Naši učitelé pomáhají českým krajanům na Ukrajině

Všechny tři učitelky z Ukrajiny a Ruska jsou zpět v ČR. Nyní hledají způsoby, jak krajanům i Ukrajincům pomoci.

Ukrajina na papíře

V rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, který spravujeme, vysíláme každý rok učitele češtiny ke krajským komunitám. V zahraničí se nevěnují jen výuce češtiny, ale aktivně také propagují českou kulturu formou různých aktivit a spoluprací s místními úřady zastupujícími Českou republiku. Ještě v únoru působily v rámci tohoto programu také dvě učitelky na Ukrajině a jedna v Ruské federaci. Ovšem v důsledku ruské agrese musely svoje destinace opustit a nyní se z České republiky snaží válkou postiženým krajanům pomoci. Ať už na dálku těm, kteří na Ukrajině zůstali, nebo těm, kterým se podařilo ze země evakuovat.

Vladimíra Pěčonková, která působila jako učitelka u krajanů v Čechohradu a Melitopolu, a Eva Řezníčková, která učila krajany v Žytomyru, musely v důsledku stoupajícího napětí v předvečer ruské invaze na Ukrajinu odjet zpět do České republiky. Jejich odjezd provázely komplikace způsobené zhoršující se vojenskou a politickou situací. „Obě učitelky cestovaly z Ukrajiny narychlo a nechaly v destinaci většinu věcí.“

Svoje působiště musela opustit také Tamara Bartková z jihoruského Novorossijsku:

„Paní Bartková zase opustila Novorossijsk v úterý 2. března letecky ze Soči, kam jela 8 hodin taxíkem, protože jiná doprava nebyla možná. Doprava autobusem, vlakem či autem z Novorossijsku do Moskvy byla vzhledem ke kontrolám na dálnici pro cizince nebezpečná,“ vysvětlila Olga Vlachová z Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, která je s učitelkami v intenzivním kontaktu.

Pedagožky ihned po svém návratu do Česka začaly usilovně krajanům ve svých destinacích různým způsobem pomáhat a zůstávají s nimi, pokud možno, v kontaktu. Eva Řezníčková pomáhala při evakuaci krajanů ze Žytomyru, 88 z nich již 1. března dorazilo do Prahy, o následujícím víkendu přijely do České republiky další tři autobusy s dětmi a staršími krajany. S Ludmilou Číževskou, předsedkyní krajanské organizace v Žytomyru, hledají způsoby, jak pokračovat ve výuce dětí krajanů, kteří jsou momentálně v Praze. Již nyní pro ně připravuje dobrovolnou výuku ve dvou třídách. Je v kontaktu s řediteli víceletých gymnázií a připravuje studenty na vstup do jejich tříd. Ovšem přesný počet dětí je těžké odhadnout, stále totiž přijíždějí matky s dalšími dětmi, navíc krajané nejsou pouze v Praze, odjeli např. do Písku, Rychnova nad Kněžnou, Karlových Varů a dalších měst. V kontaktu se přes tragický vývoj na Ukrajině snaží zůstat se „svými“ krajany alespoň na dálku také Vladimíra Pěčonková. Denně si píše či volá s krajany z Melitopolu a Čechohradu, kteří kvůli probíhajícím bojům nemohli svoje domovy opustit. Stará se také o rodiny, kterým se podařilo přijet do ČR a zajišťuje výuku dospělých i dětí.

Krajané na Ukrajině
Děti krajanů na Ukrajině před invazí. FOTO: Archiv DZS

Ve spojení se svými žáky v Novorossijsku zůstala také Tamara Bartková. Do pomoci Ukrajině se zapojila rovněž učitelka Bohdana P. Šolcová, která v minulosti působila jako učitelka u krajanů na Ukrajině a nyní je vyslaná do chorvatského Daruvaru. Společně s antropoložkou Andreou Preissovou Krejčí ze Slezské univerzity v Opavě sehnaly materiální pomoc a dopravce až do Malynivky, další obce, kde žije česká krajanská komunita.

Zajistit kontinuální průběh výuky pro krajany v České republice a pomoci krajanům, kteří na Ukrajině zůstali pomáháme koordinovat i v DZS. „V našem pracovním týmu máme složku, kam mohou učitelé ukládat učební materiály vhodné pro výuku češtiny krajanů v ČR a také případné náměty, jak pomoci. Zajišťujeme také učebnice a pracovní sešity pro výuku češtiny,“ řekla Olga Vlachová.

Společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Úřadem vlády ČR a vysokými školami jsme se dohodli také na konkrétní pomoci ukrajinským vysokoškolským studentům a vědcům. Na speciální stránce iniciativy Study in the Czech Republic postupně zveřejňujeme stipendijní nabídky pro studenty. Na stránce researchin.cz najdou vědečtí pracovníci základní informace o možnostech zapojení do práce českých výzkumných pracovišť spolu s odkazy na weby s nabídkami konkrétních pozic.