Jak na výzvu v programu Evropský sbor solidarity v roce 2025?

Program Evropský sbor solidarity motivuje mladé lidi k participaci na řešení společenských problémů, zapojení se do pomoci potřebným a vytvoření inkluzivnější společnosti v rámci Solidárních projektů. Mladí lidé také mohou účastí na dobrovolnickém výjezdu v rámci Dobrovolnických projektů získat nové dovednosti, kompetence a cenné zkušenosti, které zlepší jejich postavení na trhu práce.

Program nabízí financování projektů jednou až dvakrát ročně. Zapojit se mohou mladí lidé (18-30 let) v rámci neformálních skupin a veřejné či soukromé organizace/instituce ze zemí EU.

Evropská komise pro aktuální programové období stanovila čtyři společenské priority, na které by se měly projekty zaměřovat a jejich reflexe zároveň ovlivňuje schvalovací proces žádostí. Jsou to: inkluze a diverzita, environmentální udržitelnost, digitalizace, participace.

Solidární projekty

Solidární projekt realizuje tým minimálně pěti mladých lidí ve věku 18-30 let, kteří chtějí ve svém okolí změnit něco k lepšímu. Žádost o projekt může tento tým podat pod záštitou organizace, ale i samostatně jako neformální skupina reagující na aktuální výzvy v místní komunitě. Projekty mohou mít podobu vzdělávacích kurzů pro seniory, ekologicky prospěšných aktivit nebo třeba workshopů na propojování české a vietnamské kultury.

Více o podmínkách zapojení a postupu při podávání žádostí najdete na stránkách programu.

Dobrovolnické projekty

Projekty umožnují mladým lidem vyjet jako dobrovolník pomáhat místním komunitám do zahraničí, získat rozhled a nové přátele, naučit se něco nového a získat cenné životní zkušenosti. V rámci Individuálního dobrovolnictví účastníci vyrážejí na 2 – 12 měsíců vykonávat dobrovolnickou činnost na plný úvazek (32–38 hodin týdně) a to v zemi původu dobrovolníka nebo v zahraničí. Další možností je zapojit se do Dobrovolnických týmů o 10 až 40 lidech z nejméně dvou různých zemí a pomáhat po dobu 2 týdnů až 2 měsíců. Do této aktivity se zapojují organizace, ke kterým mladí lidé na dobrovolnictví přijíždějí.

Více o podmínkách zapojení a postupu při podávání žádostí najdete na stránkách programu.

Quality Label

Do Dobrovolnických projektů se může zapojit jakákoliv organizace či instituce ze zemí EU. Quality Label (QL) je akreditací, která organizacím umožňuje přijmout národní i mezinárodní dobrovolníky a zapojit je do svých činností. Udělení QL stvrzuje, že určitá organizace je schopna realizovat kvalitní činnosti v souladu se zásadami, cíli a standardy programu.

Více o akreditaci QL zjistíte na stránkách programu. Potřebujete poradit? Nabízíme online konzultace před podáním žádosti i v průběhu realizace projektů. V případě zájmu kontaktujte referentku Markétu Benešovou.

Centralizované aktivity

Některé aktivity (tzv. centralizované) spravuje Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Patří mezi ně:

  • Dobrovolnické týmy v oblastech s vysokou prioritou

Dobrovolnické týmy se zaměřují na dvě klíčové oblasti – podporu uprchlíků a obětí katastrof a pomoc mladým lidem s omezenými příležitostmi při jejich vzdělávání.

  • Dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci

Tato aktivita nabízí mladým lidem ve věku 18–35 let možnost zapojit se do humanitárních projektů v délce 2 týdnů až 12 měsíců. Účastníci pomáhají v oblastech postižených humanitárními krizemi, přičemž registrace probíhá prostřednictvím portálu Evropského sboru solidarity.

Více informací najdete na stránkách aktivit.