Čeština v mnoha podobách… různí lidé, různé země, jeden jazyk. Vychází nové číslo časopisu Krajiny češtiny
Šestnácté vydání představuje činnost učitelů v krajanských komunitách a lektorů češtiny na zahraničních univerzitách.
Časopis Krajiny češtiny vychází jedenkrát ročně v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Na konci minulého měsíce jsme vydali již jeho 16. číslo, jehož leitmotivem jsou různé podoby českého jazyka. S češtinou se nepotkáváme jen v Česku, ale v krajanských komunitách po celém světě a studují ho studenti na zahraničních univerzitách a lyceích. Reportáže, rozhovory a komentáře nejnovějšího se tak nezaměřují jen na jazyk samotný, ale také na rozmanitou skupinu lidí, která se s češtinou ve svém každodenním životě a práci potkává na nejrůznějších místech na všech světových kontinentech.
Číslo otevírá rozhovor s Jiřím Krátkým, zvláštním zmocněncem pro krajanské záležitosti Ministerstva zahraničích věcí ČR, který hovoří o nedocenitelné roli krajanských škol a vzdělávacích spolků pro posilování krajanských komunit. V rubrice Lektoři a učitelé představuje novou destinaci v americké Atlantě článek učitelky Milady Boháčkové, lektorka Denisa Walková zase vypráví o výuce češtiny srbských studentů v Bělehradě. V rubrice Letem světem se můžete vydat po stopách Čechů, kteří přišli do rumunské Svaté Heleny před 200. lety, nasát atmosféru československého festivalu v Brazílii nebo zjistit, jaká jídla připravují krajané v Argentině, Brazílii Bosně nebo v Rumunsku. Českou stopu v životě slavného malíře Henriho Matisse odkrývá rubrika Portrét. Na otázku, proč vodník není jen strašidlo a co je to lapbook, odpoví příspěvky v rubrice Didaktické zkušenosti a studie.
Aktuální číslo toho nabídne ještě mnohem více, od recenze obrazového románu Markéty Pilátové, pojednávajícím o životě Arnošta Lustiga Arnoštova cesta, po rozhovory s dalšími učiteli češtiny, akademiky a lektory, kteří se českým jazykem z různých perspektiv celoživotně zabývají. Letošním číslem Krajin češtiny prostupují zprávy, které informují o akcích propagujících českou kulturu za našimi hranicemi, např. v Aix-en-Provence, Tchaj-peji či v Záhřebu, a autentické texty tchajwanských či italských studentů češtiny, jež dokládají rozmanitost češtiny.
Časopis tradičně uzavírají informace o Letních školách slovanských studií, pořádaných v České republice.