První letošní Science Café oslavilo Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

CZELO

Diskuzní večer se uskutečnil v prostorech Pražského domu v Bruselu a přilákal okolo 80 účastníků.

Dne 11. února proběhlo první letošní Science Café. Debata se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě a soustředila se na důležitost a roli popularizátorek vědy v oblasti její komunikace.   

Pozvání na akci přijaly 3 odbornice. Popularizátorka vědy, redaktorka portálu Vědavýzkum.cz a spoluorganizátorka projektu Zeptej se vědce, Vendula Lužná z UP. Dále spoluzakladatelka portálu Zeptej se vědce, Tereza Ormsby (ÚOCHB). V  neposlední řadě popularizátorka vědy a zakladatelka profilu Kreslim vedu, Lucia Ciglar. Diskuzní večer moderoval proděkan pro vnější vztahy a rozvoj z Univerzity Karlovy a spoluzakladatel portálu Vědavýzkum.cz, Aleš Vlk.  

Akci spoluorganizovala kancelář CZELO společně s Pražským domem v Bruselu, Zastoupením Jihomoravského kraje v Bruselu a Styčnou kanceláriou SR pre výskum a vývoj v Bruseli. 

V úvodu diskuze představil moderátor pozvané vědkyně a jejich projekty, pomocí kterých komunikují a popularizují vědu. Nejprve byl prezentován projekt Zeptej se vědce, který založila Tereza Ormsby spolu s Adélou Šimkovou a Kristýnou Blažkovou. Jak Tereza Ormsby při debatě uvedla, projekt založily převážně jako reakci na rostoucí množství dezinformací a sílící vliv sociálních médií. Projekt má za cíl propojit veřejnost s vědeckou komunitou. 

Lucia Ciglar dále představila svůj instagramový profil Kreslim vedu, který reaguje na obdobnou problematiku, tedy množství nepodložených informací a významnou roli sociálních medií při jejich šíření. Profil momentálně sleduje 15 tisíc lidí a jeho cílem je vysvětlovat vědecké poznatky a teorie pomocí grafického ztvárnění.  

Popularizátorka vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci, Vendula Lužná, pokrývá celou škálu aktivit k popularizaci a komunikaci vědy. Kromě činnosti na univerzitě působí jako redaktorka pro web Vědavýzkum.cz, kde nedávno publikovala zajímavý článek na téma ženy ve vědě, respektive snižující se zastoupení žen ve vědě, zejména na vyšších karierních pozicích. I její motivací k práci je snaha propojit vědu s veřejností. 

V první části diskuze bylo otevřeno téma mateřství a kariéry ve vědeckém prostředí. Hostky sdílely zkušenosti z České republiky, Slovenska a USA a shodly se, že klíčová je podpora ze strany partnera a rodiny. V Česku i na Slovensku je mateřská dovolená nastavená poměrně flexibilně, záleží ale také na instituci a jejím fungování, ze které vědkyně na mateřskou odchází. V USA je situace komplikovanější absencí mateřské dovolené a celkovým nastavením systému. Z debaty také vyplynulo, že mnoho žen s komunikací vědy začíná právě během mateřské dovolené, což může být pro ženy příležitost, jak spojit práci s rodinným životem.  

V druhé části diskuze se hostky zaměřily na výzvy, které přináší komunikace vědy. Pro Terezu Ormsby bylo například klíčové najít způsob, jak vědecké poznatky sdělit, tak, aby byly srozumitelné pro širokou veřejnost, aniž by byl narušen jejich odborný obsah. Upozornila také na výzvu v podobě nedostatečné podpory komunikace vědy ze strany institucí. 

Lucia Ciglar jako největší výzvu a zároveň motivaci uvedla obnovení důvěry veřejnosti k vědě. 

Dále se diskutovalo o rozdílech komunikace vědy napříč různými vědeckými disciplínami a také o způsobech a prostředcích, jakými vědu komunikovat v závislosti na cílové publikum. 

Záznam ze Science Café brzy najdete na našem YouTube kanálu.