Podpora vysokoškolských kariér i „glokálních“ příležitostí pro mladé lidi
Přečtěte si, co přineslo listopadové zasedání Rady v oblasti vzdělávání, mládeže, kultury a sportu.
Ve dnech 25. a 26. listopadu proběhlo zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. V pondělí se Rada věnovala tématům z oblasti vzdělávání a mládeže, v úterý poté sportu a kultuře. Zástupci jednotlivých členských států diskutovali o aktuálních důležitých tématech ve všech zmíněných oblastech a přijali několik dokumentů.
Podpora vysokoškolských kariér a strategických partnerství
V oblasti vzdělávání schválili zástupci členských států především Doporučení Rady o atraktivních a udržitelných kariérách ve vysokoškolském vzdělávání. Jedná se o doporučení, jehož návrh zveřejnila Evropská komise letos na jaře jako součást tzv. vysokoškolského balíčku. Jak již jeho název napovídá, dokument doporučuje členským státům zaměřit se na zvýšení atraktivity a udržitelnosti akademických kariér na vysokých školách. Zdůrazňuje nutnost zohlednit diverzitu akademických kariér a odpovídající rovnoměrné uznání všech úloh, které se od akademických pracovníků na vysokých školách očekávají. Doporučuje proto členským státům uznávat excelentní pedagogickou činnost, která by měla být postavena na stejnou úroveň jako činnost výzkumná. Neopomíjí ani další úkoly pracovníků jako je mentoring, spolupráce s dalšími organizacemi a veřejností, účast v mezinárodních projektech a podobně. V kontextu spolupráce a projektové činnosti vyzývá odpovídajícím způsobem uznávat zapojování do všech forem spolupráce na regionální, národní i mezinárodní úrovni. V neposlední řadě členským státům doporučuje také zaměřit se na kontinuální rozvoj odborných dovedností akademických pracovníků a na obecné zlepšení jejich pracovních podmínek. Zbývající dva dokumenty jarního vysokoškolského balíčku, Komunikace Komise k plánu vedoucímu k Evropskému diplomu a návrh Doporučení rady pro evropský systém zajišťování kvality a uznávání ve VŠ vzdělávání, by měly být nadále projednávány za polského předsednictví Rady v první polovině roku 2025.
Dalším projednávaným dokumentem byly Závěry Rady o strategických partnerstvích ve vzdělávání a odborné přípravě, které vyzdvihují důležitost těchto partnerství na lokální, regionální, národní i mezinárodní úrovni jako cesty k podpoře konkurenceschopnosti EU a doporučují členským státům je více podporovat. V rámci politické debaty se pak diskutovalo o dovednostech potřebných pro budoucí rozvoj a konkurenceschopnost v kontextu Draghiho zprávy. Debatovalo se například o tom, jak podpořit mezinárodní spolupráci prostřednictvím navrhovaného Evropského diplomu, či o důležitosti investic ve vysokoškolském vzdělávání.
Příležitosti pro mladé a nové priority
Oblast mládeže se dočkala schválení Závěrů o „glokálních“ příležitostech pro mladé lidi ve venkovských a odlehlých oblastech. Tento dokument vyzývá k ulehčení přístupu mladých lidí k příležitostem ve vzdělávání a zaměstnání, což by zároveň mělo být jedním ze způsobů, jak se vyrovnávat s demografickými výzvami, jakými jsou například odchod mladých lidí do měst. Termín "glokální" v tomto kontextu značí systémové myšlení na globální i místní úrovni. Způsoby, jak mladým lidem zlepšit přístup k příležitostem ve vzdělávání i zaměstnání, se týkají například digitálních služeb, velkou roli zároveň hraje i zapojení do rozhodovacích procesů na všech úrovních. V neposlední řadě Závěry vyzývají k intenzivnímu školení pracovníků s mládeží, pedagogů a odborníků, aby byli schopni rozvíjet talenty mladých lidí, čímž by přispěli k jejich lepšímu začlenění do společnosti a na trh práce.
Možnostem mladých lidí žijících na venkově se věnovaly i následné politické rozpravy Rady. Hlavním bodem diskuze bylo stárnutí populace a s ním spojené socioekonomické výzvy, například nedostatek pracovních sil či narušená konkurenceschopnost a odolnost komunit. Ministři se však zaměřili nejen na demografické trendy, ale i na možnosti, jak posílit postavení venkovské mládeže, navíc také sdíleli osvědčené postupy na všech úrovních. Rada dále schválila usnesení o výsledcích 10. cyklu Dialogu EU s Mládeží (EU Youth Dialogue), který probíhá do konce letošního roku. Toto usnesení, kromě výsledků cyklu, představuje doporučení z Konference EU o Mládeži, která se na začátku září konala v Budapešti. V neposlední řadě Rada schválila Pracovní plán Strategie EU pro mládež pro období 2025-2027, včetně jeho hlavních priorit, které se zároveň stanou prioritami nadcházejícího tria předsednictví (Polsko, Dánsko, Kypr).
Odkaz významných sportovních akcí
V oblasti sportu Rada schválila Závěry o podpoře trvalého odkazu významných sportovních akcí. Tímto dokumentem tak stvrzuje jejich potenciál zlepšovat život a blahobyt občanů, zejména co se týče modernizace infrastruktury i vytváření nových pracovních míst. Další rovinou je také apel na členské státy, aby využívaly možností velkých sportovních akcí k podpoře fyzické aktivity všech skupin obyvatel, zejména těch znevýhodněných. Kromě výše zmíněného dokumentu se během zasedání debatovalo také o evropském modelu sportu, zejména se zaměřením na propagaci evropských hodnot: V tomto ohledu se hlavní zmínky týkaly jednak možností propojení profesionálního a masového sportu, zároveň však také úloze sportu v potlačování nerovností a širších sociálních problémů.
Podrobnější informace naleznete v odkazech uvedených v článku a v tiskových zprávách Rady, které jsou zmíněny v úvodním odstavci.