DZS v regionech

V červnu 2022 jsme ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem (NPI) otevřeli pobočky v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Reagovali jsme na poptávku o rozšíření činnosti DZS do krajů, navázali na dosavadní působení regionálních konzultantů a v pilotně vybraných krajích posílili naše zastoupení personálně i fyzicky tak, abychom mohli intenzivněji komunikovat nabídku evropských vzdělávacích programů, které administrujeme.  

Pobočky sídlící v Brně, Olomouci a ve Zlíně zajišťují přístup k informacím a možnostem mezinárodního vzdělávání nejen odborníkům formálního i neformálního vzdělávání, ale také široké veřejnosti. Díky nim dokážeme lépe identifikovat specifické potřeby každého kraje a můžeme tak uzpůsobit nabídku DZS všem zájemcům na míru. V ostatních krajích, kde pobočky zatím nemáme, se nadále můžete obrátit na naše regionální konzultanty.

Co nového pobočky krajům přinesou? 

 • Lepší identifikaci potřeb kraje a toho, co potenciální žadatelé o grantovou podporu, především v programech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, nejvíce řeší.  
 • Osobní konzultace se zástupci DZS přímo v místě a účast na akcích v regionech. 
 • Propojování regionálních aktérů zastávajících v mezinárodním vzdělávání aktivní roli. 
 • Vzájemné sdílení příkladů dobré praxe.  
 • Rovnoměrné zastoupení všech institucí napříč všemi oblastmi vzdělávání.

Jak vám můžeme pomoci?

 • Pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce mezinárodních programů a aktivit a vybereme to pravé pro vás. 
 • Zkonzultujeme s vámi výběr vhodného programu a jeho zaměření pro vaši instituci, pracovníky, studenty a další. 
 • Zrealizujeme pro vás školení, workshop, či webinář o možnostech mezinárodního vzdělávání na míru. 
 • Informujeme vás o všech důležitých termínech a událostech. 
 • Budeme pro vás k dispozici pro osobní konzultace buď v kanceláři pobočky, nebo za vámi přijedeme. 

Jihomoravský kraj

V naší brněnské kanceláři nás můžete navštívit osobně nebo se na nás můžete obrátit telefonicky nebo emailem a zeptat se na vše, co vás zajímá z mezinárodního vzdělávání, a my vám pomůžeme zorientovat se v nabídce evropských programů a sítí. Dostanete také informační a propagační materiály, které si můžete odnést domů nebo do práce, a celou naši nabídku si v klidu prostudovat nebo sdílet s vašimi kolegy, studenty a přáteli.  

Navštivte nás

V rámci konzultačních hodin nás můžete v kanceláři navštívit kdykoliv, doporučujeme ale objednat se předem telefonicky nebo emailem. Zajistíme tak, že se budeme moci věnovat skutečně pouze vám. Na osobní schůzku se ale můžeme domluvit i mimo konzultační hodiny.

 •  Adresa pobočky

Vlněna 5, Brno 602 00

Clubco 

 • Konzultační hodiny

Pondělí: 14:00 – 16:00 

Čtvrtek:    9:00 – 13:00 

Na koho se můžete obrátit?

Lucie Petříková

 • Manažerka regionální spolupráce pro Jihomoravský kraj 

lucie.petrikova@dzs.cz
+420 733 125 972

Doubravka Pichrtová

 • Regionální konzultantka pro Jihomoravský kraj 

doubravka.pichtrova@dzs.cz 

Novinky a události

 • DOBROpiknik

  Náš žlutý stánek DZS zářil 16. června na akci DOBROpiknik i bouřce navzdory. Účast jsme přijali na pozvání brněnské Charity a v krásném prostředí Björnsonova sadu jsme společně dalšími organizacemi věnujícími se dobrovolnictví představili návštěvníkům možnosti dobrovolnických aktivit v ČR i v zahraničí.

  Na stánku se tak více než padesát mladých lidí dozvědělo o Evropském sboru solidarity, výměnách mládeže v rámci programu Erasmus+, ale na své si přišli i rodiče, kteří se přišli informovat o možnostech zahraničních pobytů pro svoje děti. Těšíme se, že se do akce zapojíme zase příští rok.

 • 390. let založení Gymnázia a střední odborné školy Mikulov

  390 let. Tolik let od svého založení oslavilo Gymnázium a střední odborná škola Mikulov a my jsme byli u toho. Třídenní oslavy, které vypukly 23. Června, se totiž konaly i za podpory DZS v rámci Evropského týdne odborných dovedností. 
   

  Toto gymnázium bylo v 17. století první piarististou kolejí své doby mimo Itálii a její zakladatelé dali přednost Mikulovu dokonce před Vídní. Studovat na vyhlášenou kolej sem přicházeli studenti z doslova celé Evropy. A nás moc těší, že gymnázium v této mezinárodní tradici pokračuje dodnes i díky projektům Erasmus+. Učitelé společně s žáky několikrát navštívili Finsko a jejich partneři z Helsinek jezdí zase do Mikulova. Cestu na odbornou praxi do Finska v doprovodu učitelů a asistenta absolvovali i žáci se specifickými potřebami, pro které to byl, slovy jejich vyučující, životní zážitek. Když člověk tyto zážitky a dojmy poslouchá, uvědomuje si, že mezinárodní zkušenost opravdu mění životy a rozšiřuje obzory.

Olomoucký kraj

V naší olomoucké kanceláři nás můžete navštívit osobně nebo se na nás můžete obrátit telefonicky nebo emailem a zeptat se na vše, co vás zajímá z mezinárodního vzdělávání, a my vám pomůžeme zorientovat se v nabídce evropských programů a sítí. Dostanete také informační a propagační materiály, které si můžete odnést domů nebo do práce, a celou naši nabídku si v klidu prostudovat nebo sdílet s vašimi kolegy, studenty a přáteli.  

Navštivte nás

V rámci konzultačních hodin nás můžete v kanceláři navštívit kdykoliv, doporučujeme ale objednat se předem telefonicky nebo emailem. Zajistíme tak, že se budeme moci věnovat skutečně pouze vám. Na osobní schůzku se ale můžeme domluvit i mimo konzultační hodiny.

 •  Adresa pobočky

Wellnerova 25, Olomouc 779 00

2. patro v budově České školní inspekce a Národního pedagogického institutu   

 • Konzultační hodiny

Pondělí: 15:00 – 16:00 

Čtvrtek:    9:00 – 15:30 

Na koho se můžete obrátit?

Michal Urban

 • Manažer regionální spolupráce pro Olomoucký kraj 

michal.urban@dzs.cz 
+420 606 699 427 

Petra Svobodová

 • Regionální konzultantka pro Olomoucký kraj 

petra.svobodova@dzs.cz

Zdeňka Lammelová

 • Regionální konzultantka pro Olomoucký kraj

 zdenka.lammelova@dzs.cz

Novinky a události

 • Týden rozmanitých dovedností na OA v Olomouci

  V týdnu od 20. do 24. června proběhl na Obchodní akademii v Olomouci týden rozmanitých dovedností zaměřený na inkluzi, rozmanitost a podporu programu Erasmus+.

  Žáci si užili soutěž o “nejlepšího účtaře” nebo dostali možnost nahlédnout do práce celní správy, v průběhu týdne se mohli zúčastnit ale i workshopů zaměřených na kulturní rozmanitost, prevenci fake news nebo se dozvědět o možnostech, které pro ně skýtá program Erasmus+. Týden se vydařil a my máme radost, že Olomoucká obchodní akademie je nově naším úspěšným žadatelem a její žáci se mohou těšit na odborné praxe ve Francii!

 • Seminář pro žadatele – Možnosti programu Erasmus+ mládež pro dětské domovy

  16. června se v nádherných prostorách komorního sálu v Uměleckém centrum UP uskutečnil úvodní informační seminář pro potenciální žadatele o grant z řad dětských domovů v rámci programu Erasmus+ mládež.

  Na semináři jsme představili možnosti, které program Erasmus+ nabízí jak mladým lidem, tak pracovníkům z dětských domovů. Hlavním cílem setkání bylo propojení úspěšných a zkušených žadatelů Erasmus+ (neziskové organizace, DDM...) s dětskými domovy a podpora možných projektových partnerství jak v oblasti výměn mládeže, tak výjezdů pracovníků s mládeží.

Zlínský kraj

V naší zlínské kanceláři nás můžete navštívit osobně nebo se na nás můžete obrátit telefonicky nebo emailem a zeptat se na vše, co vás zajímá z mezinárodního vzdělávání, a my vám pomůžeme zorientovat se v nabídce evropských programů a sítí. Dostanete také informační a propagační materiály, které si můžete odnést domů nebo do práce, a celou naši nabídku si v klidu prostudovat nebo sdílet s vašimi kolegy, studenty a přáteli.  

Navštivte nás

V rámci konzultačních hodin nás můžete v kanceláři navštívit kdykoliv, doporučujeme ale objednat se předem telefonicky nebo emailem. Zajistíme tak, že se budeme moci věnovat skutečně pouze vám. Na osobní schůzku se ale můžeme domluvit i mimo konzultační hodiny.

 •  Adresa pobočky

Potoky 267, 760 01 Zlín 

2. patro v budově Národního pedagogického institutu    

 • Konzultační hodiny

Středa:    9:00 – 12:00 

              12:30 – 15:30 

Od 8. 8. do 21. 8. je kancelář uzavřena z důvodu dovolené. V případě urgentního požadavku kontaktujte infodesk: info@dzs.cz

Děkujeme za pochopení.

Na koho se můžete obrátit?

Šárka Pokorná

 • Manažerka regionální spolupráce pro Zlínský kraj 

sarka.pokorna@dzs.cz 
+420 773 741 518 

Dagmar Mega

 • Regionální konzultantka pro Zlínský kraj 

dagmar.mega@dzs.cz

Novinky a události

 • Kraj může být lídrem mezinárodního vzdělávání a stát se oporou školám, říká Martina Němcová z Krajského úřadu ve Zlíně

  V novém dílu podcastu Projektor jsme si povídali s Martinou Němcovou o roli kraje v projektech mezinárodního vzdělávání.

  Projektová koordinátorka Martina Němcová se na Krajském úřadu ve Zlíně věnovala projektům mezinárodního vzdělávání dlouhodobě a intenzivně. Zlínský kraj se do nich pravidelně zapojuje především v rámci programu Erasmus+ již od roku 2011 a Němcová se stala jejich hlavní koordinátorkou. Řada z nich byla nejen v kontextu Zlínského kraje svým pojetím a tématem průkopnická. Například projekt Pozitivní integrace romských dětí do škol získal v roce 2015 od Domu zahraniční spolupráce ocenění Pečeť kvality. Více

 • Letní dílna Scientix – STEM

  17.-19. 8. 2022 proběhne ve Zlíně Univerzitě Tomáše Bati a její technologické fakultě letní dílna pro pedagogy předmětů STEM (matematika, fyzika, chemie a přírodní vědy).

  Učitelé základních a středních škol mohou zažít tři dny nabité praktickými workshopy a zjistit, jaké možnosti se nabízí v online prostředí pro mezinárodní spolupráci a platformě eTwinning určené pro síťování a inspiraci pedagogů jak českých, tak zahraničních z jejich realizovaných projektů. Více informací včetně registrace najdete v tomto článku.

 • Setkání ředitelů SŠ a VOŠ Zlínského kraje

  21. 6. proběhlo pod vedením Zlínského kraje setkání ředitelů středních a vyšších odborných škol, kde DZS prezentoval možnosti programů zahraničního vzdělávání pro tuto oblast školství, jak pro žáky, tak pro pedagogické i nepedagogické pracovníky s mládeží na grantové období 2021 – 2027. 

  Zároveň byla představena nová zlínská pobočka DZS v regionu a její zástupce. Podporu programům zahraniční spolupráce i rozšíření sítě DZS do našeho regionu vyjádřila osobně i paní radní za školství a kulturu Zuzana Fišerová. Budeme se tedy těšit na úspěšnou spolupráci. 

 • Seminář Epale

  Program EPALE Česká republika pořádá semináře v regionech na různá témata užitečná pro lektorskou práci a atraktivní pro oblast vzdělávání dospělých. 21. 6. proběhl regionální seminář programu ve Zlíně na téma Kreativita a interaktivita v lektorské práci.

Další kraje

V dalších krajích, kde pobočky zatím nemáme, se i nadále můžete obrátit na naše regionální konzultanty.

 • Hl. m. Praha

Alžběta Šidlová, alzbeta.sidlova@dzs.cz

 • Jihočeský kraj

Pavla Heyduková, pavla.heydukova@dzs.cz

 • Karlovarský kraj

Markéta Kavalíková, marketa.kavalikova@dzs.cz

Daniel Grigar, daniel.grigar@dzs.cz

 • Královéhradecký kraj

Kateřina Křikavová, katerina.krikavova@dzs.cz

Olga Prázová, olga.prazova@dzs.cz

Barbora Tmějová, barbora.tmejova@dzs.cz

 • Liberecký kraj

Martin Fišer, martin.fiser@dzs.cz

 • Pardubický kraj

Lucie Boukalová, lucie.boukalova@dzs.cz

 • Plzeňský kraj

Jana Kotalová, jana.kotalova@dzs.cz

Petra Lišková, petra.liskova@dzs.cz

 • Středočeský kraj

Petra Krulišová, petra.krulisova@dzs.cz

 • Ústecký kraj

Michaela Kosíková, michaela.kosikova@dzs.cz

Lenka Petráková, lenka.svobodova@dzs.cz