ECVET je evropský systém kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu. Zvyšuje kvalitu mobility a podporuje spolupráci škol a podniků u nás i v zahraničí. Jednotky výsledků učení, které tvoří základní kámen celého systému, popisují, jaké znalosti a dovednosti si mají účastníci stáže osvojit a jakou míru samostatnosti či zodpovědnosti (kompetence) mají získat. Tento systém usnadňuje shromažďování, přenos a uznávání výsledků učení, zvyšuje transparentnost kvalifikací a podporuje celoživotní učení.
Aktivity zaměřené na implementaci ECVET v mezinárodních mobilitách jsou podporovány v programu Erasmus+ a jsou začleněny do činnosti Domu zahraniční spolupráce na podporu odborného vzdělávání a přípravy.
Za propagaci a poradenství v oblasti využívání systému ECVET v rámci mezinárodních projektů je zodpovědný národní tým expertů ECVET.
K čemu slouží ECVET
ECVET má usnadnit uznávání výsledků učení, které si jednotlivec osvojil a kterými byl ohodnocen v průběhu mobility. Slouží k podpoře vnitrostátní i mezinárodní mobility, podpoře spolupráce škol a zaměstnavatelů u nás i v zahraničí a k podpoře celoživotního učení.
Komu je síť určena
-
Žáci a studenti
-
Učitelé a zaměstnanci škol
-
Odborníci ve vzdělávání
Zapojené země
- Evropská unie
- Norsko
- Lichtenštejnsko
- Island
- Černá Hora
- Albánie
- Bosna a Hercegovina
- Severní Makedonie
- Srbsko
- Turecko
Zapojené země
- Evropská unie
- Norsko
- Lichtenštejnsko
- Island
- Černá Hora
- Albánie
- Bosna a Hercegovina
- Severní Makedonie
- Srbsko
- Turecko
- Arménie
- Rusko
- Ázerbajdžán
- Gruzie
- Moldávie
- Ukrajina
- Alžírsko
- Egypt
- Izrael
- Jordánsko
- Libanon
- Libye
- Maroko
- Palestina
- Tunisko
- Kosovo
Kontaktujte nás
-
Mgr. Helena Slivková
helena.slivkova@dzs.cz
vedoucí oddělení odborného vzdělávání a přípravy
+420 221 850 400
Události
Národní tým expertů
Za propagaci a poradenství v oblasti využívání systému ECVET v rámci mezinárodních projektů je zodpovědný národní tým expertů ECVET.
Národní tým expertů ECVET:
- Ing. Jaromír Coufalík, CSc.
- Mgr. Martina Kaňáková, Národní pedagogický institut České republiky
- Ing. Miloš Rathouský, Svaz průmyslu a dopravy ČR
- PhDr. Hana Slámová, Ph.D.
- PhDr. Alena Tříšková, ČVUT
- Mgr. Helena Slivková, Dům zahraniční spolupráce
Hlavní aktivity týmu expertů:
- Příprava informačních a propagačních materiálů
- Konzultační služby, podpora a poradenství cílovým skupinám
- Účast expertů na informačních seminářích a diseminačních akcích
- Školení hodnotitelů v oblasti problematiky ECVET
- Praktická doporučení pro vytváření jednotek výsledků učení (JVU)
- Průzkum mezi předkladateli projektů sledující výhody a /úskalí začleňování prvků ECVET
- Spolupráce s Koordinačním centrem pro ECVET a se zástupci evropských nástrojů pro mobilitu (např. EQF, Europass)
- Mezinárodní spolupráce, síťování a výměna zkušeností
Kontaktujte nás
-
ECVET
ecvet@dzs.cz
Praktické workshopy
V letošním roce uspořádal Dům zahraniční spolupráce dva Dvoudenní workshopy pro příjemce grantu z programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava. První workshop se konal ve dnech 20. - 21. června 2018 V Kralupech nad Vltavou a druhý ve dnech 24. - 25. října 2018 v Hodoníně. Cílem workshopů bylo poskytnout návrhy na řešení problémů vyskytujících se při využívání zásad systému ECVET v projektech mobility a umožnit účastníkům vyměnit si zkušenosti. Těžištěm workshopů byly diskuse ve skupinách, kterou řídili členové národního týmu expertů ECVET. K hlavním tématům diskuse patřilo praktické řešení problémů při vypracování jednotek výsledků učení, osobních záznamů a závěrečných zpráv o realizaci projektů.
ECVET Fórum
Ve dnech 14. a 15. června 2018 uspořádala Evropská komise výroční setkání uživatelů ECVET s názvem ECVET Fórum, tentokrát v rámci bulharského předsednictví EU v Sofii. Zúčastnilo se ho asi 150 odborníků ze všech členských zemí EU. Tématem letošního ECVET Fóra bylo Využívání ECVET v dlouhodobých mobilitách jako reakce na loňské vyhlášení nové iniciativy EK Erasmus PRO podporující dlouhodobé mobility. Součástí Fóra byly prezentace v plénu a pět diskusních workshopů zaměřených na různé aspekty dlouhodobých mobilit. Součástí Fóra byl také tzv. projektový inkubátor jako forma pro výměnu informací a zkušeností účastníků.
Ke stažení
ECVET Peer Learning Activity
Každoročně pořádaný mezinárodní seminář zaměřený na výměnu informací a zkušeností zástupců národních týmů expertů ECVET z východních zemí EU se konal ve dnech 7. a 8. června 2018 v Budapešti za účasti odborníků z jedenácti zemí (Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česko, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko). Tématem semináře bylo Posilování role pracovišť v přípravě a realizaci mezinárodní mobility a národních systémů učňovství. Prezentace a diskuse na semináři se zaměřovaly zejména na to, jak využít přístup založený na definování výsledků učení v projektech mezinárodní mobility a v duálních systémech odborné přípravy.
Materiály ke stažení
Analýzy a statistiky
Prezentace pro žadatele
Publikace
- Jak hodnotit, validovat a uznávat výsledky učení
- Dlouhodobé mobility ErasmusPRO s principy ECVET
- Zpráva o implementaci ECVET v ČR
- Střednědobé hodnocení využívání ECVET v rámci programu Erasmus+
- Report on the implementation of ECVET in the Czech Republic
- Mid-Term Evaluation of the Use of ECVET within the Erasmus+ Programme