Co plánuje Evropská komise v roce 2025?
Pracovní program EK představuje plány v oblasti vzdělávání a VaVaI, včetně zjednodušování a přípravy rozpočtu 2028-2034.
Ve středu 12. února zveřejnila Evropská komise svůj pracovní program pro rok 2025 spolu se Sdělením zaměřeným na zjednodušování administrativní a regulační zátěže. Společným mottem těchto dvou dokumentů je „odvážnější, jednodušší a rychlejší“ Evropská unie zaměřená na podporu konkurenceschopnosti, zvyšování bezpečnosti a ekonomické odolnosti.
Co nás čeká v roce 2025?
Pracovní program Komise vzniká každoročně ve spolupráci s Evropským parlamentem a představuje klíčové iniciativy EK na daný rok. Letos vychází z velké části z nedávno zveřejněného Kompasu konkurenceschopnosti EU, přičemž do konce roku Komise plánuje celkem 51 nových iniciativ a klade velký důraz na zjednodušování (z celkem 18 legislativních balíčků se 11 zaměřuje právě na zjednodušování administrativní a regulační zátěže).
Mezi témata, která mají dopad do oblasti vzdělávání a vědy, výzkumu a inovací (VaVaI), patří především oblast udržitelnosti a konkurenceschopnosti, kde je plánována například Evropská strategie pro start-upy a scale-upy a také iniciativy v oblasti dekarbonizace a digitalizace, včetně kvantových technologií a umělé inteligence. Do oblasti podpory lidí a společnosti spadá tzv. Union of Skills, zaměřená na celoživotní vzdělávání a získávání dovedností potřebných pro trh práce. Mezi prioritními tématy nechybí ani podpora kvalitního života (včetně ochrany oceánů a vodních zdrojů), ochrana demokracie a hodnot, globální spolupráce (se zaměřením na Střední východ, oblast Středomoří a Indii) a obrana a bezpečnost.
Zmiňovaného zjednodušení má být dosaženo pomocí několika Omnibus balíčků, z nichž první se zaměří na udržitelnost a investice a další například na vytvoření nové definice pro malé podniky se střední tržní kapitalizací ("small mid-caps"), která jim zjednoduší administrativu některých procesů.
Veškeré plánované iniciativy, včetně předběžných termínů jejich zveřejnění a případného legislativního dopadu, najdete v přehledném factsheetu.
Zjednodušování administrativy a regulační zátěže
„Sdělení o provádění a zjednodušování“, které doprovází pracovní program, je pětiletým plánem pro zjednodušení unijních pravidel a snížení administrativní a regulační zátěže pro občany a podniky, ale také v rámci administrace EU.
V případě podniků plánuje Komise snížit administrativní zátěž obecně o minimálně 25 %, specificky pro malé a střední podniky pak až o min. 35 %. Zároveň sdělení klade důraz na zjednodušování v rámci přípravy a implementace nových EU pravidel, lepší zhodnocování dopadu, silnější podporu členským státům a aktivní spolupráci s relevantními stakeholdery. Evropskému parlamentu a Radě EU navrhuje zvážit rychlé přijetí legislativních návrhů, které se budou týkat právě zjednodušování.
Víceletý finanční rámec 2028-2034
Součástí letošního plánu Komise je také představení víceletého finančního rámce 2028-2034 (VFR), s důrazem na zjednodušení přístupu k financování, modernizaci rozpočtu a efektivnější financování strategických priorit. V úterý 11. února bylo zveřejněno sdělení „Cesta k příštímu víceletému finančnímu rámci“, které mapuje cestu k jeho vytvoření. Sdělení uvádí klíčové výzvy, které budou návrh VFR utvářet. Jeho součástí má být například také vytvoření Evropského fondu pro konkurenceschopnost, který by měl vytvořit investiční kapacitu pro podporu strategických odvětví, včetně oblasti vědy, výzkumu a inovací.
K přípravě VFR se mohou vyjádřit také všichni občané EU. Aktuálně je do 7. května otevřená veřejná konzultace, která je rozdělena do několika oblastí. Jedna z nich zahrnuje oblast přeshraničního vzdělávání a odborné přípravy, včetně oblasti mládeže, v oblasti VaVaI se poté jedná především o oblast podpory konkurenceschopnosti. Během roku budou také probíhat panelové diskuze s občany EU.
Více informací o pracovním programu a Sdělení o implementaci a zjednodušení najdete v tiskové zprávě EK. Stejně tak je na webu EK k dispozici více informací o připravovaném VFR.