Erasmus mi změnil život. Nebojte se zahraničí, říká v novém podcastu Za hranicí Tomáš Novotný

PŘ, MB, DZS

V novém díle podcastu Za hranicí jsme si povídali s Tomášem Novotným o jeho dvou studijních pobytech v rámci programu Erasmus+.

Tomáš Novotný, student magisterského programu Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, se už dvakrát zúčastnil programu Erasmus+. Poprvé na střední škole, kdy vyjel na měsíční stáž do Irska, a podruhé na vysoké škole, kdy se rozhodl jet na zahraniční výjezd do Španělska. Tomáš je zároveň členem sítě Euroučňů, která umožňuje absolventům zahraničních stáží sdílet své osobní zkušenosti.

„Na stylu výuky ve Španělsku se mi moc líbilo, že jsme řešili spoustu věcí projekty. Není to tak, že přijdete, odsedíte si to, skončíte, pak přijdete na test. Reálně musíte na konci semestru předvést projekt, který jste vymysleli ve skupině,“ popisuje Tomáš o své zkušenosti se školním systémem ve Španělsku.

Tomáš Novotný

„Nebojte se vyjet, nebojte se, že to bude těžké, nebojte se, že se budete cítit sami, protože vždycky je tu někdo pro vás, a i kdybyste zjistili, že zahraničí pro vás není, i tak je to pozitivní zkušenost,“ myslí si Tomáš.

V podcastu se dozvíte, jak se mu podařilo najít si kamarády z Polska, Belgie, Nizozemí nebo Jihoafrické republiky, jaké kulturní odlišnosti mu přišly zajímavé, jakým způsobem slaví Španělé Tři krále nebo jaké byly největší rozdíly mezi jeho zahraničními zkušenostmi na střední a na vysoké škole.

Všechny díly podcastu Za hranicí najdete na podcastových aplikacích. Poslechněte si také podcast Projektor, ve kterém máme zacíleno na nejlepší vzdělávací projekty.