Evropský týden mládeže 2024

Evropský týden mládeže 2024

Evropský týden mládeže iniciuje Evropská komise každé dva roky. Podporuje tak zapojení mladých lidí do společenského dění a jejich aktivní občanství v Evropě i mimo ni.

Prezentujte svou vizi 

Hlavními tématy letošního ročníku, který se koná 12. - 19. dubna 2024, jsou demokracie a volby do Evropského parlamentu.
Mladí lidé ve věku 16 až 35 let mohou vyjádřit názor na důležitá témata nebo se účastnit různých aktivit a diskusí.

Novinky

Návštěva v kanceláři CZELO, zahajovací konference k Evropskému týdnu mládeže, ale i poznávání Bruselu. Tak proběhl Kick-off Event.

Mladí lidé ve věku 18 let mohou od 16. do 30. dubna znovu soutěžit o měsíční jízdenku Evropou.

Proč se zapojit do Evropského týdne mládeže

Dům zahraniční spolupráce organizuje ve spolupráci s aktéry v regionech několik aktivit:

Více informací o akcích naleznete brzo na této stránce. Aktivity probíhající napříč celou Evropou najdete na mapě Evropského týdnu mládeže. 

Pokud v období 5. - 26. 4. 2024 sami plánujete nějakou akci, můžete ji do mapy vložit a informovat tak mladé lidi z vašeho okolí.

Evropské hodnoty – Voice platform 

Nemůžete na žádnou z akcí osobně? Nahrajte svou vizi na online Voice platformu a podělte se o názor. Evropský týden mládeže 2024 proběhne 2 měsíce před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat 6. až 9. června 2024. Jeho ústředním tématem jsou evropské hodnoty, demokracie i zmíněné volby do Evropského parlamentu. Je na čase, aby se mladí lidé v Evropě více angažovali ve společnosti a zapojovali se do demokratických procesů. Nenechte si ujít příležitost podělit se o svůj názor, který doputuje nejen mezi ostatní mladé lidi, ale i přímo k Evropské komisi.
A hlavně nezapomeňte jít k volbám!

Proč se zapojit?

 • můžete uspořádat a účastnit se všech druhů aktivit v celé Evropě i mimo ni 
 • budete diskutovat o tématech, která jsou pro vás a vaše přátele důležitá 
 • zapojíte se do smysluplných dialogů s tvůrci politik a činiteli s rozhodovací pravomocí 
 • získáte více informací o příležitostech, které EU nabízí nejen mladým lidem, jako je Erasmus+ a Evropský sbor solidarity  
 • budou vás inspirovat zajímavé příběhy dalších mladých lidí 
 • zjistíte, proč je váš hlas důležitý pro nadcházející volby do Evropského parlamentu

Více informací o Evropském týdne mládeže, či možný komunikační materiál k této kampani pro zapojené organizace, najdete přímo na stránkách Evropské komise: https://youth.europa.eu/youthweek_cs

Reproduktor Demokracie v akci

Reproduktor Demokracie v akci podporuje aktivní občanství a s tím spojené volby do Evropského parlamentu. Pohyb ve veřejném prostoru spojený se zvukovou nahrávkou kreativně otevírá mladým lidem téma demokracie.

Pro studenty

Od 17. do 19. 4. proběhne Reproduktor Demokracie v akci pro studenty středních škol v 6 termínech, kdy na aktivitu naváže neformální diskuze s realizátory (Ostružina z.s.) a se zástupci Domu zahraniční spolupráce. Dům zahraniční spolupráce představí mladým lidem , jak mohou být aktivní třeba díky programu Erasmus+ a změnit něco ve svém okolí, či vyrazit na zkušenou do zahraničí a poznat Evropu na vlastní kůži. 

Aktivitu zakončí návštěva nově otevřeného centra Europa Experience, kde se za pomoci nejmodernějších multimediálních nástrojů účastníci dozví, jak Evropská unie funguje a jak ovlivňuje náš každodenní život. Zároveň budou mít možnost zeptat se zde na vše, co je k tématu zajímá. Lákavou aktivitou v Europa Experience je i simulace, která vaši třídu promění v poslance a poslankyně Evropského parlamentu. Hra je v rámci aktivity zarezervovaná pro skupinu až 32 osob. Svůj zájem o simulaci mohou učitelé upřesnit v registraci.

Pro veřejnost

Reproduktor Demokracie v akci budeme realizovat i pro širokou veřejnost 19. 4. v 18:00 na Kampě. Registrovat se můžete již už na tomto odkaze. Zároveň lze v průběhu dne navštívit Europa Experience, která dodá celé aktivitě informační přesah nejen o volbách do Evropského parlamentu, ale i o Evropské unii. 

Více o Reproduktoru: 

Reproduktor demokracie v akci AUDIO 

Zvuková nahrávka do prostranství v městském prostředí, ať už se procházíš, běháš, nebo jen tak sedíš na lavičce.  

Hýbej a pohybuj se, kolik tělo ráčí!  

Nech se vtáhnout do nahrávky speciálně vytvořené pro evropský týden mládeže a staň se součástí "Reproduktoru demokracie v akci". Je to prostorová kompozice auDIO, nebo-li Do It Ourselves, vyrobme si spolu.  

S sebou nabitý telefon a sluchátka! 

 

Více o OSTRUŽINA z.s. 

OSTRUŽINA z.s. je umělecký spolek zaměřený na současné taneční umění a tvorbu. Často spolupracují s umělci z různých oborů. Jejich tvorbu motivuje zájem o aktivní smyslové rozvíjení jednotlivců, skupin a společenství. Charakteristická je pro ně prožitkovost a otevřenost inovativním přístupům, novým formátům i způsobům prezentace. Tvorbu uvádí v divadelních tak i v jiných než tradičních prostorách. Vědomě se zaměřují na práci s mladým divákem a propojování a na diváky napříč generacemi. 

 

 

 

Workshopy

Cítíš, že by tvůj hlas měl být víc slyšet? 

Je ti mezi 16 a 22 lety a zajímá tě, co se děje kolem tebe? 

Zajímá tě, jak se zapojit do rozhodovacích procesů a převzít iniciativu ve svém městě či regionu? Máme pro tebe skvělou příležitost! 

Rádi bychom tě pozvali na interaktivní workshop, který se uskuteční 9. 4. v Chebu, 10. 4. v Karlových Varech, 16. 4. v Kadani, 18. 4. v Ústí nad Labem, 25. 4. v Třinci a 26. 4. v Ostravě.  

V rámci Evropského týdne mládeže realizujeme za Dům zahraniční spolupráce spolu s organizací EUTIS, o.p.s. celkem 6 workshopů, na které navazuje závěrečná konference 15. 5. 2024 v Praze. 

Co tě čeká? 

 • Získáš informace o programech Erasmus+ a Evropském sboru solidarity. 

 • Dozvíš se o způsobech aktivní participace na lokální úrovni – od studentských rad až po volby. 

 • Základy projektového řízení? Žádný problém, ukážeme ti je! 

 • Společně s odborníky identifikuješ lokální problémy. 

 • Vytvoříš svůj vlastní projektový návrh a odprezentuješ ho. 

 • Získáš zpětnou vazbu a možnost další konzultace pro realizaci svých nápadů. 

Na závěrečné konferenci se sejde 12 týmů z workshopů, a i ty můžeš být mezi nimi. Kromě možnosti prezentovat svůj projekt před porotou složenou z odborníků, získáš cenné kontakty, zkušenosti a vítězné týmy se mohou těšit i na věcné ceny. Všechny účastníky čeká certifikát o účasti a zájemce i konzultace s odborníky z Domu zahraniční spolupráce.  

Veškeré informace s programem a registrací najdeš v jednotlivých událostech: