Who is eTwinning intended for?
-
Teachers and school staff
-
Pupils and students
What countries are involved in eTwinning?
- European Union
- Albania
- Bosnia and Herzegovina
- Northern Macedonia
- Iceland
- Lichtenstein
- Norway
- Serbia
- Turkey
- Ukraine
eTwinning supports online cooperation between pupils and teachers from nursery, primary and secondary schools, within Europe and beyond.
Teachers and school staff
Pupils and students
Podporuje online spolupráci žáků a učitelů mateřských, základních a středních škol v rámci Evropy i mimo ni. Ta probíhá nejčastěji formou eTwinningového projektu, během kterého dvě nebo více škol z různých zemí realizují za pomoci digitálních technologií vzdělávací aktivitu na dálku. Umožňuje tak profesní rozvoj ředitelů, učitelů a dalších pracovníků škol a vzájemnou výměnu zkušeností s kolegy ze zahraničí.
Komunita evropských škol, ve které mohou učitelé pomocí eTwinningových nástrojů vyhledávat partnery, setkávat se s nimi v online prostředí, vyměňovat si nápady a zkušenosti z praxe, sdružovat se do skupin, rozšiřovat si znalosti v rámci připravených vzdělávacích akcí a zapojit se do projektů.
Informační a metodické semináře eTwinning jsou určeny pedagogickým pracovníkům MŠ, ZŠ a SŠ vzdělávajících děti, žáky a studenty ve věku 3-19 let. Cílem seminářů je představení aktivity eTwinning, příkladů dobré praxe a metodiky projektové mezinárodní spolupráce eTwinning.
Účast na semináři je pro registrované účastníky zdarma, lektory jsou zkušení učitelé - ambasadoři eTwinningu.
Seminář přímo ve vaší škole, který vás seznámí s eTwinningem a možnostmi realizace mezinárodních on-line projektů za využití digitálních technologií.
Školení je poskytováno zdarma, minimální počet účastníků je 8, nemusí se ale jednat o pracovníky jedné školy – seminář je možné sdílet a pozvat na něj i učitele z okolí.
Lektorce či lektorovi je třeba poskytnout projektor a plátno či interaktivní tabuli.
Stačí napsat vaše jméno, příjmení, název školy, telefon na e-mail: etwinning@dzs.cz a my se vám ozveme.
Během školního roku vás každé 2 středy v měsíci webináře provedou jednotlivými fázemi projektu od hledání partnera, zahájení projektu, přes průběh projektu až po jeho závěr, evaluaci a rady „jak na Quality Label“.
Učitelům, kteří plánují nebo realizují projekt eTwinning. Přínosné ale mohou být pro všechny, kdo chtějí do výuky zapojit digitální technologie a nové nástroje, i ty, které zajímá projektová výuka. Témata seminářů se během roku neopakují.
Běžný počítač, notebook nebo tablet s připojením na internet, dobrou náladu a trochu zvědavosti. Po absolvování webináře a vyplnění evaluačního dotazníku obdržíte na uvedený e-mail potvrzení o účasti.
Registrace bude uzavřena vždy 24 hodin před zahájením každého webináře. Registrovat se můžete zde.
Máte zájem odprezentovat letošní projekt na konci školního roku? Přihlaste na náš závěrečný Teachmeet zde.
Mezinárodní akce pro eTwinnery – učitele registrované v platformě ESEP.
Kontaktní semináře jsou určeny pedagogům, kteří hledají partnera pro mezinárodní projekt eTwinning. Seminářů se účastní učitelé z různých zemí (nejen z EU). Účastníci mají možnost potkat se osobně nebo online a navázat spolupráci. Na semináři se nejprve inspirují příklady dobré praxe z úspěšných eTwinningových projektů, následně se seznámí se zahraničními kolegy a v menších skupinkách společně pracují na návrhu vlastního projektu za podpory zkušených lektorů.
Kurzy profesního rozvoje (PDW) jsou určeny pro pokročilejší eTwinnery a zaměřují se na prohloubení znalostí a dovedností v konkrétních oblastech.
Ubytování a stravování během akce jsou plně hrazeny Národním podpůrným střediskem pro eTwinning (DZS). Je však nutné, aby se vyučující zúčastnili celé délky semináře.
Cestovní náklady (letenka, jízdenky, MHD, cestovní pojištění, místní poplatky, víza apod.) budou proplaceny po skončení akce na základě smlouvy mezi DZS a školou účastníka. Ve smlouvě je stanoven paušál na cestovní náklady. Podrobnosti o možnostech finanční podpory najdete v následujícím dokumentu.
Výše zmíněná finanční podpora se týká aktivit, které probíhají fyzicky. Část aktivit probíhá formou online konferencí či seminářů. Ty jsou pro účastníky zdarma a není třeba poskytovat finanční podporu.
Objevte svět eTwinningu bez jazykové bariéry, pohodlně z domova a zcela zdarma. Kurzy probíhají online, můžete je studovat vlastním tempem a ve vámi vyhrazeném čase. Registrace je bezplatná a po absolvování celého kurzu obdržíte certifikát. Kurzy v češtině vedou zkušení učitelé – ambasadoři eTwinningu – a probíhají ve specializovaných virtuálních třídách TwinSpace.
Praktický kurz pro pedagogy, kteří chtějí porozumět eTwinning projektům a osvojit si práci v TwinSpace.
Základní informace:
Délka kurzu: 6 týdnů
Začátek kurzu: 10. 3. 2025
Pro koho: Učitelé a zaměstnanci MŠ, ZŠ, SŠ
Forma: Asynchronní kurz + online setkání dle plánu
Co vás čeká?
Práce v TwinSpace – nahrávání dokumentů, fotografií a videí.
Využití moderních ICT nástrojů pro zpracování výstupů.
Online setkání – úvodní, a každou středu online poradna pro dotazy (nepovinná).
Podpora zkušené lektorky po celou dobu kurzu.
Další informace:
Kurz probíhá dvakrát ročně – na jaře a na podzim.
Realizován ve spolupráci se slovenským Národním podpůrným střediskem pro eTwinning.
Registrace již uzavřena. Otevřena bude opět na podzim.
Kurz zaměřený na wellbeing pedagogů i studentů. Naučíte se, jak ho začlenit do školního prostředí a výuky.
Základní informace:
Délka kurzu: 4 týdny
Začátek kurzu: 17. 3. 2025
Pro koho: Učitelé MŠ, ZŠ, SŠ
Forma: Asynchronní kurz + 2 online setkání
Co vás čeká?
Předtočená videa pro flexibilní studium.
Interaktivní aktivity a sdílení zkušeností přes Padlet.
Praktické materiály: e-kniha s nápady, pracovní listy, a další.
Dvě online setkání:
Úvodní (17. 3. 2025) – seznámení s kurzem.
Závěrečné – shrnutí poznatků a sdílení zkušeností.
Registrace již uzavřena.
Zlepšete své dovednosti a podpořte žáky v oblasti finanční gramotnosti. Kurz začíná 22. dubna 2025.
Základní informace:
Co vás čeká?
Jak bude kurz probíhat?
Kurz je rozdělen do 4 modulů a není časově náročný. Účastníci absolvují úvodní online setkání, kde se seznámí s průběhem kurzu. Následně budou pracovat samostatně podle svých časových možností.
Další informace:
Nezmeškejte tuto jedinečnou příležitost a přihlaste se ještě dnes. Registrace zde.
Kvartální moderovaný program pro učitele, který společně připravili Národní podpůrné středisko pro eTwinning v ČR (DZS) a ambasadoři eTwinningu.
V moderované skupině Kavárny Inspirace a pravidelnými schůzkami v aplikaci Teams.
Žádná příprava není třeba. Každý měsíc otevřeme předem avizované téma. Těšit se můžete na diskuzi, sdílení zdrojů, aktivit a nápadů do výuky a projektů eTwinning.
Pro všechny eTwinnery a zájemce o zvolená témata.
Každý měsíc se zaměříme na jednu z těchto oblastí:
Součástí každého bloku bude online setkání, společná diskuse a tvorba online didaktické hry.
Stačí se registrovat zde, registrace platí pro všechna setkání a účast je zdarma.
Chcete realizovat mezinárodní projekty, ale nejste si jistí v cizích jazycích? Nemusíte se ničeho obávat. Právě pro vás je tu skvělá příležitost zapojit se do mezinárodního projektu.
Najděte si projektového partnera ze Slovenska.
Aktivita eTwinning nabízí jedinečnou příležitost spojit nápady a síly s učiteli mateřských, základních a středních škol ze Slovenska. Pokud jste registrovaní eTwinneři, stačí se jednoduše zaregistrovat.
Pokud se chcete stát eTwinnery, zaregistrovat se můžete ZDE.
Využijte této nabídky a příležitosti. Společně s kolegy ze Slovenska můžete rozvíjet inovativní vzdělávací projekty zábavnou formou a rozšířit obzory svých žáků.
Aplikace vytvořená pro burzu nápadů je vám stále k dispozici.
Pokud chcete přidat nový příspěvek do burzy nápadů, můžete ho vložit prostřednictvím formuláře.
Přejeme mnoho krásných projektů, které přinesou nové znalosti, zábavu a radost vám a hlavně Vašim žákům.
Ať už s projekty eTwinning teprve začínáte, nebo jste zkušený eTwinner či eTwinnerka, věříme, že zde najdete inspiraci. Představujeme konkrétní projekty realizované na českých školách, které vám mohou posloužit jako odrazový můstek. Projekty pokrývají všechny úrovně vzdělávání – od mateřských přes základní až po střední školy a gymnázia – a mají různou míru náročnosti, takže inspiraci zde najde opravdu každý.
Vyzkoušejte jednu aktivitu, která vás zaujala.
Objevte nový online nástroj nebo aplikaci, kterou jste dosud neznali.
Spolupráce žáků a učitelů v rámci eTwinningu je důležitá a zaslouží si uznání na místní, národní i celoevropské úrovni. Učitelky a učitelé mohou za svou práci na projektu získat celou řadu ocenění.
Všechny projekty, které zde máme uvedeny byly oceněny minimálně Národním certifikátem kvality či dokonce nejvyšším oceněním Evropskou cenou eTwinning, což znamená, že dle hodnotitelů splnily mezinárodně předem stanovená kritéria, a dají se tedy oficiálně považovat za vzor a hodné následování.
Mateřská škola V Lukách, Rakovník; Mateřská škola Kytlická, Praha
Hlavním cílem projektu Money-Money-Money bylo zvýšit kompetence předškoláků v oblasti finanční gramotnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce. Do projektu se zapojily nejen třídy předškoláků, ale také rodiče, kteří plnili některé úkoly společně s dětmi. Nápad na projekt se zrodil na mezinárodním kontaktním semináři pro učitele mateřských škol. Díky projektu děti pochopily, že práce může být ohodnocená, učily se plánovat, vyvinout úsilí, rozhodovat a také svoje výdělky spravovat. Současně se předškoláci seznámili s dětmi ze slovanských zemí, jejich jazykem, podobnostmi i rozdílnostmi. Projekt prohloubil všechny klíčové kompetence uvedené v RVP PV a byl také v souladu s ŠVP (integrované bloky SVĚT a LIDÉ).
Princip spolupráce spočíval v tom, že každá z pěti učitelek připravila jeden úkol pro všechny zapojené děti. Úkoly se plnily jak ve školce, tak doma s pomocí rodičů. Každé zapojené dítě mělo možnost splnit 10 úkolů. Za splněné úkoly děti dostávaly eTwinningové peníze, které si samy navrhly. Učily se o peníze starat, zodpovídat si za ně a hospodařit s nimi. Projekt byl ukončen nakupováním v „obchodě“, ve kterém si děti zakoupily za své vydělané peníze dárky vyrobené kamarády z partnerských škol.
Každý projektový den probíhal přibližně jednou týdně a byl uveden tancem a nahlédnutím do virtuální třídy TwinSpace. Děti vyráběly dárky, čímž rozvíjely jemnou motoriku i schopnost spolupráce ve skupinkách. Při tvorbě návrhu vlastních peněz se diskutovalo o významu peněz i o tom, jak mohou bankovky vypadat. Na základě společné dohody byl vytvořen návrh velké bankovky, který byl následně vložen do TwinSpace.
Při hlasování o vítěznou podobu projektových peněz se děti seznámily s demokratickými principy. Během projektu se využívaly různé metody práce. Úkoly byly jak individuální (například vyrábění z papíru podle návodu nebo kreslení do sítě), tak skupinové (nácvik jazykolamu, úklid okolí školky, třídění odpadu či výroba společenské hry).
Podařilo se motivovat a zapojit i děti, které bývají spíše pasivní. Po splnění úkolů byly ve školkách vytvořeny obchůdky. Děti i rodiče byli s předstihem seznámeni se zbožím a cenami. Při prodeji děti pomáhaly a učily se počítat do deseti. Děti se rozhodovaly, co si zakoupí a odnesou domů. Bylo na jejich zodpovědnosti, kolik peněz si vydělají, zda je neztratí a v důležitý den budou mít s sebou.
Projekt byl zakončen hodnocením, při kterém děti rekapitulovaly a hodnotily nejoblíbenější části projektu. Největší úspěch mělo tvoření pokladničky z PET láhve doma s rodiči a nejoblíbenější byl tanec s vlastní choreografií na píseň od skupiny ABBA Money, Money, Money, která se v podstatě stala hymnou projektu.
TwinSpace
Mateřská škola Praha 8; Mateřská škola Velká Hleďsebe
V projektu Storytelling Canvas se děti netradičním způsobem seznámily s vybranými uměleckými díly světových autorů. Z dětí se stali umělci vytvářející umělecká díla a hledající možnosti, jak prostřednictvím umění vyjádřit svůj názor, pohled na umění a své emoce.
Téma projektu bylo shodné s třídním vzdělávacím plánem, projektové činnosti byly tedy součástí výuky. Cílem projektu bylo, aby se děti dokázaly vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky (řečovými, výtvarnými, hudebními, dramatickými apod.), aby získaly elementární poznatky o světě lidí, o kultuře, přírodě i technice a aby přirozenou formou zjistily, že se lidé v zemích kolem nás dorozumívají různými jazyky a ty je možné se učit.
Děti získaly úžasnou příležitost nahlížet na svět jinýma očima, všímat si umění kolem sebe, pracovat s pocity, které v nich dané umění vzbuzuje, zaměřit se na týmovou spolupráci, kreativitu, logické myšlení a jemnou motoriku. Rozvíjely svou představivost, cit pro hudbu, barvu, prostor. Pokusily se o vyjádření uměleckého díla verbální i neverbální komunikací, pohybem, hudbou a různými výtvarnými technikami. Dále se učily vyjadřovat svůj názor. Snažily se jednoduše popsat interpretovaný obraz tak, aby tomu rozuměli i spolužáci z cizích států hovořící jiným jazykem. Zúčastnění nahráli stejná slova ve své řeči, aby se s nimi ostatní mohli seznámit a naučit se je. Výsledkem celoroční práce je společný slovník a koláž výtvarných děl.
V rámci projektu byl kladen důraz na využití demokratického přístupu. Děti si za asistence pedagogů vybíraly, které obrazy k danému ročnímu období se jim líbí nejvíce, volily způsob výtvarného zpracování (lepení listů z ubrousku, obtiskování barvy, malování temperou, suchou temperou, kreslení apod.). Volba se praktikovala např. pomocí korálků, které děti dávaly do mističek, a podle jejich počtu se získal výsledek. Děti samy volily – a o to měly větší radost z výsledku práce a zároveň tak rozvíjely potřebné kompetence.
Při projektové práci byly využity mobilní telefony, tablety i digitální mikroskop a nástroje a aplikace jako např. Voice thread (tvorba slovníků), ChatterPix (dramatické scénky), Google prezentace a prezentace v programu Canva, Book Creator (vytváření e-knih), Padlet (vytvoření mapy stromů a sdílení obrazů), neveřejná videa na YouTube. Všechny fotografie a videa k tomuto projektu byly pořízeny s písemným souhlasem rodičů.
Díky projektu se děti zapojily hravou formou do různých aktivit spojených s uměním. Zjistily, že umění nemusí být jen v galeriích, lze s ním dále pracovat a tvořit pro ostatní něco hezkého, co jim udělá radost. Pochopily, že každý má jiné vnímání světa, a přesto má každé ztvárnění svou vypovídající hodnotu. Projekt byl s partnery vyhodnocen přes sdílený dotazník Google formulářem jak pro učitele, tak i pro děti.
O projektu byla veřejnost informována na webech škol, na Facebooku, na schůzkách s rodiči, tradičních dílničkách, na školních besídkách a také na setkání se zástupci obce.
VoiceThread, ChatterPix, Canva, Google Apps, Book Creator, YouTube
TwinSpace, společný slovník, koláž výtvarných děl
6. mateřská škola, Plzeň
Projekt Malý redaktor byl zaměřen na mediální gramotnost dětí v MŠ. Cílem bylo seznámit děti s povoláním redaktora, tvorbou časopisu a pochopením rozdílu mezi knihou a časopisem. Projekt se také soustředil na proces tvorby časopisu. Jednou ze součástí projektu bylo naučit děti vyhledávat různé informace v knihách, časopisech a na internetu. Důležitá byla práce s informacemi a uvědomění si důležitosti ověřování pravdivosti získaných informací. Nápad na projekt vznikl na mezinárodním slovanském kontaktním semináři pro učitele mateřských škol.
Martina Baníková - 6. mateřská škola, Republikánská 25, Plzeň
Prostřednictvím mezinárodní spolupráce tří školek děti společně vytvořily vlastní časopis, do kterého za pomoci učitelů a rodičů přispívaly formou článků, obrázků, rébusů, fotografií či skládaček. Děti vymýšlely vhodný název pro časopis, o kterém nakonec hlasovali všichni včetně rodičů ze všech zúčastněných školek.
Při práci se děti vzájemně podporovaly, zadávaly a plnily různé úkoly související s přípravou časopisu. Seznamovaly se díky aktivitám, které jim zasílali kamarádi-partneři. V příspěvcích sdílely své znalosti i vlastní zážitky.
Témata byla ovlivněna aktuálním ročním obdobím – jako například podzimní dýňohraní (vydlabávání dýní a jejich výstava), recept na dýňovou polévku, který se předal dokonce do školních jídelen, nebo zamykání zahrady a ukládání broučků k zimnímu spánku, kde se děti naučily jazykolamy a zaklínadla a také samy vytvořily klíče k uzamčení zahrady.
V rámci tohoto projektu se děti také seznámily s tím, jak se připravuje rozhovor do časopisu, na co a jak se zeptat a jak ho ukončit. Nejdříve si vše vyzkoušely mezi sebou, poté vyzpovídaly zaměstnance školky i rodiče.
Projektové aktivity korespondovaly se skutečným děním a aktuálními vzdělávacími plány. Díky spolupráci se u dětí rozvíjely kompetence k učení, řešení problémů i kompetence sociální.
TwinSpace, interaktivní tabule, tablety, ChatterPix, Google Disk
Dětský československý časopis
Mateřská škola V Lukách, Rakovník; Mateřská škola Kytlická, Praha
Projekt Halooo! vznikl jako jednoduchý česko-slovenský projekt, jehož cílem bylo nejen vzdělávání, ale také rozšiřování kulturního povědomí a navázání na tradici společného státu. Projekt se soustředil na naplňování cílů RVP PV v oblasti „Dítě a jeho psychika“ – konkrétně na rozvoj komunikačních dovedností, naslouchání, vyjadřování myšlenek, kladení otázek a komentování zážitků. To vše prostřednictvím dálkové komunikace, především pomocí telefonu.
Děti se seznámily s historií telefonování, osvojily si pravidla telefonické komunikace a prakticky si vyzkoušely různé situace – od běžných rozhovorů až po krizové telefonáty na tísňové linky. Projekt pomohl předškolákům rozvinout dovednosti potřebné k efektivní a smysluplné komunikaci a současně podporoval i jejich samostatnost a spolupráci. Projekt byl v souladu s ŠVP a přispěl k rozvoji všech klíčových kompetencí dle RVP PV.
Projekt byl pečlivě připraven učitelkami z partnerských mateřských škol. Nejprve se děti seznámily s historií telefonování, poté následovalo představení jednotlivých tříd. Mezi první úkoly patřilo vytváření videí, v nichž děti kreslily a namluvily pravidla telefonování.
Děti hlasovaly o logo projektu a postupně si osvojovaly pravidla telefonické komunikace. Praktická část zahrnovala telefonování s kamarády, rodiči i dětmi z partnerských škol.
Součástí programu byl i nácvik krizových situací – volání na tísňové linky, popis mimořádných událostí a správná reakce. Velmi oblíbené byly online schůzky v prostředí TwinSpace, kde děti společně zpívaly a povídaly si.
Děti pracovaly s digitálními technologiemi, tvořily videa a fotografie, zapojily se do výtvarných činností (např. tvorba maket telefonů z recyklovaných materiálů), účastnily se videokonferencí a posílaly pohlednice.
Závěrečná videokonference sloužila k reflexi a zhodnocení projektu. Děti vytvořily básničku a pokřik, který sdílely s partnerskou třídou. Projekt děti velmi zaujal, a proto se v některých školkách spontánně rozvinuly i tzv. „after“ aktivity – pravidelné telefonování a sdílení zážitků i po skončení projektu.
Oblast předškolního vzdělávání
TwinSpace, iPad, ChatterPix
Schopnost telefonovat a vést smysluplný rozhovor, pravidla telefonování, komunikace a spolupráce mezi dětmi, makety telefonů z recyklovaných materiálů
Mateřská škola Dašice
Projekt Respect for Elders byl realizován s cílem posílit mezigenerační vztahy, propojit nejmladší generaci se seniory a podpořit pozitivní vnímání starších osob. Děti měly možnost poznat, jak důležitou roli hrají senioři v jejich životech, a zároveň prožít smysluplné a radostné chvíle.
Aneta Vodrážková - Mateřská škola Dašice
Hlavními tématy byly úcta ke starším, láskyplné chování, společně strávený čas, obdarovávání a vzpomínka na již nežijící blízké. V době Dušiček děti navštívily hřbitov a poslaly do nebe lampion štěstí se vzkazy pro své babičky a dědečky. Před Vánocemi navštívily klub důchodců, předaly seniorům vlastnoručně vyrobená přáníčka a zazpívaly koledy.
Babičky na oplátku navštívily mateřskou školu, kde s dětmi pekly cukroví, které bylo podáváno na školní besídce rodičům. Významnou aktivitou bylo i čtení pohádek – babičky četly dětem příběhy, které samy kdysi vyprávěly svým dětem. Na oplátku děti vyrobily babičkám záložky do knih.
Součástí projektu byla také online spolupráce se slovenskými dětmi, díky které se děti seznámily se slovenštinou a mohly rozvíjet své digitální dovednosti.
Projekt obohatil nejen děti, ale i seniory, a ukázal, že mezigenerační propojení je přirozenou a důležitou součástí života.
Grafický program, textový editor, online pexeso, WordArt
TwinSpace, slovní mrak ze jmen dětí, pexeso
Mateřská škola Kytlická, Praha; Základní škola U Trojice, Havlíčkův Brod; Základní škola profesora Švejcara, Praha
Projekt KOLA KOLEM NÁS byl zaměřen na děti a žáky z MŠ, ZŠ 1.stupně a pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Cílem projektu bylo začlenit různé aktivity, které by pomáhaly dětem pochopit a objevovat různé druhy kruhů - kolem/ okolo nich. Aktivity byly vtipné, zábavné i poučné. Žáci a děti pozorovali přírodu a hledali kruhy/kola v přírodě, v umění, v pohybu, matematice, aktivně zapojovali využití ICT. Aktivity v projektu byly zaměřeny tematicky na tvar kola v okolí. Byly propojeny do vzdělávacích oblastí v souladu s ŠVP s rozvojem všech klíčových kompetencí. Kola byla zakomponována do matematiky, společného příběhu, výtvarného umění, v hudební a pohybové aktivitě, ve výpočetní technice. Bylo vytvořené společné produkty jako logo, příběh, plakát, obrázek, píseň, partneři si vyměňovali náměty na hry a vytvořili společnou výstavu.
Projekt představuje inspirativní příklad mezinárodní spolupráce škol. Cílem projektu byla snaha o rozvoj tolerance, spolupráce, ohleduplnosti a tvůrčího myšlení dětí, přičemž neméně důležitým cílem byla podpora zdravé soutěživosti. Realizace projektu se opírala o efektivní komunikaci, zajištěnou prostřednictvím platforem TwinSpace, e-mailu a operativní WhatsApp skupiny. Harmonogram a jednotlivé úkoly byly pečlivě rozděleny mezi partnerské školy, s ohledem na individuální schopnosti a možnosti žáků.
Projekt se skládal z několika klíčových aktivit, které byly rozloženy do jednotlivých měsíců. V lednu se žáci vzájemně seznamovali, představovali si své školy na mapě a společně tvořili logo. Únor byl ve znamení kreativity a sdílení příběhů, kdy pomocí aplikace Storyjumper vznikl společný, na sebe navazující příběh. V březnu se děti ponořily do světa výtvarného umění, a to jak digitálního, tak i klasického. V dubnu se projekt zaměřil na hudebně-pohybové aktivity, včetně nacvičování tradiční písničky „Kolo, kolo mlýnský“. Projekt vyvrcholil v květnu tvorbou mandal, a to přírodních, výtvarných i interaktivních, které nakonec vytvořily originální „Mandalovník“. Konečnými výstupy projektu byla celá řada společných děl – od loga a příběhu, přes plakát a video z hudebně-pohybových her, až po pestrou sbírku mandal a interaktivní výstavu. Celý projekt byl zakončen slavnostními výstavami ve všech zapojených školách, kde děti měly možnost zhodnotit své zážitky a dosažené výsledky.
Důležitým aspektem celého projektu bylo maximální zapojení všech žáků, s ohledem na jejich individuální schopnosti a potřeby. Některé aktivity probíhaly pod vedením učitelů, jiné zvládli žáci samostatně, vždy s důrazem na inkluzi a podporu každého jednotlivce. Tento projekt je tak ukázkou inspirativní a efektivní spolupráce mezi školami, která nejenže přinesla řadu kreativních výstupů, ale především podpořila rozvoj klíčových kompetencí u žáků a posílila pocit sounáležitosti v mezinárodním kontextu.
Předměty předškolního vzdělávání a 1. stupně ZŠ
TwinSpace, interaktivní tabule, i-Pad, YouTube, Canva, PicCollage, StoryJumper, JigsawPlanet, Inshot, Thinglink, Blockposter, Google slides, ChatterPix, Digipad, Colorillo, Emaze
Plakát, společné video hry „Kolo, kolo mlýnský", mandaly, E-book. Společný strom – mandalovník, virtuální výstava
Ať už s projekty eTwinning teprve začínáte, nebo jste zkušený eTwinner či eTwinnerka, věříme, že zde najdete inspiraci. Představujeme konkrétní projekty realizované na českých školách, které vám mohou posloužit jako odrazový můstek. Projekty pokrývají všechny úrovně vzdělávání – od mateřských přes základní až po střední školy a gymnázia – a mají různou míru náročnosti, takže inspiraci zde najde opravdu každý.
Vyzkoušejte jednu aktivitu, která vás zaujala.
Objevte nový online nástroj nebo aplikaci, kterou jste dosud neznali.
Spolupráce žáků a učitelů v rámci eTwinningu je důležitá a zaslouží si uznání na místní, národní i celoevropské úrovni. Učitelky a učitelé mohou za svou práci na projektu získat celou řadu ocenění.
Všechny projekty, které zde máme uvedeny byly oceněny minimálně Národním certifikátem kvality či dokonce nejvyšším oceněním Evropskou cenou eTwinning, což znamená, že dle hodnotitelů splnily mezinárodně předem stanovená kritéria, a dají se tedy oficiálně považovat za vzor a hodné následování.
Praktický průvodce, jak vytvářet úspěšné projekty.
Přehled nejlepších projektů roku na dané téma. K dispozici online i v tištěné verzi na našich akcích.
Základní škola a Mateřská škola Bukovec
Projekt byl pokračováním spolupráce s partnerskou školou ze Španělska. Činnosti navazovaly na aktivity z předešlého projektu a vybrali si je samotní žáci na začátku školního roku. Hlavními cíli projektu bylo procvičení komunikace v anglickém jazyce prostřednictvím psaní e-mailů a natáčení videotutoriálů, osvojení znalostí prostřednictvím používání moderních technologií a rozvíjení algoritmického myšlení při sestavování receptů a tanečních kroků a jejich záznamů. Klíčovým přínosem bylo vzájemné učení – čeští žáci se učili od těch španělských a naopak. Projekt přinesl také poznávání významu týmové spolupráce, která je nezbytná pro budoucí profesní uplatnění žáků.
Jednotlivé aktivity projektu probíhaly v prostorách školy a zahrnovaly různé předměty – anglický jazyk, výtvarnou výchovu, pracovní činnosti a informatiku. Žáci se projektu věnovali také ve školním klubu a během odpoledních hodin v družině.
Žáci během projektu projevili velkou kreativitu. Sami rozhodovali, jaké aktivity do projektu zařadit, a měli volnost při výběru receptů, jejich přípravě a natáčení videoreceptů. Taneční kroky si rovněž vymýšleli sami – o přestávkách, ve volném čase nebo v družině. Pro evaluaci si připravili vlastní věty, které prezentovali v angličtině.
Projekt vedl žáky k rozvoji samostatnosti a zodpovědnosti. Spolupracovali při tvorbě vánočních přání, pomáhali si při psaní e-mailů v angličtině, fotografování, natáčení videí, přípravě receptů i při vymýšlení tanečních kroků. Společným hlasováním vždy rozhodovali o dalším postupu.
Žáci si vyzkoušeli úpravy fotografií, jejich vkládání do prezentací a následné sdílení. Naučili se natáčet jednotlivé taneční pohyby při přípravě tanečního tutoriálu. Každý žák měl k dispozici svůj iPad. Žáci se při natáčení tutoriálu střídali, jednotlivé části jsou tedy natáčeny odlišnými žáky. Díky natáčení videí se žáci seznámili s aplikací iMovie. V angličtině si procvičili elektronickou komunikaci prostřednictvím psaní anglických přání a e-mailů. Přiměřeně svému věku byli žáci také seznámeni s principy autorského práva.
Finální výstupy projektu, vytvořené žáky prvního stupně, obsahují chyby a nejedná se o kvalitní nahrávky. Důležité však je, že jde o autentickou práci dětí, nikoli učitelů. Učitelé projektem provázeli, práce žáků pouze nahráli a zveřejnili.
Žáci byli za jednotlivé aktivity ohodnocení jak slovně, tak i známkami. Nechyběly pochvaly ze strany rodičů, spolužáků, vedení obce i široké veřejnosti při veřejném vystoupení v rámci projektu.
O projektu byli rodiče informováni na začátku školního roku, při různých školních akcích a na webových stránkách školy. K propagaci přispěly nejvyšší měrou děti, které se ho účastnily. Své zážitky z projektových aktivit sdělovaly ve svých rodinách, ve svém okolí a sdílely je se svými kamarády.
Angličtina, výtvarná výchova, pracovní činnosti a informatika
iMovie, nástroje pro úpravu fotografií, Microsoft 365
TwinSpace
Základní škola a Mateřská škola Dr. Edvarda Beneše, Čakovice
Projekt GIANTS 2 byl pokračováním úspěšného projektu GIANTS a byl realizován jako součást projektu spolupráce Erasmus+ ve školním vzdělávání. Hlavním tématem bylo umění – v každém měsíci se zapojené školy zabývaly jedním typem umění. Projektová spolupráce posloužila k zavedení nových metodik a k podpoře využití digitálních nástrojů a gamifikace v běžné výuce. Do projektu byli zapojeni žáci bez ohledu na jejich dovednosti nebo problémy s učením.
Petra Boháčková a Gabriela Střelcová – Základní škola a Mateřská škola Dr. Edvarda Beneše, Čakovice
Projekt byl rozdělen na několik částí podle jednotlivých typů umění – fotografování, zpracování videa, malba, tvůrčí psaní, architektura, vaření, hudba, drama, filmy, ruční řemesla. Tato témata byla propojena novými výukovými metodami, gamifikací a využíváním digitálních nástrojů ve výuce. Každá ze zapojených škol se stala expertem v jedné oblasti a této dovednosti učila ostatní zapojené školy. Výstupy, které v průběhu projektu vznikaly, byly společnou prací všech partnerských škol.
Žáci po celou dobu projektu pracovali v národních i mezinárodních týmech. Jedním z prvních úkolů byla společná tvorba loga projektu. Každá ze zapojených zemí navrhla část loga a následně z jednotlivých částí vzniklo oficiální logo projektu.
Velmi zajímavou aktivitou byla práce s videi. Každá škola měla za úkol natočit jednu část a následně video poslat další škole, která v něm pokračovala. Výsledkem bylo pět různých videí. Podobně kreativní záležitostí byla společná tvorba komiksu. Vzhledem k tomu, že projekt zasáhla pandemie, probíhala setkání partnerských škol online. Jedno z nich bylo plné fyzikálních pokusů a žáci při něm společně vyráběli mj. lávové lampy. Další setkání byla zaměřena na národní jídla – například společné snídaně typické pro jednotlivé státy. V projektu se žáci zabývali nejrůznějšími úlohami – dekupáží květináčů, tradičními výšivkami, vyráběním obrazů pomocí vody a barev, modelováním, tvorbou křížovek a Kahoot otázek, natáčením animací či vytvářením únikových místností.
V průběhu projektové spolupráce žáci rozvíjeli klíčové kompetence, jako je komunikace v cizích jazycích při online setkáních, kompetence k učení, kompetence digitální, vrstevnické učení a zlepšovali své sociální dovednosti.
TwinSpace, Padlet, Kahoot, QR kódy, Stop Motion, Quizizz
Videa, Padlet, TwinSpace
Základní a mateřská škola Čestice
Projekt byl založen na vzájemném poznávání se žáků z evropských partnerských škol a propojoval témata z oblasti životního prostředí s kapitolami z občanské výchovy. Komiks, atraktivní nástroj pro zapojenou skupinu, byl spojujícím prvkem téměř všech aktivit. Výstupem je webová stránka s komiksem, krátkými videi z epizod komiksů a dalšími navazujícími aktivitami. Cílem projektu bylo poznat partnerské školy z Evropské unie a vidět, jak vypadají jiné školy, jak se žáci učí a jak komunikují. Žáci měli možnost srovnání s Českou republikou a mohli si anglicky povídat se svými spolužáky a kamarády.
Hana Rezková – Základní a mateřská škola Čestice
Na projektu pracovali žáci ve věkově smíšené skupině (4.-6. třída) v rámci dobrovolné mimoškolní aktivity. Žáci pracovali v malých skupinách, kde rozvíjeli kompetence k řešení problémů a kompetence sociální. Všichni partneři spolupracovali na plánování aktivit a každá aktivita, kterou realizovali, byla zveřejněna na nástěnce Padlet a byla komentována partnerskými školami.
První aktivita proběhla o Vánocích, jednalo se o výměnu skutečných dopisů a drobných ozdob na vánoční stromeček. Žáci také navrhovali společné logo (o to nejlepší hlasovala celá škola), dále představili každý svého komiksového hrdinu, kterého partnerům popsali. Na základě prezentace žáci volili nejlepší výsledek. Jednalo se o skvělou aktivitu, která žáky vedla k tomu, aby nebyli sobečtí a zvolili si opravdu nejlepší výstup, nikoli jen ten jejich.
Následně žáci společně pracovali na komiksu. Rozdělili se do skupin a vytvořili páry. Každá skupina zahájila jednu komiksovou epizodu, poté si žáci role vyměnili a dokončili komiks svého partnera. Celkovým výstupem byl online komiks rozdělený na epizody. Jednu z epizod žáci využili k natočení videa, což je opravdu bavilo. Aby bylo jisté, že partneři četli všechny komiksy a viděli videa, vytvořili účastníci projektu mnoho her a kvízů, které sledovanost vložených materiálů prověřily.
Během projektu bylo dbáno na e-bezpečnost (žádné tváře, žádné osobní údaje, pouze jména, případně masky a emotikony). Na závěr žáci nakreslili plakát na rozloučenou a napsali hezký vzkaz svým novým přátelům. Naučili se mnoho o životním prostředí, o udržování čistoty přírody na souši i v oceánu a snažili se řešit velmi složité ekologické problémy: recyklaci, znečištění vody a ovzduší či vymírání druhů, což si ověřili hodnotícím kvízem v nástroji Panquiz. Zjistili mnohé o partnerských zemích, o vzdělávání v Evropě a různých školských systémech. Na slavnosti školní zahrady proběhla velká výstava výsledků projektové práce. Všichni zapojení žáci dostali eTwinningový certifikát a odznak.
Tablety, počítače, Padlet (vkládání komiksů, komentáře), Google doc (sdílení materiálů), Panquiz (hodnotící kvíz), Kahoot (procvičení slovíček)
Webová stránka s komiksy a videi
Základní škola Liberec, Broumovská 847/7
Jednalo se o celoroční projekt žáků ve věku 10-12 let, kteří se scházeli pravidelně jednou týdně v zájmovém kroužku. Na tomto projektu žáci spolupracovali s partnery z rumunské školy, jejichž koordinátorku vyučující znala díky dříve realizovaným mezinárodním projektům v rámci programu Erasmus+. Téma bylo žákům blízké a zaměřili se na něj ze tří úhlů pohledu: přírodovědného, sociálně-kulturního a literárně-tvůrčího. Přírodovědný aspekt zahrnoval práci s textem v angličtině a vyhledávání informací. V sociálně-kulturním aspektu projektu společně s partnery diskutovali o vztahu člověka ke zvířatům a schopnosti zvířat pomáhat nemocným lidem. Aspekt literárně-tvůrčí zahrnoval e-knihy s tématikou zvířat, v nichž žáci ve spolupráci se zahraničními partnery vytvořili příběhy, komiksy a básně.
Zuzana Jedličková – Základní škola Liberec, Broumovská 847/7
Cílem projektu byl rozvoj komunikace v angličtině, seznámení se s vrstevníky z jiného kulturního prostředí, zlepšení digitálních kompetencí prostřednictvím práce s různými online nástroji a podpora kritického myšlení. Žáci si obohatili slovní zásobu, poznali nové kamarády z partnerské školy a zlepšili své komunikační dovednosti za využití chatu nebo videokonferencí ve virtuální třídě TwinSpace. Žáci pracovali s myšlenkovými mapami, textem, poslechem, vytvářeli obrázky (online nástroj Popplet), videa, spolupracovali ve dvojicích (básně, knihy o zvířatech) a týmech (evaluační aktivity a práce s klíčovými slovy), pracovali se soutěžními kvízy a interaktivními cvičeními (Kahoot, LearningApps).
Žáci vytvořili e-knihu příběhů o zvířatech, na které pracovali ve dvojicích, vždy jeden český a jeden rumunský žák. Námět a zápletku spolu konzultovali prostřednictvím platforem TwinSpace a WhatsApp. Knihu sepsali v prostředí nástroje StoryJumper. Celkem vzniklo deset krásných knížek, většina i ve formě audioknih (nástroj Vocaroo).
V rámci projektu probíhaly i další aktivity jako soutěž o logo projektu, hry a soutěže v průběhu videokonferencí a evaluační aktivity pomocí aplikací WordCloud a WordArt. Během projektu se uskutečnila také soutěž o zvířatech pro žáky prvního stupně a projektový den eTwinning v ZOO. Závěrečným výstupem se stala společná sbírka obsahující básničky o zvířatech, kterou české a rumunské děti vytvořily pomocí již zmíněného nástroje StoryJumper. K tvorbě básní a jejich sdílení posloužila fóra v TwinSpace.
Spolupráce na projektu byla průběžně vyhodnocována po každé videokonferenci. Na konci projektu na obou školách použili hodnotící formulář v online prostředí SurveyMonkey.
Informace o projektu byly umístěny na web školy. Ve školách byly vystaveny výsledky výstupů projektu na nástěnce ve vestibulu, aby je mohli zaznamenat rodiče a ostatní návštěvníci školy. Hlavní výstup, básničky o zvířatech, byl využit v hodinách angličtiny na prvním stupni, kde s básničkami pracovali, překládali si je, četli a zkoušeli si je zazpívat. Básnickou sbírku partneři nechali v několika kopiích vytisknout.
Popplet, Kahoot, LearningApps, StoryJumper, Vocaroo, WordCloud, WordArt, SurveyMonkey
E-kniha příběhů o zvířatech, audiokniha příběhů o zvířatech
Masarykova základní škola, Praha 9 – Klánovice, Slavětínská 200
Hlavním tématem projektu byly falešné zprávy (fake news) – nejprve žáci zkoumali tento fenomén z historického hlediska (seznámení se s postavou barona Prášila), následně se zabývali možnostmi, jak rozeznat dnešní nepravdivé zprávy, vyzkoušeli si jejich tvorbu i způsoby šíření. Nejdůležitějším cílem projektu bylo posílit schopnost žáků vyhledat a kriticky zhodnotit věrohodnost zveřejněných informací. Během projektu žáci posílili své kompetence komunikativní, kompetence k řešení problémů, občanské, pracovní a digitální. Projekt probíhal částečně v době uzavření škol, což kladlo zvýšené nároky na samostatnost žáků při řešení projektových úkolů.
Marcela Deutsch – Masarykova základní škola, Praha 9, Klánovice, Slavětínská 200
Žáci se inspirovali smyšlenými historkami barona Prášila, postavy, jejíž autor byl inspirován skutečným německým baronem a vojákem von Münchhausenem z 18. století. Ve skupinách se zabývali životem prolhaného barona a své poznatky sdíleli při online brainstormingu. Četli jeho příběhy, zkoumali kritéria tohoto druhu textů a vytvářeli vlastní smyšlené texty. Pracovali s informačními letáky, kde analyzovali text a rozeznávali, co je a není pravda. Poznali, jak rychlé a jednoduché je šíření nepravdivých zpráv.
Na začátku projektu se žáci představili a vložili své profily na společnou sdílenou nástěnku Padlet, kde si příspěvky mohli navzájem komentovat. Pro lepší seznámení byl vytvořen kvíz, sestavený ze zveřejněných informací. Žáci vytvořili také videa o svých městech a svých školách, která opět sdíleli na společné platformě, a získali tak lepší představu, v jakém prostředí jejich projektoví partneři žijí. Následovala dvě online setkání prostřednictvím videokonference. Zde byly prezentovány pozměněné profily a žáci navzájem hádali, které informace jsou nepravdivé.
Žáci tvořili společnou myšlenkovou mapu, psali vlastní smyšlené příběhy a natáčeli vlastní falešné video zprávy. Také při této aktivitě zanechali svým partnerům ohlasy ve formě komentářů. Dalším úkolem bylo vytvořit společný kalendář, kdy každá škola měla přidělené měsíce, ke kterým napsala falešné informace, a měsíce, ve kterých smyšlené informace svých partnerů měla odhalit a opravit. Na konci roku byly sdíleny různorodé vánoční pozdravy a z jednotlivých návrhů všech zúčastněných bylo vytvořeno společné logo.
Součástí projektu byly také aktivity zaměřené na online bezpečnost, práva osobnosti, autorská práva a netiketu – etiketu ve virtuálním prostředí. Celou problematiku si žáci připomněli také 9. února, v Den bezpečnějšího internetu v roce 2021, kdy si zopakovali kritéria, podle kterých mají možnost rozeznat seriózní zdroje informací od neseriózních, a zhodnotit tak kriticky věrohodnost získaných informací. Na dané téma pak vytvořili plakáty. V závěru projektu bylo ještě na popud skupiny z Ukrajiny uskutečněno jedno online setkání na téma „fake oblečení”. Nakonec byla provedena evaluace a vyhodnoceny dotazníky pro žáky, učitele i pro rodiče.
Žáci se naučili rozlišovat mezi přehnaným textem, který je lehce rozpoznatelný jako lež, a mezi zprávami, které jsou cíleně zaměřené na manipulaci a šíření nepravdivých informací. Projektové aktivity žáky vedly k vnímavosti vůči nepravdivým informacím. Využívali metodu kreativního psaní, posilovali schopnost kritického myšlení při orientování se v různých zdrojích informací.
TwinSpace, PowerPoint prezentace, videa tvořili pomocí Microsoft Photo Story, Biteable, Fotoram.io/collage a nahrávali je na YouTube. Pomocí programu Malování, Logomaker a Scratch.mit.edu tvořili vlastní návrhy na logo projektu. Profilové obrázky ve formě Avatarů pomocí aplikace Avatarmaker, vkládali je do nástěnky Padlet, spolu se svými videi a s nahranou prezentací fake news a fotografií oblečení. Zeměpisná mapa s vyznačením polohy jednotlivých škol byla vytvořena pomocí https://www.zeemaps.com/. Pomocí Google slides byla vytvořena společná prezentace s vlastními smyšlenými příběhy. Jako společný výsledek práce byl v programu Canva vytvořen online kalendář a pomocí Coggle společná myšlenková mapa o životě barona Prášila. Plakáty byly vytvořeny v Makebeliefscomix a Storyjumper. Pro hry a kvízy byly využity aplikace Learningapps, Testmoz a Quizizz. Prezentace pro společné shrnutí projektu vznikla pomocí Emaze a online evaluace v Surveymonkey a Google forms, malé ankety byly vytvářeny i v TwinSpace.
Kalendář , myšlenková mapa, virtuální nástěnka, plakáty, videa o školách a městech partnerů
Základní škola a Mateřská škola Šilheřovice
Tématem celoročního projektu Animals all around us byla zvířata. Hlavním cílem projektu bylo naučit žáky bezpečně pracovat v online prostředí, respektovat autorská práva a efektivně využívat vybrané nástroje Web 2.0, čímž se posílila jejich digitální gramotnost. Zaměřoval se na spolupráci mezi žáky a učiteli z turecké a slovenské školy a vycházel z principů „méně je někdy více“ a „kvalita převyšuje kvantitu“. Projekt kladl důraz na práci v menších skupinách, což umožnilo aktivní zapojení všech účastníků. Komunikace probíhala nejen prostřednictvím online nástrojů, ale také prostřednictvím charitativní akce The Animals' Merry Christmas.
Zdeňka Komůrková – Základní škola a Mateřská škola Šilheřovice, příspěvková organizace
Práce probíhala na české straně v rámci zájmového kroužku „eTwinning“. Někteří žáci se s platformou eTwinning setkali poprvé, naučili se používat TwinSpace a komunikovali přes Padlet. V průběhu projektu sdíleli informace o svých mazlíčcích, organizovali charitativní sbírku pro útulky, vytvářeli online hry, učili se básničky, podnikli výlet do ZOO. Součástí aktivit byly také online chaty na TwinSpace a mezinárodní online konference. Projekt byl integrován do výuky anglického jazyka ve 4. a 5. ročníku, kde žáci vyhledávali informace o zvířatech, rozvíjeli své jazykové dovednosti a spolupracovali ve skupinách. Díky mezinárodní spolupráci získali také povědomí o kulturách zúčastněných zemí. Projekt spojil vzdělávací, digitální i sociální cíle s důrazem na kvalitu nad kvantitou.
TwinSpace, Padlet, WhatsApp, StoryJumper, Canva, Kahoot, LearningApps, ZOOM
E-book „Animal dictionary“, realizace charitativní sbírky pro dva bohumínské útulky (kočky a psi) „The Animals´ Merry Christmas“, novoroční přání partnerům, online konference
Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora
Projekt „Budujeme Evropskou síť proti šikaně ve vzdělávacím a volnočasovém prostředí“, zaměřený na rozvoj kompetencí a dovedností k řešení problémových situací spojených se šikanou, byl realizován za finanční podpory programu Erasmus+. Žáci ze zúčastněných zemí spolupracovali ve virtuální třídě TwinSpace a při společných setkáních v partnerských zemích. V rámci projektu se uskutečnily celkem čtyři mobility (výjezdy) včetně jedné virtuální.
Kateřina Opočenská – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora, Jiráskovy sady 387
V průběhu prvního a druhého roku projektu byl realizován průzkum, který zmapoval možné riziko výskytu šikany v jednotlivých školách. Byl vydán mezinárodní slovník definující pojmy spojené s šikanou. Žáci definovali šikanu, sestavovali příběhy, natáčeli videa, vyhledávali filmy, knihy a písně o šikaně a informace zpracovali ve formě prezentace. V mezinárodních týmech vypracovali e-knihu o známých lidech, kteří zažili šikanu.
V průběhu druhého a třetího roku byla vybrána skupina žáků, kteří se stali tzv. ambasadory. Tito žáci se přímo zapojují do řešení problémových situací v kolektivu v rámci své školy. Čeští žáci opět zprovoznili schránku důvěry a hovořili se spolužáky o šikaně a možnostech jejího řešení. Na toto téma také žáci zapojení do projektu společně vytvořili dokument v různých jazycích. Zkušenosti z tréninku školních zástupců proti šikaně sdíleli na mezinárodních setkáních.
Žáci pracovali samostatně, vyhledávali informace z různých zdrojů. Své poznatky konzultovali v mezinárodních skupinách či vlastní skupině a též s vyučujícími. Společně také stanovovali postup práce a třídili nápady. Největší motivací bylo pracovat na společných setkáních v partnerských školách. Na počátku každé mobility nebo aktivity byli žáci rozděleni do mezinárodních skupin.
Díky vytrvalosti a prodloužení projektu bylo všem zapojeným týmům umožněno dále pracovat navzdory restrikcím panujících v období pandemie a nemožnosti cestování. Podařilo se uspořádat virtuální mobilitu a realizovat videokonference, kterých se žáci účastnili z jejich domovů. Díky nim blíže poznali žáky z partnerských škol a mohli s nimi sdílet informace i své pocity.
Žáci byli po celou dobu motivování úkoly a aplikacemi v TwinSpace. Efektivně využívali nástroje tohoto prostředí, ve kterém byly vystaveny veškeré výstupy projektu. Již na počátku projektu byli žáci všech zemí seznámeni s pravidly užívání internetu a digitálních technologií. Každý člen projektu obdržel a podepsal smlouvu s pravidly. Přímo na stránkách TwinSpace byl uveřejněn seznam webů s možnými volně šiřitelnými obrázky a fotografiemi. Všichni účastníci byli seznámeni s pravidly autorského zákona.
Projekt byl zakomponován do ŠVP 7., 8., a 9. ročníku, byl pojat průřezově a probíhal v hodinách angličtiny, informatiky, zeměpisu a v závěru projektu žáci také uplatnili své rétorické a výtvarné dovednosti.
Díky projektu žáci poznali nové přístupy ve vzdělávání a porovnali postupy při řešení šikany. Byla prohloubena internacionalizace školy a došlo k obohacení preventivního programu školy. Projekt byl vyhodnocen zpětnovazebními aktivitami, na kterých se podíleli zejména žáci. Každý žák, který se účastnil projektu, vyplnil hodnotící dotazník o tom, co se v projektu naučil, co bylo zajímavé apod.
Žáci o dění v projektu informovali své spolužáky pomocí videí a besed ve třídách. Rodiče a školní komunita měla informace o projektu k dispozici na webových stránkách školy či v regionálním tisku. Podařilo se také uspořádat tematický seminář pro okolní školy o projektu Erasmus+ a možnostech eTwinningu. Semináře se účastnili ředitelé okolních škol.
GoogleApps, MovieMaker, TwinSpace
Společný slovník s definicemi slov o šikaně, videa/písničky nebo komiksy o šikaně, desková hra o šikaně – Kampaň proti šikaně, průvodce pro školení budoucích peer podpůrců
ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Pomocí skupinové práce v čtenářských dílnách se žáci seznámili s národními literárními autory a nejstaršími literárními památkami. Spolu se slovenskými partnery připravili čtenářské dílny, sdíleli výstupy v prostředí TwinSpace. Žáci vyhledávali a třídili informace z literární teorie, četli, vytvářeli prezentace. Cílem bylo podpořit logické myšlení, vytvořit 8. slovanský sborník čtenářských dílen, dále posílit komunikační kompetence porozuměním slovenštině, čtenářskou gramotnost a také kompetenci digitální, k učení, občanské, pracovní a řešení problému.
Vlastimil Špinka – ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Vyhledáváním a tříděním informací z literární teorie, jejich pochopením a systematizací žáci tyto efektivně využili v procesu nejen vlastního učení, ale i při tvůrčích činnostech: příprava mezinárodní čtenářské dílny a její následné vyhodnocení, tvorba prezentace o spisovatelích a nejstarších literárních památkách, představení třídy, města, školy. Praktické činnosti s technikou rozvinuly kompetenci v oblasti aktivního používání digitálních technologií v životě i ve výuce. Příprava čtenářské dílny v mezinárodním týmu podpořila emocionální rozvoj žáků. Výstupem projektu byl 8. slovanský sborník čtenářských dílen.
Vzdělávací cíle projektu vycházely z národních vzdělávacích programů a následně ze školního vzdělávacího programu „Škola poznání“: čtenářské návyky, kladný vztah k literatuře, zájem o četbu, obhajování svých názorů, sebehodnocení a sebekontrola, umění učit se, využívání digitálních nástrojů, práce s informacemi, schopnost vyjádřit svou myšlenku. Škola spolupracovala se slovenským partnerem a se Slovanským ústavem Akademie věd České republiky.
Učitelé hledali odborné texty pro žáky, a to jak české, tak i slovenské, a byli odbornými poradci pro jednotlivé skupiny. Žáci pracovali v 5 mezinárodních týmech v počtu cca 4-5 žáků. Podíleli se na žádosti o založení projektu, na náplni i a aktivitách. Vedoucí týmů si zvolili sami žáci na základě určených kritérií – komunikativnost, pracovitost, spolehlivost. Společně ladili termín předání, sledovali harmonogram. Postup dle předem daných pravidel umožnil dokončení projektu. Jednotlivé činnosti na sebe navazovaly.
Společnou aktivitou žáků byly výpisky z odborné literatury do jedné digitální nástěnky, čímž vznikl ucelený výstup. Následovala tvorba prezentací o národních autorech a nejstarších literárních památkách, dále hlavní výstup projektu – čtenářská dílna s literárními texty a pracovními listy, puzzle k ověření autorů. Přípravou čtenářské dílny – výběrem textů, tvorbou pracovního listu a následným ověřením v praxi spolu s kontrolou došli ke společnému výstupu – sborníku. Slovenská strana spojila projektové materiály do jednoho souboru, česká strana připravila jeho titulku.
Během projektu žáci dbali na dodržování pravidel e-bezpečnosti a autorského práva. Publicita byla zajištěna prostřednictvím Slovanského ústavu Akademie věd ČR, na Slovensku článkem v časopise Slovenčinár.
TwinSpace, Padlet, Movie Maker a YouTube (videa představení školy, záznam dílny), Powerpoint, Word (pracovní listy), QR kód (odkazy)
8. slovanský sborník čtenářských dílen, videa, pracovní listy, prezentace, digitální nástěnka Padlet s čtenářskými informacemi, informace na webu Slovanského ústavu Akademie věd ČR, článek v časopise „Slovenčinár“
ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Žáci komunikovali v mezinárodních skupinách, studovali protiválečnou literaturu a seznamovali se s národními autory 20. století. Své výstupy pak sdíleli se spolužáky ze Slovenska. Vyhledáváním a tříděním informací z literární teorie, jejich pochopením a systematizací je efektivně využili nejen v procesu vlastního učení, ale i při tvůrčích činnostech, zejména při autorském psaní. Ve smíšených týmech psali společně protiválečné povídky inspirované lidickou tragédií. Součástí projektu bylo také vyhledání obcí s podobným osudem. Cílem bylo posílit emocionální rozvoj žáků na základě emocí vyvolaných četbou dopisů lidických dětí. Během projektu se žáci naučili pracovat v mezinárodním týmu a lépe porozumět jazyku slovanských sousedů. Zároveň bylo snahou dosáhnout estetického prožitku.
Vlastimil Špinka – ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Projekt rozvíjel čtenářskou gramotnost, digitální kompetence a kritické vnímání lidické události. Na začátku projektu probíhaly seznamovací aktivity, jako bylo představení škol, tříd a měst. Škola navázala spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR. Společné aktivity žáků se soustředily na ověření znalostí, kdy žáci poznávali autory protiválečných děl prostřednictvím skládání puzzle. Následně připravovali prezentace, při nichž se seznámili s národními autory. Společná digitální nástěnka Padlet obsahovala infoštítky s obcemi podobného osudu jako Lidice. Obě školy poskytly tyto informace svým žákům na hodinách dějepisu u příležitosti výročí lidické tragédie. Vrcholem projektu bylo společné autorské psaní v mezinárodních týmech.
Smartphone, Padlet, Word, Excel a Digitální puzzle
Padlet s informacemi z projektu, puzzle pro ověření znalostí spisovatelů a jejich děl, prezentace autorů, škol a obcí, autorské psaní, QR kódy s odkazy, MP3 se záznamy čtených textů , TwinSpace
ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Cílem projektu bylo seznámit žáky se žánrem dětské povídky a jejich významnými národními autory. Projekt byl zaměřený na aktivní jazykové vzdělávání dětí včetně žáků ze socio-kulturně znevýhodněného prostředí a žáků v inkluzivním vzdělávání. Žáci poznávali jazyk slovenských sousedů. Projekt prohloubil schopnost žáků spolupracovat v mezinárodním týmu prostřednictvím představení národních povídek, společného autorského psaní a využití spolupráce a videokonferencí k plánování, stanovení postupu, ale i hodnocení. Projekt podporoval rozvoj čtenářské gramotnosti a práci s uměleckým textem, rozvíjel komunikační dovednosti žáků a smysluplné využívání digitálních nástrojů. Rozvíjel také sociální cítění díky spolupráci žáků či prostřednictvím námětů povídek.
Vlastimil Špinka – ZŠ Václava Havla, Poděbrady
Autorské psaní ve tvůrčí dílně bylo inovativní metodou, která podpořila rozvoj kreativity, slovní zásoby, osvojení si vhodných jazykových prostředků a literárních teorií. Žáci se seznámili s tvůrci dětských povídek a tyto také tvořili. Díky seberealizaci podpořili svůj emoční rozvoj a čtenářskou gramotnost, a to včetně žáků s podpůrnými opatřeními, a poznali partnerskou školu, město, zemi.
Žáci pracovali v mezinárodních týmech v počtu cca 7 žáků, sami si zvolili své vedoucí, a to na základě určených kritérií: komunikativnost, pracovitost, spolehlivost. Stanovili si harmonogram, metody, nástroje, výstupy – společně pak ladili termín předání, studovali teorii, analyzovali literární formu dětské povídky i zápletky jednotlivých povídek. Díky typologii osobnosti plánovali postavy svých děl a sledovali dějovou posloupnost a osudy postav. Česká skupina napsala úvod, který poslala slovenské skupině, ta musela porozumět a napsat pokračování atd. Dále žáci četli ukázky národních spisovatelů povídek. Pracovali s digitálními nástroji jako Padlet, PowerPoint, Word, Excel a s nástroji pro tvorbu a úpravu videí.
Komunikace probíhala prostřednictvím nástrojů TwinSpace, dále sociálních sítí, videokonferencí, Skype, WhatsApp. Výstupem komunikačních aktivit byly prezentace národních autorů zapojených zemí. Žáci řešili podobu sborníku a domlouvali tisk s tiskárnou. Během projektu byla navázána spolupráce se Slovanským ústavem Akademie věd ČR, který nad projektem převzal záštitu. Žáci vytvořili jedno velké společné dílo, vydali tiskem 10. slovanský sborník ČESKOSLOVENSKÉHO PŘÁTELSTVÍ, kdy jednotlivé povídky, celkem 6, jsou dílem společných mezinárodních skupin. Ve skupinách vznikly i prezentace o spisovatelích, městech, školách. Pro ověření znalostí následoval vždy jednoduchý kvíz.
Díky studiu odborné literatury si žáci osvojili potřebné pojmy z literární teorie. Průběžně hodnotili jak své výstupy, tak i projekt jako celek. Prostřednictvím supervize se žákům dostalo hodnocení i od ostatních členů skupiny, kdy hodnotili jednotlivé části psaných povídek.
Padlet (literární teorie, povídka), MovieMaker a YouTube (videa), čtečky (autoři dětských povídek), Google Maps (orientace v partnerském městě), Jigsawplanet (puzzle), Powerpoint (prezentace autorů), Skype, Messenger (zkušenosti s vnímáním textů), nástroje TwinSpace (fotografie)
10. Slovanský sborník ČESKOSLOVENSKÉHO PŘÁTELSTVÍ, prezentace národních autorů
Základní škola Vyškov, Purkyňova 39
Projekt měl za cíl pomoci žákům lépe se orientovat v cizojazyčném prostředí a naučit je využívat digitální technologie s důrazem na odpovědné chování na internetu. Cestování bylo řešeno prostřednictvím informatického myšlení, protože všichni projektoví vyučující měli aprobaci na informatiku. Tento přístup podněcuje kreativitu, otevírá mysl různým inovativním řešením a posiluje sebevědomí i sebeúctu žáků. Myšlenka projektu vznikla na mezinárodním slovanském kontaktním semináři pro učitele základních škol.
Do původně STEM projektu bylo přidáno umění (A-Art). Pro technicky zaměřený projekt bylo osvěžením zapojení ruční práce žáků, například při vytváření ilustrací pro slovník nebo plakátů na základě informací, které sbírali v mezinárodních týmech. Také výzdoby tříd u všech týmů při videohovorech dokládají, jak je estetický aspekt přirozený a přínosný.
Lea Navrátilová – Základní škola Vyškov, Purkyňova 39
Práce na projektu byla začleněna do tematických plánů výtvarné výchovy a informatiky. Účastníci postupovali od fáze seznamování k plnění úkolů nejprve v národních týmech (tvorba slovníčku cestovatele) a následně v mezinárodních týmech (prezentace společně vybraných měst). Toto začlenění bylo zcela přirozené, plně podporovalo obsah výuky a přineslo také přesahy do dalších předmětů, zejména anglického jazyka, dějepisu a zeměpisu. Zpětná vazba na jednotlivé splněné bloky byla probírána s žáky i během třídnických hodin.
Díky projektu se u žáků podařilo přitáhnout pozornost k technickým zájmům, například když v hodinách informatiky plánovali cestovní trasy nebo převáděli měny v Excelu. Projekt podpořil také rozvoj fantazie – ve výtvarné výchově například 3D perem vyráběli stavby typické pro ČR. U žáků se zároveň utvářel návyk pozorovat okolní svět, například při zpětné vazbě na sdílené video z online setkání. Žáky rovněž motivovalo vytvářet výstupy, které následně sloužily jako příklady dobré praxe – jejich plakáty byly vystaveny ve třídě, na nástěnce ve vestibulu školy a informace o projektu se objevily také na webu a sociálních sítích školy.
Díky aprobaci zapojených učitelů měli všichni partneři k dispozici počítačovou učebnu a také kmenové třídy byly vybaveny dataprojektory. Žáci mohli využívat i školní iPady, popřípadě vlastní mobily. Při využití aplikací se partnerské školy navzájem inspirovaly a vzájemně sdílely výsledky práce s nimi.
Byly využity různé formy práce, především práce ve dvojicích a skupinách, které žáky učily vzájemné pomoci, spolupráci při dosahování cílů, řešení problémů a sdílené odpovědnosti. Současně byla podpořena individualizace vyučovacího procesu – žáci byli vedeni k systematickému sebehodnocení pokroku po každé fázi projektových aktivit.
Šíření informací o projektu probíhalo prostřednictvím pravidelných příspěvků na webu školy a na sociálních sítích, jejichž používání bylo umožněno na základě podepsaného souhlasu zákonných zástupců. Na jedno online setkání vyučující také přizvala vedení školy. Průběh projektu byl také prezentován rodičům žáků na třídních schůzkách a velmi je zaujal.
Artsteps, Canva, 3D pera, Minecraft
E-book – Travel Agency, online výstavy pomocí Artsteps
Základní škola, Kroměříž, U Sýpek 1462
Celoroční projekt se zaměřil na vlastní tvorbu poezie, s cílem sdílet výstupy a tvořit společně. Mezi hlavní cíle patřilo motivovat žáky k učení skrze poznávání jiných kultur, podporovat kritické a inovativní myšlení, zlepšovat komunikaci a prohlubovat kooperativní dovednosti. Žáci se učili hodnotit práci druhých a reflektovat své vlastní výstupy podle stanovených kritérií. V rámci projektu jsme rozvíjeli čtyři základní jazykové dovednosti (psaní, čtení, poslech a mluvení) v praktických situacích, a to prostřednictvím týmových aktivit. Ty vedly k vytvoření e-knihy, která byla hlavním výstupem projektu.
Lenka Rygálová – Základní škola, Kroměříž, U Sýpek 1462
Poezie není běžnou součástí výuky cizích jazyků, ale spojení s angličtinou bylo pro žáky inovativní a inspirující. V prostředí TwinSpace jsme si stanovili cíle a plánovali aktivity. K představování českých žáků jsme zvolili tzv. životabáseň, již jsme často používali v hodinách literární výchovy k reflexi různých uměleckých textů. Společně vybrali startéry vět a představili sami sebe v online sdílené nástěnce Linoit.
Práce probíhala v mezinárodních týmech, kde žáci v online chatu ve TwinSpace komunikovali a tvořili básně na téma ročních období. Tato forma spolupráce udržovala žáky v tvůrčím napětí při očekávání reakcí partnerů. Každý tým měl za úkol společně vybrat tematický obrázek ke konkrétnímu ročnímu období a podle něj pak napsat báseň, která odpovídala přesnému zadání. Podzimní básně měly formu haiku, zimní formu akrostichu, jarní grafickou formu diamantu a letní reprezentovaly klasickou poezii psanou ve verších. Hotové texty a vybrané obrázky pak byly převedeny do eknihy v programu BookCreator a nakonec k nim žáci nahráli vlastní recitaci.
Dalším výstupem byla interaktivní prezentace o třech vybraných národních básnících, kterou žáci vytvořili v aplikaci Genial.ly. Pracovali v národních skupinách, ale své výstupy sdíleli v jedné společné prezentaci všech čtyř partnerů. Tato aktivita sloužila k oslavě Mezinárodního dne poezie. Čeští žáci se rozdělili do tří týmů, každý vybral jednoho autora reprezentujícího českou básnickou tvorbu a rozdělili si role. Někteří se zaměřili na obsahovou stránku, kontrolovali správnost a přesnost informací, jiní na technickou a estetickou úpravu, vkládání materiálů, jazykovou správnost, korektury textu a posouzení překladu.
Na závěr projektu partnerské týmy pracovaly v národních skupinách na hlasování a hodnocení vytvořených básní, ověřování svých znalostí o národních básnících a evaluaci celého projektu.
Unsplash, Pixabay (volné obrázky), BookCreator (e-kniha), Genial.ly (prezentace), Linoit (představení žáků), Answergarden (zpětná vazba k básním), Learningapps (kvízy), Canva (logo projektu)
Základní škola a mateřská škola Brno, Milénova 14
Evropská unie vyhlásila rok 2021 Evropským rokem železnice. Tato myšlenka se stala inspirací pro realizaci projektu propagujícího cestování vlakem jako ekologického a dlouhodobě udržitelného způsobu hromadné přepravy. Projekt si zároveň stanovil za cíl seznámit žáky s evropskými zeměmi, městy a hodnotami a rozvíjet interdisciplinární obsah propagující mezipředmětové aktivity. Bylo využito metody CLIL v předmětech jako jsou zeměpis, informatika, matematika a výchova k občanství. Žáci se vydali na geografickou a historickou cestu, během které objevovali aspekty evropské kultury a uvědomili si důležitost využívání vlaku jako udržitelného způsobu cestování.
Petra Píštěková – Základní škola a mateřská škola Brno, Milénova 14
Na začátku projektu proběhl průzkum znalostí a očekávání. Žáci se na Padletu představili krátkým textem a vytvořili svůj avatar. Projekt zahrnoval komunikaci a spolupráci v mezinárodních týmech, jejichž úkolem bylo vytvořit virtuální trasy po Evropě s využitím výhradně vlakového spojení a dodržením rozpočtu 1200 eur na osobu. Všechny týmy vyjížděly z Bruselu, přičemž cílovou zemí byl vždy jeden ze států zapojených do projektu. Žáci se také zúčastnili online setkání, včetně závěrečné online akce ke Dni dětí 1. června, během které si zahráli Kahoot kvíz.
Žáci byli vedeni k aktivní komunikaci v TwinSpace, kde v mezinárodních týmech společně plánovali trasy. Projekt byl realizován v rámci výuky anglického jazyka, ale zahrnoval i témata z dalších oblastí jako kultura a reálie zemí EU, evropské hodnoty, ekologie a ochrana životního prostředí, doprava a cestování, orientace ve městě, jídlo, číselné údaje a plány cest. Žáci pracovali s různými typy textů – využili články, reklamy, slogany, příručky i letáky, a zároveň rozvíjeli své digitální dovednosti tvorbou prezentací, interaktivních materiálů a bezpečným sdílením obsahu online.
Mapotic, Instagram, Google doc, Genial.ly, Jigsaw, Kahoot, Quizlet, Wordwall, Ducandy, Wakelet, Padlet, Tripline, Linoit, Survey Monkey, Pixton
E-kniha s plakáty propagace cestování vlakem, kvízy, nástěnky se zajímavými místy v Evropě
Základní a mateřská škola Rynoltice
Projekt byl zaměřen na orientaci dětí ve světě finanční gramotnosti a probíhal formou hry. Cílem projektu bylo uvědomění si hodnoty peněz, poznání jiných měn a porovnávání jejich hodnot.
Nedílnou součástí bylo také zlepšení týmové spolupráce, hlubší seznámení s digitální technikou, zatraktivnění výuky a poznávání projektových partnerů, jejich kultury a jazyka.
Štěpánka Vopatová – Základní a mateřská škola Rynoltice
Žáci pracovali ve dvojicích, přičemž každý pár tvořil jeden mladší a jeden starší žák. Starší děti pomáhaly mladším při práci na počítači, řešení složitějších úkolů a práci s velkými čísly. K nejzajímavějším aktivitám patřilo poznávání peněz obou zemí (koruna a euro), jejich hodnot, výroba vlastních peněz, orientace v pokladním dokladu, hra na obchod, výdaje na domácnost a zdroje příjmů či víkendový nákup. Vrcholem projektu bylo zařízení vlastního dětského pokojíčku a vyúčtování položek za jeho pořízení. Do projektu se zapojili i rodiče, kteří dětem aktivně pomáhali právě při zařizování dětského pokojíčku.
Projekt rozvíjel kompetenci k řešení problémů, schopnost týmové spolupráce, sebehodnocení, zodpovědnost za splnění úkolů, samostatnost, zkušenost s prezentací výsledků před třídou a v rámci videokonferencí. Součástí projektu byla také aktivita týkající se e-bezpečnosti.
TwinSpace, Microsoft Word, SuperLame, YouTube a Google disk
Online kvízy
Základní a mateřská škola U Studny, Karviná
Základem projektu bylo kreativní učení na základě humorného obsahu v hodinách německého jazyka. Cílem bylo rozšíření slovní zásoby, motivace žáků k výuce němčiny a podpora jejich digitálních kompetencí, posílení kompetence k učení, řešení problémů, dále kompetence komunikativní a sociální, zejména prostřednictvím práce v týmech.
Petra Lasotová – Základní a mateřská škola U Studny, Karviná
Žáci zapojovali do projektové výuky zábavné materiály, vzájemně se motivovali a vytvářeli online cvičení, kde využili své aktuální jazykové znalosti. Na projektu pracovalo z české strany celkem 14 žáků 8. ročníku, a to ve dvojicích, vždy 1 hodinu týdně. Aktivity probíhaly výhradně v hodinách německého jazyka.
V rámci národních týmů žáci vytvářeli logo, jazykolamy, citáty, vánoční přání, představili své televizní komiky a vytvořili i společný závěrečný výstup v podobě e-knihy. Vyučující měla roli koordinátorky projektu, tedy usměrňovala spolupráci, dbala na dodržení harmonogramu, pomáhala žákům při plnění úkolů a vkládala výstupy do TwinSpace.
Některé aktivity probíhaly v mezinárodních týmech, žáci tak pracovali např. s vtipy. Jeden tým vložil německý vtip, další týmy ho přeložily do svých rodných jazyků, vytvořily online úkoly k procvičení slovní zásoby a vše se uzavřelo vytvořením obrázků. Na aktivitě k e-bezpečnosti žáci také spolupracovali s ostatními zahraničními partnery v rámci sdíleného dokumentu.
Během projektu proběhl třikrát žákovský chat s Francií a Řeckem. Komunikace mezi učiteli probíhala prostřednictvím „Zápisníku pro učitele“ v TwinSpace, dále přes sociální sítě a telefonicky. Tento celoroční projekt byl propojen s průřezovým tématem „Osobnostní a sociální výchova“ se zaměřením na vzdělávací oblasti „Jazyk a jazyková komunikace“ a „Člověk a jeho svět“.
Nástroje TwinSpace (v co největší míře), Padlet, Tricider (pro hlasování), Voki (avatar), LearningApps, Canva (představení komiků), Mentimeter (evaluace), Bookcreator (e-kniha), Google Classroom (sdílené dokumenty)
E-kniha, mezinárodní slovník, TwinSpace
Základní a mateřská škola Větrná, Uherské Hradiště
Tématem projektu byl tzv. bucket list, což je seznam věcí, které chceme během našeho života udělat – sny, které bychom si chtěli splnit. Cílem projektu bylo, aby se žáci zamysleli nad tím, co od života očekávají, a svou prací k tomu směřovali. Díky aktivitám v tomto projektu si žáci osvojili mnoho klíčových kompetencí. Používání aplikací a programů bylo nezbytné pro posílení jejich digitálních kompetencí. Během práce na projektu rozvíjeli také kompetence sociální a personální, dále kompetence k řešení problémů a kompetence komunikativní, kdy ústně či písemně vyjadřovali své myšlenky a přání. Procvičili své znalosti cizího jazyka, zlepšovali se i v poslechu a ve čtení, a projekt velmi obohatil jejich komunikační a sociální dovednosti. Současně posílili i kompetence pracovní a občanské.
Marcela Hubáčková – Základní a mateřská škola Větrná, Uherské Hradiště
Na začátku učitelé vytvořili návrh projektových aktivit ve společném Google dokumentu. Žáci po celý školní rok pracovali ve 13 mezinárodních skupinách, a dále ve třídě v menších skupinkách, kde se učili vyslovit svůj souhlas či nesouhlas a respektovat jiný názor. Každá skupina měla svou online nástěnku Padlet. V těchto skupinách žáci anglicky mluvili o sobě a o tom, koho by v životě chtěli potkat, kam by si chtěli zajet, co by se chtěli v životě naučit – hovořili o svých vlastních plánech a snech. Tyto nahrávky si navzájem poslouchali a poté komentovali. Všímali si reálií partnerů, prezentovali výsledky své práce i práce týmu, učili se odpovědnosti za dokončení svěřeného úkolu.
Během projektu proběhlo několik společných online setkání s partnery. Žáci společně tvořili také e-knihu (společný příběh) s názvem Girl with a bucket list. Navrhovali titulní stranu ke knížce a v tajném hlasování vybrali tu nejlepší. Připravovali šablony bucket listů a pak si je navzájem vyplňovali. Ve výtvarné výchově tvořili projektové logo. Do projektu byli zapojeni i rodiče – žáci se jich ptali na jejich přání, a poté z nich vytvořili slovní mrak.
Zajímavé pro žáky bylo si vyzkoušet jazyky projektových partnerů v rámci „národních“ Padletů, následně vybírali ty nejlepší jazykové talenty, které dostaly diplomy navržené v Canvě. Na mapě žáci označovali místa, kam by se chtěli podívat, a v ToonyTool vytvářeli pohlednice z těchto míst, které pak vkládali do společného Padletu. Na základě informací z projektu a místech ve zmiňovaném Padletu byl vytvořen Kahoot kvíz. O projektové práci byl sepsán online časopis. V závěru proběhla online evaluace projektu ze strany učitelů.
Canva (online časopis, společný příběh, certifikáty, bucket listy), Toony Tool (pohlednice), Padlet (nástěnky), TwinSpace (projektové výstupy), Google dokumenty (plán projektu), Kahoot (kvíz), Mentimeter (slovní mrak), WhatsApp (komunikace mezi učiteli), Google Meet (online setkání partnerů), Google Forms (evaluace)
Základní a mateřská škola, U Studny, Karviná; Základní a mateřská škola Neplachovice
Hlavním cílem tohoto projektu bylo seznámení partnerů s významnými památkami ve vlastní zemi. Žáci vytvářeli modely hradů, zámků a zřícenin, které byly poté vloženy do virtuální třídy TwinSpace společně s malou nápovědou. Úkolem partnerů bylo rozluštit, o jakou památku se jedná, a vytvořit plakát o dané památce v angličtině a v mateřském jazyce. Společně se partneři domluvili na 20 modelech za každou zemi. Hlavními komunikačními jazyky byly čeština a slovenština, žáci ale využili i anglický jazyk při vytváření plakátů.
Petra Lasotová – Základní a mateřská škola, U Studny, Karviná
Klára Střížová – Základní a mateřská škola Neplachovice
Projekt začal představením týmů, výběrem loga a postavičky. Poté proběhlo hlasování, kde bylo zvoleno vítězné logo i postavička, která pak všechny účastníky doprovázela po celou dobu projektu.
Prvním zadáním bylo vybrat hrady, které se následně zpracují jako modely a budou se prezentovat partnerům ve TwinSpace. Žáci si v úvodu odhlasovali, které modely chtějí vytvářet a představovat.
Výsledný seznam památek si rozdělili dle zájmu a termíny dokončení byly jasně stanoveny tak, aby byl pokryt celý školní rok. Poté se modely postupně vkládaly do TwinSpace společně s nápovědou, která měla dovést partnery ke správnému řešení. Před vložením daného modelu vždy žáci diskutovali o tom, co bude v nápovědě. Jakmile slovenští partneři správně uhádli, odsouhlasili jim odpověď. Dalším úkolem bylo vyhledání informací o daném českém hradu a následná tvorba plakátu tohoto hradu. Jeden slovenský partner vždy tvořil plakát slovensky a druhý anglicky. Úkolem českých škol bylo zase rozluštit modely slovenských partnerů, vložit řešení do TwinSpace a po odsouhlasení taktéž vyhledat informace o daném slovenském hradě a vytvořit plakát.
Vyučující fungovaly jako koordinátorky projektu, případně inspirovaly žáky v dalších možnostech tvorby modelů památek. Žáci pracovali zpravidla ve dvojicích až trojicích. V závěru byl projekt vyhodnocen společným dotazníkem v nástroji Survio. Výstupem projektu je e-kniha, ve které jsou vloženy fotografie všech 40 modelů a také 80 plakátů k daným památkám v anglickém a mateřském jazyce. Na konci knihy se nachází i souhrnná mapka, kde jsou vyznačeny všechny zmíněné památky.
Projekt byl propojen s průřezovým tématem Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, zejména byl zaměřen na okruh Umění a kultura. U žáků byl projektem rozvíjen vztah k národní a evropské kultuře, porozumění evropským kulturním kořenům a chápání kulturních souvislostí při respektování svébytnosti národních/regionálních kultur a jejich přínosu ke světové kultuře. Díky projektu si také žáci uvědomovali význam kulturního a historického dědictví jako zdroje poznání a uvědomovali si lépe důležitost jeho uchování a záchrany. V rámci realizace projektu docházelo také k rozvoji digitálních kompetencí a schopnosti kooperace a komunikace mezi žáky.
Součástí práce na projektu bylo rovněž studium architektonických znaků jednotlivých památek a jejich přiřazování k historickým obdobím. Docházelo tedy k propojení znalostí z dějepisu, resp. vlastivědy z 4. a 5. ročníku, anglického jazyka a informatiky.
TwinSpace, Padlet, Survio, Google Forms, Zoom, Piccolage, Book Creator
E-kniha, modely památek, plakáty, TwinSpace
Základní škola a mateřská škola Okrouhlice, okres Havlíčkův Brod; Základní škola a Praktická škola, U Trojice 2104, Havlíčkův Brod
Cílem projektu bylo naučit se poznávat a rozlišovat protiklady různých předmětů, jevů, barev a vlastností. Zapojily se do něho děti z mateřských škol a žáci ve věku 7–18 let s těžkým kombinovaným postižením. Téma projektu se prolínalo celou výukou a bylo začleněno do vzdělávacího tematického plánu, aktivity byly zadávány s ohledem na schopnosti a dovednosti dětí a žáků.
Marcela Hubáčková – Základní škola a mateřská škola Okrouhlice, okres Havlíčkův Brod
Renáta Koumarová – Základní škola a Praktická škola, U Trojice 2104, Havlíčkův Brod
Děti i žáci si obohacovali své vědomosti o nové poznatky a učili se vyhledávat informace z knih, encyklopedií a s pomocí digitálních nástrojů jako interaktivní tabule, iPady nebo robotické včelky Bee Bot. Vyplňovali kvízy, pracovní listy, pracovali s obrázky, malovali, zkoušeli praktické pokusy, luštili hádanky, zpívali, učili se básničky a navštívili i místní knihovny. Během projektu došlo u všech účastníků k rozvoji komunikace a slovní zásoby, rozumových schopností, jemné i hrubé motoriky, zrakového a sluchového vnímání i grafomotorické oblasti a také ke zlepšení koncentrace a pozornosti. Výrazná byla motivační stránka, která zlepšovala jejich výkon.
Žáci s těžkým kombinovaným postižením pracovali se speciálními pomůckami dle svého postižení (např. obrázkové encyklopedie, různé fotografie, obrázky, piktogramy a 3D modely). Při práci na projektu jim aktivně pomáhali žáci ze třídy s lehkou mozkovou dysfunkcí a poruchami chování a učení. Pracovalo se ve skupinkách pod přímým vedením učitelů a asistentů. Na některých úkolech spolupracovali i rodiče pod vedením pedagoga.
Z projektu vzešlo několik výstupů jako logo, pexeso, e-kniha protikladů, mezinárodní trojjazyčný slovník protikladů nebo společná básnička o Belzebubovi. Děti s velkou radostí vytvořily společný vánoční plakát. Každá třída tvořila svoji část a výsledek vložila do virtuální třídy TwinSpace, poté byl z částí poskládán velký vánoční strom s dárky. Výstupy se hodnotily pomocí společného hlasování vždy po skončení aktivity.
Děti se zábavnou a zážitkovou formou seznamovaly s protiklady kolem nás, výrazně rychleji a kvalitněji si látku zapamatovaly i díky videokonferencím s partnery.
Během projektu každý z partnerů zadával a zároveň plnil úkoly dle schopností svých dětí a žáků, všichni se snažili rozvíjet a podporovat rozumovou a smyslovou oblast, toleranci, ohleduplnost, tvůrčí myšlení, samostatnost. Učitelé podporovali aktivní zapojení všech žáků při plnění úkolů, vedli je, pomáhali jim při aktivitách, které vzhledem ke svému postižení či věku nebyli schopni sami provést.
TwinSpace, interaktivní tabule, tablet/iPad, notebook, robotické včelky Bee Bot, Padlet, Canva, LearninApps, ChatterPix, YouTube, StoryJumper, Kizoa, PicCollage, Animoto, Instamag, Jigsaw, Wordwall, Movie Maker
E-kniha – Kniha protikladů, pexeso, pracovní listy, slovník
Základní a mateřská škola Luková; Základní škola a RVMPP, Buzulucká 392, Teplice
Projekt Twinopians byl inovativním mezinárodním vzdělávacím programem zaměřeným na zlepšení jazykových dovedností v angličtině a rozvoj ICT kompetencí žáků prostřednictvím nástrojů Web 2.0. Hlavním cílem bylo posílit sebevědomí dětí v používání angličtiny, podpořit mezikulturní interakci a rozvíjet toleranci vůči jiným kulturám. Do projektu se zapojilo 34 učitelů a 294 žáků z různých zemí, což sice přineslo určité výzvy v koordinaci, ale zároveň obohatilo celkovou zkušenost. Účastníci byli rozděleni do šesti skupin, které společně plánovaly a realizovaly aktivity. Ústředním tématem byla imaginární planeta Twinopia, rozdělená na šest regionů zvaných "Twinera". Každý měsíc jedna skupina hostila ostatní, připravujíc různorodé aktivity, hry, hádanky a prezentace. Projekt se prolínal mnoha vyučovacími předměty, čímž podporoval mezipředmětové vazby. Žáci se stali "Twinopians" - obyvateli planety Twinopia - a společně absolvovali virtuální dobrodružství, které vyvrcholilo velkou online party. Tato kreativní koncepce umožnila účastníkům zábavnou formou rozvíjet jazykové dovednosti, digitální kompetence a mezikulturní porozumění, což naplnilo hlavní cíle projektu.
Markéta Jurková – Základní a mateřská škola Luková
Veronika Golden – Základní škola a RVMPP, Buzulucká 392, Teplice
Projekt "Twinopians" byl mezinárodním vzdělávacím programem realizovaným v rámci platformy eTwinning, jehož cílem bylo rozvíjet jazykové dovednosti žáků, zejména v angličtině, a zlepšovat jejich ICT kompetence prostřednictvím moderních technologií a nástrojů Web 2.0. Projekt se zaměřil na podporu spolupráce mezi žáky z různých zemí, rozvoj tolerance k jiným kulturám a posílení sebevědomí při komunikaci v cizím jazyce. Projekt probíhal od léta, kdy byly vytvořeny skupiny učitelů a naplánovány aktivity, až do června následujícího roku. Ústředním motivem byla imaginární planeta Twinopia, rozdělená na šest regionů nazývaných "Twineras". Každý region měl své specifické úkoly a výzvy, které žáci plnili samostatně nebo ve spolupráci s učiteli a rodiči. Aktivity zahrnovaly tvorbu komiksů, výzev (například "Cup Challenge"), natáčení videí, vytváření koláží a psaní anglických textů. Výstupy byly sdíleny na platformě TwinSpace, Padletech nebo sociálních sítích, jako byl projektový Instagram. Komunikace mezi učiteli probíhala přes WhatsApp skupiny, kde se sdílely informace a plánovaly aktivity. Během distanční výuky se práce přesunula do online prostředí MS Teams, kde probíhala pravidelná setkání žáků i učitelů. Žáci se podíleli na dokumentaci projektu a pomáhali s publikací výstupů na TwinSpace a dalších platformách. Projekt byl zakončen online setkáním všech účastníků. Navzdory obtížím spojeným s pandemií Covid-19 a uzavřením škol projekt splnil všechny stanovené cíle. Žáci si osvojili nové dovednosti v oblasti ICT, zlepšili svou angličtinu a naučili se respektovat kulturní odlišnosti. Projekt přinesl významné výsledky nejen pro žáky, ale i pro učitele a rodiče, kteří aktivně podporovali děti během distanční výuky. Výstupy projektu zahrnovaly knihy "ABC's of Twinopians", maxi vlajku Twinopie a závěrečné video
Smart telefony, i-Pady, PC, ZOOM, Facebook, Instagram, Bitmoji, Padlet, TwinSpace, interaktivní tabule, WordArt, AnswerGarden, SwitchZOO, ClassCraft, Canva, ChaterPix, mentimeter, Storyjumper, Storyboard, Avachar
Společná krátká videa, komiks, tvorba ZOO s „twinopijská „zvířata, Cup challenge, ABC´sof Twinopiansbook, maxi flag of Twinopias
Základní škola a RVMPP, Buzulucká 392, Teplice
Projekt byl zaměřen na výměnu zkušeností mezi školami z různých evropských zemí na téma „Podzim“. Žáci se zapojili do podzimních aktivit, které zahrnovaly písničky, hry, výtvarné činnosti, videa a projekty. Prostřednictvím těchto aktivit děti objevovaly rozdíly a podobnosti v každodenním školním životě svých vrstevníků z různých částí Evropy. Zároveň se dozvěděly, jak se liší roční období a přírodní dění na podzim v jednotlivých zemích. Projekt také přispěl k rozvoji jazykových dovedností žáků, zejména v anglickém jazyce.
Veronika Golden – Základní škola a RVMPP, Buzulucká 392, Teplice
Projekt s podzimní tematikou byl realizován v rámci platformy eTwinning a zaměřoval se na rozvíjení jazykových, digitálních a sociálních dovedností žáků. Hlavním cílem bylo prohloubit znalosti anglického jazyka, zvýšit motivaci k jeho učení, rozvíjet ICT kompetence a posílit schopnost spolupráce ve skupinách. Projekt také podporoval empatii, úctu k přírodě a respekt k různým kulturám prostřednictvím výměny zkušeností mezi školami z různých evropských zemí.
Práce na projektu probíhala v průběhu tří měsíců a byla propojena s výukou téměř všech předmětů na 1. stupni. Žáci se věnovali aktivitám, např. tvoření digitálního herbáře, podzimních koláží, nahrávání videí, psaní příběhů s podzimní tematikou nebo sledování počasí. Ve výtvarné a hudební výchově tvořili žáci podzimní díla a písničky, v prvouce poznávali přírodu během tematických vycházek. V anglickém jazyce pracovali na rozšiřování slovní zásoby, správné výslovnosti a tvorbě mezinárodního slovníku s podzimními pojmy. Žáci pracovali ve skupinách, kde se učili spolupracovat, komunikovat a respektovat názory ostatních. Některé úkoly plnili samostatně nebo s pomocí rodičů (např. pozorování počasí o prázdninách).
Výstupy projektu byly sdíleny na platformě TwinSpace, Padletech a prostřednictvím školní nástěnky. Žáci se aktivně zapojili do hlasování o logo projektu a účastnili se společných aktivit s partnery z jiných zemí. Práce na projektu byla průběžně hodnocena pomocí dotazníků pro žáky i učitele. Závěrečné setkání shrnulo pozitivní dopady projektu na žáky, zejména jejich zlepšení v angličtině, ICT dovednostech a schopnosti spolupracovat. Projekt byl velmi přínosný jak pro žáky, tak pro učitele. Žáci získali nové zkušenosti s mezinárodní spoluprací a naučili se respektovat kulturní odlišnosti.
TwinSpace, interaktivní tabule, i-Pad, Padlet, Kahoot, ZOOM, Wordwall, Mentimeter, Genially, ChatterPix
Online hry, společný příběh, logo projektu, herbář
Ať už s projekty eTwinning teprve začínáte, nebo jste zkušený eTwinner či eTwinnerka, věříme, že zde najdete inspiraci. Představujeme konkrétní projekty realizované na českých školách, které vám mohou posloužit jako odrazový můstek. Projekty pokrývají všechny úrovně vzdělávání – od mateřských přes základní až po střední školy a gymnázia – a mají různou míru náročnosti, takže inspiraci zde najde opravdu každý.
Vyzkoušejte jednu aktivitu, která vás zaujala.
Objevte nový online nástroj nebo aplikaci, kterou jste dosud neznali.
Spolupráce žáků a učitelů v rámci eTwinningu je důležitá a zaslouží si uznání na místní, národní i celoevropské úrovni. Učitelky a učitelé mohou za svou práci na projektu získat celou řadu ocenění.
Všechny projekty, které zde máme uvedeny byly oceněny minimálně Národním certifikátem kvality či dokonce nejvyšším oceněním Evropskou cenou eTwinning, což znamená, že dle hodnotitelů splnily mezinárodně předem stanovená kritéria, a dají se tedy oficiálně považovat za vzor a hodné následování.
Praktický průvodce, jak vytvářet úspěšné projekty.
Přehled nejlepších projektů roku na dané téma. K dispozici online i v tištěné verzi na našich akcích.
Doctrina, Podještědské gymnázium, Liberec
Čeští a finští žáci v rámci mezinárodní spolupráce společně připravili vědeckou show Elektrony v akci, přičemž si prohloubili znalosti základů fyziky, anglickou slovní zásobu a také znalosti způsobu vzdělávání a života v partnerských zemích. Svoji show veřejně prezentovali jak žákům ve finském Turku, tak veřejnosti v liberecké iQlandii. Součástí přípravy byla také tvorba mezinárodního anglicko-česko-finského slovníčku odborných pojmů. Výstupy mohou být dobře využity při výuce fyziky na dalších školách.
Vladimíra Erhartová – Doctrina, Podještědské gymnázium, Liberec
Žáci pracovali v malých mezinárodních skupinách. Vytvořili mezinárodní dvojice, které se před společným setkáním v Turku musely dohodnout na konkrétních tématech předváděných pokusů a na pokusech samotných, materiálním vybavení pro pokusy a jeho dostupnosti v Turku i v Liberci. Žáci prováděli nezávislý výzkum, spolupracovali na řešení odborného problému, využívali umělou inteligenci, používali brainstorming, porovnávali své výsledky a nápady, sdíleli své životní a školní zkušenosti a učili se o odlišných kulturách. Další intenzivní spolupráce byla zapotřebí při přípravě scénářů vystoupení v jednotlivých zemích. Celý projekt provázela intenzivní spolupráce mezi učiteli i žáky. Video z vystoupení žáků bylo sdíleno s učiteli fyziky v českých i mezinárodních skupinách na Facebooku a může sloužit jako pomůcka při výuce fyziky.
Facebook, Google Disk, Google Weby, Instagram, Mentimeter, TwinSpace, WhatsApp, YouTube
Fyzikální vystoupení „Elektrony v akci“ společně veřejně realizované českými a finskými studenty v iQlandii, video z vystoupení, anglicko-česko-finský slovníček odborných pojmů, webová stránka projektu
Gymnázium Luďka Pika, Plzeň
Klasické a místní ženské mýty jsou většinou spojovány se zlem (zlovolné, podvedené, pomstychtivé, kruté či zlomyslné postavy) a estetickými stereotypy západní civilizace. Žáci vytvořili několik „antimit@s“, které se od těchto tradičních kánonů odklánějí. Tím umožnili šíření jiného pohledu na ženy nejen v oblasti mytologie. Nejdříve analyzovali ženské postavy, které se objevují v klasické (řecké a římské), asturské, baskické a české mytologii, a potvrdili si jejich společné i odlišující rysy. Následně diskutovali o negativních aspektech každé zvolené postavy a negativní rysy analyzovali. Na závěr vytvořili nové „mit@s“ ve smíšených pracovních skupinách, aby popřeli některé stereotypy historicky spojené se ženami.
Isabel Contreras Hein – Gymnázium Luďka Pika, Plzeň
Žáci identifikovali a analyzovali přítomnost mýtů v literatuře, kinematografii, umění a reklamě. Poté partneři vzájemně sdíleli místní mýty. Při prezentacích analyzovali ženské postavy klasické mytologie a ukazovali jejich společné a odlišující rysy v asturské, baskické a české mytologii. Díky videokonferencím a prezentacím byl u všech žáků podporován pocit sounáležitosti, byli motivováni k tomu, aby chtěli vědět více a zjistit, odkud klasické mýty pocházejí. Poznávání mýtů z jiných evropských míst vzbudilo v českých studentech zájem a zvědavost, protože dokázali najít podobnosti v různých postavách.
Aktivity byly rozděleny podle věku účastníků. Čeští studenti se postarali o pojmenování „antimit@s“ a o dokončení popisu deseti nových postav pomocí společné práce, která vyústila v nový Olymp bohů s pozitivními vlastnostmi bez stereotypů.
Během projektové spolupráce byl velice posílen přátelský vztah mezi žáky a učiteli z partnerských zemí, který byl umocněn návštěvou dvou španělských učitelek z města Urbi v Plzni v rámci vzdělávací mobility Erasmus+.
TwinSpace, interaktivní tabule, tablety, ChatterPix
TwinSpace, stínování (job shadowing)
Gymnázium Vysoké Mýto
SMILE je jméno projektu a zároveň virtuální čarodějnická škola, ve které byli nejprve všichni žáci „moudrým kloboukem“ rozřazeni do 6 kolejí (Wisdom, Courage, Humanity, Justice, Temperance, Transcendence) a v nich pak plnili zadané úkoly v několika školních předmětech jako magie čísel, lektvary, přeměňování, historie kouzel, předvídání budoucnosti apod. Některá z nich plnili jako jednotlivci, mnohá však byla koncipována jako týmová práce. Za úspěšné splnění zadaných úkolů dostávali žáci body, které se zapisovaly jednotlivým kolejím. Soutěž mezi kolejemi probíhala rovněž během několika online Zoom setkání a turnajů, kdy se uskutečnilo vždy nejprve setkání všech kolejí a pak navazovala práce v menších skupinách „spolužáků“. Součástí projektu byl i „Wizardus“ (kouzelnická verze Erasmu). Cílem projektu nebylo vytvořit zásadní společný výstup – důležitá byla sama celoroční práce žáků, zdokonalování jejich jazykových dovedností a samozřejmě efektivní spolupráce.
Miroslava Borovcová – Gymnázium Vysoké Mýto
Žáci napsali motivační dopisy, na jejichž základě byli rozděleni do kolejí. Online proběhlo slavnostní rozřazení „moudrým kloboukem“, žáci pak plnili úkoly zadané v jednotlivých předmětech (někdy pracovali individuálně, někdy ve dvojicích či týmech, a vzhledem k situaci převážně asynchronně). Během „turnajů“ a také v mnohých školních předmětech virtuální kouzelnické školy žáci též pracovali ve smíšených mezinárodních týmech (koleje, do kterých byli na začátku rozřazeni). Z každé partnerské země měl jeden či dva učitelé na starost jednu kolej a jeden školní předmět. Žáci navrhovali a vybírali v jednotlivých kolejích ve fóru sedm dobrých kouzelnických vlastností. Mezi další aktivity patřila online hra na prověření hbitosti a postřehu, čtyři speciálně pro tento projekt vytvořené živé pracovní listy s tematikou Harry Potter a sepsání zakódovaného hodnocení úkolů daného předmětu. Na jiném principu byl postaven Wizardus – zde měl každý národní tým za úkol zjistit, vyhodnotit, vybrat důležitá či zajímavá fakta o „přidělené“ partnerské zemi a představit ji ostatním. Během celého roku probíhala soutěž mezi kolejemi a vyhodnoceny byly jak výsledky za každý školní předmět, tak i za nejúspěšnější kolej každého měsíce. Jádrem projektu SMILE byly principy pozitivní psychologie rozvíjené Dr. Martinem Selingmanem a Dr. Chrisem Petersonem, které v kombinaci s kouzelnickou hůlkou mohou vést k pozitivním proměnám a budování silných stránek charakteru, jež korelují se šťastným a úspěšným životem.
Avatar Maker, Blabberize, Book Creator, Disroot Pad, Easy Polls, Flipgrid, Google Dokumenty, Google Prezentace, Google Tabulky, Kahoot, Kleki, LearningApps, Linoit, Liveworksheets, Padlet, Tricider, TwinSpace, Video Editor/Creator, Voki, Wakelet, WhatsApp, Wordwall
SMILE Školní ročníková kronika, SMILE Velká kniha kouzel, e-kniha Magic of Numbers a další eknihy jednotlivých předmětů/tříd, pracovní listy, Wizardus – kvízy o jednotlivých zúčastněných zemích
Gymnázium Žďár nad Sázavou
Projekt byl zaměřen na 3D tisk a programování v jazyce Python. Studenti z obou partnerských škol se navzájem seznámili na společném úvodním online setkání. V následujících týdnech čeští studenti učili německé studenty základy 3D tisku (principy) a jak vytvořit jednoduchý 3D model pomocí parametrického modelování. Němečtí studenti učili české studenty psát jednoduché programy v jazyce Python. Na závěr studenti prezentovali své výsledky.
Václav Černík – Gymnázium Žďár nad Sázavou
Po úvodním seznámení a rozdělení do 8 pracovních skupin pracovala každá skupina zvlášť na vytvoření tutoriálu (česká skupina vytvořila tutoriál o 3D tisku a 3D modelování, němečtí studenti o programování v Pythonu). Během tvorby tutoriálů museli studenti v rámci skupin dobře spolupracovat a rozdělit si úkoly. Každá skupina si vytvořila vlastní výukový program a naučila se nové dovednosti na základě zahraničního výukového programu – čeští studenti se naučili programovat v jazyce Python podle německých tutoriálů. Práce během projektu byla velmi různorodá. Nakonec došlo na společnou zpětnou vazbu a diskusi.
Discord, Python
Články a fotodokumentace.
Gymnázium, Praha 4, Na Vítězné pláni 1160
Záměrem projektu „Uč se se mnou“ bylo zlepšit úroveň španělštiny, která byla zároveň i hlavním dorozumívacím jazykem u nerodilých mluvčích. Španělští žáci zastali roli začínajících učitelů a učili se vysvětlit svůj jazyk cizincům. Při jednotlivých aktivitách opravovali jazykovou stránku vyjadřování studentů, kteří se učí španělštinu jako druhý cizí jazyk a jejich úroveň byla na úrovni A1. Upozorňovali je, kde chybují, a jak se to řekne správně. Studenti měli za úkol navzájem seznámit partnerské země s běžným životem a tradicemi své země. Díky těmto informacím si studenti z jiných zemí mohli udělat představu o rozdílnostech a podobnostech mezi jednotlivými státy. Nápad na spolupráci vznikl na mezinárodním kontaktním semináři ve španělském jazyce v Madridu.
Nikola Reinosová – Gymnázium, Praha 4, Na Vítězné pláni 1160
Projekt se skládal z celkem 10 dílčích aktivit. Prvním úkolem bylo představit se ostatním, vytvořit svého avatara a vypracovat krátký dotazník pro partnerské školy. Druhým úkolem bylo vytvořit plakáty o své zemi a spolu s vánočním cukrovím poslat do partnerských škol. Studenti pracovali ve skupinách ve škole a každá vytvořila 1 plakát pro 1 školu. Třetím úkolem bylo vytvoření loga projektu, o nejlepší logo se hlasovalo. Ve čtvrtém úkolu španělští partneři nahráli videa, kde vysvětlovali časování sloves a vyjádření času ve španělštině. Ostatní na základě těchto videí vytvořili digitální příručku (někteří i v papírové formě), kde shrnuli základní gramatická pravidla. Konkrétně u tohoto úkolu spolu studenti komunikovali v mezinárodních týmech ve fóru virtuální třídy TwinSpace.
Dalším úkolem bylo pro nerodilé mluvčí nahrát video o jejich denní rutině a španělští partneři je opravili jako učitelé. Šestým úkolem byla opět spolupráce v mezinárodních týmech – do fóra studenti vkládali otázky ke hře Kahoot na základě zhlédnutých videí od partnerských škol. Kvíz Kahoot si pak jedno odpoledne zahráli všichni dohromady. Sedmý úkol spočíval v přípravě prezentací o způsobu slavení Velikonoc, v osmém úkolu byl vytvořen vícejazyčný slovník, kde žáci překládali slovní zásobu týkající se těchto svátků. Předposledním úkolem bylo shrnout jednotlivé aktivity a výstupy do e-knihy v aplikaci StoryJumper. Poslední aktivitou pak bylo individuálně shrnout své pocity z realizace projektu. České studenty projektová spolupráce tak nadchla, že se na základě prezentace od Španělů, kteří s nimi sdíleli recept na jejich tradiční velikonoční cukroví, rozhodli upéct dort (Mona de chocolate) a společně si ho sníst ve škole. U jiné aktivity si do školy přinesli pomlázky, aby mohli natočit koledování.
TwinSpace, Kahoot, Storyjumper, Padlet, Avatar Maker
Logo, plakáty, avataři, videorozhovory, vícejazyčný slovník
Obchodní akademie Olomouc
Cílem projektu bylo navázat bezpečné partnerství v období karantény, a tím eliminovat negativní dopad nechtěné izolace v období pandemie, dále seznámení se se situací v různých zemích, sdílení zkušeností a řešení problémů týmovou spoluprací. Došlo k posílení občanských, komunikativních i sociálních kompetencí, kompetence digitální a kompetence k učení, a to praktickým využitím anglického jazyka a digitálních technologií.
Petra Pajtlová – Obchodní akademie Olomouc
Účastníci projektu pracovali v národních týmech, kde vytvářeli příspěvky do e-knihy v časové kapsli na téma sci-fi příběhů o životě v roce 2050 ve vlastních zemích. Společně připravovali i otázky pro partnery v nástroji Kahoot, které se následně využily při online setkáních.
Žáci pracovali také v mezinárodních týmech, každý tým pod vedením svého zvoleného lídra. Vytvářeli knižní příběhy a novinářské reportáže, jejichž součástí bylo i interview. V přípravné fázi reportáží žáci využívali ke společné komunikaci sociální síť Instagram a Fórum v TwinSpace. Při práci na reportážích vyhledávali a třídili informace o aktuální situaci ve své zemi, výsledky porovnávali a kriticky posuzovali – získali tak znalosti v oblasti terminologie týkající se pandemie, které následně uplatnili ve svých příspěvcích.
Zadání úkolů byla žákům zadávána prostřednictvím Google Classroom, ale pouze rámcově – vlastní provedení úkolů bylo výsledkem komunikace uvnitř mezinárodních týmů, výstupy jsou proto originální. Zodpovědnost za projekt sdíleli jak učitelé, tak žáci. Učitelé využívali ke komunikaci platformu WhatsApp.
Aktivity a online setkání probíhaly podle harmonogramu, bylo potřeba se vypořádat s časovými posuny partnerů (na Tahiti je oproti Česku -12 hodin). Díky tomu bylo možné poukázat na problematiku časových zón (využití metody CLIL).
Žáci si zlepšili IT dovednosti používáním online nástrojů. Vzhledem ke karanténním opatřením probíhala veškerá práce pouze na dálku z domova.
BookCreator, Google Classroom, Kahoot (kvízy), Instagram (komunikace), nástroje TwinSpace, YouTube (sdílení videí), Google Doc, Google Slides, Screencast-O-Matic (videa), Mentimeter, Pear Deck (interaktivní prezentace)
E-kniha, videa, časová kapsle
Obchodní akademie Tábor
Comp@ss byl multidisciplinární projekt eTwinning určený studentům středních škol. Cílem projektu byla jejich spolupráce a komunikace směřující k rozvoji klíčových kompetencí a pozitivního postoje ke světu, vlastnímu well-beingu a budoucnosti. Comp@ss znamená: Com – kompetence včetně komunikačních dovedností, @ – digitální kompetence a p@ss – úspěch v nich. Na počátku projektu stála hlavní otázka: „Jakou cestu bych si měl/a zvolit, abych jako jednotlivec/občan uspěl/a v životě?“. Růžice kompasu provedla účastníky čtyřmi světovými stranami, které představují: S – udržitelnost/společnost/SID, E – emoce, N – příroda/netizenship a W – well-being, včetně digitálního. Mezinárodní virtuální cesta byla příjemným zážitkem, který v sobě „skrýval“ učení – během projektu Comp@ss si studenti rozšířili obzory a získali nové znalosti a dovednosti.
Alena Jandlová – Obchodní akademie Tábor
Projekt byl organizován jako společná virtuální cesta, během níž se účastníci vydali na čtyři světové strany. Aktivity v jednotlivých etapách byly připraveny jako interaktivní, informativní i kreativní. Comp@ss byl v projektu opakujícím se motivem – byl používán nejen jako nástroj ukazující směry, ale také jako ukazatel emocionální a morální pohody. Projekt byl rozdělen do výše uvedených čtyř etap, které vyžadovaly velkou míru spolupráce mezi účastníky, ale zároveň byl studentům ponechán prostor pro aktivní samostatné učení a vlastní rozhodování.
Na samém začátku projektu se tak studenti sami rozhodovali, do kterého mezinárodního týmu se zapojí, a to v závislosti na svém talentu a zájmech. V průběhu celého projektu umožnila růžice kompasu zorganizovat aktivity kolem 4 oblastí: Sever (seznámení – vždy ve dvou třídách dvou států prostřednictvím chatu a online setkání), Východ (poznání partnerských zemí formou zeměpisné výzvy – interakce jednotlivců ve společné online nástěnce, práce národních týmů při četbě a překladu básní partnerů, tvorba společné básně v mezinárodních týmech), Západ (audio nahrávky jednotlivců na téma lepší svět, diskuze na téma lepší internet – jednotlivci, společný dotazník o technologiích v mezinárodních skupinách) a Jih (individuální učení na téma udržitelnost formou online kvízů, spolupráce jednotlivců a tvorba společné online mapy). Při cestě na jih studenti spolupracovali na tématech společnosti, udržitelnosti a jara.
V národních týmech připravili podcasty ilustrované vlastními fotografiemi parků a budov, které se nacházejí v jejich oblasti, popisující změny, které v souvislosti s danými místy pozorovali, a sdíleli je v rámci mezinárodního projektu Mosaically Comp@ss. Z fotografií pak ostatní studenti vytvořili gify sdílené na mapě Going South. Týmy spolupracovaly společně s učiteli, mentory, na mezioborových aktivitách a vytvořily společné výstupy: knihu básní, mezinárodní výzkum na téma well-being a technologie, interaktivní online mapu zajímavých míst, online letní camp a online deník projektu.
Book Creator, Flip, Giphy, Google Sites, Google Slides, Linoit, MS Teams, Padlet, Spatial, TwinSpace, Vocaroo, Wakelet
Kniha básní, mezinárodní výzkum na téma well-being a technologie, interaktivní online mapa zajímavých míst, online setkání a online letní camp, online deník projektu
Obchodní akademie Tábor
DREAM v názvu projektu představuje oblasti, na které se projekt zaměřil: D – design ideálního budoucího světa, R – respekt k minulosti, lidským a autorským právům; E – empatie vůči druhému člověku a naší planetě; A – akce podniknuté ke zvýšení povědomí o důležitých místních a globálních problémech; M – motivace probuzená prostřednictvím výzev organizovaných mezinárodním „Dream týmem“. Cílem projektu byla spolupráce studentů vedoucí k rozvoji online komunikace a digitálních dovedností v mezinárodním prostředí. Nedílnou součástí byl také rozvoj pozitivního vztahu ke světu, k vlastnímu wellbeingu a budoucnosti.
Alena Jandlová – Obchodní akademie Tábor
Projekt začal klíčovou otázkou: „Jak mohu snít svůj sen a ukázat, že jsem aktivní člověk, který jedná tak, aby se jeho sny staly skutečností?“ Následné projektové aktivity vedly studenty k odpovědi na tuto otázku, k řešení témat, která jsou pro ně důležitá, a během jejichž řešení se přirozeně učili. Cílem bylo přimět je snít, naučit se snít svůj sen a vyjádřit své sny a myšlenky v mezinárodních týmech. Bylo vytvořeno 10 barevných týmů „DREAMERS “.
Projekt se skládal ze tří etap:
1. etapa – „FIRST DREAMS“ (Přítomnost) – studenti se představili, pro své partnery připravili výzvy „Dream Challenges“, vytvořili návrhy log;
2. etapa – „PAST DREAMS“ (Minulost) – studenti vyprávěli příběhy týkající se 2. poloviny 20. století ve svých zemích, na jejichž základě další studenti vytvářeli gify;
3. etapa „FUTURE DREAMS“ (Budoucnost) – do budoucnosti týmy vstoupily svými návrhy lepší školy pro lepší budoucnost. Ve školách připravily výstavy „DREAM for PEACE“ na podporu ukrajinských partnerů eTwinningu.
TwinSpace, Adobe Connect, Autodraw, Book Creator, Canva, Genially, Google Slides, Google Meet, Google Forms, Jamboard, Lywi, Padlet, Sway, Teams, ToonyTool, Twinspace, YouTube, Wakelet
1. etapa Přítomnost – sada on-line zeměpisných výzev (on-line nástěnka)
2. etapa Minulost – příběhy důležitých událostí z národních dějin partnerských zemí a rodinné příběhy prarodičů (e-knihy)
3. etapa Budoucnost – společná škola budoucnosti (výuka; společná webová stránka s prezentacemi jednotlivých výstupů mezinárodních týmů)
Obchodní Akademie TGM, Jindřichův Hradec
Tento eTwinningový projekt, který byl zároveň součástí grantového projektu Erasmus+, umožnil studentům zaměřit se na základní pojmy hmotné a nehmotné kultury a dědictví UNESCO. Po vzájemném představení se studenti věnovali tvorbě článků a prezentací na tato témata a připravovali úkoly pro své francouzské vrstevníky. Díky práci v prostředí TwinSpace mohli lépe pochopit význam ochrany kulturního dědictví a připravit se na své mobility, včetně seznámení se s francouzskými tradicemi a životním stylem. To jim také pomohlo lépe porozumět tomu, co mohou během výjezdů očekávat. Projekt přispěl ke zlepšení jazykových dovedností studentů, což bylo jeho hlavním cílem, a rozvíjel jejich toleranci vůči odlišným názorům a přístupům.
Ilona Hauzrová – Obchodní Akademie TGM, Jindřichův Hradec
Žáci pracovali v prostředí TwinSpace po dobu dvou let, což jim umožnilo intenzivně komunikovat s francouzskými partnery a zlepšovat své jazykové dovednosti. Současně se věnovali získávání informací o kulturním dědictví, zejména v jižních Čechách a Burgundsku, a možnostech ochrany památek. Tyto informace zpracovávali prostřednictvím samostatné práce, skupinových aktivit ve třídě, společných dialogů a účasti na přednáškách o místním kulturním dědictví a dědictví UNESCO.
Závěrečnou fází projektu byla tvorba průvodce po zajímavých místech jižních Čech a Burgundska, obohaceného o vlastní doporučení. Na tomto úkolu spolupracovaly obě třídy, vzájemně si koordinovaly práci a zadávaly jednotlivé úkoly.
Projekt rozvíjel schopnost týmové práce, prosazování vlastních názorů, toleranci k ostatním, a zároveň poskytl příležitost pro některé studenty vyzkoušet si roli koordinátora a vést svůj tým.
Canva, Heyzine, Kahoot, Mentimeter, MS PowerPoint, Prezi, Quizzes, TwinSpace, Voiceover
Průvodce po jižních Čechách a Burgundsku, leták, prezentace, kalendář
Obchodní akademie, Prostějov
Projekt si kladl za cíl žáky blíže seznámit s duševními nemocemi a poruchami a hlavně bojovat s předsudky, které jsou s nimi spojeny, neboť zvýšení povědomí o existenci psychických problémů u stále většího počtu mladých lidí umožní jejich včasnější identifikaci a rychlejší a úspěšnější léčbu.
Petra Pajtlová – Obchodní akademie, Prostějov
Po vzájemném seznámení si žáci vytvořili vlastní portrét pomocí online nástroje FotoSketcher a sepsali pravidla chování na internetu. Ve hře Kahoot si ověřili znalosti o jednotlivých partnerských zemích. Poté se již začali věnovat průzkumu na téma duševní zdraví. Vyplnili studentský dotazník a po přeložení do rodných řečí ho nechali vyplnit i své blízké. Výsledky průzkumu srovnali s oficiálními výzkumy a zpracovali v týmové prezentaci.
Ve skupinách pracovali také při návrhu plakátů prezentujících jednotlivé duševní poruchy, jejich symptomy a stigmata. Vyvrcholením projektu byla týmová videa pro osvětovou kampaň v rámci celosvětové kampaně Květen – měsíc pro duševní zdraví („May Mental Health Month“), která se snaží bojovat s předsudky.
Téma zdraví je součástí přípravy na maturitní zkoušku z anglického jazyka, řeší se také v předmětech ekologie či tělesná výchova. Žáci mohli čerpat znalosti z ostatních předmětů a doplnit je o další, které vyšly z průzkumu a studia materiálů na internetu. O zásadách e-bezpečí se žáci dozvěděli v hodinách základů společenských věd, kde na toto téma vytvořili e-knihu.
Úkoly byly zadávány učiteli v souladu s cíli projektu, na základě vzájemné komunikace a spolupráce, rovnoměrně mezi partnery. Žáci byli rozděleni do týmů, tým lídr koordinoval práci uvnitř týmu a byl v kontaktu s učitelkami, které dohlížely na plnění úkolů v dané lhůtě a pomáhaly s řešením problémů. Samotná práce na úkolech pak probíhala uvnitř žákovských týmů, učitelky do ní zasahovaly jen minimálně. Žáci byli nuceni k aktivnímu přístupu a případné problémy se snažili řešit nejdříve sami (například při nedostatečné spolupráci ze strany některých žáků). Po celou dobu byli účastníci projektu vedeni ke kreativitě, zadání úkolů týmům bylo pouze orientační. Žáci se učili pracovat s chybou, učitelé jejich výstupy neopravovali. Zodpovědnost za projekt jako celek sdíleli jak učitelé, tak žáci.
Vzhledem k pandemické situaci byly všechny aktivity realizovány na dálku, což ještě zvýšilo nároky na spolupráci s partnery, a to i kvůli časovému posunu na Tahiti. Žáci byli průběžně hodnoceni za aktivitu a spolupráci v týmech.
Projektové výstupy byly zařazeny jako výukový materiál pro přípravu na maturitní zkoušku z anglického jazyka. Aktivní přístup žáků byl průběžně prezentován na Facebooku i webových stránkách školy a projekt byl také představen ostatním spolužákům.
FotoSketcher, BookCreator, Canva, Google Meet, Google Sites, Google Slides, Kahoot, Screencast-O-Matic, TwinSpace, WhatsApp, YouTube
Závěrečné plakáty, prezentace a videa
Obchodní akademie Tábor
Education 4 You byl projekt Erasmus+/eTwinning určený pro studenty středních škol, zaměřený na rozvoj kreativity, podnikavosti, digitální gramotnosti a mezinárodní komunikace. Studenti vytvořili společné výstupy, psali články do newsletterů, nahrávali audia, vytvářeli plakáty. TwinSpace obsahoval přípravná zadání pro mezinárodní setkání a sloužil jako “převrácená třída”.
Společným výsledkem bylo osm mezinárodních cvičných firem, které, vytvořily podnikatelské plány a SWOT analýzu, vybraly si produkty a marketingové strategie. Dalším výsledkem byl soubor plánů vzdělávacích aktivit pro debaty zaměřené na cíle udržitelného rozvoje. Zpracované úkoly byly pravidelně hodnoceny ve formulářích, rubrikách a pomocí digitálních odznaků.
Alena Jandlová – Obchodní akademie, Tábor
V projektu jsme použili různé pedagogické metody podporující spolupráci i samostatnost studentů. Ti pracovali individuálně (např. na výzkumu o cílech udržitelného rozvoje, v národních týmech (např. při přípravě debat) a v mezinárodních týmech (např. vytváření online prezentací o národních parcích). Projektové aktivity probíhaly v osmi smíšených týmech simulujících firmy. V České republice zakládali startupy, na Islandu je prezentovali, v Polsku vytvářeli reklamní kampaně a v Portugalsku organizovali veletrh.
Debaty se týkaly SDG témat jako kvalitní vzdělávání, energie, zdraví a udržitelná města a probíhaly v různých formátech. Studenti tak rozvíjeli znalosti i prezentační dovednosti. Projekt Education 4 You byl integrován do výuky angličtiny, podnikání, ICT a občanské výchovy. Aktivity se zaměřovaly na debatování, podnikání a tvoření.
Spolupráce na TwinSpace zahrnovala výzkum cílů udržitelného rozvoje (SDG) č. 6, 14 a 15, tvorbu statistik o vodě a znečištění, prezentace o národních parcích a tipy na snížení plastového odpadu. Studenti zkoumali firmy, fair trade a budoucí trh práce, tvořili podcasty o vyloučených regionech a používali nástroje jako Micro:bits, Ozobot a 3D tisk. Během pandemie proběhla tři online setkání pro české a polské studenty.
Adobe Connect (online schůzky učitelů), WhatsApp, Micro:bits, Ozobot a 3D tisk (kódovací aplikace), Twinspace a jeho nástroj, textové dokumenty online (plánování), sdílené online prezentace (výstupy studentů), videa (prezentace škol), Google forms (orientace v tématu, hlasování, hodnocení), Google tabulky (srovnávací statistiky), Padlet (podcasty, výstupy, interakce během akcí na místě, videa, plakáty, komiksy prezentující cvičné firmy a produkty), Licence CC, Pixabay, Wikipedia (autorská práva, citace, využití zdrojů)
8 mezinárodních vzdělávacích firem prezentovaných prostřednictvím sdílených online prezentací, doplněné videi a komiksovými příběhy představující produkty jednotlivých firem, 4 plány vzdělávacích aktivit pro debatování využívané jako převrácená výuka, 5 projektových bulletinů, 3 online setkání studentů, 5 online výstupů o SDGs na TwinSpace
Slezské gymnázium Opava
Ústředním tématem projektu bylo úsporné hospodaření s vodou, správné návyky při její ochraně a celkové poučení o úloze vody v krajině. Osou projektu se stal 6. cíl udržitelného rozvoje OSN zajistit všem dostupnost vody a sanitačních zařízení a udržitelné hospodaření s nimi a Zelená dohoda pro Evropu. Cílem bylo přimět studenty, aby si uvědomili důležitost vody jako klíčového prvku našeho blahobytu a také při změně klimatu.
Zdeňka Morcinková – Slezské gymnázium Opava
Při realizaci aktivit bylo potřeba spojit vědecké a environmentální poznatky s jejich prezentací v cizím jazyce. Dílčí úkoly pokrývaly širokou škálu aktivit a byly prostoupeny v mnoha vyučovacích předmětech jako biologie, zeměpis, fyzika a chemie. Míra začlenění do kurikula závisela na jednotlivých partnerských školách. Témata jako koloběh vody, voda v lidském těle, přístup ke sladké vodě, změna klimatu nebo umělecké ztvárnění vody však byly nedílnou součástí osnov všech partnerů.
Studenti pracovali v mezinárodních skupinách, což podpořilo aktivní komunikaci mezi nimi i rozvíjelo jejich komunikační, sociální a měkké dovednosti, posílené studentskými mobilitami díky projektu Erasmus+.
V rámci mezinárodní skupinové práce vznikla mj. tabulka s různými výzvami, které si žáci kladli a plnili po dobu dvou týdnů. Jednalo se například o sprchování v maximální délce 3 minut nebo zachycování vody při mytí ovoce a zeleniny a jejího následného použití k zalití domácích rostlin. Studenti také sledovali každodenní návyky ve svých domácnostech a došli ke zjištění, že praktická změna chování je možná.
Za hlavní výstup projektu lze považovat soubor aktivit ke zvýšení povědomí o důležitosti snižování vodní stopy v rámci kampaně ke Světovému dni vody. Realizované aktivity vybavily účastníky základními vědeckými poznatky a vhledem do každodenních zvyklostí v partnerských zemích. V návaznosti na to studenti naplánovali a uskutečnili ve svých školách a městech řadu akcí na podporu odpovědného využívání vody a zvyšování povědomí o plýtvání vodou. Díky spolupráci na projektu si žáci uvědomili, že dnešní svět je již místem s globálními problémy, které není možné vyřešit v rámci jedné země, ale je nutná nadnárodní spolupráce.
Creative Commons
Za hlavní výstup projektu lze považovat soubor aktivit ke zvýšení povědomí o důležitosti snižování vodní stopy v rámci kampaně ke Světovému dni vody.
Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola Benešov
Hlavním tématem projektu bylo rozšiřování znalostí o zvířatech, divoké přírodě a jejich ochraně a podpora rozvoje kognitivních a tvůrčích schopností studentů a žáků, jejich environmentálních kompetencí a utváření zájmu o přírodu. Spolupráce podněcovala zvídavost a pomohla účastníkům porozumět významu člověka ve vztahu k přírodě. Do projektu se zapojily mateřské, základní a střední školy.
Jana Uhrová – SOŠ a Střední zdravotnická škola Benešov
Projekt byl zaměřen na zvýšení povědomí o zvířatech a divoké přírodě a zároveň podporoval rozvoj kreativního myšlení, práci s různými online nástroji a komunikaci v cizím jazyce. Projektová spolupráce žákům pomáhala utvářet komplexní jazykové kompetence v oblasti čtení a poslechu, ale také produktivní dovednosti zaměřené na psaný a mluvený projev.
Byl využit mezioborový přístup. Aktivity probíhaly zejména v rámci hodin anglického a ruského jazyka, biologie a základů společenských věd. Zapadaly do vzdělávacího plánu prostřednictvím různých aktivit, jako bylo například psaní vánočních a velikonočních přání v cizích jazycích, vymýšlení příběhu v anglickém jazyce v hodinách nácviku dovedností psaní slohových útvarů nebo ve výtvarné výchově.
Žáci pracovali ve skupinách nebo dvojicích. Středoškoláci měli možnost samostatně navrhnout způsoby zpracování úkolů a také si stanovili tvůrčí týmy. Svou práci průběžně dokumentovali, hodnotili a výsledky konzultovali s ostatními spolužáky. Prezentace výstupů probíhala i v dalších třídách a ročnících.
Práce na projektu přispěla k rozvoji kompetencí k řešení problémů, kritického myšlení a rozhodování. Zároveň podporovala rozvoj komunikačních schopností, empatie, pocitu sounáležitosti a kulturního porozumění.
TwinSpace, Microsoft Word, Google Dokumenty, Flipgrid, Padlet, Wakelet, Animoto, Pixiz, Canva, YouTube, Google Disk
E-kniha, interaktivní hra
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Chomutov
Projekt se zaměřil na uvědomění si vlivu moderních technologií, které na nás neustále působí, mění naše životy a formují názory, přičemž tento vliv nemusí být vždy pozitivní. Hlavním cílem bylo vést žáky k tomu, aby si uvědomili skrytá nebezpečí médií a sociálních sítí. Během projektu žáci pochopili, že oni sami jsou tvůrci svých životů, nálad, zábavy a vztahů s kamarády, a že by tuto roli neměli přenechávat sociálním sítím. Hlavním poselstvím projektu bylo uvědomění, že mediální obraz na platformách jako Instagram nebo Facebook nás šťastnějšími neudělá – skutečné štěstí si totiž tvoříme sami.
Ivana Dufková – SPŠ a VOŠ Chomutov
Moderní mediální kultura není jen o technologiích, ale především o lidech. Mediální svět se nevratně proměnil. Jsme na tyto změny připraveni? Cílem projektu bylo zapojit studenty do aktivního tvoření a sebevzdělávání, a proto byly zvoleny především aktivizující metody. Žáci sami třídili data, analyzovali a hodnotili získané informace, čímž rozvíjeli svou samostatnost a kreativitu.
Ve skupinách (v národních i mezinárodních týmech) nahrávali videozáznamy a podcasty k úkolům o motivaci a sociálních sítích, vytvářeli prezentace, připravovali ankety, komunikovali prostřednictvím chatu, živých setkání a písemné interakce ve fórech a také pracovali ve dvojicích na konverzačních úkolech. Projekt odrážel témata ve školním vzdělávacím programu pro 1. ročník.
AnswerGarden, Google Docs, Google Forms, Joomag, Meme Creator, Mentimeter, MS PowerPoint, Tricider, WhatsApp
Podcasty, závěrečný e-časopis
Střední odborná škola logistických služeb, Praha
Jednalo se o matematický projekt založený na gamifikaci. V rámci únikové hry vznikla fikce tajemné detektivky. Studenti pomohli policii dopadnout podezřelého, kterého se snažili vystopovat, a přitom dešifrovali zanechaná vodítka. V druhé části projektu vznikla propojením šifer vytvořených národními týmy společná vícestupňová šifrovací metoda. Projekt měl za cíl zvýšit motivaci žáků ke studiu matematiky, zlepšit jejich úroveň angličtiny jejím praktickým využitím při komunikaci v rámci práce na projektu a podpořit smysluplné využití digitálních nástrojů.
Gabriela Svobodová – Střední odborná škola logistických služeb, Praha
Podezřelá osoba (tajemný hrdina příběhu) cestovala do partnerských zemí a zanechala na významných místech zakódované zprávy. Partneři tato místa virtuálně navštívili a zašifrované zprávy rozluštili pomocí šifrovacích metod. Po rozluštění všech stop pracovali žáci v mezinárodních týmech na vytvoření náčrtu podezřelého, jeho trasy pohybu a odhalili jeho identitu. Týmy prezentovaly svá řešení na mezinárodním projektovém online setkání. Vznikla tak společná vzdělávací úniková hra s řešením.
V druhé části projektu vyvinul každý národní tým svou šifrovací metodu. Ty pak byly propojeny, a vznikla tak vícestupňová šifrovací metoda. V rámci aktivit zlepšili žáci své komunikační dovednosti a schopnost spolupracovat a řešit problémy, rozvíjeli si kritické myšlení, kreativitu a další dovednosti nezbytné pro život v 21. století. Při většině aktivit žáci pracovali v národních či mezinárodních týmech, často rozdělení do menších skupin, některé úkoly (návrh dalšího vývoje příběhu, plakáty, …) ale plnili také individuálně.
Adobe Premiere, Animoto, Artsteps, Bitmoji, Blogger, Canva, Clipchamp, Dall-e, Felt Map, Flippingbook, Genially, Google Workspace (Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře, Meet), InShot, Kahoot, Padlet, Pixton, Renderforest, TwinSpace, YouTube, WhatsApp, Zoom
Vzdělávací online úniková hra (s řešením), společná vícestupňová šifrovací metoda, společné sbírky plakátů a šifrovacích metod, závěrečná e-kniha, závěrečná výstava a video
Střední odborná škola logistiky a podnikání, Praha
Projekt obsahuje 10 výzev (částí). Úlohy z různých oblastí, které žáci plnili, byly zaměřeny na aplikování matematiky v běžném životě. Žáci pracovali jak individuálně, tak i v národních či mezinárodních týmech. V průběhu řešení výzev spolu komunikovali v anglickém jazyce offline i online, při práci používali digitální nástroje. Žáci se seznámili s kulturou a osobnostmi partnerských zemí v rámci představení při plnění výzev. Během projektu vznikly sbírky s textovými, obrazovými, audio a video příspěvky. Projekt byl zaměřen na oblasti školské matematiky přiblížené v každodenním životě a hlavním cílem bylo zvýšit zájem žáků o matematiku, ukázat její praktičnost a odbourat negativní postoje k matematice a předsudky o její náročnosti a nepřístupnosti.
Gabriela Svobodová – Střední odborná škola logistiky a podnikání, Praha
Žáci se postupně účastnili plnění deseti výzev a v každé výzvě vytvořili svými příspěvky společné výstupy. Většina zapojených škol pracovala během celého projektu distančně. Výzvy byly připraveny tak, aby mohly být realizovány i touto formou.
V první výzvě byla vytvořena Wakelet sbírka plakátů slavných osobností v oblasti matematiky a ve výzvě číslo dva společný Padlet z příspěvků matematických kvízů s odpověďmi. Ve třetí výzvě žáci pracovali v mezinárodních skupinách. Na TwinForu si vyměňovali fotografie, na nichž hledali geometrické útvary a upravené je zveřejňovali na společném Padletu. Ve výzvách číslo čtyři a pět spolupracovali žáci v národních skupinách. Sestavili e-knihu z návrhů bludišť vytvořených v Google Slides a věnovali se prvočíslům a kuriozitám. Ve výzvě šest byla „svázaná“ e-kniha biografických karet známých matematiček. V sedmé výzvě žáci zpracovali do společné Wakelet sbírky obrazové a audio informace o matematických konstantách. V osmé výzvě vytvořily národní skupiny mezinárodní dvojice. V aplikaci Flipgrid vytvářeli žáci video zprávy, které si navzájem komentovali. V předposlední výzvě byla sestavena e-kniha z řešení a výsledků únikové hry. V desáté výzvě vznikla společná Wakelet sbírka z videí, která připravily národní týmy na téma „matematika v našich životech“ a dvojice týmů si práce navzájem odprezentovaly.
Artsteps, Animoto, Canva, Flipgrid, FlipHTML5, Google Workspace (Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře, Nákresy, Meet), Joomag, Kahoot, Linoit, Mentimeter, Padlet, PosterMyWall, Prezi, Twinspace, StoryJumper, Vocaroo, YouTube, Wakelet, WhatsApp, Zoom
společné sbírky prezentací, plakátů a další – Slavné matematičky, Eureka!, Geometrie v mém městě, Pozoruhodná prvočísla (kuriozity), Kouzlo jednoduchých čísel – Číslo 8 v mé zemi, Záhadný matematický příběh – šifrování, kniha bludišť, závěrečná e-kniha, výstava a video
Střední odborná škola podnikání a obchodu, Prostějov
Studenti druhého ročníku se vydali na virtuální plavbu po Rýnu. V roli detektivů uskutečnili od září do května různé mise, při kterých si mohli prohloubit své jazykové znalosti, objevovat kulturu, historii a památky navštívených měst, seznámit se s různými digitálními nástroji, vyměňovat si poznatky a spolupracovat v němčině se svými partnery. S nimi se setkávali prostřednictvím fór, při práci na společných úkolech a během virtuálních setkání. Svou plavbu po Rýně ukončili sepsáním digitálního deníku, ve kterém zaznamenali všechna svá dobrodružství. Cílem projektu bylo podpořit motivaci žáků ke studiu a zábavnou a přitažlivou formou si osvojit plánované učivo.
Jana Mohrová – Střední odborná škola podnikání a obchodu, spol. s r.o., Prostějov
Všechna témata projektu (oblečení a vzhled, jídlo a restaurace, počasí, orientace ve městě, cestování a prázdniny) vycházela z časového a tematického plánu pro školní rok. Prostřednictvím aktivit studenti zdokonalovali všechny jazykové kompetence přirozenou a nenásilnou formou (poslech, čtení, písemný a ústní projev), ale také své zeměpisné a kulturní znalosti. Naučili se zajímat o druhé a pracovat v týmech. Rozvinuli své kritické myšlení a zvídavost.
Účastníci ze všech zemí byli rozděleni do malých mezinárodních skupin – kajut na lodi, což jim dalo pocit sounáležitosti se skupinou po celou dobu projektu. V těchto mezinárodních skupinách pracovali, řešili úkoly, diskutovali na fórech, vytvářeli společně jídelní lístek, hlasový řetěz, popisovali a hledali trasu. Každé navštívené město bylo představeno pomocí únikových her. Studenti projevovali svou kreativitu i samostatně v malých národních skupinách např. při tvorbě loga či vytváření úkolů pro studenty z jiných zemí. Při plánování byla velmi užitečná společná ústřední myšlenka plavby, která umožnila přesně vědět, kam projekt směřuje, a správně rozdělit aktivity.
TwinSpace, Kahoot, Canva, Genially, LearningApps, Voice Spice, Wordcloud, Padlet, WhatsApp, Storyjumper, Chatterpix, Storyjumper, Avatar Maker, QR kódy, Mentimeter
Digitální deník, vánoční koleda, jídelní lístek
Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498
Jak se naučit učit se lépe a efektivněji? To je stručná charakteristika projektu, jehož obsah spočíval na dvou pilířích. Prvním byla práce v domovských třídách – při té učitelé se svými studenty prodiskutovali základní teoretické koncepty spojené s učením (schopnost koncentrace, problém s prokrastinací, nervové synapse a ukládání informací v paměti apod.). Studenti si pak pod jejich vedením vyzkoušeli efektivní učební strategie jako je „Pomodoro” nebo „Active Recall” na látce z různých předmětů. Druhým pilířem byly pak praktické aktivity v mezinárodních týmech, které sloužily k prohloubení cílových kompetencí a k lepšímu porozumění tématu. Studenti při nich v anglickém jazyce sdíleli své názory a zkušenosti a spolupracovali na vytváření výstupů.
Marie Klusáčková – Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498
eorie v prezentacích vycházela z knihy Learning How to Learn: How to Succeed in School Without Spending All Your Time Studying od Barbary Oakley et al. Místo výstřižků z knihy, ze které bylo v projektu čerpáno, jsou zveřejněna shrnutí a parafráze z pera studentů a zdroj je vždy řádně uveden. Této příležitosti bylo využito k natrénování použití odborné literatury a citací. Při praktických úkolech a diskusích v domovských třídách studenti vyzkoušeli např. odhadnout, co je při učení nejvíce ruší a navrhnout řešení, změřit kapacitu své krátkodobé paměti, navrhnout paměťový palác, reflektovat svůj den z hlediska učení, vybavovat si cvičně z paměti, zefektivnit svůj čas pomocí techniky „Pomodoro” a zhodnotit pomocí checklistu, jak kvalitní byla jejich příprava na test.
K účasti na projektu byli záměrně vybráni studenti 3. ročníku. Poznatky o efektivním učení, které si během projektu osvojili, a techniky, jež si vyzkoušeli, využili v dalším roce pro osvojení maturitních témat a většina z nich pak i při studiu na vysoké škole či po nástupu do zaměstnání. Čeští studenti pracovali na projektu v hodinách anglického jazyka, vedle rozvoje klíčových kompetencí tedy pracovali i na svých řečových dovednostech v tomto cizím jazyce, které jsou součástí ŠVP.
Na začátku byla navržena hlavní linie, sestaven předběžný seznam témat a ustanovena rámcová časová náročnost. Na úvodní videokonferenci byly doladěny termíny, prodiskutovány cíle a na jejich základě se začaly plánovat aktivity. Po celou dobu projektu probíhala čilá komunikace, kde vyučující společně plánovali aktivity pro mezinárodní týmy, rozebírali si úkoly jako prezentace, kvízy nebo technické zajištění, a dávali si vědět o pokroku. Všechny naplánované úkoly doplňovali do sdílené tabulky.
Závěrečným výstupem projektu jsou plakáty se studijními tipy. Za každé probírané podtéma měl být formulován alespoň jeden tip, celkem tedy minimálně šest. U této aktivity byla spolupráce obzvláště důležitá, protože šlo nejen o vybrání tipů, ale i zpracování grafické formy v nástroji Canva.
TwinSpace, Canva
Plakáty se studijními tipy vypracované na základě odborné literatury – publikace Learning How to Learn: How to Succeed in School Without Spending All Your Time Studying od Barbary Oakley et al.
Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova
Jednalo se o variantu každoročního projektu, který doplňuje výuku předmětu Studentská firma. Strukturován byl do tří hlavních částí: seznámení a diskuze o cirkulární ekonomice a sociálním podnikání, vytvoření fiktivních firem včetně obchodní korespondence ohledně nákupu a prodeje zboží a pracovní schůzky s online pracovním pohovorem. Zapojeni byli studenti managementu a podnikání ve stejné věkové skupině, přibližně 17-18 let. Všichni buď pracovali v rámci kurikula ve své studentské firmě (čeští studenti), nebo trávili čas na praxi ve skutečné firmě (ostatní studenti).
Cílem projektu bylo rozvíjet odborné dovednosti a zdokonalovat se ve využití anglického jazyka a také podpořit kreativitu v oblasti podnikavosti a posílit sociální myšlení v rámci podnikání. Projekt probíhal v průběhu jednoho školního roku.
Elena Tomanová – Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova
Po úvodní seznamovací aktivitě pomocí porovnávání fotek a avatarů vytvořených v nástroji Voki a hádání „Kdo je kdo“ následovala soutěž o logo projektu – všechny návrhy byly posouzeny účastníky projektu a ti vybrali vítězné logo. Na začátku projektu bylo využito techniky obrácené třídy. Tímto způsobem se studenti dozvěděli nové informace o sociálním podnikání a cirkulární ekonomice. Byli povzbuzeni k tomu, aby tyto myšlenky zvážili při vytváření produktu ve své fiktivní firmě. Následovalo rozdělení do mezinárodních týmů. Založené firmy se prezentovaly na online veletrhu prostřednictvím MS Teams, studenti si vyzkoušeli také obchodní korespondenci (objednávka s odpovědí) a průzkum trhu.
Poslední aktivitou byl pracovní pohovor. Všechny firmy vypsaly inzerát na volné místo, a poté si v jednotlivých mezinárodních skupinách studenti zvolili ten nejlepší. Autoři vítězných inzerátů zastali roli personalistů, ostatní jim poslali svá CV a motivační dopisy a zúčastnili se online pohovoru jako kandidáti. O nejlepším kandidátovi hlasovali všichni pomocí Mentimeteru, který umožňuje volit a přidávat komentáře, poslední slovo ale měli personalisté. Jednalo se o simulaci skutečného online pracovního pohovoru. Při přípravě životopisů studenti využívali šablonu na stránce Europass.
Canva, Padlet, Genialy, Mentimeter, Voki
Online fiktivní firmy
Střední škola podnikání a obchodu, Prostějov
Projekt byl realizován studenty 4. ročníku, kteří se učili němčinu jako 2. cizí jazyk. Studenti se vžili do rolí cyklistů, kteří v mezinárodních skupinách putovali po Evropě, poznávali přitom partnerské země a města partnerských škol. Zaměřovali se při svém putování na digitální wellbeing, ale i na wellbeing ve škole a doma. Cestou se seznamovali, plnili úkoly, při kterých prohlubovali své jazykové znalosti, objevovali kulturu evropských zemí, spolupracovali v němčině se svými partnery a učili se pracovat s různými digitálními nástroji. Všechna témata projektu vycházela z tematického plánu pro daný školní rok. Cílem projektu bylo podpořit motivaci žáků a přitažlivou formou hry (projektu) si osvojit plánované učivo, které se týkalo témat jako představení sebe sama, koníčky, sport, škola, večírky, město atd. Na závěr projektu studenti společně vypracovali e-knihu, ve které formulovali své představy o ideální evropské škole.
Jana Mohrová – Střední škola podnikání a obchodu, Prostějov
Spolupráce mezi učiteli probíhala prostřednictvím virtuálních setkání na Zoomu každé dva až tři týdny. Pro komunikaci mezi schůzkami Zoom partneři sdíleli skupinu WhatsApp. Průběh projektu bylo možno sledovat na domovské stránce TwinSpace.
Prostřednictvím aktivit žáci pracovali na klíčových dovednostech, zejména na mluvení, když se museli nahrát, porozumět nahrávkám a prezentacím partnerů a zjistit, kdo je kdo, na čtení, když četli digitální knihy partnerů, a na psaní konkrétně při tvorbě příspěvků do fóra. Studenti rozvíjeli nejen své jazykové znalosti, ale také své kulturní povědomí (geografie, poznávání měst, tradic atd.). Naučili se zajímat o své partnery (profil partnera a město), pracovat v týmech (naslouchat jeden druhému, reagovat na připomínky). Součástí projektu byla aktivita zabývající se e-bezpečností a autorskými právy. Žáci rozvíjeli své kritické myšlení především analýzou svých zkušeností a emocí, aby zjistili, co jim přináší pohodu doma, ve škole a jinde.
Do projektu se zapojilo 15 studentů, kteří už měli zkušenost s eTwinningovým projektem. Mohli proto přispět novými nápady a prezentacemi a sdílet své zkušenosti s méně zkušenými partnery. Za inovativní a kreativní přístup lze označit rozdělení účastníků do barevných cyklistických skupin prostřednictvím voucherů získaných při únikové hře. Týmy měly od začátku představu, kam mají doputovat, a dílčí úkoly postupně objevovaly pomocí únikových her a kvízů. Rozdělení do malých mezinárodních cyklotýmů jim dalo pocit sounáležitosti se skupinou po celou dobu projektu. Během své cesty po Evropě překonávali různé výzvy. V mezinárodních skupinách po celou dobu pracovali, představovali se, řešili úkoly, diskutovali na fórech, vytvářeli společně únikové hry. Projevovali svou kreativitu i samostatně a v národních skupinách (při tvorbě loga, prezentací a videí, vytváření úkolů pro studenty z jiných zemí). Všichni studenti spolupracovali na vytvoření digitálního zápisníku „Ideale Schule“ v nástroji Canva.
Školní počítače a osobní telefony, Twinspace, Canva (digitální zápisník), Padlet, Google Forms (sdílení informací), Kahoot/Blooket (kvízy), Genially a Jamboard
digitální zápisník o ideální evropské škole „Ideale Schule“
1. stupeň |
Pracuje jako učitelka na prvním stupni. Etwinning ji nadchl od samého začátku. Do výuky začleňuje projekty každým rokem. Baví ji, jak eTwinning spojuje žáky i učitele a výuku pro žáky dělá atraktivnější a zábavnější.
Kontakt: ivona.ozanova(at)dzs.cz
1. stupeň |
Učitelství 1. stupně a speciální pedagogika. Je ředitelkou malotřídní základní a mateřské školy, vyučuje spojenou třídu 3. – 5. ročníku a věnuje se vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Účast v eTwinningu výrazně změnila její pedagogickou praxi a stala se každodenní součástí její práce. Projekty se zahraničními partnery jsou zdrojem inspirace a nových zkušeností, které motivují nejen žáky, ale i učitele k dalšímu vzdělávání a zlepšování jejich kompetencí a dovedností. Je držitelkou národní ceny eTwinningu a Evropské jazykové ceny Label.
Kontakt: marketa.jurkova(at)dzs.cz
1. stupeň |
Pavla učí více než deset let na prvním stupni na základní škole. Brzy po nástupu do školství ji zaujal eTwinning, který její žáky provází během každého školního roku. Dětem přináší nejen nové poznatky a dovednosti, ale hlavně nová přátelství. Pro Pavlu je důležité vědomí, že se snaží dát žákům to nejlepší.
Kontakt: pavla.sedlarova(at)dzs.cz
1. stupeň |
Kontakt: veronika.golden(at)dzs.cz
1. stupeň |
Učí předměty na 1. stupni ZŠ, kde zároveň zastává roli ředitele školy již 24 let. Do eTwinningu vstoupil v roce 2006 a od roku 2009 pracuje jako ambasador. Podle Pavla se s eTwinningem stává vyučování a práce učitele mnohem zajímavější a díky práci na projektech se rozšiřují jeho jazykové a ICT dovednosti.
Kontakt: pavel.vrtel(at)dzs.cz
Český jazyk |
Učí český jazyk a zároveň pracuje jako ředitel ZŠ Václava Havla Poděbrady více jak 25 let. Propaguje myšlenku, že školu a vzdělávání posouvá vpřed vzdělávající se učitel, který umí získané zkušenosti aplikovat ve výuce a zároveň je sdílí s kolegy. Etwinning vnímá nejen jako nástroj profesního růstu učitele, ale i jako prostředek rozvíjení kompetencí žáků a posílení mezinárodní spolupráce mezi školami.
Kontakt: vlastimil.spinka(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Český jazyk
Nyní učí angličtinu a češtinu na základní škole, dříve učila na gymnáziu. Do své výuky ráda zapojuje projekty, protože jsou nesmírnou motivací nejen pro žáky, ale i samotné učitele. Na eTwinningu se jí líbí skutečnost, že nabízí možnost volby a velké pole kreativity. Je přesvědčena, že díky eTwinningu máme skvělou příležitost si rozšířit své obzory a navázat nová přátelství.
Kontakt: jana.losikova(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Ekonomika
Učí anglický jazyk na 1. i 2. stupni ZŠ, má zkušenosti s výukou na SŠ (anglický jazyk a ekonomika). Spolu se žáky vytváří projekty již více než 15 let. Podle Mirky eTwinning nabízí možnost komunikace a setkávání studentů v Evropě a spolu s cestováním přispívá k motivaci učit se jazyky a poznávat svět.
Kontakt: miroslava.filipi(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Francouzský jazyk
Učí anglický a francouzský jazyk na 2. stupni. Aktivně zapojuje eTwinning do svých hodin už několik let. Baví ji sledovat nadšení žáků během práce na projektech. ETwinning je pro ni a její žáky prostor pro setkání, které všechny obohacuje a posouvá v životě a myšlení dál.
Kontakt: marcela.hubackova(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Informatika
Vyučuje anglický jazyk a informatiku. Mnohému se naučil díky cestování a poznávání odlišných kultur. Proto svým žákům prostřednictvím mezinárodních projektů rád zprostředkovává spolupráci se zahraničními vrstevníky. Na eTwinningu oceňuje rozmanitost, volnost a možnost věnovat se inovativním způsobem nejen běžnému školnímu učivu, ale také rozvoji žáků po lidské stránce. Je držitelem tří národních cen eTwinning, Evropské jazykové ceny Label či Ceny DZS.
Kontakt: michal.pribyl(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Český jazyk | Německý jazyk | Dějepis | Informatika | Projektový seminář
Učí český, anglický, německý jazyk, dějepis a informatiku. Zároveň vede volitelný předmět projektový seminář. Od roku 2010 pracuje s žáky na projektech v rámci programu eTwinning, v současnosti se věnuje i projektům financovaným z programu Erasmus+. Práce na mezinárodních projektech zvýšila motivaci žáků k učení – díky projektům měli možnost zdokonalit se v angličtině a němčině, seznámit se s partnerskými zeměmi (online či při jejich návštěvě) a navázat nová přátelství s vrstevníky v zahraničí.
Kontakt: jana.valeckova(at)dzs.cz
Matematika | Zeměpis
Je ředitelkou a ICT koordinátorem Základní školy J. A. Komenského v Lounech, která je zaměřena na rozvoj jazykového a digitálního vzdělání. Učí matematiku a zeměpis na 2. stupni ZŠ. Ambasadorkou eTwinning je již od počátku aktivity eTwinning v ČR. Práce s dětmi na mezinárodních projektech ji obohacuje. Pro učitele je největší odměnou radost z toho, že výuka žáky zajímá a sami se do ní aktivně zapojují.
Kontakt: dana.tuzilova(at)dzs.cz
Hudební výchova | Informatika
Učí informatiku a hudební výchovu na ZŠ Staňkov. Snaží se o zapojení a integraci digitálních technologií do vzdělávání, především pak o jejich smysluplné využití napříč různými předměty. Je členem skupiny GEG Učte s námi, působí jako ambasador eTwinningu v ČR a spolupracuje s organizací AI dětem.
Kontakt: milan.khas(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Dějepis
Učí na Obchodní akademii v Táboře anglický jazyk a dějepis. Jako ambasadorka eTwinningu působí od roku 2008. Za posledních deset let společně se svými kolegy a studenty vytvořila eTwinningové projekty na témata týkající se historie, zeměpisu, fair trade, podnikatelského myšlení nebo vyprávění digitálních příběhů. Původní online spolupráci rozšířila i o pracovní setkání v rámci programu Erasmus+, která umožnila osobní kontakty a projektové aktivity přímo v partnerských školách.
Kontakt: alena.jandlova(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Studentská firma
Učí na střední odborné škole angličtinu a studentskou firmu, projekty zařazuje do výuky od nepaměti, a tak je eTwinnerem od začátku existence tohoto programu. Podle Eleny je na střední škole práce na samostatných projektech s mezinárodními partnery důležitá pro vytvoření budoucích pracovních návyků, a kromě toho je zábavná, inspirující a eTwinning je nástrojem, který to umožňuje.
Kontakt: elena.tomanova(at)dzs.cz
Anglický jazyk |
Učila na univerzitě v Sofii, pracovala ve Slovenské akademii věd a působila na velvyslanectví Bulharské republiky v Bratislavě. Od roku 2002 učí angličtinu na Gymnáziu a Jazykové škole s právem SJZ v Břeclavi. V eTwinningu pracuje čtvrtým rokem a mezinárodní projekty vnímá jako nesmírně obohacující výuku, inspirativní a motivující. eTwinning je pro ni tím mediátorem, který otevírá prostor pro rozvíjení všech klíčových dovedností žáků potřebných pro 21. století, bezpečnou platformou, kde se může realizovat tvořivost, spolupráce, partnerství a podpora, nádherným místem pro setkání, poznávání, vzdělávaní, sdílení, osobní růst a zábavu.
Kontakt: ljuba.stojanova-stojceva(at)dzs.cz
Anglický jazyk | Český jazyk
Vyučuje anglický a český jazyk na Gymnáziu Hladnov a Jazykové škole v Ostravě. ETwinning využívá jako metodickou podporu ve výuce anglického jazyka, protože projektová spolupráce je pro studenty velmi motivující.
Kontakt: martina.baseggio(at)dzs.cz
Německý jazyk | Biologie | Tělesná výchova
Učí na střední odborné škole tělesnou výchovu, biologii a německý jazyk. S eTwinningem se snaží obohatit výuku svých žáků už několik let, takže se jí pořádně dostal pod kůži. Baví ji cestovat reálně i s využitím moderních technologií, a tak s eTwinningem a svými žáky každoročně vyráží přes hranice poznávat nové přátele a překonávat (nejen) jazykové bariéry.
Kontakt: zita.havranova(at)dzs.cz
Matematika | Informační a komunikační technologie
Učí na Střední odborné škole logistiky a podnikání v Praze. Vyučuje matematiku, informační komunikační technologie. Projektové výuce se věnuje po celou dobu, co učí. Do eTwinning projektů se aktivně zapojuje od roku 2019. Od roku 2024 je ambasadorkou eTwinningu. Zapojovat studenty do eTwinningových projektů má ráda, protože může se studenty používat inovativní metody a více je motivovat, poznávat ostatní kultury, získávat přátele z celé Evropy a celkově se rozvíjet. Je držitelkou Národní ceny eTwinning, Evropské jazykové ceny Label a Evropské ceny eTwinning.
Renáta Koumarová, Základní a praktická škola U Trojice, Havlíčkův Brod
1. stupeň | Speciální pedagogika
Na základní škole a Praktické škole působí od roku 2005. Učí zde žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Od roku 2014 zařazuje do výuky eTwinningové projekty. Využívá tak zajímavou metodu, jak žákům přiblížit zábavně a prakticky nové informace, poznatky a dovednosti. Žáci také díky projektům získávají nové přátele, jsou motivováni k učení a rozvíjejí si povědomí o informačních a komunikačních technologiích.
Kontakt: renata.koumarova(at)dzs.cz