Dánské předsednictví se zaměří na bezpečnost, konkurenceschopnost a zelenou tranzici
Předsednictví Rady EU připadne následující půlrok Dánsku. Trio pak uzavře v příštím roce Kypr.
V úterý 1. července začalo Předsednictví Dánska v Radě EU, které potrvá do konce roku 2025. Obecné priority tohoto předsednictví jsou rámovány současnou geopolitickou situací a nestabilitou na mezinárodní scéně, a to hlavně v oblastech bezpečnosti a konkurenceschopnosti. Právě tato dvě témata se odrážejí také v dílčích oblastech priorit a událostech předsednictví pro námi sledované oblasti výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání.
Výzkum, vývoj a inovace
V oblasti VaVaI klade Dánsko důraz na posílení evropského výzkumného a inovačního prostředí pomocí strategických iniciativ a konkrétních kroků v oblasti konkrétních politik. Jednou z hlavních nelegislativních priorit budou například Závěry rady k Evropské strategii pro vědy o živé přírodě. Zároveň se předsednictví zaměřuje na Strategii EU pro startupy a scaleupy, kde Dánsko zdůrazňuje zejména roli univerzit jako základního pilíře inovačního ekosystému. Také usiluje o překlenutí mezer v hodnotovém řetězci, které často brání startupům v růstu.
Na legislativní úrovni Dánsko vede diskusi o návrhu na změnu nařízení o EuroHPC. Cílem této revize je vytvořit právní základ pro vznik gigatováren zaměřených na umělou inteligenci a zároveň integrovat kvantové výpočetní aktivity do rámce výkonného výpočetního systému EU.
Tyto aktivity se odehrávají v širším kontextu příprav nového rámcového programu FP10 a Fondu pro konkurenceschopnost, jejichž zveřejnění se očekává v polovině července. Dánské předsednictví prosazuje přístup založený na větší flexibilitě a menší administrativní zátěži s cílem vytvořit odolné a dynamické inovační prostředí napříč EU.
Předsednictví pokryje také témata výzkumných a technologických infrastruktur a vědecké diplomacie. Na obě témata uspořádá v Kodani konference, k nímž najdete podrobná data níže.
Vzdělávání, mládež a sport
V oblasti vzdělávání a odborné přípravy má dánské předsednictví tři hlavní priority – zvýšení atraktivity odborného vzdělávání a přípravy, podporu mobilit a vzdělávání dětí a mladých lidí v digitálním věku.
Jedním z hlavních úkolů předsednictví bude zahájení jednání a příprava nařízení pro budoucí program Erasmus+ po roce 2027. První návrh nařízení by měla Evropská komise zveřejnit v polovině července spolu s návrhem příštího víceletého finančního rámce pro období 2028-2034. Předsednictví se bude věnovat také zhodnocení dosavadního pokroku v realizaci Evropského prostoru vzdělávání a revizi strategického rámce pro spolupráci do roku 2030. Na konci června Evropská komise zveřejnila svoji průběžnou zprávu, kterou nyní projedná Evropský parlament a Rada. Během dánského předsednictví by měla Rada přijmout usnesení na toto téma. Evropský prostor vzdělávání by se i nadále měl soustředit na kvalitu vzdělávání, rovnost, inkluzi a podporu mobilit, celoživotního vzdělávání, digitálního vzdělávání a vzdělávání k udržitelnosti.
Důležitým tématem předsednictví bude také odborné vzdělávání a příprava (OVP). V reakci na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v mnoha členských státech by měla Rada v září, během neformálního setkání ministrů zodpovědných za OVP, přijmout aktualizovanou deklaraci o spolupráci v oblasti OVP, tzv. Herning deklaraci. Ta naváže na Osnabrückou deklaraci, jejíž platnost v letošním roce vyprší, a zaměří se na zvýšení atraktivity OVP, včetně zohlednění aktuálních i budoucích výzev v oblasti OVP.
V oblasti mládeže zůstane klíčovým nástrojem Dialog EU s mládeží, který umožňuje mladým lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů, podporuje demokratickou participaci a přináší řešení, která berou v potaz potřeby mladé generace. Dánské předsednictví chce v této oblasti zajistit, aby mladí lidé měli reálnou možnost ovlivnit budoucí evropské programy týkající se vzdělávání, mládeže a sportu. V rámci předsednictví proběhne také Evropská konference mládeže. Bude se konat v září a zaměří sena téma priorit v oblasti mládeže pro budoucí programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity. V oblasti sportu bude předsednictví klást důraz na podporu genderové rovnosti a demokratického rozhodování v mezinárodním sportu.
Více informací najdete na webu dánského předsednictví.
Nezmeškejte události Předsednictví v oblasti výzkumu, inovací, vzdělávání, mládeže a sportu:
- 16.–18. září, Aalborg – TOGETHER4HEALTH – Achieving Sustainable Health Care and Beyond
- 18.–19. září, Lyngby – MSCA 2025 – Attracting and Retaining Research Talent in Europe
- 21.–23. září, Kodaň – EU Youth Conference
- 23.–24. září, Nyborg – Mission: Oceans and Waters
- 23.–24. září, Kodaň – Education flagship conference on well-being and digitalization
- 8.–9. října, Kodaň – Copenhagen Life Science Summit
- 20.–21. října, Aalborg – Space Sustainability, Autonomy and Competitiveness
- 22.–23. října, Kodaň – RTI – Summit 2025: A Research and Technology Infrastructures Ecosystem
- 3.–4. listopadu, Kodaň – AI in Science Summit 2025 (AIS25)
- 4.–5. listopadu, Odense – Strategic Energy Technology Plan
- 5.–6. listopadu, Aarhus – Leading the transition towards healthy soils
- 10.–12. listopadu, Kodaň – European Quantum Technologies Conference 2025
- 25.–26. listopadu, Kodaň – ASCEND – Advancing Strategic Competitiveness & Innovation in Deep Tech
- 1.–2. prosince, Kodaň – Human Values Conference
- 2.–3. prosince, Kodaň – Transformative Governance for Food Systems and Biodiversity
- 3.–4. prosince, Kodaň – Reforming Research Evaluation 2025
- 17.–18. prosince, Kodaň – Science Diplomacy Conference – Bridging Divides in a Fragmented World