Jak si podat žádost o projekt a akreditaci v programu Erasmus+?
Nevíte si rady, jak při předkládání žádosti o nový projekt v programu Erasmus+ postupovat? Potřebujete zjistit, jak zažádat o akreditaci organizace? Seznamte se s celým procesem krok po kroku.
Standardní projekty
Jak si podat žádost o projekt?
-
Rozhodněte se, v jaké Klíčové akci chcete žádost podat: Mobility jednotlivců (KA1) nebo Projekty spolupráce (KA2). V souvislosti s cílovou skupinou, na kterou se zaměřujete, bude váš projekt spadat do určitého sektoru (školní vzdělávání, odborné vzdělávání a příprava, neformální vzdělávání mládeže, vysokoškolské vzdělávání nebo vzdělávání dospělých). Například pokud plánujete výjezd žáků gymnázia, bude se jednat o projekt spadající do sektoru školního vzdělávání; pokud plánujete výjezd žáků SOŠ, bude se jednat o projekt spadající do sektoru odborného vzdělávání a přípravy. V případě schválení vaší žádosti vám bude přidělen pro konzultace odborný referent právě z příslušného sektoru.
-
Pokud již vážně uvažujete o projektu, přihlaste se na naše informační semináře, které pravidelně pořádáme pro všechny sektory. Informace o termínech jednotlivých seminářů zveřejňujeme v sekci události. Seznamte se také s příručkou k programu Erasmus+ pro rok 2024. Pomohou vám také metodické příručky k finančnímu řízení projektů a pro instituce zaměřené na formální i neformální vzdělávání.
-
K vyplnění a předložení žádosti budete potřebovat EU Login, který vám zajistí přístup k online nástrojům Evropské komise. Pokud EU Login nemáte, vytvořte si ho.
-
Každá organizace, která si žádá o grant v rámci v programu Erasmus+, musí mít své identifikační číslo. Pokud s programem teprve začínáte a číslo ještě nemáte, můžete si jej vytvořit. Nejprve pomocí vyhledávací funkce ověřte, že vaše organizace ještě není registrována. Pokud není, registrujte se a identifikační číslo obdržíte.
-
Nyní vyplňte žádost. Vyberte si sektor podle cílové skupiny vašeho projektu a také klíčovou akci (KA1 / KA2). V případě vyplnění nesprávného formuláře hrozí administrativní zamítnutí vaší žádosti, proto je tento krok velmi důležitý. Pokud nevíte, jaký sektor a klíčovou akci vybrat, kontaktujte jednoho z našich odborných referentů, který vám poradí.
-
Vyplňte příslušný formulář dle instrukcí, nezapomeňte na povinné přílohy. Rovněž budete potřebovat pracovat s Kalkulačkou vzdáleností.
-
Nezapomeňte žádost vyplnit a odeslat do termínu dané výzvy. Podívejte se na přehled jednotlivých termínů výzev.
-
Po vyplnění a odeslání žádosti již zbývá pouze počkat na výsledek. Výsledky výběrového řízení můžete zpravidla očekávat do 4 měsíců. Informaci obdržíte písemně, výsledky zveřejňujeme také na webových stránkách.
Akreditace
Jak si podat žádost o akreditaci organizace?
-
Seznamte se s možnostmi, které program Erasmus+ nabízí. V případě, že s programem Erasmus+ začínáte, či máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se obrátit na náš Info Desk. Základní informace o akreditaci Erasmus a jejích výhodách naleznete v přehledné brožuře Evropské komise a podrobněji v textu níže.
-
Pokud jste se rozhodli pro žádost o akreditaci organizace, zvolte si, v jakém sektoru chcete žádost podat: školní vzdělávání, odborné vzdělávání a příprava, vzdělávání dospělých a neformální vzdělávání mládeže. Volba určitého sektoru souvisí s tím, na jakou cílovou skupinu se vaše organizace zaměřuje. Například pokud plánujete v rámci akreditace podávat žádosti o výjezdy žáků gymnázia, bude se jednat o žádost spadající do sektoru školního vzdělávání; pokud plánujete v rámci akreditace podávat žádosti o výjezdy žáků SOŠ, bude se jednat o žádost spadající do sektoru odborného vzdělávání a přípravy. V případě schválení vaší žádosti vám bude přidělen pro konzultace odborný referent právě z příslušného sektoru.
-
Pokud budete žádat v sektorech školní vzdělávání, odborné vzdělávání a příprava nebo vzdělávání dospělých, je třeba, aby vaše organizace v žádosti vypracovala Plán Erasmus.V daném plánu si každá organizace stanovuje vlastní cíle a volí si, v jakém časovém horizontu je chce plnit. Při jejich postupném naplňování je může i aktualizovat, aby byly stále relevantní. V plánu musíte uvést, čeho chce vaše organizace dosáhnout prostřednictvím realizace mobilit. Váš Plán Erasmus by měl trvat nejméně dva roky. Pro jeho prodloužení nebude nutné podat novou žádost.
-
Pokud se rozhodnete požádat o akreditaci Erasmus v některém ze sektorů, máte dvě možnosti: akreditace pro jednotlivé organizace a akreditace pro koordinátory konsorcia v oblasti mobility. Akreditovaný koordinátor konsorcia vede skupinu organizací pracujících na společném plánu. Samotní členové takového konsorcia akreditaci Erasmus mít nemusí, avšak musí pocházet ze stejné země jako vaše organizace.
-
Před podáním žádosti doporučujeme přihlásit se na naše informační semináře, které pravidelně pořádáme pro všechny sektory. Informace o termínech jednotlivých seminářů zveřejňujeme v sekci události. Seznamte se také s příručkou k programu Erasmus+. Pomohou vám také metodické příručky k finančnímu řízení projektů a pro instituce zaměřené na formální i neformální vzdělávání.
-
K vyplnění a předložení žádosti budete potřebovat EU Login, který vám zajistí přístup k online nástrojům Evropské komise. Pokud EU Login nemáte, vytvořte si ho.
-
Každá organizace, která si žádá o akreditaci Erasmus, musí mít své identifikační číslo, tzv. OID. Pokud s programem teprve začínáte a toto číslo ještě nemáte, můžete si jej vytvořit. Nejprve pomocí vyhledávací funkce ověřte, že vaše organizace ještě není registrována. Pokud není, registrujte se a identifikační číslo obdržíte.
-
Nyní vyplňte je třeba vyplnit žádost. Vyberte si buď Akreditaci Erasmus KA120 (pro sektory školního vzdělávání, odborného vzdělávání a přípravy nebo vzdělávání dospělých) nebo Akreditaci Erasmus KA150 (pro sektor neformálního vzdělávání mládeže). V případě vyplnění nesprávného formuláře hrozí zamítnutí vaší žádosti, proto je tento krok velmi důležitý. Pokud potřebujete v tomto kroku poradit, kontaktujte jednoho z našich odborných referentů, který vám poradí.
-
Vyplňte příslušný formulář dle instrukcí, nezapomeňte na povinné přílohy.
-
Nezapomeňte žádost vyplnit a odeslat do termínu dané výzvy. Podívejte se na přehled jednotlivých termínů výzev. V sektoru neformálního vzdělávání mládeže je možné podávat žádosti v průběhu celého roku.
-
Po vyplnění a odeslání žádosti již zbývá pouze počkat na výsledek. Výsledky výběrového řízení můžete zpravidla očekávat do 4 měsíců. Informaci obdržíte písemně, výsledky zveřejňujeme také na webových stránkách.