Motivační dopis slouží k vysvětlení, proč se ucházíte o studium právě v dané zemi, jaké možnosti nabízí vámi preferovaná zahraniční univerzita, jaký přínos od pobytu očekáváte, a to jak pro sebe, tak pro váš obor. V dopise zdůvodněte volbu tématu, jemuž se budete během pobytu věnovat. K sepsání motivačního dopisu můžete využít doporučený vzor.
Studijním plánem se rozumí konkrétní obsah stipendijního pobytu a navrhovaný harmonogram realizace projektu.
Doklad o vykonaných zkouškách vám vystaví studijní oddělení vaší fakulty. Dokument většinou obsahuje potvrzení o dosaženém studijním průměru. Absolvent studijního programu předloží dodatek k diplomu (Diploma Supplement). Studenti z řad doktorandů, kteří nesloží v rámci studia žádnou zkoušku, dodají potvrzení o studiu v doktorském studijním programu.
Doporučující dopis vám poskytne vyučující, který vás ke studiu doporučuje, v něm uvede vaše předpoklady pro studijní pobyt, zhodnotí vaše dosavadní studijní výsledky a schopnost zužitkovat poznatky z pobytu pro další práci. Studentům, kteří chtějí pobyt využít pro tvorbu své bakalářské, diplomové nebo disertační práce, by měl doporučení napsat vedoucí práce. Formálně by měl dopis obsahovat kontaktní adresu a pracovní zařazení pedagoga.
Jak mám požádat o akceptační dopis?
Písemně oslovte vybranou fakultu či katedru, resp. konkrétního pedagoga. Představte sebe a své studijní výsledky a uveďte, jaký program chcete na univerzitě studovat a v jakém období. Uveďte, že se ucházíte o stipendium na základě bilaterální smlouvy a upřesněte, dokdy dopis potřebujete vystavit.
Akceptační dopis by měl obsahovat kontaktní adresu, pracovní postavení pedagoga na zahraniční univerzitě a termín, v jakém chcete pobyt na zvolené instituci uskutečnit. Pokud bude studium probíhat v jiném jazyce, než je jazyk vybrané země, je třeba doplnit výslovný souhlas přijímající instituce.
Je možné hlásit se na studijní pobyt a zároveň na letní jazykový kurz, nebo bych si měl podat jenom jednu přihlášku?
Ano, je možné si podat přihlášky do více zemí současně i na více druhů pobytu současně. Na každý druh pobytu je potřeba vyplnit samostatnou žádost v portálu studujnavs.gov.cz.
Někde je dle požadavků zahraničního partnera vyžadováno zaslání příloh na vaši adresu. Musím dokumenty posílat poštou, nebo se mohu stavit osobně v DZS?
Ano, je-li požadováno zaslání dokumentace v listinné podobě, můžete ji odevzdat také na podatelně DZS v pracovní dny od 9:00 do 15:00.
Jsem studentem veřejné vysoké škole v ČR, ale nemám české občanství. Mohu se ucházet o stipendium, aniž bych byl kvůli cizí státní příslušnosti znevýhodněn?
Obecně platí, že pokud zahraniční student studuje v českém jazyce na veřejné vysoké škole v ČR a má od této školy doporučení, může se ucházet o stipendijní pobyt v zahraničí za stejných podmínek jako čeští studenti. Některé třetí země ale stanovují kritérium, podle něhož musí být uchazeč českým občanem.