Rada EU dala zelenou značce společného evropského diplomu a schválila další důležité dokumenty v oblasti vzdělávání, mládeže a sportu

CZELO

Ve dnech 12.-13. května zasedala Rada EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Přečtěte si, co ministři přijali.

Vzdělávání

V oblasti vysokoškolského vzdělávání Rada přijala dva dokumenty z tzv. Vysokoškolského balíčku, který představila Evropská komise loni na jaře. Jedná se o Usnesení Rady ke značce společného evropského diplomu a k dalším krokům na cestě k případnému společnému evropskému diplomu a Doporučení Rady o Evropském systému zajišťování kvality a uznávání ve vysokoškolském vzdělávání. Dokumenty reagují na naléhavou potřebu posílit atraktivitu evropských vysokých škol a zvýšit jejich globální postavení v době rostoucích geopolitických výzev. Oba dokumenty zdůrazňují, že se vztahují pouze ke značce a ačkoli diskuse o společném evropském diplomu samotném probíhají, Rada dosud nepřijala rozhodnutí o jeho případném zavedení a veškeré odkazy na společný evropský diplom v těchto dvou dokumentech by měly být chápány pouze v tomto smyslu. 

Usnesení Rady ke značce společného evropského diplomu a k dalším krokům na cestě k případnému společnému evropskému diplomu

V Usnesení Rada schválila vznik značky společného evropského diplomu (European joint degree label). Ta bude moci být udělována společným studijním programům, které vedou k jednomu společnému diplomu, budou poskytovány alespoň 2 vysokými školami min. ze 2 členských států EU a budou splňovat tzv. Evropská kritéria (v příloze doporučení). Značku budou moci udělovat agentury pro zajišťování kvality registrované v seznamu EQAR, agentury plně implementující Evropský přístup pro zajišťování kvality společných studijních programů a vysoké školy s institucionální akreditací. V usnesení Rada plánuje 3 fáze pro implementaci značky a pro potenciální přípravu společného evropského diplomu: 

  • v letech 2025 a 2026 má být dokončena příprava značky společného evropského diplomu 

  • mezi 2026 a 2028 má být zahájeno používání značky, zároveň bude probíhat monitoring a hodnocení její implementace, Evropská komise a členské státy EU provedou průzkumné práce a studii o proveditelnosti společného evropského diplomu 

  • v roce 2029 má Rada EU rozhodnout o dalších možných krocích ke společnému evropskému diplomu 

Pro úspěšnou implementaci značky má vzniknout speciální pracovní skupina (tzv. Policy Lab) v rámci Pracovní skupiny strategického rámce Evropského prostoru vzdělávání, která bude mít za úkol vypracovat komplexní rámec pro značku společných evropských diplomů a jasné definice, popisy, ukazatele a společné metody ověřování souladu s kritérii stanovenými v příloze doporučení Rady. Zároveň Evropská komise plánuje do konce roku 2025 zveřejnit dvě výzvy v rámci Erasmus+ na podporu přípravy značky společného evropského diplomu. Jedna bude určena vysokým školám a podpoří instituce, které chtějí připravit studijní programy splňující Evropská kritéria. Druhá výzva bude zaměřena na relevantní ministerstva, národní akreditační agentury a další aktéry na národních úrovních, aby zmapovali svůj národní systém a učinili potřebné kroky k tomu, aby v dané zemi mohla být implementována značka společného evropského diplomu. 

Doporučení Rady o Evropském systému zajišťování kvality a uznávání ve vysokoškolském vzdělávání

Druhý dokument se věnuje celkovému posílení systému zajišťování kvality na vysokých školách v Evropě a možnosti vytvoření speciálního rámce pro zajišťování kvality pro aliance vysokoškolských institucí (nejen aliance Evropských univerzit). Zaručení standardů kvality na všech vysokých školách zapojených do daného společného programu je klíčovým předpokladem pro zavedení značky společného evropského diplomu a případné zavedení společného evropského diplomu. Doporučení tedy apeluje na členské státy, aby zajistily, že procesy zajišťování kvality jsou agilní, internacionalizované a vhodné pro daný účel, což vysokým školám umožní reagovat na dynamické společenské proměny, které se jich dotýkají, a přispívat k nim. Dále mají členské státy podporovat zavádění automatického vzájemného uznávání kvalifikací v členských státech.  

Doporučení obsahuje dvě přílohy, jedna se věnuje základu pro zkoumání možnosti vytvoření speciálního rámce pro zajišťování kvality pro aliance vysokoškolských institucí (možnost jednoho externího hodnocení kvality celé vzdělávací nabídky poskytované v rámci aliancí). Druhá příloha obsahuje již zmíněná Evropská kritéria, která musí společné studijní programy naplnit, aby mohly získat značku společného evropského diplomu. Společný studijní program musí například nabízet studentům fyzickou mobilitu v rozsahu nejméně 30 ECTS (která může být rozdělena do více pobytů) a alespoň 6 měsíců na jedné nebo více partnerských institucích v zahraničí a musí nabízet alternativy pro studenty, kteří nemohou vycestovat, například virtuální nebo kombinovanou mobilitu. Programy musí být interdisciplinární a inkluzivní. Mají také naplňovat a propagovat evropské hodnoty a nabízet studentům možnosti rozvíjet jejich digitální a zelené dovednosti.  

V oblasti vzdělávání Rada dále přijala Závěry o inkluzivních postupech zaměřených na účastníky vzdělávání v předškolním vzdělávání a péči a školním vzdělávání s cílem podpořit odolnost a inkluzivitu na těchto úrovních vzdělávání. Závěry vyzývají členské státy k podpoře integrovaných a komplexních strategií zaměřených na aktivní zapojení všech žáků. Dále pak také k posílení profesního rozvoje učitelů, k odstranění stávajících překážek či ke spolupráci všech relevantních aktérů, včetně rodičů.  

Politická debata se tentokrát zaměřila na roli Unie dovedností při posilování Evropského prostoru vzdělávání, včetně diskuze o tom, které z navržených iniciativ by měly být prioritizovány.    

Mládež

V oblasti mládeže Rada schválila dva dokumenty. Prvním z nich jsou Závěry o komunitě mladých lidí v Evropě založené na evropských hodnotách v zájmu společné a bezpečné Evropy, jejichž cílem je nalézt vhodné způsoby, jak posílit mladou generaci, která čelí výzvám souvisejícím s demokratickým občanstvím, digitální i mediální gramotností. Dokument členským státům také doporučuje plně využívat možností, které nabízejí programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity. 

Druhým dokumentem, který ministři schválili, je Usnesení, kterým se revidují pokyny pro řízení dialogu EU s mládeží. Usnesení reflektuje vývoj od poslední revize v roce 2019 a zohledňuje dosud nabyté zkušenosti v rámci probíhající Strategie EU pro mládež na období 2019–2027

V rámci politické debaty zástupci členských států diskutovali o hrozbách, jimž mladí lidé čelí v kyberprostoru – včetně dezinformací, manipulace a dalších rizik

Sport

V této oblasti Rada přijala Závěry o integrovaném přístupu ke sportu a pohybové aktivitě v kontextu vzdělávání. Dokument reaguje na rostoucí míru sedavého způsobu života dětí a mládeže a zdůrazňuje význam školního prostředí – jak během výuky, tak ve volném čase – pro podporu zdravých pohybových návyků a celkového fyzického i duševního zdraví.

Rada také vedla politickou debatu o roli sportovců při tvorbě sportovní politiky. Ministři zdůraznili přínos zkušeností a odborného pohledu sportovců a diskutovali o způsobech jejich zapojení do formulace a realizace politik na všech úrovních.

Více informací o všech přijatých dokumentech naleznete v tiskové zprávě Rady EU.