Česko-slovenská konference EPALE 2025: Umělá inteligence mění vzdělávání dospělých
Jak umělá inteligence ovlivňuje učení, trh práce a roli lektora?
Právě těmto otázkám se věnovala Česko-slovenská konference EPALE 2025, která se uskutečnila 9. 4. 2025 v pražské Spojce Karlín. Platforma EPALE (Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě), kterou spravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS), nabízí prostor pro odborníky z oblasti vzdělávání dospělých k výměně zkušeností, sdílení dobré praxe a k diskusi na aktuální témata ve vzdělávání.

Konferenci zahájil Roman Klepetko, vedoucí oddělení vysokoškolského a celoživotního vzdělávání DZS, který ve svém úvodním proslovu připomněl význam vzdělávání dospělých v kontextu současných technologických změn: „Vzdělávání dospělých je dnes důležitější než kdy jindy. Je klíčové pro udržitelný rozvoj našich společností. Rychlý rozvoj nových technologií, digitalizace a umělé inteligence přináší nové požadavky a nároky, které musíme zohlednit při vzdělávání dospělých. Právě EPALE je efektivním nástrojem, jak se dále vzdělávat, jak sdílet zkušenosti, hledat partnery a realizovat nové projekty,“ uvedl.
Na něj navázala Michaela Vahovská z Evropské komise, která připomněla evropský kontext podpory vzdělávání dospělých: „Rozvoj dovedností i nadále zůstává jedním z hlavních témat Evropské komise. Důkazem toho je například Unie dovedností (Union of Skills), jejíž druhý pilíř se zaměřuje na zvyšování úrovně dovedností a rekvalifikaci pracovní síly.“ Dále uvedla, že cílem Evropské komise je, aby se do roku 2030 každoročně vzdělávalo alespoň 60 % dospělých. K naplnění tohoto cíle mají přispět mimo jiné individuální vzdělávací účty, jejichž smyslem je motivovat jednotlivce ke vzdělávání v průběhu celého života.

Program konference se zaměřil na čtyři klíčová témata:
- vývoj technologií ve vzdělávání a dopady na výukové metody
- vliv umělé inteligence na proměnu trhu práce
- právní a etické otázky využívání AI ve vzdělávání
- konkrétní nástroje a scénáře využití AI v lektorské praxi
Odborný program dále obohatily příspěvky Brana Frka, Lukáše Kačeny, Marka Hrivnáka a právníka Petra Kohouta. Témata jejich vystoupení se zaměřila na vývoj technologií ve vzdělávání, dopady umělé inteligence na trh práce, její potenciál v neformálním vzdělávání dospělých i právní aspekty jejího využívání. Společně nabídli různorodé pohledy na to, jak AI proměňuje roli lektora i celý systém celoživotního učení.

Nechyběly ani panelová diskuse či praktické workshopy, které účastníkům umožnily reflektovat nové výzvy i příležitosti. Konference zároveň propojila odborníky z Česka a Slovenska, kteří sdíleli své zkušenosti s implementací AI do formálního i neformálního vzdělávání dospělých. České a slovenské středisko EPALE organizovalo společnou konferenci na aktuální téma pro vzdělavatele dospělých už počtvrté.
Platforma EPALE se stala živou evropskou komunitou odborníků z oblasti vzdělávání dospělých, která podporuje inovace a sdílení know-how v oblasti celoživotního učení. Konference 2025 ukázala, že AI není pouze trendem, ale reálným nástrojem, který – pokud je správně využit – může vzdělávání přiblížit více lidem a přizpůsobit ho jejich potřebám.
Jak se lidé dívají na AI ve vzdělávání
Z diskusí na konferenci vyplynulo, že většina účastníků se neobává, že by jim umělá inteligence přímo ohrozila pracovní pozici, vnímají její zásadní dopad na proměnu mnoha profesí. Vedle technických aspektů se často diskutovala i otázka etických a environmentálních důsledků využívání AI, stejně jako právní rovina – například problematika autorských práv v prostředí, kde může být výstupem umělé inteligence cokoli od kohokoli. Z debaty vyplynulo, že v éře rychlého technologického vývoje jsou stále důležitější nejen nové digitální dovednosti, ale i kritické myšlení a schopnost využívat AI nástroje eticky a zodpovědně.
Platforma EPALE oslaví 15. 4. 2025 své 10. výročí. K oslavě tohoto milníku plánuje EPALE řadu speciálních aktivit, včetně série blogových příspěvků, speciálního vydání Newscastu a výročního podcastu, které reflektují dosavadní úspěchy a budoucí výzvy v oblasti vzdělávání dospělých.
Dne 15. 4. 2025 se také uskuteční online diskuse, do které se mohou zapojit všichni členové komunity. Pro více informací o plánovaných aktivitách k 10. výročí EPALE navštivte oficiální stránky platformy nebo sledujte její profily na sociálních sítích.