Přečtěte si priority polského předsednictví v Radě EU
Oficiálním mottem polského předsednictví je „Security, Europe!“.
Od 1. ledna 2025 přebírá Polsko rotující předsednictví v Radě EU pro první polovinu roku 2025. Na základě oficiálního programu předsednictví bylo Polskem vybráno 7 zastřešujících priorit z oblasti bezpečnosti:
- obrana a bezpečnost
- ochrana osob a hranic
- odolnost proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím
- zajištění bezpečnosti a svobody podnikání
- energetická transformace
- konkurenceschopné a odolné zemědělství
- zdravotní bezpečnost
Priority pro výzkum, vývoj a inovace
V oblasti VaVaI se polské předsednictví zaměří na témata spojená s otevřeností a synergiemi. Bude zdůrazněna zejména potřeba podnikat kroky se zaměřením na inkluzi, podporu výzkumné spolupráce a využívání potenciálů a talentů napříč Evropou. Předsednictví se bude dále věnovat synergiím v oblasti financování, s ohledem na doporučení Rady o politickém programu ERA na období 2025–2027 a také na závěry Rady o střednědobém hodnocení programu Horizont Evropa. Důraz bude kladen na posilování konkurenceschopnosti EU, bezpečnosti, ekonomické odolnosti a snižování strategických závislostí. Polsko bude i nadále pokračovat v práci na závěrech Rady pro využití umělé inteligence ve vědě a nařízení Rady, kterým se zavádí program Euratom pro výzkum a odbornou přípravu na období 2026-2027. V tomto případě se jedná o prodloužení již existujícího programu na financování jaderného výzkumu a rozvoj energie z jaderné fúze.
V tématu vesmíru bude předsednictví pracovat na návrhu legislativy v oblasti vesmíru (EU Space Law) a na přijetí závěrů Rady o maximalizaci přínosů využívání vesmírných dat z pozorování Země pro zvýšení odolnosti se zvláštním zaměřením na využití algoritmů umělé inteligence v oblasti bezpečnosti a krizového řízení. Dále je Polsko připraveno zajistit rovnováhu mezi právním rámcem EU a podporou malých a středních podniků a start-upů, s přihlédnutím k požadavkům kybernetické bezpečnosti a ochrany životního prostředí. V neposlední řadě by měla proběhnout diskuze v kontextu bezpečnosti EU a krizového řízení se zaměřením na využívání družicových dat a synergií vesmírných technologií s průmyslovými odvětvími, včetně obranného.
Priority pro vzdělávání, mládež a sport
V oblasti vzdělávání se polské předsednictví zaměří na několik priorit. Pokračovat bude podpora spolupráce zemí EU za účelem zajištění odolného a inkluzivního vzdělávání a odborné přípravy a přístupu ke vzdělávání pro všechny. Zástupci Polska zahájí diskuzi ke zhodnocení dosažených cílů Evropského prostoru vzdělávání v období 2021-2025 a stanovení priorit a cílů pro následující období 2026-2030. Velmi důležité bude i otevření debaty o podobě programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity po roce 2027, která by měla mimo jiné vycházet také z očekávaného střednědobého hodnocení obou programů. V období 2028-2034 by měly oba programy nadále pomáhat řešit potřeby občanů EU, ale zachován by měl být i důraz na spolupráci se zeměmi mimo EU a propagace Unie jako atraktivní destinace pro vzdělávání. V návaznosti na právě končící maďarské předsednictví budou zástupci Polska pokračovat v práci na zbývajících dokumentech z jarního tzv. Vysokoškolského balíčku, především na Evropském diplomu. V kontextu odborného vzdělávání a přípravy bude dál podporován koncept jeho „excelence“. Nebude chybět také téma podpory mobilit a budoucnosti aliancí Evropských univerzit. V neposlední řadě chce předsednictví předložit Závěry v oblasti předškolního a základního vzdělávání, konkrétně na téma praktických přístupů k zajištění jeho inkluzivity.
V oblasti mládeže se PL PRES zaměří na posílení evropské identity mezi mladými lidmi a na potenciální vytvoření komunity mladých Evropanů a Evropanek, která bude založená na hodnotách společné a bezpečné Evropy. Předsednictví chce dále otevřít debatu na téma potenciální revize řízení Evropského dialogu s mládeží a vytvoření s ním spojené komunikační strategie tak, aby dialog více propagovali mladí lidé samotní. V návaznosti na odkaz Evropského roku mládeže zahájí předsednictví debatu k většímu začleňování mladých lidí a jejich perspektivy do připravovaných klíčových strategií a iniciativ, které se mládeže týkají. V oblasti sportu budou hlavním bodem připravované Závěry o novém přístupu k roli sportu ve vzdělávání. Zástupci předsednictví se dále chtějí zaměřit na aktuální výzvy, jako jsou zvyšování fyzické aktivity dětí a mladých lidí či propagace sportu jako nástroje pro fyzické ale i mentální zdraví. V rámci diskuzí by se členské státy měly bavit také o roli atletů při tvorbě strategií a iniciativ v oblasti sportu.
Více informací najdete na webu polského předsednictví.