodnotící zpráva se očekává na konci roku. Během konference byly představeny jednotlivé dílčí hodnocení a zprávy například od Evropské univerzitní asociace (EUA), studentské organizace Erasmus Student Network či aliance ECIU (European Consortium of Innovative Universities).
Vzdělávání, výzkum a inovace a zodpovědná internacionalizace
Konference se věnovala i synergiím VŠ vzdělávání s oblastí výzkumu a inovací. Panelisté diskutovali o možnostech pro vysoké školy v rámci Evropského výzkumného prostoru, konkrétně akce ERA 13, a také o podpoře dalších synergií mezi programy Erasmus+ a Horizont Evropa. Diskuze se dotkla také nedávno zveřejněného návrhu doporučení Rady o posílení bezpečnosti výzkumu. Toto téma je úzce spojené s tématem zodpovědné internacionalizace, proto se závěrečná přednáška a panel zaměřily právě na tuto problematiku. Tommy Shih z Lundské univerzity mluvil o nutnosti udržet rovnováhu mezi bezpečností a zachováním otevřenosti pro mezinárodní spolupráci vysokoškolských institucí. Zdůraznil také, jak důležitá je role, kterou v tomto procesu hrají ministerstva a další národní autority, samotné instituce a také jednotlivci, kterých se rozhodování týká.
Evropské univerzity, společný evropský diplom, BIPs a další trendy v internacionalizaci VŠ
Kromě plenárních částí přinesla konference také 6 paralelních tematických diskuzí na různá témata. V rámci diskuze o monitorování Evropských univerzit Tine Delva z Evropské komise představila aktuálně vytvářený rámec pro monitorování postavený na 5 klíčových oblastech – řízení a spolupráce v rámci aliancí Evropských univerzit, společné poskytování vzdělávání a mobilit, společnost a ekonomika, výzkum a inovace a dopad na širší vysokoškolský ekosystém. Další experti pak potvrdili potřebu a užitečnost takového rámce a zmínili také nutnost spolupráce na všech úrovních (evropské, národní a institucionální) pro další rozvoj iniciativy Evropských univerzit.
Účastníci konference se také dozvěděli aktuální informace o Společném evropském diplomu a právním statusu pro aliance univerzit. Yann-Maël Bideau z Evropské komise představil dosud známé výsledky a výstupy pilotních projektů na tato témata, které začaly v loňském roce a skončí letos na jaře. Dle dosavadních informací jsou všechny pilotní projekty úspěšné a přináší klíčové informace a doporučení v obou oblastech. Bideau zdůraznil také, že je třeba jakékoli další kroky důsledně diskutovat a koordinovat s ministerstvy v jednotlivých zemích vzhledem k plné autonomii členských států v oblasti vzdělávání.
Další paralelní diskuze se zaměřily na kombinované intenzivní programy (BIP) v rámci programu Erasmus+, inkluzi v oblasti vysokých škol či tzv. „lump sums“ a finanční zjednodušení programu Erasmus+. V rámci diskuze na téma mezinárodních mobilit Erasmus+ vystoupila jako expertka také Yvona Vyhnánková, institucionální koordinátorka programu Erasmus+ na Univerzitě Palackého v Olomouci, která představila strategii UPOL v oblasti mezinárodních mobilit.
Více informací najdete na stránkách ACA.