Česká delegace vysokých škol míří na misi do USA, zúčastní se i veletrhu NAFSA

Získávat i utužovat partnerství a reprezentovat zemi na mezinárodní úrovni budou vysoké školy pod hlavičkou Study in Czechia.

NAFSA 2023. Foto: DZS
NAFSA 2023. Foto: DZS

České vysoké školy se již tradičně zúčastní mezinárodního veletrhu a konference NAFSA, který se letos koná v New Orleans v americkém státě Louisiana od 28. do 31. května. V rámci jednotného stánku iniciativy Study in Czechia budou mít školy možnost prezentovat své aktivity a navazovat nové mezinárodní kontakty s odborníky ve vzdělávání z celého světa. 

Utužování vztahů s předními americkými univerzitami skrze účast na veletrhu NAFSA otevírá nové možnosti pro české školy, studenty a celou zemi. Je tak významným krokem k upevnění postavení Česka v globálním vzdělávacím a výzkumném prostředí. 

Posílení spolupráce však nezůstane letošní rok jen u účasti na veletrhu. Díky podpoře významných partnerů se delegace českých univerzit zároveň vydává na vzdělávací a síťovací misi do států New York a Texas. Na uskutečnění cesty, která umožní proniknout do amerického vzdělávacího systému a přiblíží možnosti průniku s tým českým, mělo zásadní vliv Velvyslanectví ČR ve Washingtonu pod vedením velvyslance Miloslava Staška. Významnými partnery jsou také Institute of International Education (IIE), CERGE-EI Foundation New York, CzechTrade, texaské Czech Centre Museum Houston a Texas International Education Consortium (TIEC). Připravovaná cesta českých vysokých škol do Spojených států, kde se setkají s představiteli amerických akademických institucí, představuje klíčový krok v širším úsilí o internacionalizaci vzdělávání. 

Její význam pro český vzdělávací systém a celou zemi je zásadní. Širší spolupráce univerzit umožní studentům a akademikům zapojit se do mezinárodních projektů a získávat zkušenosti z globálního prostředí, čímž se zvyšuje jejich konkurenceschopnost na mezinárodním trhu práce. Součástí programu mise je sdílení zkušeností amerických institucí s podporou inovací a transferu technologií, které mají přímý dopad na českou ekonomiku. Zároveň spolupráce pomůže zvýšit i krátkodobé vzdělávací mobility, o které mají američtí občané už nyní vysoký zájem – za poslední rok evidujeme jejich nárůst o 373 %. Jsou tak nyní čtvrtou největší příchozí skupinou v rámci krátkodobých mobilit v Česku. 

V rámci cesty se setkáme kromě vedení univerzit, akademiků, zahraničních absolventů českých vysokých škol, českých vědců působících v USA i s nejpočetnější českou krajanskou komunitu v USA, a to s českými Texasany, kteří žijí primárně v jihovýchodní části státu ve městech jako jsou La Grange, West, či dokonce texaská Praha. Zdejší krajanská komunita je hrdá na své kořeny a skrze krajanské organizace udržuje český jazyk a kulturu v zahraničí i pro další generace.  

Postupně budeme sdílet informace a zajímavosti z průběhu veletrhu i mise samotné na našem webu.