O zeleném cestování, staff mobility a aliancích Evropských univerzit s Otakarem Vlčkem

PM, DZS

V poslední epizodě podcastu Za hranicí jsme se setkali s Otakarem Vlčkem z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Otakar Vlček pracuje na oddělení internacionalizace na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde se věnuje výjezdům studentů a zaměstnanců na partnerské univerzity. V rámci své kariéry se zúčastnil několika výjezdů, naposledy stínování na pracovišti v Antverpách. Jak probíhalo jeho setkání s pracovníky zahraniční univerzity a co díky této zkušenosti získal? Jaké výhody přináší udržitelné cestování vlakem? Co jsou to aliance Evropských univerzit? To zjistíte v novém dílu podcastu.

Cesta do Antverp byla plánována jako návštěva partnerské univerzity, se kterou ČVUT udržuje dlouholeté vztahy. Součástí programu byla také návštěva dalších partnerských škol v okolí, včetně Technické univerzity v Eindhovenu, s níž ČVUT spolupracuje v rámci aliance EuroTeQ v rámci Evropské iniciativy univerzit. Jedním z výrazných prvků této cesty bylo rozhodnutí cestovat vlakem namísto letecké dopravy. Hlavním důvodem bylo nejen otestovat alternativu k letadlům, ale také propagovat ekologické cestování mezi studenty.

Medailonek Otakar Vlček

Během podcastu Otakar Vlček doporučil užitečné odkazy pro ty, kteří se zajímají o ekologii a udržitelnost, které jsou například EcoPassenger (možnost spočítat si a porovnat CO2 zatížení v dopravě) či kalkulátor vzdálenosti a formulář žádosti o příspěvek na eko-cestování.  

Všechny díly podcastu Za hranicí najdete na podcastových aplikacích. Poslechněte si také podcast Projektor, ve kterém máme zacíleno na nejlepší vzdělávací projekty.