Who is eTwinning intended for?
-
Teachers and school staff
-
Pupils and students
What countries are involved in eTwinning?
- European Union
- Albania
- Bosnia and Herzegovina
- Northern Macedonia
- Iceland
- Lichtenstein
- Norway
- Serbia
- Turkey
- Ukraine
eTwinning supports online cooperation between pupils and teachers from nursery, primary and secondary schools, within Europe and beyond.
Teachers and school staff
Pupils and students
Aktivita eTwinning podporuje online spolupráci žáků a učitelů mateřských, základních a středních škol v rámci Evropy i mimo ni. Nejčastěji probíhá tato spolupráce formou eTwinningového projektu, ve kterém dvě nebo více škol z různých zemí realizují prostřednictvím digitálních technologií vzdělávací aktivitu na dálku. eTwinnning také umožňuje profesní rozvoj ředitelů, učitelů a dalších pracovníků škol a vzájemnou výměnu zkušeností s kolegy ze zahraničí.
Vytvořit komunitu evropských škol, v rámci které mohou učitelé pomocí eTwinningových nástrojů vyhledávat partnery, setkávat se s ostatními ve virtuálním prostředí, vyměňovat si nápady a zkušenosti z praxe, sdružovat se do skupin, rozšiřovat si znalosti v rámci připravených vzdělávacích akcí a zapojit se do online projektů.
Do eTwinnigového projektu se mohou zapojit dva či více učitelů, učitelské týmy nebo předmětové komise, knihovníci, ředitelé a žáci ze škol z celé Evropy i mimo ni.
Spolupráce postavená na využívání digitálních technologií se může uskutečnit v rámci jednoho předmětu nebo může hranice jednotlivých předmětů překračovat. Téma, datum zahájení, délka projektu i volba projektových aktivit je plně v kompetenci učitelů, kteří eTwinningový projekt zakládají.
Do aktivity se mohou zapojit mateřské, základní a střední školy zařazené do rejstříku MŠMT.
Nejsou vyžadovány pokročilé znalosti digitálních technologií ani cizího jazyka. Digitální technologie jsou pouze prostředkem, který usnadňuje mezinárodní spolupráci. Do eTwinningu se zapojují učitelé všech aprobací.
Registrovat se mohou učitelé na portálu www.etwinning.net, tato registrace i využívání služeb portálu je zdarma.
Učitelé mohou navíc využít podporu Národního podpůrného střediska pro eTwinning, kterým je v České republice Dům zahraniční spolupráce.
Portál eTwinning nabízí technologické nástroje pro spolupráci škol v bezpečném prostředí, kde se učitelé a žáci mohou virtuálně setkávat, spolupracovat a realizovat projekty na dálku. Díky tomu si zlepšují znalosti cizího jazyka, učí se v praxi využívat digitální technologie a poznávají jiné kultury a vzdělávací systémy.
Velký důraz je kladen na bezpečnost. eTwinningové prostředí je určené speciálně školám, žáci zde mohou vzájemně komunikovat a spolupracovat prostřednictvím chatu, videokonferencí a společných stránek, materiálů a zdrojů, ke kterým mají přístup pouze ti, kterým správci konkrétního eTwinningového projektu (tzn. nejčastěji učitelé – zakladatelé projektu) udělí přístup.
Učitelé se mohou díky eTwinningu profesně rozvíjet. Mohou se zapojit do různých vzdělávacích akcí organizovaných na evropské i národní úrovni. České Národní podpůrné středisko pro eTwinning pořádá pro učitele metodické semináře, webináře i mezinárodní akce. Zde je jejich seznam.
Inspirujte se příklady mezinárodní spolupráce mateřské školy Kytlická v Praze a V Lukách v Rakovníku, základní školy Václava Havla v Poděbradech nebo Střední školy technické v Přerově. Zjistíte, že zapojit se do eTwinningu je jednouché a mezinárodní spolupráce škol je jedna velká radost.
Národní podpůrné středisko pro eTwinning nabízí českým učitelům metodické semináře v regionech, webináře a řadu dalších akcí a aktivit včetně metodické i technické podpory. Pro více informací se podívejte na české informační stránky www.etwinning.cz
Metodický seminář eTwinning je určen pedagogickým pracovníkům MŠ, ZŠ a SŠ vzdělávajících děti, žáky a studenty ve věku 3-19 let. Cílem semináře je ukázat eTwinnerům, učitelům registrovaným v platformě ESEP, jak začít realizovat mezinárodní online projekty.
Účast na semináři je pro registrované účastníky zdarma, lektory jsou zkušení učitelé - ambasadoři eTwinningu.
Pro účast na semináři je nutná registrace v portálu ESEP. Pokud účet v platformě ještě nemáte, registrujte se, prosím, s dostatečným časovým předstihem. Registrace není automatická, podléhá schválení ze strany Národního podpůrného střediska pro eTwinning v ČR (DZS).
Seminář přímo ve vaší škole, který vás seznámí s eTwinningem a možnostmi realizace mezinárodních on-line projektů za využití digitálních technologií.
Školení je poskytováno zdarma, minimální počet účastníků je 8, nemusí se ale jednat o pracovníky jedné školy – seminář je možné sdílet a pozvat na něj i učitele z okolí.
Lektorovi (zkušenému ambasadorovi eTwinningu) je třeba poskytnout projektor a plátno či interaktivní tabuli.
Stačí napsat vaše jméno, příjmení, název školy, telefon na e-mail: etwinning@dzs.cz a my se vám ozveme!
Během školního roku vás každé 2 středy v měsíci webináře provedou jednotlivými fázemi projektu od hledání partnera, zahájení projektu, přes průběh projektu až po jeho závěr, evaluaci a rady „jak na Quality Label“.
Učitelům, kteří plánují nebo realizují projekt eTwinning. Přínosné ale mohou být pro všechny, kdo chtějí do výuky zapojit digitální technologie a nové nástroje, i ty, které zajímá projektová výuka. Témata seminářů se během roku neopakují.
Běžný počítač, notebook nebo tablet s připojením na internet, dobrou náladu a trochu zvědavosti. Po absolvování webináře a vyplnění evaluačního dotazníku obdržíte na uvedený e-mail potvrzení o účasti.
Registrace bude uzavřena vždy 24 hodin před zahájením každého webináře. Registrovat se můžete zde.
Máte zájem odprezentovat letošní projekt na konci školního roku? Přihlaste na náš závěrečný Teachmeet zde.
Mezinárodní akce pro eTwinnery – učitele registrované v platformě ESEP.
Kontaktní semináře pro ty, kteří hledají partnera pro mezinárodní projekt eTwinning. Seminářů se účastní učitelé z různých států (nejen) EU, následně se mohou setkat se osobně nebo online a domluvit se na spolupráci tváří v tvář. Na semináři se účastníci nejdříve inspirují příklady dobré praxe (úspěšné projekty eTwinning), následně se seznámí s kolegy ze zahraničí a společně pak pracují v menších skupinkách na vlastním projektu za pomoci zkušených lektorů.
Kurzy profesního rozvoje (PDW) pro pokročilejší eTwinnery. Jejich cílem je prohloubení znalostí a dovedností spojených s konkrétním tématem.
Skvělá příležitost pro seznámení s možnostmi eTwinningu bez jazykové bariéry a z pohodlí domova.
Pro účast je nutné mít aktivní účet v portálu ESEP. Kurzy v češtině jsou vedeny zkušenými učiteli – ambassadory eTwinningu a probíhají ve specializovaných virtuálních třídách TwinSpace. Po úspěšném dokončení celého kurzu (splnění úkolů zadaných lektorem) získáte certifikát. Kurzy jsou pro učitele zdarma.
V kurzech pracujete ve vymezeném termínu vlastním tempem pod vedením lektorů, kteří vás v průběhu kurzu podporují a můžete s nimi řešit jakékoli dotazy. Stanete se tak součástí komunity stejně naladěných kolegů, což vás bude motivovat k úspěšnému dokončení všech úkolů.
Krok za krokem provedou lektoři všechny, kteří:
⦁ uvažují o práci na mezinárodním projektu s využitím portálu eTwinning ve výuce
⦁ si chtějí vyzkoušet mezinárodní projekt eTwinning „nanečisto“
⦁ naučí pracovat ve virtuální třídě TwinSpace, vkládat dokumenty, fotografie i videa a používat známé i méně známé ICT nástroje ke zpracování výstupů v mezinárodním projektu
⦁ jsou začátečníci nebo si po delší pauze v projektové práci potřebují vše zopakovat
Délka trvání kurzu: 6 týdnů
Cílová skupina: vhodný pro učitele/zaměstnance ze všech typů škol (MŠ, ZŠ, SŠ)
Další informace: Kurz probíhá 2x ročně (na jaře a na podzim) a je realizován ve spolupráci se slovenským Národním podpůrným střediskem pro eTwinning.
Začátek kurzu: 16. 10. 2023.
Kurz pro ty, kteří:
⦁ potřebují podporu v zapojení do projektu
⦁ mají chuť vyzkoušet metodiku projektů mezinárodní spolupráce v praxi a pustit se do nových projektových aktivit
⦁ potřebují si zopakovat nebo ujasnit administraci projektu ve virtuální třídě TwinSpace
⦁ uvítají seznámení a sdílení zkušeností mezi učiteli z Česka a ze Slovenska
Délka trvání kurzu: 5 týdnů
Cílová skupina: učitelé MŠ se základní zkušeností s eTwinning Live a virtuální třídou TwinSpace – kurz není vhodný pro úplné začátečníky
Další informace: Elearningový kurz eTwinning pro nejmenší začne v pondělí 28. 3. 2022.
REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ
Správná volba pro učitele, kteří:
⦁ hledají inspiraci pro EKOprojekty a baví je "zelené" aktivity
⦁ chtějí vyzkoušet projektové aktivity s využitím online nástrojů
⦁ uvažují o mezinárodní spolupráci škol v oblasti udržitelného rozvoje
⦁ chtějí se naučit využívat pro projektové aktivity TwinSpace
Délka trvání: 3 týdny
Cílová skupina: učitelé žáků všech věkových kategorií, kteří chtějí do svých projektů zařadit aktivitu/y zaměřenou na životní prostředí a jeho ochranu
Termín konání: Kurz se momentálně nekoná.
Ideální kurz pro ty, kteří:
⦁ se zajímají o oblast občanských kompetencí a chtějí u žáků vzbudit zájem o okolí a jeho aktivní ovlivňování
⦁ rádi sdílí dobrou praxi z výuky a projektů eTwinningu
⦁ hledají vhodnou metodiku, zdroje a online nástroje
⦁ si chtějí vyzkoušet online aktivity zaměřené na komunikaci a spolupráci a mají zájem o společnou online publikaci s aktivitami vypracovaným během kurzu
Délka trvání: 3 týdny
Cílová skupina: učitelé společenských věd na 2. stupni ZŠ a SŠ a další zájemci – předchozí zkušenost s eTwinningem není nutná
Termín konání: Kurz se momentálně nekoná
Kateřina Navarová
MŚ Kytlická
Předškolní a mimoškolní pedagogika
Dříve učila na základní škole. Nyní pracuje jako ředitelka Mateřské školy Kytlická v Praze. Baví ji realizace eTwinnigových projektů a využívání moderních technologií v předškolním vzdělávání.
Kontakt: katerina.navarova(at)dzs.cz
Radka Bradáčová
MŠ v Lukách, Rakovník
Předškolní výchova a mimoškolní pedagogika
Pracuje jako učitelka a zástupkyně ředitelky Mateřské školy V Lukách Rakovník. Při práci s předškoláky využívá eTwinningové projekty jako formu zábavného a praktického vzdělávání. Své zkušenosti ráda předává kolegyním z oboru předškolní výchovy.
kontakt: radka.bradacova(at)dzs.cz