Akademická informační agentura AIA

Akademická informační agentura AIA

AIA informuje o nabídkách stipendijních pobytů v zahraničí na základě mezinárodních smluv pro studentky, studenty a akademické pracovnice a pracovníky veřejných vysokých škol, pro studentky a studenty středních škol (ve Francii a Německu) a o možnostech hospitačních stáží pro učitele německého a francouzského jazyka.  AIA rovněž informuje o dalších možnostech studia v zahraniči.

Teachers of English

Our agency assists people interested in teaching English in the Czech Republic in looking for regular teaching posts, mainly at primary and secondary/high public schools.

We supply lists of applicants for English teaching positions to most secondary/high schools and primary schools with extended foreign language teaching in the Czech Republic. Schools that are looking for teachers shall contact selected applicants directly.


In order to apply for a teaching position, please fill in our on-line REGISTRATION FORM.

Please note that by completing the registration form you confirm that you have read and understood the "Principles of personal data protection at the Cenre for International Cooperation" available here.  Ke stažení

Information_for_teachers_of_English_2019-09_final.pdf PDF 06.09.2019 149619 B
PDF 02.09.2019 144991 B
Addresses_of_Czech_Embassies.pdf PDF 11.07.2018 12107 B